دارو-غذا

درمان آکنه با ویتامین آ : آیا این ویتامین جوشها را برطرف میکند؟

درمان آکنه با ویتامین آ

اختصاصی فارمافوری: ویتامین A یک ماده مغذی ضروری است که در رشد سلولی نقش دارد. همچنین ممکن است فواید خاص و فراوانی برای پوست داشته باشد، اما آیا درمان آکنه با ویتامین آ ممکن و موثر است؟

دو نوع مختلف ویتامین A وجود دارد: ترکیبات کاروتنوئیدی از محصولات گیاهی و رتینوئیدهای حیوانات.

رتینوئیدها ممکن است به عنوان یک درمان آکنه مفید باشند. زیرا دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند که می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد.

در این مقاله پیرامون نحوه استفاده افراد از ویتامین A برای آکنه و اینکه چگونه ممکن است کمک کند، بحث می کنیم.

 

درمان آکنه با ویتامین آ

فرد می تواند ویتامین A را از طریق برخی غذاها دریافت کند.

ویتامین A نقش مهمی در کمک به رشد سلول ها و سالم ماندن دارد. اکثر سلول های بدن برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارند.

ویتامین A به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و از سلول ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند. در سلول های پوست، این فرآیند می تواند به کند شدن روند پیری سلولی کمک کند و پوست را جوان تر نگه دارد.

همین فرآیند همچنین ممکن است سرعت ریزش سلول های پوست را کاهش دهد و به طور بالقوه مسدود شدن منافذ و آکنه را کاهش دهد.

تحقیقات در مجله آکادمی پوست آمریکا نشان می دهد که ایزوترتینوئین – که با نام تجاری Accutane در دسترس است – می تواند آکنه شدید را درمان کند.

ایزوترتینوئین نوعی رتینوئید است. همچنین به افراد مبتلا به آکنه متوسط ​​که به سایر اشکال درمان مقاوم است کمک می کند.

با این حال، هر فردی که تحت درمان با رتینوئید قرار می گیرد، برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات در کبد، به آزمایش منظم نیاز دارد. ویتامین A به راحتی به سلول های چربی متصل می شود و می تواند در بدن رسوب کرده و سمی شود.

ویتامین A همچنین ممکن است به طور مستقیم از طریق استفاده موضعی به سلول های پوست کمک کند. رتینوئیدهای موضعی می توانند باکتری های روی پوست را کاهش دهند و به التهاب کمک کنند.

این داروها همچنین می توانند پوست را نسبت به اشعه ماوراء بنفش حساس تر کنند. این حساسیت می تواند خطر آفتاب سوختگی را افزایش دهد، بنابراین افراد باید مراقبت بیشتری داشته باشند تا پوست خود را در معرض نور شدید خورشید قرار ندهند.

 

جای جوش

رتینوئیدها همچنین می توانند به زخم های ناشی از آکنه کمک کنند.

شواهدی وجود دارد که رتینوئیدها ظاهر اسکار(جای زخم) آکنه را کاهش می دهند. یافته های یک مطالعه درباره پوست و درمان نشان داد که درمان با رتینوئید ظاهر اسکار آکنه را پس از ۲۴ هفته بهبود می بخشد.

ویتامین A یک راه حل سریع برای جای زخم نیست، اما ممکن است به ترمیم سلول های آسیب دیده که در طول زمان باعث ایجاد جای زخم می شوند، کمک کند.

 

افراد می توانند اشکال مختلف ویتامین A را برای بهبود آکنه امتحان کنند:
ویتامین A موضعی

رتینوئیدهای موضعی بدون نسخه (OTC) در دسترس هستند. بسیاری از محصولات مختلف پوست، از جمله کرم های ضد پیری و درمان آکنه، حاوی رتینوئید هستند.

کرم های رتینوئید OTC غلیظ تر نیز در دسترس هستند. معمولاً حاوی رتینوئیدها و یک حامل مانند گلیسیرین هستند.

افرادی که برای اولین بار از محصولات رتینوئیدی استفاده می کنند باید در صورت امکان از محصولات با غلظت کمتر استفاده کنند. انجام این کار به آنها این امکان را می دهد که در صورت لزوم، قبل از امتحان یک محصول غلیظ تر، هرگونه عوارض جانبی احتمالی رتینوئیدها را شناسایی کنند.

پزشک می تواند رتینوئیدهای موضعی قوی تری را تجویز کند، مانند:

 

ترتینوئین

تازاروتن

آداپالن

ویتامین A خوراکی

مکمل های خوراکی ویتامین A به بدن این امکان را می دهد که ویتامین A را به سلول هایی که بیشتر نیاز دارند برساند.

بسیاری از مولتی ویتامین ها حاوی ویتامین A هستند، اما مکمل های حاوی ویتامین A نیز در دسترس هستند. معمولاً به شکل رتینیل پالمیتات یا رتینیل استات هستند.

سایر اشکال ویتامین A ممکن است نیاز به نسخه داشته باشند. رتینوئیدهای تجویزی شامل آسیترتین (سوریاتان) و بکساروتن (تارگرتین) و همچنین ایزوترتینوئین هستند.

غذا

ویتامین A را میتوان با غذاهای گیاهی و حیوانی تامین کرد. غذاهای غنی از ویتامین A عبارتند از:

ماهی های چرب مانند شاه ماهی و سالمون

جگر گاو

محصولات لبنی

تخم مرغ

غذاهای گیاهی زرد-نارنجی مانند سیب زمینی شیرین، هویج و کدو حلوایی

غذاهای گیاهی سبز مانند کلم بروکلی، اسفناج و شاتوت

بسیاری از تولیدکنندگان غلات غلات خود را با ویتامین ها از جمله ویتامین A غنی می کنند.

نحوه استفاده از ویتامین آ برای آکنه

هرکسی که قصد استفاده از ویتامین A برای آکنه را دارد باید ابتدا با پزشک خود صحبت کند. افزودن غذاهای غنی از ویتامین A به رژیم غذایی به طور کلی بی خطر است، اما درمان های خوراکی و موضعی ویتامین A خطرات خاص خود را دارد.

در برخی موارد، مصرف بیش از حد ویتامین A باعث تجمع سمی در کبد می شود.

غذا و مکمل ها

کمبود ویتامین A در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده نادر است. افرادی که رژیم غذایی متعادل و متنوعی دارند، به طور کلی نیازی به تمرکز روی ویتامین ها و مواد معدنی خاصی ندارند.

با این حال، کسانی که مایل به افزایش سطح ویتامین A خود هستند می توانند غذاهای غنی از این ماده مغذی مانند جگر، ماهی های روغنی و سبزیجات سبز برگ را شامل شوند.

مؤسسه ملی بهداشت (NIH) مصرف روزانه توصیه شده ویتامین A را ارائه کرده است:

۷۰۰ میکروگرم (mcg) معادل فعالیت رتینول (RAE) برای زنان بالای ۱۴ سال

۹۰۰ میکروگرم RAE برای مردان بالای ۱۴ سال

۶۰۰ میکروگرم RAE برای کودکان ۹ تا ۱۳ سال

مکمل های ویتامین آ یوروویتال با داشتن ۸۰۰ میکروگرم از این ویتامین، ضمن برطرف کردن نیاز بدن به این ویتامین و اثرات ضد جوشی، مقادیر استانداردی از آن را برای بدن فراهم میکند

 

ویتامین A خوراکی

افراد فقط باید تحت نظر پزشک از رتینوئید خوراکی برای آکنه استفاده کنند. رتینوئیدهای خوراکی معمولاً برای موارد شدید آکنه یا مواردی هستند که درمان آنها دشوار است.

در این موارد، پزشکان دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه استفاده از دارو ارائه می دهند. آنها همچنین آزمایشات منظم را برای کمک به نظارت بر عوارض جانبی و جلوگیری از هرگونه عارضه پیگیری خواهند کرد.

ویتامین A موضعی

هرکسی که به درمان موضعی رتینوئید برای آکنه خود فکر می کند باید ابتدا با پزشک یا متخصص پوست صحبت کند. پزشکان ممکن است گزینه های درمانی دیگری را ارائه دهند یا محصولات خاصی را توصیه کنند.

گزینه های بدون نسخه غلظت رتینوئید کمتری خواهند داشت، که باعث می شود احتمال ایجاد عوارض جانبی شدید کمتر شود.

پس از مالبیدن  رتینوئیدها به صورت، مهم است که در صورت امکان از نور خورشید اجتناب کنید. افراد می توانند در سایه بمانند و لباس های محافظ بپوشند تا در معرض نور خورشید قرار نگیرند.

خلاصه

ویتامین A می تواند با کاهش التهاب، آسیب سلولی و قرمزی به آکنه کمک کند. رتینوئیدهای موضعی یا خوراکی بسته به شدت علائم و مدت زمان تداوم آنها می تواند مفید باشد.

هرکسی که به دنبال استفاده از محصولات رتینوئید برای آکنه است، باید ابتدا با پزشک یا متخصص پوست صحبت کند. این متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند به فرد کمک کنند تا از عوارض جانبی شدید و مشکلات پوستی بیشتر جلوگیری کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *