بیماری ها

درمان های خانگی نوروپاتی محیطی

درمان های خانگی نوروپاتی محیطی

اختصاصی فارمافوری: اعصاب محیطی اطلاعات را به مغز و نخاع می فرستند. آسیب به این اعصاب می تواند بر سیگنال دهی آنها تأثیر بگذارد و در نتیجه انواع احساسات دردناک یا غیرعادی ایجاد شود. پزشکان این آسیب را نوروپاتی محیطی می نامند. برای این دردها، درمان های متنوعی وجود دارد. در این مقاله به درمان های خانگی نوروپاتی محیطی می پردازیم.

افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی ممکن است احساس سوزن سوزن شدن دردناک، احساس گرما و سرما، یا درد تیر کشیدن در ناحیه آسیب دیده را تجربه کنند.

از آنجایی که نوروپاتی اغلب دست ها و پاها را تحت تاثیر قرار می دهد، علائم ممکن است در این نواحی شروع شود. با این حال، اعصاب محیطی در سراسر بدن قرار دارند. بنابراین ممکن است علائم در جای دیگری وجود داشته باشد و علائم مختلفی در مکان‌های مختلف وجود داشته باشد.

درمان نوروپاتی

برخی از درمان های طبیعی ممکن است به کاهش برخی از علائم کمک کنند. در برخی موارد، مداخلات طبیعی ممکن است به جلوگیری از آسیب بیشتر عصبی کمک کند.

در ادامه، با شش مورد از این درمان های طبیعی و همچنین اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری آشنا شوید.

 

درمان های خانگی نوروپاتی محیطی

 

ورزش کنید

ورزش منظم ممکن است به کاهش علائم نوروپاتی محیطی کمک کند. همچنین باعث تقویت عضلات می شود و همین ممکن است برخی از علائم نوروپاتی را کاهش دهد.و می تواند به مبارزه با چندین مشکل سلامتی که باعث نوروپاتی می شود کمک کند. به عنوان مثال، دیابت می تواند منجر به نوروپاتی محیطی شود. ورزش به بدن کمک می کند سطح قند خون را مدیریت کند که ممکن است خطر ابتلا به دیابت و عوارض آن را کاهش دهد.

علاوه بر این، ورزش فشار روی رگ‌های خونی محیطی را کاهش می‌دهد. که ممکن است برای افراد در معرض خطر نوروپاتی مفید باشد.

 

تغییرات رژیم غذایی

دیابت یکی از علل اصلی نوروپاتی محیطی است. تغییرات رژیم غذایی که سطح قند خون فرد را کاهش می دهد می تواند علائم نوروپاتی را کاهش دهد یا به طور بالقوه از آن جلوگیری کند.

رژیم غذایی سرشار از فیبر و کم کربوهیدرات های ساده می تواند از افزایش قند خون جلوگیری کند. همچنین، اجتناب از غذاهای زیر ممکن است کمک کند:

 

محصولات نان سفید، از جمله پاستا
شیرینی ها
تنقلات فرآوری شده

سایر تغییرات رژیم غذایی ممکن است برای افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی مفید باشد، خواه دیابت داشته باشند یا نباشند.

 

موارد زیر را امتحان کنید:

مصرف  غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند زغال اخته، گردو، ماهی چرب و روغن بذر کتان که ممکن است با التهاب مقابله کند.

استفاده از مواد غذایی با فیبر بالا و غذاهایی که بدن به کندی جذب می کند. مانند برخی سبزیجات، میوه ها و آجیل ها

مصرف کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم در روز

محدود کردن چربی های اشباع و ترانس

کاهش یا حذف مصرف الکل

 

 

ترک سیگار

سیگار یک عامل خطر برای نوروپاتی محیطی است زیرا عروق خونی محیطی را باریک می کند و به آن آسیب می رساند.

همچنین می‌تواند علائم این آسیب عصبی را بدتر کند. حتی زمانی که شرایط دیگر یا عامل سبک زندگی علت اصلی نوروپاتی باشد.

ترک سیگار می تواند جریان خون را بهبود بخشد و منجر به رگ های خونی سالم تر شود.

 

ویتامین ها و مکمل ها

طیف وسیعی از مکمل های موجود وجود دارد که ممکن است به درمان نوروپاتی محیطی کمک کند.

تعدادی از ویتامین ها و مکمل ها ممکن است به سلامت اعصاب حمایت کمک و علائم نوروپاتی محیطی را کاهش دهند.

به گفته بنیاد نوروپاتی محیطی، این موارد عبارتند از:

 

ویتامین های B کمپلکس

کمبود B-12 می تواند به پوشش محافظ اعصاب آسیب برساند، در حالی که کمبود B-9 می تواند سلامت اعصاب را مختل کند. مکمل B-1، B-6 و B-12 ممکن است به کاهش درد نوروپاتیک در افراد مبتلا به این کمبودها کمک کند.

ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و غذاهای غنی از این ویتامین ممکن است التهاب را که منجر به آسیب عصبی می شود کاهش دهد. ابن وبتامبن همچنین ممکن است به برخی از علائم نوروپاتی از جمله سوزش و سوزن سوزن شدن کمک کند.

استیل ال کارنیتین (ALC)

برخی از تحقیقات منبع معتبر نشان می دهد که ALC ممکن است به نوروپاتی ناشی از شیمی درمانی کمک کند.

اسید آلفا لیپوئیک

اسید آلفا لیپوئیک ممکن است درد سوزش را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد. با این حال، پزشکان نمی دانند که آیا این روش برای افراد مبتلا به نوروپاتی مرتبط با شیمی درمانی بی خطر است یا موثر.

اسیدهای چرب امگا ۳

ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. این چربی‌های سالم ممکن است به کاهش التهاب و حمایت از سیستم عصبی سالم کمک کنند و به طور بالقوه از نوروپاتی یا کاهش علائم جلوگیری کنند. امگازون را حتما برای این منظور امتحان کنید.

اِن استیل سیستئین

یک آنتی اکسیدان که می تواند احساس درد را کاهش دهد. در یک مطالعه روی موش‌ها، آنزیم‌های خاصی را که ممکن است منجر به درد نوروپاتیک شوند، مسدود کرد.

گلوتامین

این یک اسید آمینه غیر ضروری است که ممکن است به محافظت از سیستم عصبی کمک کند، اما درک کامل اثرات آن به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

 

تکنیک های آرامش

تکنیک های آرام سازی یکی از بهترین درمان های خانگی نوروپاتی محیطی است. و ممکن است به فرد کمک کند تا درد ناشی از نوروپاتی را بهتر مدیریت کند. تنفس عمیق، مدیتیشن و آرامش تدریجی درد را تسکین می دهند.

برخی از تکنیک های آرام سازی، مانند یوگا، تای چی و کشش ترکیبی، ممکن است استرس را کاهش داده و وضعیت بدن را بهبود بخشد و برخی از اثرات دردناک نوروپاتی را کاهش دهد.

 

طب جایگزین

برخی از افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی، طب جایگزین، از جمله طب سوزنی، تکنیک های کایروپراکتیک، و روش های مبتنی بر انرژی مانند ریکی را امتحان می کنند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *