دارو-غذا

خواص گوارانا برای سلامتی : از لاغری تا افزایش انرژی

خواص گوارانا برای سلامتی

اختصاصی فارمافوری:  گوارانا یک ماده غذایی با منشا گیاهیست که اغلب به نوشیدنی ها افزوده می شود. یکی از خواص گوارانا برای سلامتی افزایش انرژی بدن و نیروی شناخت ذهنی است. گوارانا (Paullinia cupana) گیاه بومی شمال برزیل و دیگر مناطق آمازون است. گفته می شود برای مبارزه با خستگی ، تقویت هوشیاری ذهنی و کاهش وزن کاربرد دارد. گوارانا در نوشیدنی های انرژی زا ، مانند قرص جوشان انرژی فیشر (برای مشاهده محصول می توانید بر روی نام آن کلیک کنید.) و ردبول وجود دارد.

از گیاه گوارانا خمیر دانه ، شربت یا عصاره تهیه می شود. و بعد به قبیل این نوشیدنی ها افزوده می شود. در برزیل  نوشیدنی های گوارانا به عنوان “تقویت کننده سلامتی” شناخته می شوند. تقریباً به اندازه نوشابه های گازدار در سبد غذایی برزیلی ها طرفدار دارد. گوارانا به صورت مکمل نیز به فروش می رسد.

این میوه حاوی دانه های غنی از کافئین است. و البته تا سه برابر دانه های قهوه حاوی کافئین است. همچنین ها سرشار از تانن و محرک های تئوفیلین و تئوبرومین هستند.

خواص گوارانا برای سلامتی

بسیاری از افرادی که نوشیدنی های حاوی گوارانا مصرف می کنند عاشق آن هستند. در نتیجه به تحقیقاتی که خواص گوارانا برای سلامتی را اثبات می کند توجهی ندارند. با این وجود ارزش دارد که تحقیق کنیم چه چیزهایی درباره گوارانا اثبات شده است. ( و البته چه چیزهایی اثبات نشده است)

کاهش خستگی

مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ بر روی بیماران  مبتلا به سرطان پستان که تحت شیمی درمانی سیستمیک قرار داشتند و مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ بر روی بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه انجام شد حکایت از آن داشت که بیمارانی که گوارانا مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف می کنند به طور قابل توجهی از خستگی کمتری رنج می بردند.

برای تجربه این کاهش حس خستگی می توانید قرص دابل بول را مصرف کنید. (برای مشاهده قیمت و خرید این محصول بر روی نام آن کلیک کنید.)

مطالعه بر روی بیماران سرطانی پستان با دوز مصرفی ۵۰ میلی گرم دو بار روز و مطالعه بر روی بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه با دوزهای مصرفی بالای ۲۰۰ میلی گرم و ۴۰۰ میلی گرم حکایت از آثار ضد خستگی (با توجه به میزان دوز مصرفی) داشت.

علاوه بر این ، نتایج تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸  منتشر شد آثار آنتی اکسیدانی عصاره گورانا در آزمایشات پیش بالینی را اثبات می کرد.

بهبود قدرت شناخت

یک مطالعه متقاطع تصادفی و دو سو کور  عملکرد شناختی ۵۶ شرکت کننده را در یک بازی ذهنی (مربوط به شناخت) ارزیابی کرده است. یک گروه یک داروی حاوی مولتی ویتامین / مواد معدنی به همراه ۳۰۰ میلی گرم گورانا مصرف کرد. و گروه دیگر صرفا مکمل دارونما مصرف کردند. بررسی نتایج نشان داد پس از مصرف گوارانا پاسخ افراد در این بازی ذهنی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه سریعتر از مصرف دارونما بودند.

یک مطالعه دو سو کور و کنترل شده با پلاسبو در مورد استفاده از گوارانا در طول روز نشان داد که گوارانا باعث بهبود عملکرد حافظه ، خلق و خو و هوشیاری در دوزهای پایین (۵/۳۷ میلی گرم ، ۷۵ میلی گرم) و بالاتر (۱۵۰ میلی گرم ، ۳۰۰ میلی گرم) می شود. نتایج نشان می داد دوزهای پایین موثرتر هستند.

با آنکه این داده ها برای استفاده های آنی ذهنی امیدوارکننده است  اما مطالعه بر روی چهل و پنج فرد مسن در مورد تاثیرات مصرف گورانا ، کافئین و دارونما نشان می داد گوارانا هیچ اثر قابل توجه ماندگاری و طولانی مدتی در بهبود حافظه و شناخت ندارد.

کاهش وزن

تولید کنندگان مکمل های گوارانا گاهی ادعا می کنند گوارانا در کاهش وزن مفید است. اما هنوز تحقیقات بالینی زیادی در حمایت از این ادعا وجود ندارد.

این احتمال وجود دارد که حامیان این ادعا به داده های یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ متکی باشند. یک آزمایش تصادفی ، دو سو کور ، کنترل شده با دارونما. که اثرات مصرف روزانه ۲۴۰ میلی گرم گورانا (به عنوان یک منبع حاوی کافئین) همراه با ۷۲ میلی گرم افدرا (حاوی آلکالوئیدهای افدرین)  را مورد بررسی می داد. بر اساس این آزمایش مصرف این ترکیب در طی هشت هفته باعث کاهش چشمگیر وزن و چربی و همچنین کاهش سطح تری گلیسیرید سرم در مقایسه با دارونما شد.

توجه به این نکته مهم است که نمی توان این تأثیرات را فقط به گوارانا نسبت داد. همچنین هشت نفر از سی و پنج شرکت کننده به دلیل عوارض جانبی زودتر از موعد این آزمایش را ترک کردند . بی خوابی و سردرد از جمله موارد شایعی بود که محققان گزارش کردند.

یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۰۵ تاثیر مصرف چهارده روزه مکمل گوارانا بر روی متابولیسم چربی در موشهای کم تحرک و آموزش دیده  را بررسی کرد.  و اثر چربی سوزی مشاهده کرد. اما  تاکید کرد که به تحقیقات بیشتری نیاز است.

عوارض جانبی احتمالی

گوارانا حاوی مقدار زیادی کافئین است. ممکن است مقدار دقیق آن به درستی روی برچسب ثبت نشده باشد. عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر  باشد:

  • تحریک معده
  • افزایش ضربان قلب
  • افزایش فشار خون
  • ( تاثیرات) عصبی / تحریک
موارد احتیاط و موارد منع مصرف
  • محصولات گوارانا از نظر میزان کافئین موجود در آنها متفاوت هستند. اگر به کافئین یا گزانتین حساس هستید یا دارای مشکلات قلبی ، فشار خون بالا ، تیروئید بیش از حد فعال ، اختلال اضطراب ، بی خوابی یا صرع هستید باید قبل از مصرف گوارانا با پزشک و مشاور سلامتی خود صحبت کنید.
  • از آنجا که توصیه بسیاری از پزشکان این است که مصرف کافئین در دوران بارداری و شیردهی محدود شود بهتر است زنان باردار از مصرف گوارانا خودداری کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.