بهترین مکمل ها

خواص نقره کلوئیدی چیست؟ آیا ایمن است؟

خواص نقره کلوئیدی چیست

خواص نقره کلوئیدی چیست؟ آیا ایمن است؟ نقره کلوئیدی یک مکمل غذایی محبوب است. با این حال، شواهد بسیار کمی نشان می دهد که این ماده برای بدن مفید است.

بسیاری از مردم از نقره کلوئیدی برای پاکسازی روده، تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با التهاب استفاده می کنند.

با این حال، نهادهای رسمی، مانند مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH)، می گویند نقره کلوئیدی می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند و هیچ مدرک علمی قوی برای اثربخشی آن به عنوان یک درمان خانگی وجود ندارد.

نقره ضد میکروب است، به این معنی که می تواند میکروب های مضر را از بین ببرد. به همین دلیل است که سازندگان از نقره در بانداژ استفاده می کنند. با این حال، هیچ یافته علمی نشان نمی دهد که می تواند میکروب ها را در هنگام بلعیدن از بین ببرد.

این مقاله یک نمای کلی از نقره کلوئیدی، از جمله خطرات بالقوه آن و نحوه استفاده مردم از آن به عنوان یک داروی هومیوپاتی ارائه می دهد.

نقره کلوئیدی چیست؟

  • مایعی است که از ذرات معلق نقره تشکیل شده است.
  • محلولی است که از ذرات بسیار ریز نقره در یک مایع معلق تشکیل شده است. “کلوئید” مایعی است که به طور مساوی ذرات خاصی را در آن توزیع می کند.

برخی افراد نقره کلوئیدی را به عنوان یک مکمل غذایی از طریق دهان مصرف می کنند. بسیاری از منابع مبتنی بر اینترنت ادعا می کنند که نقره کلوئیدی دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی است.

با این حال، شواهد علمی کمی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد، و مصرف نقره ممکن است عواقب خفیف تا شدید سلامتی داشته باشد.

ایمنی و خطرات
مصرف منظم نقره کلوئیدی می تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند، از جمله موارد زیر:

آرژیری، که باعث می شود پوست یا چشم های فرد رنگ دائمی نقره ای-آبی به خود بگیرد

کاهش توانایی جذب برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها که می توانند عفونت های باکتریایی را درمان کنند و تیروکسین ها که می توانند کمبود تیروئید را درمان کنند.

مسمومیت کشنده

کتاب راهنمای سم شناسی فلزات گزارش می دهد که حیواناتی که به طور مکرر در معرض نقره قرار می گیرند ممکن است دچار کم خونی شوند که کمبود آهن است. نویسندگان خاطرنشان می کنند که حیوانات همچنین بزرگ شدن قلب، توقف رشد و تغییرات مضر در کبد را تجربه کردند.

دانشمندان تحقیقات بسیار کمی در مورد نقره کلوئیدی انجام داده اند، به این معنی که ممکن است خطرات بیشتری وجود داشته باشد. همچنین، انسان ممکن است اثرات متفاوتی را از حیوانات تجربه کند.

بدون انجام تحقیقات بیشتر، دانشمندان قادر به تعیین ایمنی حضور منظم در معرض نقره کلوئیدی نیستند. محققان همچنین نمی دانند که آیا این دارو با هیچ دارویی تداخل دارد یا خیر.

مردم باید خطرات موجود را جدی بگیرند. هر کسی که علاقه مند به مصرف نقره کلوئیدی است باید ابتدا با یک پزشک صحبت کند. همیشه ایده خوبی است که قبل از استفاده از یک درمان طبیعی برای اولین بار با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

موارد استفاده و مزایای ادعایی

نقره کلوئیدی به عنوان یک درمان طبیعی محبوب است، اگرچه هیچ تحقیقی استفاده از آن را تایید نمی کند.

بسیاری از وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌ها ادعا می‌کنند که نقره کلوئیدی دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی، از جمله توانایی پیشگیری از بیماری‌های خاص است.

با وجود تحقیقات بسیار کم، مشخص نیست که آیا این اثرات را دارد یا خیر.

برخی افراد از نقره کلوئیدی به عنوان یک درمان طبیعی استفاده می کنند. مزایای ادعا شده عبارتند از:

پاکسازی روده

تقویت سیستم ایمنی بدن

درمان عفونت های قارچی

بهبود سلامت پوست

جلوگیری از آنفولانزا

پیشگیری از زونا

جلوگیری از تبخال

پیشگیری از انواع خاصی از سرطان

به دلیل فقدان شواهد، در سال ۱۹۹۹ سازمان غذا و دارو (FDA) اعلام کرد که محصولات حاوی نقره کلوئیدی نمی توانند ادعا کنند که ایمن یا موثر هستند.

هیچ مزیت مهمی برای مصرف خوراکی نقره وجود ندارد و یک ماده مغذی ضروری برای بدن نیست.

نقره دارای برخی کاربردهای پزشکی است. یک ضد میکروبی موثر است که روی پوست فرد استفاده شود، به این معنی که می تواند میکروب های مضر را از بین ببرد. به همین دلیل است که برخی از تولیدکنندگان از نقره در بانداژ خود استفاده می کنند.

با این حال، شواهد کمی نشان می دهد که مصرف خوراکی آن برای انسان فوایدی دارد.

چگونه کار می کند؟

نقره می تواند میکروارگانیسم ها را با اتصال به سلول های آنها از بین ببرد، بدون اینکه لزوماً به سلول های انسان آسیب برساند. محققان هنوز در حال بررسی مکانیسم های پشت خواص ضد میکروبی نقره هستند.

با این حال، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد نقره کلوئیدی دارای اثرات ضد میکروبی مفیدی است که از طریق دهان خورده شود.

خلاصه

شواهد بسیار کمی از ادعاها در مورد مزایای سلامتی نقره کلوئیدی پشتیبانی می کند. مصرف دوزهای زیاد ممکن است خطرات قابل توجهی داشته باشد.

تا زمانی که محققان آزمایش‌های بیشتری را انجام ندهند، فرد باید داروهای دیگری مصرف کند و مطمئن شود که شواهد قابل‌توجهی از آنها پشتیبانی می‌شود.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *