بیماری ها

درمان خانگی بیماری کرون / برای درمان آی بی دی چه باید کرد؟

درمان خانگی بیماری کرون

اختصاصی فارمافوری: درمان خانگی بیماری کرون به چه ترتیب است؟ بسیاری از داروهای طبیعی می توانند به کاهش علائم افراد مبتلا به بیماری کرون کمک کنند. بیمار می تواند از داروهای طبیعی در کنار درمان استاندارد پزشکی استفاده کند و همیشه باید قبل از انجام این کار با پزشک مشورت کند.

کرون نوعی بیماری التهابی روده  (IBD )که باعث التهاب در دستگاه گوارش می شود. در حالی که هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد، داروهای مختلف ممکن است به کاهش علائم کمک کنند.

درمان های طبیعی برای بیماری کرون نیز ممکن است به تسکین کمک کند. برخی افراد همچنین متوجه می شوند که عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای تجویزی یا بدون نسخه دارند.

این مقاله برخی از گزینه های درمانی طبیعی را که ممکن است به کاهش علائم بیماری کرون کمک کند، مورد بحث قرار می دهد.

رژیم غذایی

هر بیمار مبتلا به بیماری کرون آن را متفاوت تجربه می کند. به همین دلیل است که شناسایی محرک‌های کرون برای مدیریت علائم مهم است.

فکر خوبی است اگر یک دفترچه خاطرات غذایی داشته باشید و تمام علائمی را که به طور منظم با غذاهای مختلف تشدید می شوند، پیگیری کنید.

در حین عود کردن

در طول تشدید بیماری کرون، بیمار می تواند این استراتژی های غذایی را امتحان کند:

افراد مبتلا به بیماری کرون اگر این مراحل را در رابطه با عادات غذایی رعایت کنند، ممکن است علائم خود را کاهش دهند:

آب فراوان بنوشید و از نی استفاده نکنید.

وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید – حدود ۴ تا ۶ در روز.

وعده های غذایی را زودتر از موعد آماده کنید تا همیشه غذاهای سالم در خانه موجود باشد.

به جای سرخ کردن، غذا را بجوشانید، کباب کنید، بخارپز کنید

یک دفترچه غذایی داشته باشید.

تغییرات سبک زندگی

برخی تغییرات رفتاری می تواند از بدتر شدن بیماری کرون جلوگیری کند یا علائم را کاهش دهد.

تغییرات می تواند شامل موارد زیر باشد:

اجتناب از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

ترک سیگار

شرکت در مشاوره سلامت روان

بنیاد کرون و کولیت همچنین پیشنهاد می‌کند که بیمار مبتلا به کرون از درمان‌های ذهن و بدن بهره مند شود، مانند:

آرامش و ذهن آگاهی

هیپنوتیزم

یوگا

ورزش، در صورت امکان

مکمل

ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به بیماری کرون دشوار باشد که تغذیه کافی را تنها از طریق غذا دریافت کنند. پزشک ممکن است مکمل های غذایی خاصی را برای برطرف کردن عدم تعادل تغذیه ای توصیه کند.

برخی از مکمل های دیگر که ممکن است به کاهش علائم بیماری کرون کمک کنند عبارتند از:

کورکومین

طبق تحقیقات، کورکومین، که ماده فعال زردچوبه است، ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

در سال ۲۰۱۵ مطالعه ای بر روی شرکت کنندگان مبتلا به کولیت اولسراتیو، که نوع دیگری از آی بی دی است، انجام شد. محققان نتایج شرکت‌کنندگانی را که کپسول‌های کورکومین و مسالامین مصرف می‌کردند، که به کاهش التهاب در روده‌ها کمک می‌کرد، با شرکت‌کنندگانی از گروه دارونما که فقط مزالامین مصرف می‌کردند، مقایسه کردند.

محققان دریافتند که بیش از نیمی از افرادی که کورکومین مصرف می کردند تا ۴ هفته در حال بهبودی بودند، در حالی که هیچ کدام در گروه کنترل نبودند.

بیمار همچنین می تواند با چاشنی زردچوبه در غذای خود از کورکومین در رژیم غذایی خود استفاده کند.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها، باکتری های مفیدی که در سراسر بدن وجود دارند، ممکن است به بیمار مبتلا به بیماری کرون کمک کنند تا باکتری های ضد التهابی بیشتری در روده ایجاد کند.

بیمار می تواند مصرف پروبیوتیک های خود را با افزودن برخی از غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند کلم ترش، کفیر یا ماست در رژیم غذایی خود افزایش دهد.

بروملین

بروملین ترکیبی از آنزیم ها است که بیشتر از میوه ها تشکیل می شود. شمار اندکی از مطالعات بر روی بروملین نشان می دهد که ممکن است التهاب روده ها را کاهش دهد و علائم کرون را کاهش دهد.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ روی موش ها نشان داد که بروملین در کاهش التهاب مرتبط با آی بی دی موثر است. با این حال، محققان دقیقا نمی دانند که چگونه و چرا کار می کند.

تحقیقات قبلی نشان داد که بروملین می تواند با التهاب مبارزه کند، به همین دلیل است که به کاهش علائم بیماری کرون کمک می کند. با این حال، قابل توجه است که محققان این مطالعه را در یک محیط آزمایشگاهی انجام دادند، نه در بدن انسان.

بیمار می تواند بروملین را به شکل قرص خریداری کند.

افسنطین

افسنطین نوعی گیاه دارویی است.

بر اساس داده های یک بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۵، چندین مطالعه کوچک کنترل شده با دارونما بر روی افسنطین نشان داد که استفاده از این گیاه در بیش از نیمی از افراد مبتلا به بیماری کرون باعث بهبودی شده است.

همچنین، مطالعات میزان بسیار کمتری از بهبودی را در گروه دارونما نشان دادند.

مردم ممکن است از افسنطین به عنوان روغن یا چای لذت ببرند.

روغن ضروری

روغن‌های ضروری ممکن است التهاب را کاهش داده و به درمان بیماری کرون کمک کنند. با این حال، داده ها اندک هستند، زیرا مطالعات موجود کوچک هستند یا فقط حیوانات را شامل می شوند.

هیچ مدرک قطعی دال بر اثربخشی اسانس ها وجود ندارد و هیچ دستورالعمل روشنی برای نحوه مصرف آنها وجود ندارد.

افرادی که می خواهند روغن های ضروری را امتحان کنند باید از آنها به عنوان مکمل مراقبت استاندارد استفاده کنند.

روغن پاتچولی

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ گزارش می دهد که روغن نعناع هندی(روغن پاتچولی) ممکن است به بهبود علائم کولیت، نوعی بیماری التهابی روده مرتبط با بیماری کرون کمک کند.

محققان دریافتند که موش‌های تحت درمان با گیاه پاتچولی در مقایسه با موش‌های گروه کنترل آسیب کولون کمتر و علائم کولیت کمتری داشتند.

روغن اسطخدوس

چند مطالعه کوچک نشان می دهد که اسطوخودوس ممکن است به تنظیم سلامت روده در افراد مبتلا به آی بی دی کمک کند.

به عنوان مثال، نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ روی موش ها نشان داد که اسطوخودوس ممکن است به محافظت در برابر سیتروباکتر رودنتیوم، یک باکتری روده مرتبط با آی بی دی کمک کند.

محققان معتقدند که اسطوخودوس با تنظیم میکروبیوم روده به کاهش علائم کرون کمک کند.

روغن نعناع

نویسندگان مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ بر روی موش‌ها دریافتند که منتول، ماده‌ای که در روغن نعناع وجود دارد، ممکن است به کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو در موش‌های مبتلا به آی بی دی مصنوعی کمک کند.

موش‌های تحت درمان با منتول نیز وزن بدن بالاتری داشتند که نشان می‌دهد آی بی دی مشکلات تغذیه‌ای کمتری ایجاد می‌کرد.

طب سوزنی

طب سوزنی، که نوعی درمان در طب سنتی چینی است، ممکن است به کاهش علائم کرون کمک کند.

به دلیل نتایج متفاوت در مطالعات موجود، محققان دقیقا نمی دانند که چگونه و چرا طب سوزنی ممکن است کمک کند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، ترکیبی از طب سوزنی و موکسی‌باشن، که فرآیند سوزاندن موکسا در نزدیکی نقاط خاصی از پوست است، ممکن است علائم کرون بهبود بخشد.

سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان سنتی رایج برای درمان التهاب و درد است.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ بر روی موش‌ها حکایت از آن دارد که سرکه، از جمله سرکه سیب، ممکن است به پیشگیری از علائم بیماری کرون نیز کمک کند.

به عنوان بخشی از این مطالعه، محققان کولیت را در گروهی از موش‌ها ایجاد کردند. با این حال، ۲۸ روز قبل از انجام این کار، آنها شروع به دادن سرکه به موش ها کردند. این فرایند باعث افزایش سطح باکتری های مفید موش ها شد و التهاب را کاهش داد.

نتایج اولیه هستند اما نشان می‌دهند که سرکه ممکن است ابزار مهمی برای درمان یا پیشگیری از آی بی دی باشد.

روغن ماهی

بنیاد کرون و کولیت بیان می کند که روغن ماهی، از جمله روغن کبد ماهی و مکمل های اسید چرب امگا ۳، ممکن است علائم بیماری کرون را کاهش دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است با مبارزه با التهاب به کاهش علائم بیماری کرون کمک کند.

حشیش طبی

حشیش طبی ممکن است به تسکین درد، افزایش آرامش، یا مزایای دیگری برای افرادی که با شرایط پزشکی مزمن یا طولانی مدت زندگی می کنند، کمک کند.

سازمان غذا و دارو (FDA) حشیش پزشکی را برای درمان بیماری کرون تایید نکرده است. با این حال، تعدادی از مطالعات نشان می دهد که ممکن است کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۳ شامل ۲۱ بیمار که به درمان های سنتی بیماری کرون پاسخ نداده بودند انجام شد. محققان به طور تصادفی شرکت کنندگان را در گروهی قرار دادند که حشیش یا گروه دارونما مصرف کردند.

در پایان مطالعه ۸ هفته ای، ۱۰ بیمار از ۱۱ بیمار در گروه شاهدانه نسبت به گروه دارونما بهبود قابل توجهی داشتند.

محققان خواستار مطالعات بیشتر برای کشف ارتباط بین حشیش پزشکی و بیماری کرون با جزئیات بیشتر شدند.

خلاصه

هیچ درمان شناخته شده ای برای بیماری کرون وجود ندارد، اما ترکیب مناسب درمان ها به بسیاری از بیماران کمک می کند تا بهبودی یابند.

افرادی که به درمان‌های طبیعی فکر می‌کنند باید از یک پزشک در مورد بهترین روش استفاده از این داروها در رژیم درمانی خود راهنمایی بگیرند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *