بیماری ها, خانواده سالم

خشکی چشم چه ارتباطی با دیابت دارد؟

خشکی چشم چه ارتباطی با دیابت دارد؟

خشکی چشم چه ارتباطی با دیابت دارد؟ دیابت بیماری است که می تواند منجر به عوارض زیادی از جمله خشکی چشم شود. خشکی چشم ممکن است ناراحت کننده به نظر برسد، و بدون درمان، می تواند به آسیب دائمی چشم و از دست دادن بینایی منجر شود.

خشکی چشم زمانی است که فرد اشک با کیفیت کافی برای روان کردن و تغذیه چشم تولید نمی کند که می تواند باعث درد و ناراحتی شود. در برخی موارد، حتی می تواند به چشم آسیب برساند و منجر به کاهش بینایی شود. خشکی چشم می تواند به دلایل زیادی از جمله بیماری های پزشکی مانند دیابت ایجاد شود.

دیابت بیماری است که توانایی بدن برای پردازش گلوکز خون، که به عنوان قند خون نیز شناخته می شود، مختل می کند. انواع مختلفی از دیابت وجود دارد که نوع ۱ و نوع ۲ شایع ترین آنها هستند. افزایش مزمن سطح قند خون می تواند به اعصاب ظریفی که از ساختارهای چشمی حمایت می کنند آسیب برساند و در نتیجه کیفیت اشک پایین و تولید اشک کاهش یابد. این امر می تواند منجر به ایجاد سندرم چشم خشک شود. بنابراین، شرکت در غربالگری چشم برای افراد مبتلا به دیابت ضروری است.

در این مقاله به رابطه دیابت و خشکی چشم می پردازیم.

دیابت:

وضعیتی است که می تواند حفظ سطح قند خون در محدوده ایمن را دشوار کند. اگر فردی نتواند قند خون خود را کنترل کند، می تواند منجر به چندین عارضه بالقوه سلامتی شود، از جمله مشکلات بینایی. دیابت یکی از دلایل بالقوه خشکی چشم است، برخی شواهد نشان می دهد که تقریباً نیمی از افرادی که مبتلا به دیابت هستند، خشکی چشم دارند.

برخی تحقیقات اشاره می کنند که دیابت یک عامل خطر سیستمیک پیشرو برای سندرم چشم خشک است. در واقع، خشکی چشم ممکن است در ۱۵ تا ۳۳ درصد از افراد بالای ۶۵ سال مبتلا به دیابت رخ دهد و این خطر با افزایش سن افزایش می‌یابد. به طور مشابه، یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر ابتلا به بیماری خشکی چشم هستند.

این امر احتمالاً به دلیل سطح بالای قند خون است که باعث آسیب عصبی به اعصاب ظریفی می شود که از عملکرد سالم چشم و پلک پشتیبانی می کنند. این آسیب ممکن است منجر به اختلال در عملکرد غدد اشکی و میبومین شود که در تولید و توانایی روان کنندگی اشک نقش دارند. از آنجایی که می تواند بر کمیت و کیفیت اشک تأثیر بگذارد، می تواند به ایجاد بیماری خشکی چشم کمک کند.

علائم

برای سندرم چشم خشک، علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

چشم درد

احساس سوزش، سوزش یا فشار در چشم

احساس شن و ماسه در چشم، یا تماس با جسم خارجی

پارگی بیش از حد، که بیش از حد دوره های خشک را جبران می کند

قرمزی چشم

تاری دید

احساس سنگینی پلک

مشکل باز کردن چشم ها

چشمان خسته

علائم رایج دیابت نوع ۱ و نوع ۲ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس تشنگی شدید

تکرر ادرار

خستگی مفرط

تاری دید

افزایش اشتها

زخم هایی که دیر التیام می یابند

تغییرات در وزن

سوزن سوزن شدن، درد یا بی حسی در اندام ها

درمان

همانطور که یک منبع معتبر تحقیقاتی در سال ۲۰۱۶ توضیح می دهد، هیچ تفاوت قابل توجهی بین درمان خشکی چشم برای افراد مبتلا به دیابت و بدون دیابت وجود ندارد. با این حال، پزشک ممکن است بر اهمیت حفظ سطح قند خون در محدوده ایمن برای جلوگیری از عوارض احتمالی مانند مشکلات چشمی تأکید کند. در هر دو مورد، هدف درمان بازگرداندن یا حفظ ترکیب طبیعی و مقدار اشکی است که به طور مداوم چشم را شستشو می دهد.

به طور معمول، درمان خشکی چشم شامل استفاده از اشک مصنوعی برای تکمیل تولید اشک طبیعی است. انواع دیگر درمان ممکن است شامل پلاگ، انواع دیگر قطره چشم، پماد، کمپرس گرم و ماساژ پلک یا پاک کننده پلک باشد. برخی از افراد ممکن است استراتژی های زیر را برای کمک به کاهش خطر خشکی چشم در نظر بگیرند:

کاهش وابستگی به تهویه مطبوع، دریچه های گرمایش یا فن ها که می توانند چشم را خشک کنند.

جابجایی مبلمان یا تخت‌خواب‌ها به دور از مسیرهای هوایی، که می‌تواند به خشکی چشم‌ها نیز کمک کند.

استفاده از دستگاه‌های دیجیتال کمتر، زیرا این دستگاه‌ها پلک زدن بیش از حد را تشویق می‌کنند.

آموزش آگاهی از چشمک زدن.

برای کمک به حفظ قند خون در محدوده ایمن، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است تغییرات سبک زندگی را پیشنهاد دهد که ممکن است شامل ورزش منظم، حفظ وزن متوسط، ترک سیگار و پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای کمک به کنترل قند خون خود، داروها را تجویز کند.

سایر مشکلات چشمی مرتبط با دیابت

علاوه بر خشکی چشم، دیابت می تواند به سایر مشکلات چشم نیز کمک کند. نکته قابل توجه، یک عارضه شایع رتینوپاتی دیابتی است که علت اصلی نابینایی در بزرگسالان در سن کار است.

رتینوپاتی دیابتی زمانی رخ می دهد که سطح بالای قند خون منجر به آسیب به رگ های خونی در شبکیه شود. شبکیه لایه ای از سلول های حساس به نور در پشت چشم است که برای بینایی ضروری هستند. رگ های خونی آسیب دیده می توانند نشت کنند و متورم شوند و باعث مشکلات بینایی شوند.

با گذشت زمان، شبکیه از گرسنگی می‌تواند باعث ایجاد عروق جدید و غیرعادی شود که می‌توانند به کاهش دید غیرقابل برگشت کمک کنند.

سایر علل خشکی چشم

بر اساس یک منبع معتبر تحقیقاتی در سال ۲۰۲۱، علل احتمالی سندرم چشم خشک می تواند شامل موارد زیر باشد:

طیف گسترده ای از داروهای سیستمیک، از داروهای ضد افسردگی گرفته تا آنتی هیستامین ها

استفاده از برخی داروهای موضعی مانند قطره گلوکوم

مشکلات پوستی اطراف پلک مانند اگزما

آلرژی چشم

سوختگی، که می تواند حرارتی یا شیمیایی باشد

قرار گرفتن بیش از حد در معرض محرک های محیطی، مانند آلودگی یا دود سیگار

استفاده از دستگاه های دیجیتال

جراحی چشم

خلاصه

دیابت یک بیماری مزمن است که می تواند منجر به عوارض زیادی از جمله خشکی چشم شود. اگر فردی نتواند سطح قند خون خود را کنترل کند، ممکن است به اعصاب چشم وی آسیب برساند. این امر می تواند بر تولید اشک تأثیر بگذارد و ممکن است منجر به ایجاد خشکی چشم شود. بدون درمان، خشکی چشم می تواند باعث مشکلات بینایی شود.

فردی که مبتلا به دیابت است می تواند خطر خشکی چشم را با مدیریت قند خون خود از طریق ورزش، رژیم غذایی و داروها کاهش دهد. گزینه های درمانی برای خشکی چشم معمولاً شامل قطره های چشمی برای کمک به روان سازی چشم ها می شود.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *