بیماری ها

درمان سرطان روده بزرگ : مراحل سرطان روده بزرگ چیست؟

درمان سرطان روده بزرگ

اختصاصی فارمافوری: درمان سرطان روده بزرگ چطور انجام می شود ؟ سرطان روده بزرگ زمانی ایجاد می شود که تومورهای توموری در روده بزرگ ایجاد شوند. سرطان روده بزرگ سومین نوع سرطان شایع در ایالات متحده است.

کولون یا روده بزرگ جایی است که بدن آب و نمک را از مواد زائد جامد خارج می کند. سپس مواد زائد از طریق راست روده حرکت کرده و از طریق مقعد از بدن خارج می شوند.

سرطان روده بزرگ همچنین سومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در ایالات متحده است. در واقع انجمن سرطان آمریکا (ACS) در سال ۲۰۱۹، پیش بینی کرد که در ایالات متحده ۱۰۱۴۲۰ نفر به سرطان روده مبتلا  هستند.

متخصصان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند افراد از سن ۵۰ سالگی به بعد در غربالگری های مورد اعتماد برای سرطان روده بزرگ شرکت کنند.

سرطان کولورکتال، که سرطان روده بزرگ و سرطان رکتوم را توصیف می کند، نیز شایع است.

در این مقاله به نحوه تشخیص و درمان سرطان روده بزرگ، علت ایجاد آن و راه های پیشگیری از آن می پردازیم.

 

علائم سرطان روده بزرگ یا از کجا بفهمیم سرطان روده بزرگ داریم؟

سرطان روده بزرگ یکی از شایع ترین انواع سرطان در ایالات متحده است.

سرطان روده بزرگ اغلب در مراحل اولیه هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، علائم ممکن است با پیشرفت بیشتر قابل توجه تر شوند.

 

این علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر  باشد:

 

اسهال یا یبوست
تغییر در قوام مدفوع
مدفوع شل و باریک
خون در مدفوع، که ممکن است قابل مشاهده باشد یا نباشد
درد شکم، گرفتگی، نفخ یا گاز
اصرار مداوم برای اجابت مزاج علیرغم دفع مدفوع
ضعف و خستگی
کاهش وزن غیر قابل توضیح
سندرم روده تحریکپذیر
نارسایی کمبود آهن
اگر سرطان به محل جدیدی در بدن مانند کبد گسترش یابد، می تواند علائم اضافی در ناحیه جدید ایجاد کند.

 

مراحل سرطان روده بزرگ

روش های مختلفی برای تعیین مرحله سرطان وجود دارد. مراحل نشان دهنده میزان گسترش سرطان و اندازه هر تومور است.

 

در سرطان روده بزرگ، مراحل به شرح زیر است:

مرحله ۰: همچنین به عنوان سرطان درجا شناخته می شود، در این مرحله، سرطان در مراحل اولیه است. بیشتر از لایه داخلی روده بزرگ رشد نکرده است و معمولاً درمان آن آسان است.

مرحله ۱: سرطان به لایه بعدی بافت رشد کرده است اما به غدد لنفاوی یا هیچ اندام دیگری نرسیده است.

مرحله دوم : سرطان به لایه های بیرونی روده بزرگ رسیده است، اما به خارج از روده بزرگ گسترش نیافته است.

و مرحله سوم : سرطان از طریق لایه های بیرونی روده بزرگ رشد کرده و به یک تا سه غدد لنفاوی رسیده است. با این حال، به مکان های دور گسترش نیافته است.

مرحله ۴: سرطان به بافت های دیگر فراتر از دیواره روده بزرگ رسیده است. با پیشرفت مرحله ۴، سرطان روده بزرگ به نقاط دوردست بدن می رسد.

 

درمان سرطان روده بزرگ 

درمان به نوع و مرحله سرطان روده بزرگ بستگی دارد. پزشک هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه درمانی سن، وضعیت کلی سلامت و سایر خصوصیات فرد را در نظر می گیرد.

هیچ درمان واحدی برای هیچ سرطانی وجود ندارد. رایج ترین گزینه های سرطان روده بزرگ، جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی است.

هدف از درمان حذف سرطان، جلوگیری از گسترش آن و کاهش علائم ناراحت کننده خواهد بود.

 

عمل جراحی

جراحی یکی از درمان های احتمالی برای سرطان روده بزرگ است.

جراحی برای برداشتن بخشی یا تمام کولون کولکتومی نامیده می شود. در طی این روش، جراح بخشی از روده بزرگ را که حاوی سرطان است و همچنین قسمتی از ناحیه اطراف آن را برمی دارد.

به عنوان مثال، آنها معمولاً غدد لنفاوی مجاور را برای کاهش خطر گسترش حذف می کنند. سپس جراح بخش سالم کولون را مجدداً وصل می‌کند یا بسته به وسعت کولکتومی، استوما ایجاد می‌کند.

استوما یک سوراخ جراحی در دیواره شکم است. ضایعات از طریق این سوراخ وارد کیسه ای می شوند که نیاز به قسمت پایین روده بزرگ را برطرف می کند. این  فرایند  کولوستومی نامیده می شود.

 

انواع دیگر جراحی عبارتند از:

 

آندوسکوپی: ممکن است جراح بتواند برخی از سرطان های کوچک و موضعی را با استفاده از این روش حذف کند. آنها یک لوله نازک و انعطاف پذیر با نور و دوربین متصل می کنند.

جراحی لاپاراسکوپی: جراح چندین برش کوچک در شکم ایجاد می کند. این رئش ممکن است گزینه ای برای برداشتن پولیپ های بزرگتر باشد.

جراحی تسکینی: هدف از این نوع جراحی تسکین علائم در موارد سرطان های غیر قابل درمان یا پیشرفته است. جراح تلاش خواهد کرد تا هرگونه انسداد روده بزرگ را برطرف کند و درد، خونریزی و سایر علائم را مدیریت کند.

شیمی درمانی

در طول شیمی درمانی، یک تیم مراقبت از سرطان داروهایی را تجویز می کند که در فرآیند تقسیم سلولی اختلال ایجاد می کنند. آنها این کار را با ایجاد اختلال در پروتئین ها یا DNA برای آسیب رساندن و کشتن سلول های سرطانی انجام می دهند.

این درمان ها هر سلولی که به سرعت تقسیم می شود، از جمله سلول های سالم را هدف قرار می دهد. این درمان ها معمولاً می توانند پس از هر گونه آسیب ناشی از شیمی درمانی بهبود یابند، اما سلول های سرطانی نمی توانند.

متخصص سرطان یا انکولوژیست معمولاً شیمی درمانی را در صورت گسترش سرطان توصیه می کند. داروها در کل بدن حرکت می‌کنند و درمان به صورت چرخه‌ای انجام می‌شود، بنابراین بدن بین دوزها زمان دارد تا بهبود یابد.

 

عوارض جانبی رایج شیمی درمانی عبارتند از:

ریزش مو

حالت تهوع

خستگی

استفراغ

درمان های ترکیبی اغلب از چندین نوع شیمی درمانی استفاده می کنند یا شیمی درمانی را با سایر درمان ها ترکیب می کنند.

 

پرتو درمانی

پرتودرمانی با متمرکز کردن پرتوهای گامای پرانرژی روی آنها، سلول های سرطانی را از بین می برد. تیم مراقبت از سرطان ممکن است از پرتودرمانی خارجی استفاده کند.

 

با تشعشع داخلی، پزشک مواد رادیواکتیو را در نزدیکی محل سرطان به شکل دانه کاشت می کند.

 

برخی فلزات مانند رادیوم پرتوهای گاما ساطع می کنند. تابش همچنین ممکن است از پرتوهای ایکس با انرژی بالا باشد. یک پزشک ممکن است پرتودرمانی را به عنوان یک درمان مستقل برای کوچک کردن تومور یا از بین بردن سلول های سرطانی انجام دهد و می تواند در کنار سایر درمان های سرطان موثر باشد.

 

عوارض جانبی پرتودرمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییرات خفیف پوستی که شبیه آفتاب سوختگی یا برنزه شدن آفتاب است

حالت تهوع

استفراغ

اسهال

خستگی

از دست دادن اشتها

کاهش وزن

اکثر عوارض جانبی چند هفته پس از اتمام درمان برطرف می شوند یا از بین می روند.

 

تشخیص سرطان روده بزرگ

پزشک یک معاینه فیزیکی کامل انجام می دهد و در مورد سوابق پزشکی شخصی و خانوادگی سؤال می کند.

 

همچنین ممکن است از تکنیک های تشخیصی زیر برای شناسایی و مرحله بندی سرطان استفاده کنند:

 

کولونوسکوپی

پزشک یک لوله بلند و انعطاف پذیر با یک دوربین در یک سر آن را به راست روده وارد می کند تا داخل روده بزرگ را بررسی کند.

 

ممکن است فرد مجبور باشد از یک رژیم غذایی خاص به مدت ۲۴-۴۸ ساعت قبل از عمل پیروی کند. روده بزرگ همچنین نیاز به پاکسازی با ملین های قوی در فرآیندی به نام آماده سازی روده دارد.

 

اگر پزشک پولیپ را در روده بزرگ پیدا کند، جراح پولیپ ها را برداشته و برای بیوپسی ارجاع می دهد. آسیب شناس در جریان بیوپسی پولیپ ها را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا سلول های سرطانی یا پیش سرطانی را جستجو کند.

 

یک روش مشابه، به نام سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر، به پزشک اجازه می دهد تا بخش کوچکتری از ناحیه کولورکتال را بررسی کند. این روش مستلزم آماده سازی کمتری است. همچنین اگر سیگموئیدوسکوپی پولیپ ها را نشان ندهد یا در ناحیه کوچکی قرار گرفته باشند، ممکن است کولونوسکوپی کامل لازم نباشد.

 

تنقیه باریم دو کنتراست

در این روش مبتنی بر اشعه ایکس از مایعی به نام باریم برای ارائه تصاویر واضح تر از روده بزرگ نسبت به اشعه ایکس استاندارد استفاده می شود. قبل از انجام اشعه ایکس باریم، فرد باید چندین ساعت ناشتا باشد.

پزشک یک محلول مایع حاوی عنصر باریم را از طریق رکتوم به روده بزرگ تزریق می کند. آنها این کار را با پمپاژ مختصری هوا برای صاف کردن لایه باریم دنبال می کنند تا دقیق ترین نتایج را ارائه دهند.

سپس رادیولوژیست عکسبرداری با اشعه ایکس از روده بزرگ و راست روده را انجام می دهد. باریم در عکس اشعه ایکس سفید به نظر می رسد و هر تومور و پولیپ به صورت خطوط تیره ظاهر می شود.

اگر بیوپسی وجود سرطان روده بزرگ را نشان دهد، پزشک ممکن است برای ارزیابی گسترش سرطان، عکس رادیوگرافی قفسه سینه، سونوگرافی یا سی تی اسکن از ریه، کبد و شکم را تجویز کند.

پس از تشخیص، پزشک مرحله سرطان را بر اساس اندازه و وسعت تومور و همچنین گسترش به غدد لنفاوی مجاور و اندام های دورتر تعیین می کند.

مرحله سرطان، گزینه های درمانی را تعیین می کند و چشم انداز را مشخص می کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *