بیماری ها

توده معده و نشانه های آن

توده معده و نشانه های آن

توده معده و نشانه های آن : توده معده یک توده یا رشد در ناحیه معده است. فرد ممکن است بتواند توده را احساس کند، یا ممکن است در عمق معده باشد. توده های معده دلایل احتمالی زیادی دارند و برخی از آنها تنها با تصویربرداری یا اکتشاف جراحی قابل تشخیص هستند.


توده معده و نشانه های آن

آنچه باید در مورد توده معده بدانید

اختصاصی فارمافوری: توده معده یک توده یا رشد در ناحیه معده است. فرد ممکن است بتواند توده را احساس کند، یا ممکن است در عمق معده باشد. توده های معده دلایل احتمالی زیادی دارند و برخی از آنها تنها با تصویربرداری یا اکتشاف جراحی قابل تشخیص هستند.

در این مقاله به برخی از علل شایع توده در معده و سایر علائمی که ممکن است فرد تجربه کند، می پردازیم. همچنین توضیح می دهیم که چه زمانی فرد باید به پزشک مراجعه کند.

علل ایجاد توده معده

مطالعات تصویربرداری، آندوسکوپی فوقانی و آزمایش خون همگی می توانند به آشکار شدن علت اصلی توده در معده کمک کنند.

دلایل زیادی برای ایجاد توده در معده وجود دارد.

چند نمونه از این علل عبارتند از:
آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی (AAA) یک عارضه پزشکی است که باعث ایجاد یک ناحیه ضعیف در آئورت شکمی می شود، که یک رگ خونی بزرگ در شکم است که خون غنی از اکسیژن را به قلب می رساند. اگر آنوریسم آئورت شکمی خیلی بزرگ باشد، پتانسیل پارگی را دارد که می تواند باعث خونریزی شدید و تهدید کننده زندگی شود.

علائم: بیشتر اوقات، آنوریسم آئورت شکمی علائمی ایجاد نمی کند. با این حال، فرد ممکن است گاهی اوقات یک توده ضربان دار را در معده تشخیص دهد – به این معنی که مانند ضربان قلب می تپد. در شرایط اضطراری که آنوریسم آئورت شکمی پاره شود، ممکن است فرد دچار درد ناگهانی و شدید معده و از دست دادن هوشیاری شود.

لیپوسارکوم شکمی

لیپوسارکوم شکمی نوعی سرطان است که از سلول‌های چربی در بدن، از جمله سلول‌های پشت شکم، رشد می‌کند.

علائم: فرد ممکن است درد معده، تورم شکم، سوء هاضمه، حرکات غیر طبیعی روده، ضعف، تهوع یا استفراغ را تجربه کند.

شوانومای شکمی

شوانومای شکمی نوع بسیار نادری از تومور است که از سلول های سیستم عصبی به نام سلول های شوان رشد می کند. در حالی که اینها اغلب در نخاع یا مکانهای دیگر در سیستم عصبی مرکزی رشد می کنند، می توانند در معده رشد کنند.

علائم: این علائم ممکن است شامل یک توده شکمی قابل لمس که در لمس حساس است، درد معده و احساس پری در شکم باشد.

سرطان معده

تومورهای استرومایی دستگاه گوارش معمولاً در دیواره معده یا روده کوچک رشد می کنند. تومورهای سرطان معده اغلب کوچک هستند و رشد نسبتا کندی دارند، بنابراین افراد ممکن است نتوانند آنها را احساس کنند.

علائم: این علائم ممکن است شامل حرکات خونی روده، درد معده، تورم شکم، حالت تهوع، احساس سیری پس از خوردن مقدار کمی غذا، کاهش اشتها و کاهش وزن غیرقابل توجیه باشد.

توده های شکمی

معده در حفره شکمی قرار دارد که فضای بین قفسه سینه و لگن است. در حالی که توده ها می توانند در خود معده ظاهر شوند، برخی بیماری ها باعث ایجاد توده در جاهای دیگر حفره شکمی مانند روده، کلیه یا کبد می شود.

نمونه هایی از عارضه هایی که می توانند باعث ایجاد توده های شکمی شوند عبارتند از:

سرطان روده بزرگ

بیماری کرون

دیورتیکولیت

طحال بزرگ شده (سپلنومگالی)

هیدرونفروز

سرطان کلیه

سرطان کبد

یک ولولوس

توده معده و نشانه های آن

فرد مبتلا به توده معده علاوه بر احساس توده یا رشد، ممکن است برخی از علائم زیر را نیز تجربه کند:

نفخ شکم

ناراحتی یا درد معده

خون در مدفوع که ممکن است قرمز تیره یا روشن به نظر برسد

احساس سیری حتی بعد از صرف مقدار کمی غذا

حالت تهوع

علائم احتمالاً به بیماری زمینه ای که باعث ایجاد توده معده می شود بستگی دارد.

تشخیص توده معده

پزشک ابتدا با پرسش از فرد در مورد علائم و سابقه پزشکی، توده ای در معده را تشخیص می دهد. سپس ممکن است آزمایش های تشخیصی را سفارش دهند. نمونه هایی از این تست ها عبارتند از:

مطالعات تصویربرداری: مطالعات تصویربرداری مانند سی تی، ام آر آی  یا اسکن اولتراسوند می تواند به پزشک کمک کند تا اندازه توده را تشخیص دهد یا تعیین کند. هر نوع تصویربرداری از نظر شناسایی توده های معده قابلیت های متفاوتی دارد.

آندوسکوپی فوقانی: این تست تشخیصی شامل استفاده از یک دوربین روشن با یک دوربین در انتهای آن برای بررسی مری (لوله غذا)، معده و قسمت اول روده کوچک است. پزشک ممکن است بتواند توده را ببیند و از آن نمونه بافت بگیرد.

آزمایش‌های خون: ممکن است پزشک آزمایش‌های خونی را تجویز کند، مانند شمارش کامل خون یا آزمایش خون مخفی مدفوع. اگر فردی دارای شمارش خون پایین یا خون پنهان در مدفوع باشد، می تواند نشان دهنده از دست دادن خون از طریق تومور یا توده دیگر باشد.

گاهی اوقات، توده معده یک یافته تصادفی است، به این معنی که پزشک آن را در زمانی که فرد در حال انجام اسکن تصویربرداری یا سایر آزمایشات پزشکی برای هدف دیگری است، کشف می کند.

اشتباه گرفتن توده معده با سایر عارضه های پزشکی آسان است.

نمونه هایی از عارضه هایی که ممکن است مانند توده معده به نظر برسند عبارتند از:

فتق: بیرون زدگی بافت یا روده از دیواره شکم.

لیپوم ها: این توده های روی پوست ممکن است به دلیل وجود بیش از حد سلول های چربی باشد. لیپوم با لیپوسارکوم متفاوت است زیرا سرطانی نیست و معمولاً در لمس نرمتر و متحرک تر به نظر می رسد.

فیبروم های رحمی: این تومورهای غیر سرطانی از لایه های عضلانی رحم رشد می کنند. اگر فیبروم به اندازه کافی بزرگ باشد، ممکن است فرد آن را با توده شکمی اشتباه بگیرد.

پزشک می‌تواند از آزمایش‌های تشخیصی برای تعیین اینکه آیا توده شکمی به دلیل شرایط بیرون یا داخل معده است، استفاده کند.

درمان

علت اصلی توده معده گزینه های درمانی را تعیین می کند. پزشک همچنین هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین درمان، علائم و سلامت کلی فرد را در نظر می گیرد.

پزشک ممکن است برداشتن توده را با جراحی توصیه کند، حتی اگر غیرسرطانی باشد. اگر توده رشد کند، به طور بالقوه می تواند بر جریان خون معده تأثیر بگذارد.

اگر توده سرطانی باشد، پزشک ممکن است پرتودرمانی را برای کوچک کردن توده معده توصیه کند. در صورت امکان، جراح جرم را خارج می کند.

عوارض

عوارض احتمالی توده در معده به علت زمینه ای و اندازه توده بستگی دارد. اگر توده سرطانی باشد، ممکن است سلول های سرطانی به نقاط دیگر بدن بروند.

توده معده می تواند یک عارضه پزشکی جدی باشد. توده می تواند منجر به خونریزی، مشکلات غذا خوردن و درد شود. فرد باید با پزشک خود در مورد عوارض احتمالی و چشم انداز خود بر اساس تشخیص خود صحبت کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت مشاهده توده در معده فرد باید به پزشک مراجعه کند. برخی از افراد ممکن است نتوانند توده را احساس کنند اما ممکن است متوجه علائم مرتبط دیگری مانند:

از دست دادن اشتها

مشکلات خوردن

درد معده غیر قابل توضیح

کاهش وزن ناخواسته

اگر فردی علائم مداوم یا شدید مرتبط با معده را تجربه کرد، باید به پزشک مراجعه کند.

خلاصه

توده معده و نشانه های آن : چندین بیماری مختلف می توانند باعث ایجاد توده در داخل یا خارج معده شوند.

همچنین عارضه های پزشکی وجود دارد که بر روی شکم تأثیر می گذارد و منجر به ایجاد توده یا توده در جای دیگری در این قسمت از بدن می شود.

اگر فردی نگران علائم مربوط به معده خود است، باید به پزشک مراجعه کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *