بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم

درک و درمان الگوهای گزگز ام اس

درک و درمان الگوهای گزگز ام اس

درک و درمان الگوهای گزگز ام اس. گزگز یکی از علائم شایع بیماری ام اس است. اگرچه افراد اغلب در دست ها یا پاهای خود احساس گزگز می کنند، اما ممکن است در جای دیگری از بدن نیز احساس گزگز داشته باشند.

الگوهای گزگز ام اس می تواند به تصمیم گیری در مورد درمان کمک کند و ممکن است اولین علامتی باشد که فرد مبتلا به ام اس است.

در این مقاله به بررسی احساس سوزن سوزن شدن ام اس، چرایی بروز آن و نحوه مدیریت آن می پردازیم.

سوزن سوزن شدن از علائم ام اس

ام اس نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی مرکزی است که از مغز، نخاع و اعصاب تشکیل شده است. این به مرور زمان به اعصاب آسیب می رساند و از بین می رود. این به نوبه خود می تواند باعث ایجاد احساسات غیرمعمول از جمله سوزن سوزن شدن شود.

افراد مبتلا به MS ممکن است احساس بی حسی، احساس الکتریکی یا سایر احساسات غیر معمول در بدن، به ویژه در صورت، دست ها و پاها را نیز داشته باشند. سوزن سوزن شدن و بی حسی اغلب فقط در یک طرف بدن اتفاق می افتد.

برای برخی افراد، بی حسی و گزگز اولین نشانه ام اس است.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، که در آن شرکت کنندگان افرادی بودند که عودهای ام اس را تجربه کردند، ۷۰ درصد از آنها بی حسی یا گزگز را گزارش کردند. این باعث می شود بعد از خستگی، دومین علامت شایع ام اس باشد.

چه حسی دارد

علائم سوزن سوزن شدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

برخی از علائمی که ممکن است فرد متوجه شود عبارتند از:

سوزن سوزن شدن دردناک که شبیه سوزن یا احساس الکتریکی است

بی حسی همراه با سوزن سوزن شدن

ضعف ناگهانی در ناحیه که گزگز یا بی حس می شود

ناحیه ای که با تماس نور دردناک می شود

احساس خارش یا خزیدن روی پوست

برای برخی از افراد، احساس سوزن سوزن شدن ام اس شبیه به احساسی است که فرد در هنگام «خواب رفتن» پا یا دست تجربه می کند. برخی دیگر احساسات شدیدتری مانند فشردن یا سوزش را گزارش می کنند.

شایع است که افراد نوارهای گزگز را گزارش می کنند. برای مثال، یک فرد ممکن است احساس سوزن سوزن شدن در اطراف مچ پا یا پا را تجربه کند.

محلی که رخ می دهد

سوزن سوزن شدن می تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود. اکثر افراد مبتلا به ام اس احساس گزگز یا بی حسی می کنند که در مکان های خاص عود می کند. سوزن سوزن شدن ممکن است با گذشت زمان بدتر شود و گسترش یابد.

جلوه ها

سوزن سوزن شدن می تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است زندگی روزمره را مختل کند. ممکن است منجر به این شود که یک فرد موارد زیر را تجربه کند:

از دست دادن تعادل یا هماهنگی، به خصوص اگر لمس ناحیه آسیب دیده دردناک باشد یا اگر فرد بی حسی را نیز تجربه کند.

مشکل در نشستن در یک موقعیت راحت

مشکل در تمرکز روی کارهای روزانه

اضطراب یا افسردگی ناشی از درد مزمن

علل و محرک ها

سوزن سوزن شدن ام اس نوعی درد عصبی است. این درد به دلیل آسیب اعصاب مربوط به ام اس اتفاق می افتد.

این بیماری باعث از بین رفتن میلین، یک پوشش محافظ در امتداد اعصاب می شود. این کار بر عملکرد اعصاب تأثیر می گذارد و در نهایت می تواند به آنها آسیب برساند یا آنها را از بین ببرد.

اعصاب به مغز کمک می کنند تا احساسات را احساس و تفسیر کند. در نتیجه، آسیب به اعصاب، نحوه تفسیر احساسات را در مغز تغییر می دهد. مغز شروع به ایجاد احساسات کاذب می کند. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است احساس کند پوستش می سوزد یا خارش می کند، حتی زمانی که مشکلی در آن وجود ندارد.

ام اس اغلب به صورت یک بیماری ظاهر می شود که بهتر و سپس بدتر می شود. عودهای ام اس اغلب پس از قرار گرفتن در معرض محرک های خاص رخ می دهد. محرک های هر فرد متفاوت است، بنابراین ثبت علائم ام اس و شیوه زندگی عمومی می تواند به فرد کمک کند تا محرک های خود را شناسایی کند.

برخی از محرک های رایج عبارتند از:

عفونت ها

تغییرات هورمونی

تغییرات محیطی

فشار

قرار گرفتن در معرض برخی غذاها یا مواد حساسیت زا

درمان ها

در حالی که تعدادی از درمان های موثر می توانند به مدیریت سایر علائم ام اس کمک کنند، درمان سوزن سوزن شدن مرتبط با ام اس دشوار است.

یکی از موثرترین درمان ها استفاده از داروهای ضد افسردگی است. این به این دلیل است که مناطق مغز مسئول علائم افسردگی و درد مزمن و همچنین بی‌حسی مشابه هستند.

پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را به تنهایی یا همراه با سایر داروهای مسکن تجویز کند.

برخی از گزینه های درمانی دیگر عبارتند از:

کرم های موضعی، به ویژه آنهایی که حاوی کپسایسین هستند

داروهای ضد تشنج

تزریق یا کرم استروئید

اپیوئیدها که گروهی از داروهای مسکن قوی هستند

داروهای کانابینوئید، در ایالت هایی که اجازه استفاده از آنها را می دهند

فیزیوتراپی و کاردرمانی ممکن است به فرد کمک کند تا مشکلات حرکتی و تعادلی ناقص را حل کند. همچنین برای فرد مهم است که محرک های ام اس را شناسایی کند تا بتواند از شعله ور شدن آن جلوگیری کند.

داروها

علاوه بر داروهایی که مستقیماً سوزن سوزن شدن و درد مرتبط با ام اس را هدف قرار می دهند، داروهای ام اس می توانند پیشرفت بیماری را کاهش دهند. آنها حتی ممکن است به فرد کمک کنند تا دوره بهبودی بدون علامت، از جمله دوره بدون سوزن سوزن شدن را طی کند.

داروهای ام اس، که پزشکان آنها را عوامل اصلاح کننده بیماری می نامند، رفتار سیستم ایمنی را تغییر می دهند تا حمله آن به سیستم عصبی مرکزی را کاهش دهند. برخی از افراد عوارض جانبی را تجربه می کنند و داروها به طور کلی سیستم ایمنی را ضعیف می کنند.

به این دلایل، یک فرد ممکن است نیاز داشته باشد که چندین دارو را قبل از یافتن دارویی که دارای عوارض جانبی قابل تحمل است، امتحان کند. در برخی موارد، ممکن است فرد نیاز به مصرف چندین دارو یا تغییر دارو پس از مدتی داشته باشد.

چند نمونه از داروهای ام اس عبارتند از:

ناتالیزوماب

فینگولیمود

میتوکسانترون

گلاتیرامر استات

در حالی که برخی از داروهای ام اس قرص های خوراکی هستند، در بسیاری از موارد، فرد باید برای تزریق یا انفوزیون وریدی در فواصل زمانی منظم به پزشک مراجعه کند.

مدیریت و پیشگیری

درمان گزگز ام اس دشوار است و هیچ راهبردی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. ام اس یک بیماری مزمن است و هیچ درمان شناخته شده ای برای آن وجود ندارد. این بدان معناست که فرد ممکن است نیاز به توسعه استراتژی‌های بلندمدت برای مدیریت علائم و درمان عود داشته باشد.

برخی از گزینه ها عبارتند از:

دریافت حمایت مناسب: افراد مبتلا به ام اس نیاز به حمایت دوستان و خانواده دارند. آموزش در مورد این بیماری ممکن است به عزیزان در درک بهتر آن کمک کند. افراد همچنین ممکن است گروه های حمایتی را مفید بدانند. در این گروه ها، آنها می توانند درباره استراتژی های عملی بحث کنند، برای انتخاب یک متخصص مراقبت های بهداشتی کمک بگیرند و در مورد چالش های زندگی با ام اس صحبت کنند.

تماس با متخصص ام اس: متخصصان مغز و اعصاب که در درمان ام اس تخصص دارند ممکن است بتوانند توصیه هایی برای درمان و شیوه زندگی ارائه دهند که پزشک خانواده نمی تواند.

تغییر سبک زندگی: برخی افراد متوجه می شوند که تمریناتی مانند ورزش، یوگا یا تنفس عمیق به علائم ام اس کمک می کند.

استفاده از طب جایگزین و مکمل: برخی افراد از طب سوزنی، ماساژ درمانی و مراقبت های کایروپراکتیک تسکین می یابند.

اجتناب از محرک ها: اجتناب از محرک های ام اس می تواند به فرد کمک کند تا از گزگز و سایر علائم ام اس جلوگیری کند.

دریافت روان درمانی: درد هم جسمی و هم روانی است. روان درمانی می تواند به فرد کمک کند تا به طور مؤثرتری با درد کنار بیاید و در عین حال استراتژی هایی برای مدیریت زندگی با یک بیماری مزمن ارائه دهد.

تنظیم محل اقامت: محل اقامت مناسب در محل کار یا مدرسه می تواند موثر باشد. به عنوان مثال، یک صندلی ارگونومیک یا میز ایستاده قابل تنظیم می تواند به فرد کمک کند حتی زمانی که احساس سوزن سوزن شدن دارد، در موقعیتی راحت کار کند.

خلاصه

زندگی با ام اس می تواند دشوار باشد، به خصوص زمانی که سوزن سوزن شدن به خوبی به دارو پاسخ نمی دهد. ترکیب مناسب داروها، تغییرات سبک زندگی و مراقبت های پزشکی با کیفیت ممکن است ام اس را قابل کنترل تر کند.

اگر درمان فعلی فردی بی اثر باشد، باید با پزشک مشورت کند تا مناسب ترین جایگزین را پیدا کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *