بهترین مکمل ها

تیروزین چیست؟ / آنچه باید در مورد تیروزین موجود در غذاها بدانید

تیروزین چیست

اختصاصی فارمافوری: تیروزین چیست؟ تیروزین اسید آمینه ای است که بدن از اسید آمینه متفاوتی به نام فنیل آلانین می سازد. از آنجایی که بدن می تواند به طور طبیعی تیروزین تولید کند، این یک اسید آمینه غیر ضروری است.

تیروزین ممکن است خلق و خو، شناخت یا تمرکز را بهبود بخشد. کمبود این اسید آمینه ممکن است باعث کاهش فشار خون و کاهش دمای بدن شود.

افراد مبتلا به اختلال ژنتیکی فنیل کتونوری (PKU) در معرض خطر بالای کمبود تیروزین هستند زیرا بدن فنیل آلانین را به تیروزین تبدیل نمی کند.

تیروزین چیست و چرا مهم است؟

تیروزین یک اسید آمینه غیر ضروری است. اصطلاح غیر ضروری به این معنی است که فرد نیازی به دریافت آن از طریق رژیم غذایی ندارد، نه اینکه برای سلامتی اهمیتی ندارد. زمانی که فرد مقدار کافی اسید آمینه فنیل آلانین دریافت کند، بدن می تواند تیروزین را به طور طبیعی تولید کند.

بیماری PKU که در بدو تولد وجود دارد باعث تجمع خطرناک فنیل آلانین می شود.

کودکان و بزرگسالان مبتلا به این اختلال باید مصرف غذاهای حاوی فنیل آلانین را محدود کنند. این امر آنها را در معرض خطر کمبود تیروزین قرار می دهد زیرا بدن فنیل آلانین را به تیروزین تبدیل نمی کند.

تیروزین به بدن کمک می کند تا چندین انتقال دهنده عصبی مهم از جمله موارد زیر را بسازد. این مواد شیمیایی به انتقال سیگنال‌های عصبی از طریق سیناپس کمک می‌کنند و در بسیاری از عملکردهای مهم نقش حیاتی دارند.

 

اپی نفرین: همچنین به عنوان آدرنالین شناخته می شود، این ماده شیمیایی نقش مهمی در پاسخ جنگ یا گریز بازی می کند.

نوراپی نفرین: بدن این ماده شیمیایی را همراه با اپی نفرین آزاد می کند تا ضربان قلب را افزایش دهد و از پاسخ جنگ یا گریز حمایت کند. همچنین با شکستن چربی و افزایش قند خون انرژی را تامین می کند.

دوپامین: این انتقال دهنده عصبی به حمایت از احساس لذت، پاداش و انگیزه کمک می کند. فقدان آن ممکن است به اختلال عملکرد جنسی، افسردگی، اعتیاد و توجه منجر شود.

هنگامی که بدن نتواند این انتقال دهنده های عصبی را به مقدار کافی تولید کند، ممکن است فرد دچار مشکلات تمرکز، تغییرات خلقی و مشکل در مدیریت استرس شود.

فواید به عنوان مکمل

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که مکمل های تیروزین ممکن است فواید سلامتی داشته باشند.

تحقیقات اولیه در مورد تیروزین نشان می دهد که ممکن است با حمایت از عملکرد انتقال دهنده عصبی، توجه و شناخت به مقابله با اثرات استرس کمک کند. به عنوان مثال، زمانی که فرد تحت فشار فیزیکی ناشی از بیماری یا خستگی است، ممکن است از کاهش ناگهانی عملکرد جلوگیری کند.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ از این ادعا پشتیبانی می‌کند و نشان می‌دهد که وقتی استرس انتقال‌دهنده‌های عصبی را کاهش می‌دهد، مکمل‌های تیروزین ممکن است شناخت را بهبود بخشد. با این حال، این اثر تنها زمانی اتفاق می‌افتد که عملکرد انتقال‌دهنده عصبی زمینه‌ای سالم باشد و سطوح انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند دوپامین به طور موقت کاهش یافته باشد.

اگرچه همه تحقیقات از این ایده پشتیبانی نمی کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ بر روی مصرف مکمل‌های تیروزین در افراد مسن سالم نشان داد که این مکمل در واقع به برخی عملکردهای شناختی در افراد ۶۱ تا ۷۲ ساله آسیب می‌زند.

نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که مکمل‌های تیروزین ممکن است باعث مصرف بیش از حد در افراد مسن شود و باعث اثرات مضر شود. آنها تأکید می کنند که بیشتر تحقیقات قبلی در مورد تیروزین به جوانان پرداخته است و این نتایج ممکن است برای جمعیت گسترده تر قابل اجرا نباشد.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ که شامل بزرگسالان ۲۴ تا ۴۰ سال و بزرگسالان مسن ۶۱ تا ۸۸ سال بود، مزایایی را در هر دو گروه نشان داد. محققان دریافتند که مصرف بالای تیروزین با نمرات بهتر در ارزیابی شناختی بدون در نظر گرفتن سن مرتبط است.

با این حال، همانطور که این مطالعه به تیروزین رژیمی پرداخت، راهنمایی در مورد خطرات و مزایای بالقوه مکمل‌های تیروزین ارائه نمی‌کند.

برخی از تحقیقات دریافته اند که مهارکننده های تیروزین کیناز می توانند در درمان سرطان تیروئید یا ریه نقش داشته باشند. یک مهارکننده کیناز اثرات کینازها را که فسفات را به پروتئین اضافه می‌کنند و عملکرد آن را تغییر می‌دهند، مسدود می‌کند.

این مساله نشان می دهد، اما ثابت نمی کند، که تغییرات در نحوه رفتار تیروزین ممکن است در ایجاد برخی سرطان ها نقش داشته باشد.

غذاهای حاوی تیروزین

غذاهای پر پروتئین معمولا دارای اسید آمینه بالایی هستند.

برخی از غذاهای غنی از فنیل آلانین که بدن برای سنتز تیروزین به آنها نیاز دارد، عبارتند از:

محصولات سویا، مانند سویا، توفو و شیر سویا

ماهی و گوشت از جمله مرغ، بوقلمون و گوشت خوک

تخم مرغ و محصولات لبنی مانند شیر و پنیر

دانه ها، از جمله دانه های کدو تنبل و کنجد

لوبیا، مانند لوبیا لیما

گیاهخواران و وگان ها ممکن است نیاز به مصرف بیشتر غذاهای پروتئینی مانند توفو داشته باشند تا مطمئن شوند که تیروزین و سایر اسیدهای آمینه کافی دریافت می کنند.

یک پزشک یا متخصص تغذیه می تواند در مورد اینکه چگونه افراد مبتلا به PKU می توانند تیروزین کافی را بدون خوردن فنیل آلانین دریافت کنند، توصیه هایی ارائه دهد.

فرد همچنین می تواند مکمل تیروزین مصرف کند، اما دوز مناسب در بین افراد متفاوت است. قبل از مصرف هر گونه مکمل جدید مهم است که با پزشک صحبت کنید.

خلاصه

تیروزین برای سلامتی حیاتی است و فقدان آن می تواند به این معنی باشد که بدن به اندازه کافی انتقال دهنده های عصبی برای حمایت از توجه، شناخت و خلق و خو نمی سازد.

غذاهای کامل و غنی از فنیل آلانین می توانند به فرد کمک کنند تا نیاز روزانه خود به تیروزین را برآورده کند، اما تامین این نیازها برای افراد مبتلا به PKU دشوار است. پزشک می تواند به این افراد کمک کند تا بفهمند چگونه تیروزین کافی دریافت کنند.

افرادی که PKU مکمل‌های تیروزین را در نظر نمی‌گیرند باید خطرات و فواید آن را بسنجید، به‌ویژه اگر سن آنها بالای ۶۰ سال باشد، زیرا برخی تحقیقات نشان می‌دهند که سطوح بالای تیروزین ممکن است بعد از این سن مضر باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *