دارو

جدیدترین پیشرفت های دنیای دارو و پزشکی

جدیدترین پیشرفت های دنیای دارو و پزشکی

اختصاصی فارمافوری: در این یادداشت به جدیدترین پیشرفت های دنیای دارو و پزشکی اشاره می کنیم. هر کدام از این پیشرفت ها می تواند جان میلیون ها نفر را نجات دهد. و زمینه ساز پیشرفت در کشف و درمان دیگر بیماری ها نیز باشد.

 

جدیدترین پیشرفت های دنیای دارو و پزشکی

 

درمان بی خوابی

در کشور آمریکا، در حدود یک سوم از جمعیت با مشکل عدم خواب کافی دست و پنجه نرم می کنند. این اختلال با پرخوری، چاقی، دیابت، امراض قلبی و مشکلات شغلی ارتباط دارد. چرخه ی خواب ما به ساعت درونی بدن یعنی ریتم شبانه روزی مرتبط است. و اکنون دانشمندان کشف کرده اند که یک ژن ریتم زیستی روزانه و طبیعی بدن را کنترل می کند. همچنین این ژن تحت یک مکانیزم به فعالیت خود ادامه می دهد. به دلیل اهمیت خواب کافی برای سلامتی و رفاه انسان، این پیشرفت ها اثر زیادی بر سلامت و رفاه انسان خواهند داشت.

 

درمان هپاتیت سی

امسال در مطالعه ای مشخص شد که یک سلول گیرنده در بدن انسان می تواند هپاتیت سی را تشخیص دهد. این بیماری ویروسی بوده و می تواند منجر به تخریب عملکرد کبد، خرابی کبد و یا حتی مرگ شود. ۲.۷ تا ۳.۹ میلیون آمریکایی از این بیماری رنج می برند.

این سلول گامی کلیدی در ایجاد واکسن و یا درمان هپاتیت سی خواهد بود. اما این بزرگترین خبر امسال در مورد هپاتیت سی نیست. خبر بزرگتر آن که در اواخر آگوست، داروی جدیدی برای درمان هپاتیت سی در آمریکا به تصویب رسید.

داروی جدید که ماویرت نام دارد، یک درمان هشت هفته ای برای بیماران مبتلا به سیروز، مبتلا به بیماری معتدل و شدید کبد است. این تایید باعث شده که درمان کوتاه تری برای بسیاری از بیماران و همچنین انتخاب درمان برای بیماران مشخصی فراهم گردد.

درمان سرطان سینه

سال گذشته، محققین بریتانیایی دریافتند که ترکیب جدید دو داروی درمان سرطان یعنی هرسپتین و تیورب اندازه تومور سرطان سینه هجومی را به شدت کاهش می دهد. امسال داروی جدیدی برای همان نوع سرطان به تایید رسید. که نرلینکس نام دارد و برای بیماران مبتلا به سرطان مرحله ۸ به تایید رسیده است. هدف آن کاهش خطر بازگشت سرطان است.

سرطان سینه مثبت، تومورهای تهاجمی بوده و به دیگر بخش های بدن پخش می شوند. این درمان بخش مهمی از برنامه کلی درمان بیمار خواهد بود. اکنون، این بیماران پس از درمان اولیه یک انتخاب داشته که از بازگشت سرطان به بدن خودشان جلوگیری می کند.

 

پارکینسون

تقریبا ۵۰ هزار آمریکایی هر سال به بیماری پارکینسون مبتلا می شوند. پارکینسون یک اختلال حرکتی بوده که در زمان عملکرد ناقص یا مرگ سلول های تولید کننده دوپامین در مغز رخ می دهد. دوپامین به ارسال سیگنال ها بین نواحی مختلف مغز کمک کرده و منجر به همواری و هدفمند بودن حرکات فرد می شود.

پارکینسون یک بیماری تهاجمی بوده که درمانی برای آن وجود ندارد. در حال حاضر، پرتوکل های درمانی اثر مداومی نداشته و می توانند اثرات جانبی مخربی داشته باشند. اما داروی جدیدی به نام زاداگو برای این بیماری تایید شده و برای بیمارانی که از سایر داروها جواب نگرفته اند مفید خواهد بود.

 

کلسترول

اگر دکتر شما بگوید که کلسترل خونتان بالاست، این یعنی کلسترول بد در بدن شما زیاد بوده و ممکن است منجر به انسداد شریان ها و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته شود. خوانش کلسترول از تست خون باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرم باشد. با ترکیبات دارویی جدید می توان سطح کلسترول بد را تا ۷۵ درصد کاهش داد. این آمار بسیار نویدبخش هستند. اما بیماران و دکترهای زیادی این سئوال برایشان پیش آمده که تا چه میزان می توان کلسترول بد را کاهش داد.

امسال، دکترها نشان دادند که می توانند تا جایی که امکان داشته باشد سطح کلسترول بد را در خون کاهش دهند. آزمایشات نشان دهنده ی کاهش بیست درصدی در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، حمله قلبی و سکته در بیمارانی هستند. که ترکیبی از داروهای جدید کاهش دهنده ی کلسترول را مصرف نموده اند. این بدان معناست که اکنون دکترها ابزارهایی در اختیار داشته تا با سطح کلسترول بد در بدن مبارزه نمایند. ۴۰۰ هزار نفر از آمریکایی ها به دلیل انسداد شریان جان خود را از دست داده اند. و ۱۰۲ میلیون آمریکایی به کلسترول بالا مبتلا بوده و این راهبردها می تواند باعث کاهش این آمارها در سال ۲۰۱۸ شود.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *