بیماری ها

درمان سرطان پستان با داروهای ضد استروژن

درمان سرطان پستان

اختصاصی فارمافوری: انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند که در سال ۲۰۲۱ ، بیش از دویست و پنجاه هزار مورد جدید از سرطان مهاجم پستان در زنان تشخیص داده شود. با آن که شانس زنده ماندن به طور فزاینده ای خوب است ، سرطان سینه هنوز یک بیماری جدی است که سالانه منجر به مرگ ده ها هزار نفر می شود. به همین دلیل درک علت و نحوه درمان سرطان پستان بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

 

علت سرطان پستان

دانشمندان نمی دانند چه چیزی باعث سرطان سینه می شود. آنها چندین عامل خطر را برای این بیماری شناسایی کرده اند. اما این علل برای همه یکسان نیست.

به عنوان مثال ، قرار گرفتن در معرض استروژن زیاد می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. این بدین دلیل است که  رشد سرطان پستان ممکن است تا حدی ناشی از سطوح بالای استروژن باشد که بیشتر توسط تخمدان ها ایجاد می شود. (هر چند استروژن تنها عامل خطر برای سرطان سینه نیست.)

 

درمان سرطان پستان با داروهای ضد استروژن

یکی از روشهای درمانی برای افرادی که میزان استروژن بیشتری دارند درمان ضد استروژن است.

این درمان به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در مراحل پیشرفته یا متاستاتیک ، میزان استروژن در بدن را کاهش میدهد یا مسدود می کند. سرطان متاستاتیک سینه سرطانی است که به سایر نقاط بدن گسترش میابد.

در اینجا نحوه درمان ضد استروژن و آنچه شما باید در مورد خطرات و عوارض جانبی بدانید ، ذکر شده است.

 

آنتی استروژن برای چه مواردی استفاده می شود؟

آنتی استروژن نوعی درمان هورمونی است که هدف آن کاهش یا توقف رشد تومورهای حساس به هورمون است.

این درمان به طرق مختلف انجام می شود و می تواند توانایی بدن در تولید هورمون های سرطان زا را مسدود کند یا می تواند نحوه تأثیر هورمون ها بر سلول های سرطانی پستان را تغییر دهد. همچنین می توان از این روش در سرطان های پیشرفته تر سینه استفاده کرد تا از نظر اندازه کوچکتر شود یا رشد آنها کند شود.

درمان آنتی استروژن به طور کلی در کنار جراحی برای برداشتن  تومور استفاده می شود. درمان با آنتی استروژن در حالت ایده آل از بازگشت تومور سرطانی جلوگیری می کند.

این دارو معمولاً به عنوان قرص خوراکی روزانه مصرف می شود. هرچند گاهی اوقات به شکل تزریق انجام می شود.

 

مسدود کننده های استروژن برای زنان چه می کنند؟

مسدود کننده های استروژن مواد شیمیایی هستند که اساساً مانع از دریافت هورمون های مورد نیاز سلول های سرطانی در زنان مانند استروژن می شوند.

بسیاری از سرطان های سینه به هورمون هایی مانند استروژن حساس هستند. و به این نوع درمان پاسخ می دهند. ۷۰ تا ۸۰ درصد از تمام سرطان های سینه یا ۲ از ۳ سرطان به استروژن حساس هستند.

هنگامی که سرطان های سینه حساس به هورمون ها نمی توانند استروژن مورد نیاز خود را دریافت کنند ، ممکن است از نظر اندازه کوچک شوند یا اصلاً نتوانند رشد کنند.

با این حال ، تعداد کمی از سرطان های سینه به هورمون ها حساس نیستند. به این معنی که از درمان ضد استروژن سود نمی برند و نیاز به درمان های متفاوتی دارند.

 

درمان سرکوب استروژن چیست؟

درمان سرکوب کننده استروژن نوعی درمان ضد استروژن است که میزان استروژن را در بدن زنان کاهش می دهد.

به عنوان مثال ، گروهی از داروهای سرکوب کننده استروژن به نام مهار کننده های آروماتاز ​​، آنزیم آروماتاز ​​را مسدود می کنند آنزیمی که هورمون آندروژن را به مقدار کمی استروژن در بدن تبدیل می کند.

این امر باعث می شود استروژن کمتری در جاهای دیگر موجود باشد تا به رشد سلول های سرطانی پستان حساس به هورمون ها کمک کند.

با آن که درمان های سرکوب کننده استروژن نمی توانند تخمدان ها را از تولید استروژن باز دارند اما می توانند تولید استروژن در بدن را کاهش دهند.

به طور کلی در مراحل اولیه حساس به هورمون ها داروهای سرکوب کننده استروژن برای درمان سرطان سینه که به شکل قرص هستند بهترین گزینه هستند. سفتی مفاصل و درد مفاصل دو عارضه جانبی شایع این دارو هستند.

با این حال ، مانند همه داروها ، داروهای سرکوب کننده استروژن نیز ممکن است عوارض جانبی جدی تری داشته باشند. عوارض قلبی و پوکی استخوان گرچه نادر اما ممکن است.

 

آنتی استروژن چه فرقی با مسدود کننده های استروژن دارد؟

هر دو می خواهند پیشرفت سرطان سینه را کند یا متوقف کنند. هرچند این دو روش متفاوت به یک شکل عمل نمی کنند.

تاموکسیفن ، مسدودکننده استروژن که به طور گسترده استفاده می شود ، تأثیر استروژن بر بافت سینه را متوقف می کند. آروماتاز ​​، یک درمان ضد استروژن ، تولید استروژن را در زنان یائسه کاهش می دهد.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد ، تاموکسیفن به عنوان دارویی برای پیشگیری از سرطان ( به خصوص برای زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند) ، تایید شد و از آن زمان به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

در مطالعه ای در سال ۲۰۰۶ که توسط منابع معتبری انجام شد ، محققان دریافتند وقتی زنان یائسه در گروه معرض خطر به مدت ۵ سال تاموکسیفن  مصرف کردند ، خطر ابتلا به سرطان سینه تهاجمی در آن ها تا ۵۰ درصد کاهش یافت.

یک منبع مطالعاتی معتبر در سال ۲۰۱۷ دریافت که استفاده از داروهای تاموکسیفن و آنتی استروژن منجر به کاهش ۵۰ تا ۶۵ درصدی پیشرفت سرطان سینه در گروه های پرخطر می شود.

هر دو مسدود کننده استروژن و درمان های ضد استروژن موثر هستند. اما عوارض جانبی نیز دارند. مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد این روش  مزایا و خطرات آن را با تیم پزشکی خود بررسی کنید.

 

عوارض جانبی مسدود کننده های استروژن

بسته به نوع دارو ، عوارض جانبی مسدود کننده های استروژن ممکن است متفاوت باشد. شایع ترین علائم گزارش شده عبارتند از:

گرگرفتگی
عرق شبانه
خشکی واژن
تغییرات چرخه قاعدگی (در افراد قبل از یائسگی)

عوارض جانبی جدی تر اما کمتر معمول ِمسدود کننده های استروژن شامل لخته شدن خون یا افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم است. زنان یائسه با احتمال بیشتری برای تشخیص سرطان رحم روبرو هستند.

یک عارضه جانبی بسیار نادر اما بالقوه درمان ضد استروژن سکته مغزی است. بنابراین ضروری است که احساس ناگهانی گیجی ، سردرد یا مشکل در حرکت یا صحبت کردن را نادیده نگیرید.

در صورت بروز هر یک از این مشکلات هنگام مصرف مسدود کننده های استروژن  فورا با اورژانس تماس بگیرید.

 

عوارض جانبی درمان ضد استروژن

عوارض جانبی درمان های خوراکی ضد استروژن نیز بسته به نوع دارو می تواند متفاوت باشد. شایع ترین علائم عبارتند از:

درد مفاصل
پوکی استخوان
مشکلات قلبی

عوارض جانبی کوتاه مدت تزریق آنتی استروژن ، مانند داروی فولوسترنت ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عرق شبانه
حالت تهوع خفیف
درد استخوان
گرگرفتگی
خشکی واژن
درد در محل تزریق

درمان با آنتی استروژن می تواند یک درمان موثر برای سرطان سینه حساس به هورمون در زنان باشد. همچنین می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض جانبی جدی نادر است ، اما در نظر گرفتن خطرات مهم است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *