خانواده سالم

در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفتم : چند نشانه مهم

در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفتم

اختصاصی فارمافوری: محققین می گویند که بین ۱۲ تا ۴۰ درصد از کودکان در آمریکا به روش های مختلف مورد آزار جنسی قرار می گیرند. در بسیاری از موارد، این اقدامات از سوی اعضای خانواده و افرادی صورت گرفته که قربانی از قبل به آنها اعتماد داشته است. این آزار و اذیت ها در کودکان تبعات بعضا تلخی در بزرگسالی به همراه دارد. شاید دانستن برخی از نشانه ها، برای اطرافیان مفید باشد. چرا که اغلب مستقیم به شما نمی گویند : من در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفتم. بلکه با برخی رفتارها به شکلی غیر مستقیم این واقعیت را بروز می دهند.

 

بزرگسالان چگونه با تجربه آزار جنسی در دوران کودکی برخورد کنند

هر شخص واکنش مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل فهمیدن این که در کودکی چه کسی مورد آزار قرار گرفته سخت است. رویدادهای بزرگ زندگی مانند تولد، مرگ و ازدواج ممکن است منجر به تحریک واکنش افراد قربانی شود. بسیاری از این افراد نمی توانند گذشته خود را به طور کامل به یاد آورند. اما به همراه هر اتفاقی، واکنش تندی نشان می دهند.

فکر می کنید که یکی از اطرافیان شما قربانی آزار و اذیت جنسی بوده است؟ در اینجا به بزرگترین نشانه های این افراد اشاره می کنیم.

 

علامت های آزار دهنده در فردی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته :

 

فعالیت های جنسی پرخطر در بزرگسالی

ممکن است یکی از دوستان شما در امور جنسی خود بی پروا باشد. او در فعالیت های جنسی پر خطر، متنوع و عجیب شرکت می کند. این موضوع آنها را بی مسئولیت و عیاش نشان میدهد. ولی ممکن است علامت آن باشد که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته اند. متخصصین خانواده و ازدواج می گویند که “آنها به طور معمول رفتارهای متناوبی از خود نشان می دهند. آنها یا از لحاظ جنسی به شدت فعال بوده و تنوع زیادی را طلب می کنند. یا به طور کلی این غریزه را نادیده می گیرند.”

ممکن است هر کدام از این دو مورد اتفاق بیفتد. پس هشیار باشید. اینها همیشه هم نشانه بی مسئولیتی و بی اخلاقی نیست. بلکه تبعات اتفاقی تلخ در کودکی است.

 

عدم همکاری یا احساس جدایی

نشانه های روانی بسیاری برای این قربانیان وجود دارد. و جدا شدن از جمع و گوشه گیری یکی از آنهاست. ممکن است آنها گاها حس کنند که از دنیای بیرون فاصله گرفته اند. این اتفاق مخصوصا زمانی رخ می دهد که به یاد گذشته خود بیفتند. باید دانست که این موضوع در بین قربانیان این فاجعه تجربه ای بسیار رایج است. دوست و یا عضو خانواده شما که در کودکی چنین تجربه ای داشته ممکن است چیزی از این جدایی در ذهن نداشته باشد. اما دیگران و اطرافیان به خاطر می آورند که در دوره ای، او از جمع فاصله می گرفته است.

 

آنها به هر چیزی که خاطره گذشته را برایشان زنده کند، واکنش شدید نشان می دهند

اختلال استرس پس از ضایعه روانی چیزی مانند تجربه سرباز از جنگ نیست. این اختلال در واقع یک واکنش بسیار رایج در بین قربانیان اذیت و آزار جنسی می باشد. قربانیان ممکن است در مورد این فاجعه کابوس ببینند. یا چیزهایی را به خاطر بیاورند. همچنین ممکن است از افراد و یا مکان هایی که یاد گذشته را زنده می کنند، به کلی اجتناب نمایند. این موضوع باعث می شود که حفظ روابط و یا حتی حضور و کنش در جامعه برای آنها به امری دشوار مبدل شود.

اگر در بین دوستان و یا اعضای خانواده خود متوجه چنین رفتارهایی شدید، مخصوصا زمانی که آنها با مکان یا فرد خاصی روبرو می شوند واکنش غیر منطقی و تندی نشان می دهند، بدانید که ممکن است در کودکی اتفاقاتی برای آنها افتاده باشد. باید حالشان را جویا شوید. ان ها دارند غیر مستقیم به شما می گویند ” در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفتم.”

 

اعتیاد به مواد مخدر و الکل

در بسیاری از موارد استفاده از مواد مخدر، شخص مصرف کننده، در کودکی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است. چندین مطالعه نشان داده اند که ارتباط مستقیمی بین اذیت و آزار جنسی در کودکی و استفاده از مواد مخدر وجود دارد. این مطالعات به نوجوانانی اشاره می کنند که به چنین اختلالی مبتلا بوده و کنار آمدن با تجربه آزار جنسی برایشان دشوار است. بنابراین، آنها برای نادیده گرفتن تجربه خود به سراغ چنین عادت های مخربی می روند. بسیاری از افرادی که تمایل زیادی به اعتیاد دارند، در کودکی مورد تجاوز قرار گرفته اند.

 

ممکن است آنها مجددا قربانی شوند

اگر شک دارید که دوستتان در کودکی یا نوجوانی خود مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است، به احتمال زیاد در بزرگسالی هم چنین اتفاقی برای آنها خواهد افتاد. مطالعات نشان داده اند که وقوع آزار جنسی در گذشته احتمال تکرار مجدد آن را تا ۱۳.۷ برابر افزایش می دهد. این مورد شاید به دلیل کاهش هشیاری و یا کاهش درک از میزان خطر است. شاید هم علت این امر کنار آمدن با احساساتی است که هیچ وقت بروز نداشته اند.

 

رفتار با کسی که مورد تعرض قرار گرفته است

صحبت در مورد تجربه برای قربانی بسیار دشوار است. بنابراین زمانی که مشغول صحبت هستند، مطمئن شوید که برای نشان دادن حمایت خود از روش مناسبی استفاده می کنید. پیشنهاد می شود که از عباراتی مثل واقعا متاسفم که چنین اتفاقی برای شما افتاده” و یا اینکه “مشکل از شما نبوده است استفاده کنید. همچنین اطلاعات مفیدی نظیر شماره تلفن مرکز فوریت های مقابله با آزار کودکان یا همان اورژانس اجتماعی (۱۲۳ ) را در اختیار آنها قرار دهید. اگر کودکی در مورد تجربه ی آزار جنسی مطالبی را با شما در میان گذاشت، لازم است تا مراتب را به پلیس گزارش دهید.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *