بهترین مکمل ها

تورین چه خواصی دارد؟ / تورین چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

تورین چه خواصی دارد

اختصاصی فارمافوری: تورین چه خواصی دارد؟  تورین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. اسیدهای آمینه بلوک های سازنده پروتئین ها هستند. بدن از پروتئین ها برای رشد و ترمیم بافت ها استفاده می کند.

تورین به طور طبیعی در برخی غذاها مانند گوشت و ماهی وجود دارد. همچنین یک ماده افزودنی در برخی از نوشیدنی های انرژی زا است.

برخی از افراد تورین را به عنوان یک مکمل غذایی نیز مصرف می کنند. تورین به دلیل پتانسیلی که برای کمک به تحریک متابولیسم دارد در جامعه بهداشتی محبوب است. برخی تحقیقات اولیه همچنین نشان می دهد که تورین دارای فواید اضافی در بدن است، مانند محافظت از مغز، قلب و سیستم ایمنی.

با این حال، هر کسی که قصد دارد تورین را به عنوان یک مکمل غذایی مصرف کند، باید قبل از آن با پزشک خود صحبت کند. تحقیقات در مورد فواید و خطرات بالقوه تورین هنوز در مراحل اولیه است.

این مقاله به تشریح تحقیقات فعلی در مورد فواید و خطرات بالقوه تورین می پردازد.

نقش کلی تورین در بدن

برخی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی تورین هستند.

تورین برای سلامت کلی یک فرد حیاتی است. این یکی از فراوان ترین آمینو اسیدها در بافت ماهیچه ای، مغز و بسیاری از اندام های دیگر بدن است.

تورین در چندین عملکرد ضروری بدن نقش دارد، مانند:

 

تنظیم سطح کلسیم در سلول های خاص

ایجاد نمک های صفراوی

تعادل الکترولیت ها در بدن

حمایت از توسعه سیستم عصبی

همانطور که یک بررسی در سال ۲۰۱۲ اشاره می کند، کمبود تورین در بدن ممکن است منجر به طیف وسیعی از عوارض سلامتی شود، از جمله:

اختلال عملکرد کلیه

اختلالات رشدی

آسیب به بافت چشم

کاردیومیوپاتی، که یک عامل خطر مهم برای نارسایی قلبی است

فواید و خطرات بالقوه تورین

مصرف مکمل تورین یا دریافت تورین فراوان از منابع غذایی ممکن است اثرات خاصی بر بدن داشته باشد. این اثرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

متابولیسم سالم

تورین نقش اساسی در متابولیسم و ​​هضم دارد، زیرا به کبد کمک می کند تا نمک های صفراوی تولید کند. نمک های صفراوی به تجزیه اسیدهای چرب در روده کمک می کنند.

اسیدهای صفراوی راه اصلی بدن برای تجزیه کلسترول هستند. هر روز، یک فرد بالغ حدود ۵۰۰ میلی گرم کلسترول را تجزیه کرده و آن را به صفرا تبدیل می کند. برای این کار به اسیدهای آمینه خاصی مانند تورین نیاز دارد.

محافظت از چشم

بنابر یافته های یک بررسی علمی تورین فراوان ترین اسید آمینه در شبکیه چشم است و به محافظت در برابر تخریب شبکیه کمک می کند.

این بررسی همچنین بیان می‌کند که کاهش مقادیر تورین ممکن است در اختلالات چشمی مانند گلوکوم و رتینوپاتی دیابتی نقش داشته باشد. این تحقیقات نشان می دهد که پزشکان باید تورین را به عنوان یک درمان بالقوه برای این شرایط در نظر بگیرند. با این حال، دانشمندان هنوز آزمایش های بالینی لازم را انجام نداده اند.

محافظت از قلب

دانشمندان ارتباط بین کمبود تورین و کاردیومیوپاتی را شناسایی کرده اند. کاردیومیوپاتی وضعیتی است که باعث می شود قلب بیشتر از آنچه باید کار کند و یک عامل خطر اصلی برای نارسایی احتقانی قلب است.

یک بررسی در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که تورین به کند کردن پیشرفت آترواسکلروز در حیوانات کمک می کند. آترواسکلروز به تجمع رسوبات چربی یا پلاک در شریان ها به دلیل سطوح بالای کلسترول اشاره دارد. این عارضه یک عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی عروقی مانند سکته است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ تأثیر مکمل‌های تورین و ورزش را در افراد مبتلا به نارسایی قلبی بررسی کرد. افرادی که قبل و بعد از مصرف تورین به مدت ۲ هفته ورزش کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، سطح کلسترول خون و التهاب کمتری داشتند.

محافظت از عضلات

ماهیچه ها حاوی سطوح بالایی از تورین هستند. این امر به اطمینان از عملکرد صحیح ماهیچه ها کمک می کند و از آسیب عضلانی محافظت می کند.

تورین همچنین می تواند نقش مهمی در درمان اختلالات عصبی-عضلانی، مانند دیستروفی عضلانی ایفا کند. با این حال، نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.

محافظت در برابر پیری مغز

تورین ممکن است اثر محافظتی بر روی مغز داشته باشد، مکمل تورین در راستای ارتقای ذخیره سازی حافظه بلند مدت سالم عمل می کند.

میزان تورین در مغز با افزایش سن کاهش می یابد. مکمل تورین احتمالا به حفظ این سطوح در طول عمر کمک کند. برخی از دانشمندان بر این باورند که این امر می تواند برخی از بیماری های عصبی مرتبط با سن را دفع کند.

یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۴ اثرات مکمل تورین را در موش های مبتلا به بیماری آلزایمر (AD) بررسی کرد. برخی از موش ها مکمل تورین ۶ هفته ای دریافت کردند، در حالی که برخی دیگر از موش ها دارونما دریافت کردند.

موش‌هایی که تورین دریافت کردند، بهبودهایی در یادگیری شبیه آلزایمر و نقص حافظه نشان دادند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این فواید مشابه برای انسان ها نیز صدق می کند، ضروری است.

محافظت در برابر بیماری های عصبی

با توجه به تحقیقات در خصوص نقص های مغزی، به نظر می رسد عدم تعادل تورین در صرع، اوتیسم، به ویژه در افرادی که آسیب مغزی را تجربه کرده اند، نقش دارد.

مطالعات حیوانی به طور مداوم نشان داده است که تورین به کاهش علائم سمیت عصبی و اختلالات عصبی در جوندگان کمک می کند. با این حال، در حال حاضر شواهد کافی برای تأیید اینکه آیا تورین به محافظت در برابر شرایط عصبی خاص در انسان کمک می کند وجود ندارد.

بهبود عملکرد ورزشی

اگرچه تحقیقات محدودی در این زمینه وجود دارد، تورین ممکن است عملکرد ورزشی را در برخی افراد افزایش دهد.

مطالعه ای علمی در سال ۲۰۱۳ این موضوع را بررسی کرد که آیا مکمل تورین باعث بهبود عملکرد ورزشی در دوندگان آموزش دیده می شود یا خیر.

هشت دونده مرد در این مطالعه شرکت کردند که شامل یک تایم آزمایشی ۳ کیلومتری در دو نوبت جداگانه بود. هر شرکت کننده در یک نوبت یک مکمل تورین و در نوبت دیگر یک قرص دارونما مصرف کرد.

عملکرد کارآزمایی پس از مصرف تورین در مقایسه با دارونما به طور قابل توجهی بهتر بود. به طور کلی، دوندگانی که تورین مصرف کرده بودند ۱.۷٪ بهبود در زمان خود مشاهده کردند.

با این حال، مصرف تورین تأثیر قابل توجهی بر ضربان قلب، جذب اکسیژن یا غلظت اسید لاکتیک در خون نداشت. به این ترتیب، هنوز مشخص نیست که تورین چگونه عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد.

بهبود نشانگرهای دیابت

یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۲ اثرات تورین را بر متابولیسم گلوکز و چربی در موش های صحرایی دیابتی بررسی کرد. موش هایی که به مدت ۱۲ هفته از رژیم غذایی حاوی تورین تغذیه شدند، در مقایسه با موش هایی که دارونما دریافت کردند، در موارد زیر بهبودهایی را نشان دادند:

کاهش سطح گلوکز

بهبود مقاومت به انسولین

کاهش سطح کلسترول

با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا تورین فواید یکسانی را در افراد مبتلا به دیابت دارد یا خیر، ضروری است.

از مواد دیگر آگاه باشید

هنگام انتخاب محصولات تورین، افراد باید از مواد دیگری که ممکن است مصرف کنند آگاه باشند.

به طور کلی، نوشیدنی های انرژی زا که حاوی تورین هستند نیز حاوی مقادیر زیادی قند هستند. رژیم غذایی سرشار از قند برای سلامتی مضر است.

بیشتر نوشیدنی های انرژی زا حاوی دوز زیادی کافئین نیز هستند. به این ترتیب، مصرف بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا می تواند منجر به مسمومیت با کافئین (CI) شود. این امر می تواند منجر به موارد زیر شود:

ضربان قلب سریع در حالت استراحت یا تاکی کاردی

ضربان قلب نامنظم، یا آریتمی قلبی

استفراغ

تشنج

مرگ

نوشیدنی های انرژی زا همچنین تمایل به ترکیب کافئین با مکمل های دیگر دارند، که بسیاری از آنها مشخصات ایمنی شناخته شده ای ندارند.

اثرات نامطلوب نوشیدنی های انرژی زا ممکن است به ویژه در نوجوانان و بزرگسالان جوان شدید باشد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که تورین ممکن است به مقابله با برخی از اثرات نامطلوب کافئین بر سلامت کمک کند. یافته های یک مقاله در سال ۲۰۱۴ به این نتیجه رسید که تورین ممکن است از اثرات قلبی عروقی ناشی از نوشیدن بیش از حد کافئین در بزرگسالان محافظت کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این موضوع ضروری است.

حرف نهایی

تورین در چندین عملکرد ضروری بدن نقش حیاتی دارد.

تحقیقات در مورد مزایای بالقوه مکمل تورین هنوز در مراحل اولیه است و بیشتر مطالعات روی حیوانات انجام می شود. محققان باید مطالعات انسانی را با کیفیت بالا انجام دهند تا مشخص کنند تورین چگونه بر سلامت انسان تأثیر می گذارد.

با این وجود، به نظر نمی رسد که مکمل تورین عوارض جانبی قابل توجهی ایجاد کند. با این حال، هرکسی که قصد مصرف تورین را دارد باید با پزشک خود برای راهنمایی و بررسی هرگونه تداخل دارویی احتمالی صحبت کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *