بیماری ها, خانواده سالم

درمان های طبیعی برای پروستات

درمان های طبیعی برای پروستات

درمان های طبیعی برای پروستات. بزرگ شدن پروستات زمانی اتفاق می‌افتد که تجمع آندروژن‌ها از مرگ سلولی پروستات جلوگیری می‌کند و باعث تکثیر سلولی می‌شود و اندازه غده پروستات را افزایش می‌دهد.

چگونه به طور طبیعی پروستات را کوچک کنیم؟

بزرگ شدن پروستات، یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)  می تواند علائم ناامید کننده و ناراحت کننده ای ایجاد کند – معمولاً مشکلات ادراری و جنسی. با این حال، چندین درمان طبیعی و تغییر شیوه زندگی می تواند به کاهش علائم کمک کند.

هیپرپلازی خوش خیم پروستات معمولاً تهدیدی جدی برای سلامتی نیست، اگرچه می تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد.

در این مقاله، ۱۰ درمان طبیعی برای بزرگ شدن پروستات را به تفصیل شرح می دهیم و علل و عوامل خطر آن را مورد بحث قرار می دهیم.

درمان های طبیعی برای بزرگ شدن پروستات

شدت علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  بیمار، گزینه های درمانی او را تعیین می کند. اگر این وضعیت بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد، پزشکان ممکن است داروهایی مانند مسدودکننده‌های آلفا و مهارکننده‌های ۵ آلفا ردوکتاز یا حتی مداخله جراحی را تجویز کنند.

آلفا بلوکرها با شل کردن عضلات مجرای ادرار و گردن مثانه به کاهش علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  کمک می کنند، که می تواند جریان ادرار را بهبود بخشد.

داروی ۵ آلفا ردوکتاز تستوسترون را به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می کند. DHT یک آندروژن است که از مرگ سلول های پروستات جلوگیری می کند و باعث تکثیر آنها می شود. از طریق این اثرات، اندازه غده پروستات را افزایش می دهد. مهار تولید این آندروژن می تواند به کاهش یا توقف رشد پروستات کمک کند.

درباره هیپرپلازی خوش خیم پروستات ، از جمله علائم و درمان های پزشکی آن بیشتر بدانید.

با این حال، برخی از افراد ممکن است بخواهند داروهای طبیعی برای هیپرپلازی خوش خیم پروستات  را امتحان کنند. کسانی که مایل به امتحان این راه‌حل‌ها هستند، در صورت امکان، ابتدا باید با پزشک یا پزشک متخصص طب یکپارچه مشورت کنند.

نخل اره (Serenoa repens)

نخل اره ای نخل بومی جنوب شرقی ایالات متحده است. عصاره این گیاه یک مکمل گیاهی محبوب برای درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات  است.

نخل اره ای مهارکننده ۵ آلفا ردوکتاز است. همچنین دارای خواص ضد التهابی است و می تواند تعداد گیرنده های استروژن و آندروژن (DHT) را کاهش دهد.

یک منبع معتبر پژوهشی مصرف روزانه عصاره نخل اره را با کاهش علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  مرتبط کرده است. عصاره گیاه احتمالاً این تأثیر را دارد زیرا تولید DHT را مهار می کند، هورمونی که ممکن است در ایجاد رشد پروستات نقش داشته باشد. ما به شما کپسول پروستکس حاوی گیاه نخل اره ای رومعرفی میکنیم

با این حال، یک منبع مورد اعتماد در سال ۲۰۱۲ که شامل بیش از ۵۶۰۰ شرکت‌کننده بود، به این نتیجه رسید که تفاوت معنی‌داری بین نخل اره‌ای و دارونما در درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  وجود ندارد. مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه منبع معتبر از آن زمان یافته های مشابهی را تکرار کرده است.

گرده چمن چاودار (Secale cereale)

برخی از افراد از مکمل های گیاهی ساخته شده از گرده چمن چاودار برای درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  و کاهش التهاب پروستات استفاده می کنند.

سرنیلتون یک داروی رایج گرده چمن چاودار است. این دارو ممکن است در کاهش یا توقف رشد پروستات موثر باشد.

بر اساس مطالعات قدیمی تر ، عصاره علف چاودار حاوی موادی است که می تواند رشد سلول های پروستات را مهار کرده و التهاب را کاهش دهد. به نوبه خود، این امر ممکن است به بهبود علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات ، مانند تکرر ادرار و شب ادراری کمک کند.

با این حال، علیرغم محبوبیت آن، تحقیقات معاصر نشان نداده است که سرنیلتون بر علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  در هیچ مطالعه علمی در مقیاس بزرگ تأثیر بگذارد. بنابراین، تحقیقات بیشتر برای اثبات اثربخشی این درمان طبیعی ضروری است.

گزنه

گزنه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی مشابه پیگم و نخل اره ای است. در واقع، درمان های طبیعی برای اختلالات ادراری مختلف اغلب از ریشه گزنه در ترکیب با نخل اره ای استفاده می کنند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که عصاره ریشه گزنه می تواند به طور موثر علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  را کاهش دهد و کیفیت کلی زندگی افراد مبتلا را بهبود بخشد.

لیکوپن

لیکوپن یک رنگدانه طبیعی است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجود دارد. یک مطالعه آزمایشی نشان داد که مصرف روزانه روغن زیتون فوق بکر غنی شده با لیکوپن باعث بهبود سلامت پروستات و کاهش سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات می شود.

گوجه‌فرنگی غنی‌ترین منبع لیکوپن در دسترس بیشتر افراد است، اما چند میوه و سبزیجات دیگر حاوی سطوح پایین‌تری از این آنتی‌اکسیدان هستند.

معمولاً هر چه رنگ میوه یا سبزی صورتی یا قرمز بیشتر باشد، میزان لیکوپن آن بیشتر است.

منابع دیگر لیکوپن عبارتند از:

پاپایا

گریپ فروت صورتی

هندوانه

گواوا

هویج

فلفل دلمه ای قرمز

زردآلو

کلم قرمز

چای سبز

چای سبز حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان هاست که تحقیقات نشان داده است که برخی از آنها سیستم ایمنی را تقویت کرده و به طور بالقوه رشد سلول های خوش خیم پروستات را کند می کند.

با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که چای سبز حاوی کافئین است. کافئین می‌تواند مثانه را تحریک کرده و باعث می‌شود که ناگهانی ادرار کند و علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  را بدتر کند.

روی

استروژن از جذب روی در روده ها جلوگیری می کند. همانطور که سطح استروژن یک فرد با افزایش سن افزایش می یابد، مصرف روی کاهش می یابد.

تحقیقات نشان می دهد که کمبود مزمن روی ممکن است احتمال هیپرپلازی خوش خیم پروستات  و سرطان پروستات را در افراد بالای ۵۰ سال افزایش دهد.

مصرف مکمل های روی یا افزایش مصرف روی در رژیم غذایی می تواند خطر کمبود روی را در افراد کاهش دهد. یونی زینک بهترین مکمل تامین کننده روی موجود در فازمافوری

روی همچنین می‌تواند تولید DHT را کاهش داده و این آندروژن را از اتصال به گیرنده‌ها مهار کند و به طور بالقوه علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات  را کاهش دهد.

طیور، غذاهای دریایی و چندین دانه و مغزها مانند کنجد و دانه کدو تنبل حاوی روی هستند.

سویا
  • یک مهارکننده ۵ آلفا ردوکتاز و یک استروژن با قدرت کم است.
  • ممکن است مکان‌های گیرنده‌ای را که استروژن‌های قوی‌تر برای افزایش تجمع DHT استفاده می‌کنند، مسدود کند.

بتا سیتوسترول یک ترکیب اصلی است که به طور طبیعی در سویا وجود دارد. یک کارآزمایی بالینی قدیمی نشان داد که افراد مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات  که دوز ۲۰ میلی گرمی بتا سیتوسترول را سه بار در روز مصرف کردند، افزایش جریان ادرار و کاهش حجم باقیمانده ادرار در مثانه را تجربه کردند.

امگا ۳

رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ می تواند به کاهش عملکرد ترکیباتی که در التهاب پروستات نقش دارند کمک کند.

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ شامل ماهی های آب سرد منبع معتبر مانند سالمون، ماهی خال مخالی و ساردین و همچنین تخم مرغ، گردو و برخی روغن های گیاهی می باشد.

شربت امگا۳ یوروویتال موجود در فارمافوری لطفا بررسی کنید

زغال اخته

کرن بری حاوی مواد مغذی گیاهی با خواص ضد التهابی است.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۰، ۲۱ مرد ۵۰۰ میلی گرم پودر زغال اخته خشک را سه بار در روز به مدت ۶ ماه مصرف کردند. در مقایسه با گروه کنترل، شرکت کنندگان در گروه کرن بری بهبود بیشتری در ، کیفیت زندگی و اندازه گیری جریان ادرار خود داشتند.

نکاتی در سبک زندگی برای مدیریت هیپرپلازی خوش خیم پروستات

افراد می توانند اقدامات لازم را برای مدیریت علائم بزرگی پروستات انجام دهند. از جمله:

تلاش برای ادرار کردن حداقل یک بار قبل از خروج از خانه برای جلوگیری از نشت ادرار یا سایر حوادث بالقوه استرس زا در ملاء عام

ادرار مضاعف، که شامل تلاش برای ادرار کردن چند دقیقه پس از اولین بار ادرار کردن برای تخلیه مثانه تا حد امکان در حین مراجعه به حمام است.

سعی کنید ۲ ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید تا با مثانه پر بخوابید

حفظ وزن متوسط ​​بدن

ورزش منظم

اجتناب یا محدود کردن محصولاتی که باعث کم‌آبی بدن می‌شوند، مانند داروهای سرماخوردگی و ضداحتقان‌ها

استفاده از پدهای ادراری جاذب یا شلوار برای جذب نشت ادرار و کاهش رطوبت و ناراحتی

نکات دیگر

با استفاده از غلاف های ادراری، که به شکل کاندوم هستند و روی آلت تناسلی قرار می گیرند، برای تخلیه ادرار در کیسه کوچکی که به پا بسته شده است.

پس از ادرار کردن با ماساژ مجرای ادرار، که شامل فشار ملایم انگشتان به سمت بالا از پایه کیسه بیضه است تا ادرار باقی مانده در مجرای ادرار را فشار داده و بعدا از نشت آن جلوگیری شود.

محدود کردن مصرف چربی های اشباع شده در گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده و لبنیات

خوردن مقدار زیادی از گیاهان طبیعی، به ویژه گیاهان غنی از بتا سیتوسترول، مانند سبزیجات برگ سبز، سبوس برنج، جوانه گندم، بادام زمینی، روغن ذرت، آجیل و سویا

پرهیز از قرار گرفتن در معرض محیطی که ممکن است سطح هورمون در گردش را افزایش دهد، مانند آفت کش ها، علف کش ها، و محصولات لبنی غنی از هورمون رشد نوترکیب گاوی.

اجتناب از داروهایی که شامل دهیدرواپی آندروسترون (DHEA)، آندروستندیون، تستوسترون و هورمون رشد انسانی است.

دلایل بزرگی پروستات چیست؟

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، هیپرپلازی خوش خیم پروستات  ایدیوپاتیک است، به این معنی که علت شناخته شده ای ندارد. پزشکان و محققان هنوز در حال تلاش برای تعیین اینکه چگونه و چرا سلول های پروستات برخی افراد شروع به تقسیم غیر طبیعی می کنند، هستند.

از آنجایی که بیشتر موارد هیپرپلازی خوش خیم پروستات  افراد بالای ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد، کارشناسان معتقدند که هیپرپلازی خوش خیم پروستات  با تغییرات هورمونی مرتبط است، به ویژه تغییراتی که به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهند. اینها شامل تغییرات در سطح تستوسترون، استروژن و DHT است.

عوامل خطر بزرگ شدن پروستات

عواملی که می توانند خطر بزرگ شدن پروستات را افزایش دهند عبارتند از:

سن

دیابت

چاقی

سابقه خانوادگی هیپرپلازی خوش خیم پروستات

بیماری قلبی

بیشتر مردان در سن ۶۰ سالگی ۵۰ درصد و در سن ۸۵ سالگی ۹۰ درصد شانس ابتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات  را دارند.

تحقیقات محدود هیپرپلازی خوش خیم پروستات  را با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات و سرطان مثانه مرتبط می‌داند و خطر ابتلا به سرطان پروستات به ویژه در افراد آسیایی مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات  بالا است. با این حال، محدودیت‌های مطالعات وارد شده به این معنی است که نیاز به مطالعات آینده‌نگر اضافی با طراحی دقیق برای تأیید یافته‌ها وجود دارد.

غذاهایی که ممکن است کمک کند

انواع مختلفی از غذاها و مواد مغذی می توانند هیپرپلازی خوش خیم پروستات  و علائم مرتبط با آن را کاهش دهند یا تحریک کنند.

غذاهایی که ممکن است برای افراد مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات مفید باشند عبارتند از:

غذاهای غنی از فیبر، مانند غلات کامل، حبوبات، لوبیا، و سبزیجات تیره و برگ دار

میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان ها که معمولا قرمز تیره، زرد یا نارنجی هستند

غذاهای غنی از روی، مانند تخم مرغ، بیشتر انواع غذاهای دریایی و آجیل

محصولات حاوی فیتواستروژن مانند غذاهای سویا، نخود، یونجه و لوبیا فاوا

غذاهایی که افراد مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات  یا کسانی که در معرض خطر ابتلا به آن هستند، باید از آنها اجتناب کنند یا محدود کنند عبارتند از:

کافئین

شیرین کننده های مصنوعی

الکل

نیکوتین

نوشیدنی های گازدار

غذاهای نشاسته ای و تصفیه شده

گوشت قرمز

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است به افراد در مدیریت یا پیشگیری از بزرگی پروستات و هرگونه علائم ناشی از آن کمک کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *