بیماری ها

دیابت نوع ۱ و هر آنچه که باید راجع به آن بدانید

دیابت نوع 1

اختصاصی فارمافوری: دیابت نوع ۱ یک بیماری مادام العمر است. در شرایطی که سطح قند خون بالا باقی می ماند بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند مگر اینکه فرد از دارو برای مدیریت آن استفاده کند.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که ۱.۳ میلیون بزرگسال در ایالات متحده مبتلا به دیابت نوع ۱ هستند که نشان دهنده حدود ۵.۸٪ بزرگسالان مبتلا به دیابت در این کشور است.

هیچ درمانی برای دیابت نوع ۱ وجود ندارد. با این حال، با کمک پزشکی، افراد می توانند این بیماری را مدیریت کنند و زندگی کامل و فعالی داشته باشند.

در این مقاله به بررسی علل، نحوه مدیریت دیابت نوع ۱ و نحوه تشخیص علائم می پردازیم.

دیابت نوع ۱ چیست؟

دیابت زمانی رخ می دهد که به سلول های بتا در لوزالمعده آسیب می رسد به این معنی که بدن دیگر نمی تواند انسولین کافی تولید کند. انسولین هورمونی است که بدن برای مدیریت سطح گلوکز خون به آن نیاز دارد که به آن قند خون نیز می گویند.

دیابت نوع ۱ به احتمال زیاد در اثر واکنش سیستم ایمنی ایجاد می شود. این واکنش باعث می شود بدن به سلول های بتای تولید کننده انسولین خود در پانکراس حمله کند. معمولاً دیابت نوع ۱ ابتدا در کودکان و بزرگسالان جوان ظاهر می شود، اما می تواند در هر سنی ظاهر شود.

انسولین گلوکز غذا را قادر می سازد تا برای تولید انرژی وارد سلول های بدن شود. اگر گلوکز نتواند وارد این سلول‌ها شود، قند بیش از حد در خون تجمع می‌یابد، این علامت به عنوان هیپرگلیسمی شناخته می‌شود. در نهایت باعث آسیب به کل بدن می شود.

علاوه بر این، سلول های فرد گلوکز کافی برای عملکرد صحیح ندارند، که خود می تواند منجر به خستگی و سایر مسائل شود.

انتخاب سبک زندگی ممکن است به پیشگیری از دیابت نوع ۲ کمک کند، اما نمی تواند از نوع ۱ جلوگیری کند. همچنین در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد، اما راه هایی برای مدیریت این بیماری وجود دارد.

 

علائم

علائم دیابت نوع ۱ معمولاً طی چند روز تا چند هفته ظاهر می شوند و عبارتند از:

افزایش گرسنگی و تشنگی

تکرر ادرار

تاری دید

خستگی

کاهش وزن بدون محرک یا علت آشکار

هر کسی که این علائم را تجربه می کند باید در اسرع وقت به دنبال کمک پزشکی باشد.

در کودکان اولین علائم کتواسیدوز دیابتی (DKA) خواهد بود. وضعیتی که به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است که در آن کتون های زیادی در بدن گردش می کنند و منجر به اسیدوز می شوند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

 

علائم آن عبارتند از:

بوی میوه در نفس

پوست خشک یا برافروخته

حالت تهوع یا استفراغ

درد شکم

دشواری تنفس

سردرگمی و مشکل در تمرکز

با گذشت زمان، طیف وسیعی از عوارض ممکن است ایجاد شود که منجر به علائم مختلف دیگری می شود.

 

فاز ماه عسل

وقتی برای اولین بار تشخیص داده می شود که فردی به دیابت نوع ۱ مبتلا است بدن او ممکن است برای مدتی به تولید انسولین ادامه دهد.

در این مدت، سطح انسولین آنها می تواند نوسان داشته باشد. ممکن است برای حفظ سطح قند خون سالم به تزریق انسولین کمتری نیاز داشته باشند – پزشکان از آن به عنوان مرحله ماه عسل یاد می کنند.

از آنجایی که فرد دوزهای انسولین خود را تغییر می دهد، به نظر می رسد که وضعیت آنها در حال بهبود است. اما بعید است که چنین باشد.

افراد باید به کار با تیم متخصصان ادامه دهند و در این مدت از برنامه درمانی توصیه شده پیروی کنند.

 

عوارض

مدیریت دیابت نوع ۱ می تواند به کاهش خطر عوارض مختلف کمک کند.

عوارض مذکور عبارتند از:

رتینوپاتی دیابتی، که می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود

نوروپاتی دیابتی که بر عملکرد عصبی تأثیر می گذارد

مشکلات در بهبود زخم، به خصوص که مشکلات عصبی می تواند تشخیص زخم را سخت تر کند

نفروپاتی دیابتی (بیماری کلیه)، که می تواند منجر به نارسایی کلیه شود

بیماری های قلبی عروقی، حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری های عروق محیطی

مشکلات دندانی، از جمله از دست دادن دندان و بیماری لثه

مشکلات روانی، مانند افسردگی

پیروی از برنامه درمانی می تواند به کاهش خطر عوارض کمک کند.

 

درمان

درمان اصلی برای دیابت نوع ۱ انسولین است. انسولین توسط لوازم زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

سوزن و سرنگ

قلم انسولین

پمپ انسولین

چگونه به دیابت نوع ۱ مبتلا می شوید؟

کارشناسان هنوز دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث دیابت نوع ۱ می شود. ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی باشد، زیرا می تواند چند نفر در خانواده ها را درگیر کند.

این نوع دیابت همچنین ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض ویروس ایجاد شود. همانطور که سیستم ایمنی بدن با ویروس مبارزه می کند، شروع به کار غیر ضروری علیه سلول های سالم، در این مورد، سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس می کند.

برخی از تحقیقات ارتباط احتمالی با قرار گرفتن در معرض سموم محیطی یا برخی عوامل رژیمی را بررسی کرده اند، اما شواهد کافی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

 

تشخیص

اگر فردی علائمی داشته باشد که ممکن است نشان دهنده دیابت نوع ۱ باشد، پزشک آزمایش خون را انجام می دهد.

یک آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما می تواند سطح گلوکز خون را در یک زمان خاص مشخص کند. آزمایش A1C، که سطح گلوکز خون را در ۳ ماه گذشته اندازه گیری می کند، می تواند نشان دهد که سطوح قند خون برای چه مدتی بالا بوده است.

این آزمایش‌ها می‌توانند وجود دیابت را نشان دهند، اما فرد برای تشخیص نوع ۱ یا ۲ به آزمایش‌های بیشتری نیاز دارد.

متخصصان ممکن است یک آزمایش خون برای جستجوی اتوآنتی بادی هایی که در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ شایع تر از نوع ۲ هستند، انجام دهند.

 

آیا دیابت نوع ۱ خطرناک است؟

فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ درمان نشده در معرض خطر ابتلا به بیماری دی کی ای است که می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

اگر افراد مبتلا بیش از حد انسولین مصرف کنند، با خطر هیپوگلیسمی نیز مواجه می شوند که به آن قند خون پایین نیز می گویند. علائم آن از این قرار است:

گیجی

خستگی

تشنج

کما

در برخی موارد مرگ

در دراز مدت، فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ نیز در معرض خطر بیشتری از عوارضی است که می تواند بر سیستم عصبی، سلامت قلب و عروق و سایر سیستم های بدن تأثیر بگذارد. برخی از این موارد می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

جستجوی کمک پزشکی و پیروی از یک برنامه درمانی می تواند به کاهش خطرات ناشی از دیابت کمک کند.

 

چشم انداز

قبل از کشف انسولین، فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ می توانست انتظار داشته باشد که پس از  بروز علائم اولیه تنها چند هفته یا چند ماه زنده بماند. اکنون، با کمک پزشکی، این امکان برای افراد مبتلا به این بیماری وجود دارد که زندگی کامل و فعالی داشته باشند، اگرچه ممکن است امید به زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ به طور متوسط ​​۱۲ سال کمتر از افراد بدون این بیماری طول عمر خواهند داشت. با این حال، این امر برای همه صادق نخواهد بود. عوامل ژنتیکی و سایر عوامل می توانند بر شانس ابتلای فرد به عوارض خاص تأثیر بگذارند.

یکی از عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی دیابت نوروپاتی است که به عنوان آسیب عصبی نیز معرفی می شود. نشانه‌ها پس از تشخیص دیابت در طی ۱۵ تا ۲۰ سال به اوج خود می‌رسند. بر اساس برخی تحقیقات، افرادی که تا این زمان دچار نوروپاتی نمی شوند، شانس بیشتری برای زندگی در سنین بالاتر دارند. با ظهور اطلاعات جدید و گزینه های درمانی، چشم انداز دیابت نوع ۱ در حال بهبود است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *