دارو-غذا

خواص زردچوبه و کورکومین : اهمیت شگفت انگیز آن برای سلامتی

خواص زردچوبه و کورکومین

اختصاصی فارمافوری: اگر با خواص زردچوبه و کورکومین و اهمیت شگفت انگیز آن برای سلامتی آشنا شوید، احتمالا به جز جداناپذیر رژیم غذایی تان تبدیل می شود. زردچوبه احتمالا بهترین ماده غذایی حاوی کورکومین است. بسیاری از مطالعات با کیفیت بالا نشان می دهد زردچوبه خواص عمده ای برای بدن و مغز شما دارد که این خواص بخاطر همین کورکومین است. در اینجا پنج خاصیت مهم و برتر زردچوبه را بر اساس شواهد تایید شده علمی بررسی می کنیم.

خواص زردچوبه و کورکومین

یک :  زردچوبه حاوی ترکیبات بیواکتیو با خواص دارویی قدرتمند است

زردچوبه ادویه ای است که به غذا رنگ زرد می بخشد. هزاران سال است در هند از زردچوبه به عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می شود. اخیراً ، علم نسخه ای از آنچه هندی ها مدتهاست می شناسند را مورد تایید قرار داده است. زردچوبه به راستی حاوی ترکیباتی با خواص دارویی است. به این ترکیبات کورکومینوئید گفته می شود. که مهمترین آنها کورکومین است.

کورکومین ماده اصلی فعال در زردچوبه است. و از اثرات ضد التهابی قدرتمندی برخوردار است. همچنین یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است. با این حال میزان کورکومین در زردچوبه چندان زیاد نیست. مقدار آن حدود ۳ درصد وزن زردچوبه است.

بیشتر مطالعات در مورد این گیاه با استفاده از عصاره زردچوبه انجام شده. که عمدتا فقط حاوی خودِ کورکومین است. و دوزهای آن معمولاً بیش از ۱ گرم در روز است. دشوار است فقط با مصرف زردچوبه در غذا به این دوز برسید.

بنابراین اگر می خواهید اثرات کاملی را تجربه کنید باید مکمل مصرف کنید. که حاوی مقادیر قابل توجهی کورکومین است. مثل میکسودین و کورکومکس (برای مشاهده قیمت و توضیحات بر روی نام آن کلیک کنید.)

متأسفانه کورکومین به سختی جذب جریان خون می شود. خوب است همراه با آن فلفل سیاه مصرف شود، که حاوی پیپرین است. یک ماده طبیعی که جذب کورکومین را ۲۰۰۰ درصد افزایش می دهد. بهترین مکمل های کورکومین حاوی پیپرین هستند. که به طور قابل توجهی اثربخشی آنها را افزایش می دهد.

کورکومین همچنین در چربی حل می شود، بنابراین بهتر است آن را همراه با یک وعده غذایی چرب مصرف کنید.

دو: کورکومین یک ترکیب  طبیعی ضد التهاب است

التهاب اهمیت بسیار زیادی دارد. به بدن شما کمک می کند تا با مهاجمان خارجی مبارزه کند. همچنین در بهبود آسیب نقش دارد.

بدون التهاب، عوامل بیماری زا مانند باکتری می توانند بدن شما را به راحتی تسخیر کرده و شما را از بین ببرند. اگرچه التهاب حاد و کوتاه مدت مفید است، اما وقتی مزمن شود و به طور نامناسب به بافتهای بدن شما حمله کند، می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود. دانشمندان اکنون بر این باورند که التهاب مزمن و با سطح پایین تقریباً در تمام بیماری های مزمن و رایج در جهان غرب نقش اصلی را بازی می کند. بیماری هایی همچون بیماری قلبی، سرطان، سندرم متابولیک، آلزایمر و بیماری های دژنراتیو.

بنابراین ، هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند ، از اهمیت بالقوه ای در پیشگیری و حتی درمان تمامی این بیماری ها برخوردار است.

کورکومین به شدت ضد التهاب است. در حقیقت ، آنقدر قدرتمند است که اثر بخشی اش با اثربخشی داروهای ضد التهاب یکسان است. با این تفاوت که عوارضی ندارد.

کورکومین در واقع مولکولی به نام  NF-kB را مسدود می کند. مولکولی که به سمت هسته سلول های شما حرکت می کند و ژن های مرتبط با التهاب را روشن می کند. محققان بر این باورند که NF-kB در  بسیاری از بیماری های مزمن نقش اساسی ایفا می کند.

بی آنکه بخواهیم به جزئیات (التهاب بسیار پیچیده است) ورود کنیم باید بگوییم نکته اصلی این است که یکی دیگر از خواص زردچوبه و کورکومین ضد التهاب بودن آن است.(التهاب مضر) در واقع کورکومین یک ماده فعال زیستی است که با التهاب در سطح مولکولی مبارزه کرده و آن را مهار میکند.

سه:  زردچوبه به طور چشمگیری ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد.

نظر محققان این است آسیب ِ اکسیداتیو یکی از مکانیسم های موثر در پیری و بروز بسیاری از بیماری ها است. رادیکال های آزاد تمایل به واکنش با مواد آلی مهم همچون اسیدهای چرب ، پروتئین ها یا DNA دارند. اصلی ترین دلیل مفید بودن آنتی اکسیدان ها محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد است. کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار شیمیایی خود می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند. علاوه بر این، کورکومین فعالیتِ آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن شما را افزایش می دهد.

به این ترتیب، کورکومین یک یا دو مشت به صورت رادیکال های آزاد می زند! و آنها را مستقیماً مسدود می کند. سپس دفاع آنتی اکسیدانی بدن شما را تحریک و فعال می کند.

چهار : کورکومین عملکرد مغز را بهبود می بخشد و خطر بروز  بیماری های مغزی را کاهش می دهد.

قبل تر ها اعتقاد بر این بود که سلولهای عصبی پس از کودکی قادر به تقسیم و تکثیر نیستند. با این حال ، اکنون مشخص شده است که این اتفاق می افتد. نورون ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند. می توانند در مناطق خاصی از مغز نیز تکثیر شوند و تعدادشان افزایش یابد. یکی از عوامل تعیین کننده در این روند عامل نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) است. نوعی هورمون رشد که در مغز شما فعالیت می کند.

بسیاری از اختلالات شایع مغزی، از جمله افسردگی و آلزایمر، با کاهش سطح این هورمون  مرتبط بوده اند. جالب است که کورکومین می تواند سطح BDNF مغز را افزایش دهد. این امر احتمالا باعث به تأخیر افتادن بروز بیماری های مغزی شود.

همچنین کوکومین باعث بهبود حافظه می شود. و شما را باهوش تر می کند. امری که با توجه به تأثیرات آن بر سطح BDNF منطقی به نظر می رسد.

پنج : کورکومین خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد

بیماری قلبی اصلی ترین علت مرگ و میر در جهان است. محققان برای دهه های متمادی بیماری قلبی را مورد مطالعه قرار داده اند و چیزهای زیادی درباره علت وقوع آن آموخته اند. جای تعجب نیست که بیماری قلبی فوق العاده پیچیده است و عوامل مختلفی در آن نقش دارند. کورکومین احتمالا کمک می کند مراحل زیادی در روند بیماری های قلبی روند معکوس پیدا کنند.

شاید مهمترین مزیت کورکومین در مورد بیماریهای قلبی، بهبود عملکرد اندوتلیوم ، یعنی پوشش رگهای خونی شما باشد.

کاملا معلوم شده که عامل اصلی بیماری های قلبی، اختلال در عملکرد اندوتلیوم  است. شامل مواردی همچون ناتوانی اندوتلیوم در تنظیم فشار خون، لخته شدن خون و غیره.

نتایج چندین مطالعه نشان داده اند کورکومین به بهبود عملکرد اندوتلیوم  منجر می شود. نتایج یک مطالعه نشان می دهد کورکومین برابر با ورزش در بهبود عملکرد قلب و سلامت عروق موثر است. نتایج مطالعه ای دیگر نشان می دهد که این ماده همچنین به اندازه داروی آتورواستاتین در کاهش چربی خون و اتصال چربی به دیواره عروق موثر است.

علاوه بر این همچنان که پیشتر گفتیم کورکومین باعث کاهش التهاب و اکسیداسیون می شود. که در بیماری های قلبی نیز نقش آفرینی می کنند.

در جریان یک مطالعه به طور تصادفی به  ۱۲۱ نفر که تحت عمل جراحی قلب باز بودند، چند روز قبل و بعد از جراحی، دارونما و یا چهار گرم کورکومین در روز داده شد. گروهی که کورکومین مصرف کرده بود با شصت و پنج درصد کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی مجدد در بیمارستان مواجه شدند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *