پوست و زیبایی

درمان خشکی پوست : هفت درمان خانگی

درمان خشکی پوست

اختصاصی فارمافوری: پوست خشک ، چه به دلیل افزایش سن و چه به دلیل بیماری زمینه ای پوست یا عوامل محیطی ، می تواند ناراحت کننده و خارش زا باشد. طیف وسیعی از درمان‌ها برای درمان خشکی پوست در خانه وجود دارد – اما کدام یک مؤثرترین هستند؟

پوست خشک به پوستی گفته می شود که در لایه بیرونی خود رطوبت ندارد. در صورت عدم درمان، پوست خشک می تواند ترک خورده و عفونی شود. مرطوب نگه داشتن پوست خشک مهم است، اما برخی از درمان ها می توانند گران یا بی اثر باشند.

این مقاله به بررسی درمان های خانگی برای پوست خشک می پردازد و به شواهد علمی پشت این ادعاها نگاه می کند.

درمان های خانگی برای پوست خشک

مطالعات نشان می دهد که روغن تخمه آفتابگردان ممکن است به عنوان یک مرطوب کننده استفاده شود.

درمان‌های خانگی مختلفی وجود دارد که فرد می‌تواند برای از بین بردن خشکی پوست از آن استفاده کند. بسیاری از درمان های زیر را می توان به عنوان مرطوب کننده استفاده کرد، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد. بهترین راه برای استفاده از مرطوب کننده این است که بعد از حمام آن را به مقدار زیاد روی پوست مرطوب بمالید و بگذارید خیس بخورد.

روغن تخمه آفتابگردان

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که روغن دانه آفتابگردان هنگامی که به عنوان مرطوب کننده روی بازوهای شرکت کننده استفاده می شود، هیدراتاسیون را بهبود می بخشد.

همان مطالعه نشان داد که روغن زیتون در واقع به سد پوست آسیب می رساند و این امر نشان می دهد که همه روغن های طبیعی برای استفاده به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند.

روغن نارگیل

روغن طبیعی دیگری که برای درمان پوست خشک به خوبی عمل می کند، روغن نارگیل است. یافته های یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد روغن نارگیل به اندازه ژله نفتی (وازلین) برای درمان پوست خشک ایمن و موثر است. همچنین مشخص شد که به طور قابل توجهی آبرسانی پوست را بهبود می بخشد و تعداد لیپیدها (چربی ها) روی سطح پوست را افزایش می دهد.

همانطور که تحقیقات سال ۲۰۱۶ توضیح می دهد، روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع شده است که خواص نرم کنندگی دارند. نرم کنند،ه چربی یا روغنی است که با پر کردن شکاف های موجود در پوست خشک به عنوان مرطوب کننده عمل می کند و آن را صاف می کند.

وان بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یکی دیگر از مواد طبیعی است که می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند. افزودن پودر بلغور جو دوسر به وان یا استفاده از کرم هایی که حاوی بلغور جو دوسر هستند ممکن است به رفع خشکی پوست کمک کند.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که عصاره بلغور جو دوسر دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که نشان می دهد می تواند به درمان خشکی پوست کمک کند.

نوشیدن شیر

شیر نیز می تواند خشکی پوست را تسکین دهد، ولی نه زمانی که روی پوست مالیده شود. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی شیر می تواند خشکی پوست را بهبود بخشد.

این مطالعه نشان داد که چربی موجود در شیر به نام فسفولیپید وقتی به رژیم غذایی موش اضافه می‌شود، سد پوستی را در موش‌ها بهبود می‌بخشد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا ببینیم آیا نوشیدن شیر همان تأثیر را روی پوست انسان دارد یا خیر.

عسل

یافته های تحقیقاتی در سال ۲۰۱۲ اشاره می کند که عسل برای بسیاری از انواع بیماری های پوستی مفید است.

برخی از مطالعات نشان می دهد که عسل ممکن است به عنوان یک درمان خانگی برای از بین بردن خشکی پوست استفاده شود.

مطالعات مختلف نشان داده اند که عسل این خواص را دارد:

مرطوب کننده

شفا

ضد التهاب

همه اینها ویژگی هایی هستند که نشان می دهند عسل یک درمان خانگی ایده آل برای از بین بردن خشکی پوست است و می توان آن را مستقیماً روی پوست اعمال کرد.

ژله نفتی

ژله پترولیوم که به روغن معدنی معروف است، سالهاست که به عنوان مرطوب کننده استفاده می شود.

در سال ۲۰۱۷، محققان پی بردند که سد پوستی در افراد مسن پس از استفاده از ژل نفتی بهبود یافته است. این یافته ها استفاده از ژل نفتی برای درمان خشکی پوست، به ویژه زمانی که ناشی از افزایش سن باشد، را مورد حمایت قرار می دهند.

آلوئه ورا

بر اساس نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۰۳، ژل آلوئه ورا ممکن است به تسکین پوست خشک کمک کند.

افرادی که پوست خشکی دارند می توانند از ژل آلوئه ورا استفاده کنند و ناحیه آسیب دیده را با جوراب یا دستکش بپوشانند. افراد ممکن است ترجیح دهند این کار را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهند و ژل را تمام شب روی پوست بگذارند.

پیشگیری

مرطوب کردن منظم پس از شستشو ممکن است به جلوگیری از خشکی پوست کمک کند.

استفاده منظم از نرم کننده ها و مرطوب کننده ها بعد از حمام از خشکی پوست جلوگیری می کند. افراد همچنین می توانند با اجتناب از مواردی که ممکن است باعث خشکی یا تحریک شوند از خشکی پوست جلوگیری کنند، از جمله:

خاراندن پوست

تهویه مطبوع بیش از حد

اصلاح با تیغ  یا بدون ژل اصلاح

حمام کردن یا دوش گرفتن زیاد

مالش بیش از حد پوست هنگام خشک کردن با حوله

حمام کردن یا دوش گرفتن در آبی که خیلی گرم است

استفاده از لوسیون های حاوی الکل

پوشیدن لباس هایی که پوست را می سایند

تماس مکرر با مواد شوینده

نشستن زیر حرارت مستقیم بخاری یا آتش

بیرون ماندن در شرایط باد بدون پوشاندن پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر عوامل محیطی یا پیری دلیل خشکی پوست نباشد، ممکن است فرد به بیماری پوستی زمینه ای مبتلا باشد. اگر فردی مشکوک به این موضوع باشد، باید با پزشک صحبت کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *