دارو-غذا

خواص جینسینگ برای سلامتی : افزایش انرژی تا پیشگیری از سرطان

خواص جینسینگ برای سلامتی

اختصاصی فارمافوری: قرن هاست که از جینسینگ در طب سنتی چین استفاده می شود. این گیاه که رشد کندی دارد، کوتاه و دارای ریشه های گوشتی است. بسته به مدت رشد به سه مدل طبقه بندی می شود: تازه، سفید و قرمز. خواص جینسینگ برای سلامتی از گدشته های دور تا کنون بر همگان آشکار بوده است. ما در این مقاله به جینسینگ و خواصی که به لحاظ علمی ثابت شده باشد می پردازیم.

انواع جینسینگ

جینسینگ تازه قبل از ۴ سال برداشت می شود. در حالی که جینسینگ سفید بین ۴-۶ سال و جینسینگ قرمز بعد از ۶ سال یا بیشتر برداشت می شود.

انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد. اما محبوب ترین آنها جینسینگ آمریکایی (Panax quinquefolius) و جینسینگ آسیایی (Panax ginseng) و جینسینگ سیبری است.

جینسینگ آمریکایی و آسیایی از نظر غلظت ترکیبات فعال و اثرات آن بر بدن متفاوت است. اعتقاد بر این است که جینسینگ آمریکایی آرامش بخش است. حال آن که انواع آسیایی دارای اثر تقویت کننده است. با این حال، جینسینگ کره ای یا همان پاناکس، قوی تر و موثرتر از نوع سیبری است.

جینسینگ کره ای حاوی دو ترکیب قابل توجه است: جینسنوزیدها و گینتونین. این ترکیبات مکمل یکدیگر هستند. تا خواص سلامتی آن را تأمین کنند .

در اینجا به ۶ خاصیت جینسینگ که بر اساس شواهد علمی اثبات شده میپردازیم

خواص جینسینگ برای سلامتی

  1. آنتی اکسیدان قوی که ممکن است التهاب را کاهش دهد

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مفیدی است. برخی از مطالعات در لوله آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره های جینسینگ و ترکیبات جینسنوزید می توانند التهاب را مهار کرده و ظرفیت آنتی اکسیدانی را در سلول ها افزایش دهند.

به عنوان مثال نتایج یک مطالعه با استفاده از لوله آزمایشگاهی نشان داد که عصاره جینسنگ قرمز کره ای باعث کاهش التهاب و بهبود فعالیت آنتی اکسیدانی سلول های پوستی افراد مبتلا به اگزما می شود.

نتایج در انسان نیز امیدبخش بوده است.

یک مطالعه علمی  اثرات مصرف روزانه عصاره جینسنگ قرمز کره ای به صورت سه بار در روز و به مدت هفت روز توسط ۱۸ ورزشکار مرد را مورد بررسی قرار داده است.

پس از انجام آزمایش ورزشی، مردان دارای برخی از مارکرهای التهابی بودند. این سطح نسبت به گروه دارونما به طور قابل توجهی پایین تر بود. و پس از آزمایش تا ۷۲ ساعت ادامه داشت.

برای مشاهده قیمت و مشخصات عصاره جینسینگ قرمز کره ای می توانید بر روی نام آن کلیک کنید. 

 

  1. عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

جینسینگ می تواند به بهبود عملکرد مغز در مواردی مانند حافظه ، رفتار و خلق و خو کمک کند.

برخی مطالعات در لوله آزمایشگاهی و بر روی حیوانات نشان می دهد که اجزای موجود در جینسینگ ، مانند جینسنوزیدها و ترکیب پتاسیم ، می توانند از مغز در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند .

یک مطالعه علمی ۳۰ فرد سالم که روزانه ۲۰۰ میلی گرم جینسینگ Panax (یا همان جینسینگ کره ای قرمز) به مدت چهار هفته مصرف کردند را مورد بررسی قرار داد. در پایان مطالعه بهبود قابل توجهی در سلامت روان، عملکرد اجتماعی و خلق و خوی این افراد مشاهده شد.

یک مطالعه دیگر این مهم را مورد بررسی قرار داد که چگونه تک دوزهای ۲۰۰ یا ۴۰۰ میلی گرم جینسینگ بر عملکرد ذهن، خستگی ذهن و سطح قند خون در ۳۰  فرد بزرگسال سالم ، قبل و بعد از ۱۰ دقیقه آزمایش ذهنی، تأثیر می گذارد.

در طول آزمایش دوز ۲۰۰ میلی گرم ، در مقابل دوز ۴۰۰ میلی گرم در بهبود عملکرد ذهنی و خستگی  موثرتر بود. بنابراین افزایش دوز و مدت مصرف جینسینگ می تواند اثرات آن را کم کند!

 

  1. می تواند اختلال نعوظ را بهبود بخشد

تحقیقات نشان داده است که جینسینگ ممکن است یک گزینه مفید برای درمان اختلال نعوظ (ED) در مردان باشد. این یکی از شناخته شده ترین خواص جینسینگ برای سلامتی در مردان محسوب می شود.

به نظر می رسد که ترکیبات موجود در آن ممکن است از استرس اکسیداتیو در رگ های خونی و بافت آلت تناسلی محافظت کند. و به بازگرداندن عملکرد طبیعی به آن بافت کمک کنند .

علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که جینسینگ باعث تولید اکسید نیتریک میشود. ترکیبی که باعث آرامش عضلات در آلت تناسلی می شود و گردش خون را افزایش می دهد.

به همین خاطر، اغلب مکمل های تقویت جنسی که در رفع مشکلات جنسی موثرند، حاوی این ترکیب هم هستند. مثلا ایکس اید، به عنوان یکی از موثرترین مکمل ها در این رده، دارای جینسینگ است. برای مشاهده این محصول میتوانید بر روی نام آن کلیک کنید.

 

  1. سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

جینسینگ سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

برخی از مطالعات اثرات آن بر سیستم ایمنی بدن ، در بیماران سرطانی تحت عمل جراحی یا شیمی درمانی را مورد بررسی قرار داده اند.

مطالعه بر روی ۳۹  نفر را که مشغول طی دوران نقاهت پس جراحی سرطان معده بودند نشان داد مصرف روزانه ۵۴۰۰ میلی گرم جینسینگ به مدت دو سال به بهبود آن ها کمک شایانی کرده است.

جالب اینجاست که این افراد پیشرفتهای چشمگیری در عملکرد سیستم ایمنی بدن و عود کمتر علائم داشتند.

مطالعه دیگری تأثیر عصاره جینسنگ قرمز بر روی نشانگرهای سیستم ایمنی بدن در افراد مبتلا به سرطان معده پیشرفته که تحت شیمی درمانی پس از جراحی قرار گرفتند را مورد بررسی قرار داد.

بعد از سه ماه معلوم شد کسانی که عصاره جینسنگ قرمز مصرف می کردند دارای نشانگر سیستم ایمنی بهتری نسبت به گروه کنترل یا دارونما بودند.

 

  1. پیشگیری از ابتلا به سرطان

جینسینگ در کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها مفید است.

جینسنوزیدهای موجود در این گیاه به کاهش التهاب کمک می کند. و از آنتی اکسیدان ها محافظت می کند .

چرخه سلولی فرآیندی است که طی آن سلولها به طور معمول رشد و تقسیم می شوند. جینسنوزیدها می توانند با جلوگیری از تولید و رشد غیرطبیعی سلول ، از این چرخه سود ببرند.

با بررسی چندین مطالعه به این نتیجه رسیدند که افرادی که از جینسینگ استفاده می کنند ممکن است ۱۶٪  کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان باشند.

علاوه بر این یک مطالعه مشاهده ای نشان می دهد افرادی که جینسینگ مصرف می کنند کمتر از کسانی که آن را مصرف نمی کنند ، به سرطان های لب ، دهان ، مری ، معده ، روده بزرگ ، کبد و ریه مبتلا می شوند.

جینسینگ همچنین ممکن است به بهبود سلامت بیماران تحت شیمی درمانی ، کاهش عوارض جانبی و تقویت اثر برخی داروهای درمانی کمک کند.

 

  1. با خستگی مبارزه می کند و سطح انرژی را افزایش می دهد

اثبات شده است که جینسینگ به مبارزه با خستگی و تقویت انرژی کمک می کند.

مطالعات مختلف حیوانی برخی از اجزای موجود در جینسینگ مانند پلی ساکاریدها و الیگوپپتیدها را با استرس اکسیداتیو کمتر و تولید انرژی بیشتر در سلول ها مرتبط کرده است. امری که می تواند به مبارزه با خستگی کمک کند.

در جریان یک مطالعه چهار هفته ای ، اثرات مصرف ۱ یا ۲ گرم جینسینگ Panax و یا دارونما از سوی ۹۰ نفر با خستگی مزمن بررسی شد.

کسانی که به آنها جینسینگ Panax (یا جینسینگ کره ای قرمز) داده شده بود از خستگی جسمی و روحی و همچنین استرس اکسیداتیو کمتری نسبت به کسانی که دارونما مصرف کرده بودند برخوردار بودند. بنابراین یکی از مهمترین خواص جینسینگ برای سلامتی افزایش سطح انرژی بدن است.

برای مشاهده قیمت و مشخصات عصاره جینسینگ قرمز کره ای می توانید بر روی نام آن کلیک کنید. 

 

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *