بیماری ها, پوست و زیبایی

درمان خانگی برای قارچ ناخن پا چیست؟ / بهترین درمان موضعی قارچ پا

درمان خانگی برای قارچ ناخن پا

اختصاصی فارمافوری: درمان خانگی برای قارچ ناخن پا چیست؟ قارچ ناخن پا یکی از عفونت های شایع ناخن های پا است. این بیماری که با نام اونیکومیکوز نیز شناخته می شود، می تواند باعث تغییر رنگ و ضخیم شدن ناخن پا شود. از آنجایی که مسری است، اغلب از یک ناخن پا شروع می شود و به چندین ناخن دیگر سرایت می کند.

عفونت قارچی ناخن می‌تواند در هر فردی رخ دهد و ناشی از انواع مختلف قارچ‌ها باشد. درمان آن ممکن است دشوار باشد و اغلب بدون داروهای ضد قارچی قوی مانند قرص های ضد قارچ از بین نمی روند. اگرچه این داروها موثر هستند، اما در برخی موارد عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد می کنند که از ناراحتی معده گرفته تا سایر مشکلات پوستی را شامل می شود.

در نتیجه، افراد ممکن است داروهای خانگی را برای درمان قارچ ناخن در نظر بگیرند. با این حال، درمان های خانگی اغلب موثر نیستند. اگرچه ممکن است به سرکوب موارد خفیف کمک کنند، اما بعید است که از عفونت جلوگیری کنند. در عوض، افراد ممکن است در کنار درمان‌های ضد قارچی تجویزی، داروهای خاصی را امتحان کنند.

این مقاله برخی از روش‌های محبوب‌تری را که افراد ممکن است در خانه برای درمان قارچ ناخن پا امتحان کنند و اثربخشی آنها مورد بحث قرار می‌دهد.

جوش شیرین

طرفداران جوش شیرین ممکن است آن را به عنوان یک درمان پیشنهاد کنند زیرا می تواند به جذب رطوبت که ممکن است باعث قارچ ناخن پا شود کمک کند. علاوه بر این، ممکن است جوش شیرین دارای خواص قارچ کش باشد، به این معنی که قارچ ها را از بین نمی برد، اما می تواند از رشد آنها جلوگیری کند. یک مطالعه قدیمی این فرضیه را تأیید می کند و نشان می دهد که جوش شیرین می تواند از رشد قارچ جلوگیری کند.

 

با این حال، شواهد علمی زیادی برای حمایت از جوش شیرین به عنوان یک درمان وجود ندارد و هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد می تواند عفونت های قارچی را درمان کند.

محصولات منتول

برخی از افراد ممکن است استفاده از محصولات حاوی منتول مانند منتول را برای کمک به درمان قارچ ناخن توصیه کنند. تحقیقات بیشتری برای اثبات اینکه محصولات منتول برای درمان قارچ ناخن پا موثر هستند، ضروری است.

سرکه

سرکه یک محصول معمولی خانگی است و سرکه سیب (ACV) یک عنصر رایج در بسیاری از داروهای خانگی مختلف است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ اشاره می کند که سرکه سیب ممکن است دارای برخی از خواص ضد قارچی باشد. با این حال، همچنین خاطرنشان می کند که تحقیقات بیشتری برای بررسی بیشتر این موضوع ضروری است.

دهانشویه

همانند سرکه، هیچ مدرک علمی صریحی برای حمایت از استفاده از دهانشویه برای درمان قارچ ناخن پا وجود ندارد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که دهانشویه حاوی کلرهگزیدین ممکن است خواص ضد قارچی داشته باشد.

سیر

سیر که به طور معمول برای چاشنی غذا استفاده می شود، ممکن است برای کمک به درمان قارچ ناخن پا نیز مفید باشد.

 

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ اشاره می‌کند که عصاره سیر ممکن است از خود در برابر قارچ‌هایی که می‌توانند باعث عفونت ناخن‌های پا شوند خواص ضد قارچی نشان دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است، و این مطالعه استفاده از عصاره سیر را در کنار داروهای رایج ضد قارچی پیشنهاد می‌کند.

خود مراقبتی

با آن که بعید است درمان های خانگی فواید زیادی داشته باشند، نکات زیر ممکن است مفید باشد:

ناخن ها را کوتاه، خشک و تمیز نگه دارید

از یک ناخن گیر برای ناخن های آلوده و از یک ناخن گیر دیگر برای ناخن های دیگر پا استفاده کنید

کفش مناسب و قابل تنفس بپوشید

پاها را خشک نگه دارید، جوراب های نخی بپوشید و هر روز آنها را عوض کنید

بهداشت پا را رعایت کنید

هنگام استفاده از دوش عمومی کفش دوش تمیز بپوشید

اگر ناخن های ضخیم پا باعث ناراحتی در هنگام راه رفتن می شود، به دنبال درمان باشید

درمان های پزشکی

در بیشتر موارد ممکن است فرد به داروهای ضد قارچ خوراکی یا موضعی نیاز داشته باشد. در موارد شدید، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن ناخن پا داشته باشند.

درمان های موضعی

آکادمی پوست آمریکا اشاره می کند که طب موضعی ممکن است به درمان عفونت خفیف کمک کند. در برخی موارد، ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند تورم یا سوزش ایجاد کنند. درمان های موضعی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

آمورولفین

سیکلوپیروکس

افیناکونازول

توابورول

درمان های خوراکی

برای موارد شدیدتر، پزشک ممکن است داروهای خوراکی تجویز کند. این داروها اغلب موثرتر و سریعتر از درمان های موضعی عمل می کنند. با این حال، این قرص ها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند.

پزشک ممکن است به افراد توصیه کند که هنگام مصرف این ضد قارچ ها از قرار گرفتن در معرض الکل و آفتاب خودداری کنند. همچنین ممکن است برای بررسی هر گونه مشکلی نیاز به آزمایش خون داشته باشند. داروهای خوراکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فلوکونازول

گریزئوفولوین

ایتراکونازول

تربینافین

درمان ترکیبی

در برخی موارد، پزشک ممکن است استفاده از درمان‌های ضد قارچی موضعی و خوراکی را توصیه کند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

قارچ ناخن پا معمولاً برای اکثر افراد مشکل مهمی نیست. با این حال، اگر در نتیجه درمان‌های خانگی هیچ بهبودی حاصل نشد یا عارضه‌ای رخ داد، افراد باید با پزشک مشورت کنند و در اسرع وقت استفاده از درمان خانگی را متوقف کنند. همچنین در صورتی که فردی متوجه تغییر رنگ، ضخیم شدن یا ناهنجاری ناخن های پا شد، توصیه می شود با متخصص پا تماس بگیرید.

علاوه بر این، افرادی که در معرض خطر بالاتری برای عوارض هستند باید به دنبال درمان پزشکی برای قارچ ناخن پای خود باشند و از درمان های خانگی به طور کامل اجتناب کنند. از جمله افراد مبتلا به دیابت یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف.

خلاصه

درمان‌های خانگی معمولاً برای درمان عفونت‌های قارچی ناخن پا مؤثر نیستند. در حالی که برخی از گزینه ها ممکن است به سرکوب موقت عفونت های خفیف تر کمک کنند، اما بعید است که عفونت را درمان کنند. درعوض، افراد باید از داروهای ضد قارچ خوراکی و موضعی قوی استفاده کنند. همچنین مراقبت از پاهای خود و رعایت بهداشت پا برای افراد مهم است.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *