دارو

درمان های خانگی کمردرد / یازده روش برای درمان کمردرد بدون جراحی

درمان های خانگی کمردرد 

اختصاصی فارمافوری: درمان های خانگی کمردرد  کدام ها هستند؟ درمان کمردرد مزمن یا طولانی مدت می تواند برای پزشکان چالش برانگیز باشد. با این حال، درمان کمردرد بدون جراحی از طریق دستکاری ستون فقرات، طب سوزنی و ایجاد تغییر در سبک زندگی امکان پذیر است.

کمردرد یک مشکل گسترده است، کمردرد تقریباً ۸۰٪ از بزرگسالان را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می دهد. درد ممکن است به طور ناگهانی در نتیجه کشیدگی عضلانی ناشی از بلند کردن اجسام سنگین یا تصادف ایجاد شود. در موارد دیگر، شرایطی مانند آرتریت، پوکی استخوان یا اسکولیوز می تواند باعث کمردرد شود.

گاهی اوقات و بسته به علت، پزشکان ممکن است جراحی را برای درمان کمردرد مزمن توصیه کنند.

با این حال، جراحی همیشه لازم نیست. سایر گزینه‌های درمانی که می‌توانند کمردرد را بهبود بخشند یا تسکین دهند عبارتند از درمان‌های خانگی، طب جایگزین و تغییر شیوه زندگی. ممکن است شخصی بخواهد این گزینه ها را قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی امتحان کند.

کمردرد علل مختلفی دارد و شدت آن متفاوت است. هیچ درمان واحدی وجود ندارد که برای همه موثر باشد. این مقاله شواهد پشت یازده درمان غیر جراحی برای کمردرد را بررسی می کند.

دستکاری ستون فقرات

دستکاری ستون فقرات یکی از راه های کنترل کمردرد بدون جراحی است.

دستکاری ستون فقرات یا دستکاری کایروپراکتیک شامل استفاده از دست ها برای تنظیم، ماساژ یا تحریک ستون فقرات است.

مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH) بیان می کند که برخی از مطالعات نشان داده اند که دستکاری ستون فقرات ممکن است به کمردرد کمک کند.

با این حال، دستکاری ستون فقرات برای همه، از جمله افرادی که پوکی استخوان، آرتریت یا مشکلات نخاعی دارند، ایمن نیست.

فقط یک فرد آموزش دیده و دارای مجوز باید این درمان ها را انجام دهد. افرادی که می توانند این تکنیک ها را انجام دهند عبارتند از:

متخصصان کایروپراکتیک دارای مجوز

فیزیوتراپیست ها

پزشکان استئوپاتیک

هنگامی که متخصص آموزش دیده دستکاری ستون فقرات را انجام می دهد، عوارض جانبی جدی نادر است. هر گونه عارضه جانبی جزئی، مانند ناراحتی در ناحیه، معمولاً ظرف ۱ تا ۲ روز برطرف می شود.

طب سوزنی

طب سوزنی یک روش طب سنتی چینی است. پزشک طب سوزنی سوزن های نازکی را در نقاط خاصی از بدن فرو می کند. مردم از طب سوزنی برای بیماری های مختلف از بیماری های مزمن گرفته تا دردهای مزمن استفاده می کنند.

یک مقاله مروری بر بررسی های سیستماتیک نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است به بازیابی عملکرد و تسکین درد در برخی از افرادی که کمردرد مزمن دارند کمک کند. همچنین  نتایج یک متاآنالیز نشان داد که طب سوزنی باعث تسکین درد مزمنی می شود که ممکن است در طول زمان به خوبی کار کند.

کاهش وزن

عضلات پشت، استخوان ها و مفاصل به سختی کار می کنند تا بدن را در حین حرکت، نشستن و ایستادن فرد حمایت کنند. اضافه وزن به دلیل افزایش فشار بر ستون فقرات و کشیدگی عضلات پشت می تواند باعث کمردرد شود. نتایج یک مطالعه نشان داد که چاقی با سطوح بالای کمردرد و ناتوانی در مردان ارتباط دارد.

اگر وزن یک عامل موثر باشد کاهش وزن می تواند به کاهش مقداری یا تمام کمردرد افراد کمک کند. اگر فردی اضافه وزن دارد، بهتر است با پزشک خود برای یافتن راه هایی برای کاهش وزن کار کند.

رژیم ضد التهابی

مطالعات نشان داده اند که سطوح بالاتر التهاب ارتباط نزدیکی با انواع خاصی از دردهای مزمن دارد. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، برای برخی از انواع درد به خوبی عمل می کنند.

ژل ضد درد لموریا | کرم خشخاش برای کاهش دردهای عضلانی ، مفصلی ، کشیدگی تاندون ها ، کمر درد، گرفتگی گردن و دردهای رماتیسم و آتروز بسیارموثر است.موجود در فارمافوری بررسی کنید

کپسول اینفلامید برگرفته از سه گیاه شناخته شده زردچوبه، آناناس و کندر بوده و دارای خواص ضد التهابی بسیار موثری است.موجود در فارمافوری بررسی کنید

التهاب دلایل زیادی دارد. یکی از راه های کمک به کاهش التهاب در بدن، پیروی از یک رژیم غذایی ضد التهابی است.

شواهد نشان می دهد که برخی از غذاها، به ویژه غذاهای شیرین و فرآوری شده، می توانند التهاب را بدتر کنند. تحقیقات نشان می دهد که برخی از غذاها می توانند به کاهش التهاب در بدن کمک کنند، از جمله:

سبزیجات

میوه ها

آجیل و خشکبار

ماهی

 

غلات کامل

به طور مشابه، مطالعات نشان می دهد که غذاهای فرآوری شده و شکر می توانند التهاب را افزایش دهند که می تواند درد را بدتر کند. افراد مبتلا به کمردرد ممکن است بخواهند روی غذاهای کامل تمرکز کنند و از غذاهای فرآوری شده، چربی های ترانس و شکر اجتناب کنند.

اصلاح وضعیت بدن

داشتن یک وضعیت بدنی خوب ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند.

وضعیت بدنی نادرست می تواند علت کمردرد برای برخی افراد باشد، بنابراین انجام اقداماتی برای اصلاح آن ممکن است باعث تسکین آن شود.

مطالعات نشان می دهد که وضعیت نامناسب وضعیت بدن باعث ایجاد کمردرد در نوجوانان می شود. در یک مطالعه، محققان دریافتند که شرکت‌کنندگانی که یک برنامه ورزشی ۸ هفته‌ای را که وضعیت وضعیت بدن را اصلاح می‌کرد، تکمیل کردند، از درد کمر و شانه خلاصی یافتند.

افراد می‌توانند دستگاه‌هایی را خریداری کنند که به آرامی شانه‌ها را به عقب می‌کشند و به آنها یادآوری می‌کنند که وضعیت خود را اصلاح کنند. انواع مختلفی برای انتخاب در فروشگاه های آنلاین وجود دارد. در برخی موارد، در صورتی که میز یا کامپیوتر ارگونومی مناسبی نداشته باشد، ممکن است نیاز باشد که تغییراتی در فضای کاری خود ایجاد کند.

ورزش کنید

اگرچه ممکن است زمانی که فرد با درد زندگی می‌کند، فعال بودن دشوار باشد، اما حرکت یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای بسیاری از انواع درد است.

مطالعات مدت‌هاست که از این واقعیت حمایت می‌کنند که ورزش می‌تواند اندورفین را آزاد کند. این مواد شیمیایی طبیعی مغز با اتصال به گیرنده های مواد افیونی در مغز به توقف درد کمک می کند. این اثر خفیف مشابه داروهای ضد درد مخدر دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش‌هایی که عضلات پشت و گردن را تقویت می‌کنند، می‌توانند درد افراد مبتلا به کمردرد مزمن و گردن را کاهش دهند.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) شامل قرار دادن تکه های الکترود چسبنده روی پشت خود است. هنگامی که شخصی دستگاه باتری را فعال می کند، تکانه های الکتریکی را به الکترودها می فرستد که می تواند سیگنال های درد را قطع کند.

نتایج یک مطالعه نشان داد که یک جلسه ۱۵ دقیقه ای TENS تسکین قابل توجهی از کمردرد ارائه می دهد. نتایج یک متاآنالیز نشان داد که TENS “کاهش قابل توجه درد” را برای افراد مبتلا به کمردرد مزمن رقم می زند.

فرد می تواند دستگاه TENS را از پزشک خود یا به صورت آنلاین خریداری کند.

 

تکنیک های مدیریت استرس

استرس می تواند باعث شود که فرد عضلات خود را منقبض کند که می تواند باعث کمردرد یا بدتر شدن کمردرد موجود شود. موسسه استرس آمریکا کمردرد را از جمله علائم استرس ذکر کرده است. استرس می تواند باعث تغییر در درک بدن از درد شود.

افرادی که سطوح بالایی از استرس را تجربه می کنند ممکن است بخواهند روش هایی را امتحان کنند که می تواند به آرامش و کاهش استرس کمک کند، از جمله حمایت اجتماعی، مدیتیشن و ورزش.

کفش مناسب

پوشیدن کفش نامناسب می تواند باعث ناهماهنگی پاها، باسن و پشت شود. این ناهماهنگی می تواند منجر به کمردرد شود. کفش‌های پاشنه بلند، کفش‌هایی که خیلی تنگ هستند یا کفش‌هایی که پشتیبانی ضعیفی دارند از عوامل احتمالی کمردرد هستند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که به مدت ۶ هفته از ارتزهای سفارشی در کفش های خود استفاده می کردند، بهبود قابل توجهی در کمردرد مشاهده کردند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شامل انجام حرکات کششی و تمرینات خاص تحت هدایت یک فیزیوتراپیست مجاز است. این تمرینات ممکن است تنش را کاهش دهد یا مناطق خاصی را تقویت کند تا به تسکین درد کمک کند.

نتایج یک مطالعه بزرگ نشان داد افرادی که از فیزیوتراپی برای کمردرد استفاده می‌کنند، کمتر به سایر خدمات مراقبت‌های بهداشتی برای درد خود نیاز دارند.

روغن کانابیدیول

کانابینوئیدها موادی هستند که از گیاه شاهدانه به دست می آیند. دو کانابینوئید شناخته شده کانابیدیول (CBD) و تتراهیدروکانابینول (THC) هستند.

تتراهیدروکانابینول معمولا در ماری جوانا یافت می شود و ماده شیمیایی مسئول احساس “نشئه بودن” است.  روغن کانابیدیول اغلب از گیاه شاهدانه مشتق می شود و این احساس را ایجاد نمی کند.

مردم از روغن کانابیدیول برای درمان انواع بیماری ها از جمله درد استفاده می کنند. یک بررسی سیستماتیک نشان داد که کانابینوئیدها تأثیر قابل توجهی بر کاهش درد دارند. با این حال، قبل از اینکه کارشناسان بتوانند روغن کانابیدیول را به عنوان یک مسکن موثر توصیه کنند، محققان باید مطالعات بیشتری را انجام دهند.

روغن کانابیدیول در همه کشورها ها قانونی نیست. شخص باید قوانین محلی خود را قبل از خرید یا استفاده از آن بررسی کند.

چه زمانی جراحی برای کمردرد مناسب است؟

اگر درمان‌های خانگی، داروها و درمان‌های غیرتهاجمی مؤثر نبوده باشند، ممکن است پزشک جراحی را پیشنهاد کند.

اگرچه کمردرد هزاران نفر را تحت تاثیر قرار می دهد، پزشکان از یک “استاندارد” برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا جراحی برای کمردرد ضروری است یا خیر پیروی نمی کنند. اگر درمان‌های خانگی، داروها و درمان‌های غیرتهاجمی کمکی نکرده باشند و کمردرد در زندگی اختلال ایجاد کند، ممکن است فرد بخواهد گزینه‌های جراحی را با پزشک خود در میان بگذارد.

جراحی لزوماً همه انواع کمردرد را اصلاح نمی کند. می تواند به کمردردی که ناشی از مسائل فیزیکی خاص در ستون فقرات است کمک کند. ممکن است به افرادی که دارای خار استخوانی، برآمدگی یا پارگی دیسک، مشکل ستون فقرات یا عصب تحت فشار هستند کمک کند.

اگر مشکلات دیگری باعث کمردرد شود، جراحی ممکن است درمان مناسبی نباشد.

چشم انداز

اغلب، کمردرد نتیجه یک آسیب جزئی یا استفاده بیش از حد از عضلات پشت است. درد آن معمولا با گذشت زمان بهتر می شود و با درمان سریعتر بهبود می یابد. اگر فردی دارای کمردرد و همچنین علائم دیگری مانند تب، بی حسی، افتادگی پا یا اگر بعد از تصادف رخ داد، به پزشک مراجعه کنید.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *