دارو-غذا

رزوراترول چیست و چرا باید آن را به رژیم غذاییمان اضافه کنیم؟

رزوراترول چیست؟

رزوراترول چیست؟

در پاسخ به این پرسش که رزوراترول چیست می توان گفت پلی فنولی ست که از بدن در مقابل ابتلا به سرطان و بیماری آلزایمر محافظت می کند. پلی فنول ها ترکیبات مشابه آنتی اکسیدان ها هستند.

رزوراترول در پوست انگور قرمز و سیاه موجود است. البته در بادام زمینی و توت نیز یافت می شود.

تولیدکنندگان سعی کرده اند از طریق فروش مکمل های رزوراترول به سود بیشتری دست یابند. بیشتر کپسول های رسوراترول که در ایالات متحده به فروش می رسد حاوی عصاره هایی از یک گیاه آسیایی به نام فالوپیا جاپنیکا است. سایر مکمل های رزوراترول از آب انگور سیاه یا عصاره انگور قرمز ساخته می شوند. مثلا گریپ سید شاری یکی از همین نمونه هاست. (برای مشاهده می توانید روی نام آن کلیک کنید.)

آگهی هایی که در اینترنت به تبلیغ این مکمل می پردازند چیزهای امید بخش بسیاری می گویند : از کاهش وزن گرفته تا عمری طولانی تر. در میان مکمل های ایرانی، اکتی من حاوی رزوراترول است. که برای مشاهده محصول و قیمت آن می توانید بر روی نام آن کلیک کنید.

اما آیا مکمل های رزوراترول واقعاً به این وعده ها عمل می کنند؟

رزوراترول چه خواصی دارد:

مکمل های رزوراترول به دلیل دارا بودن قدرت ضد پیری و مبارزه با بیماری ها ، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. تحقیقات نشان می دهد که رزوراترول در برابر این مشکلات می تواند موثر باشد:

بیماری قلبی: تصور می شود این مکمل به کاهش التهاب ، کاهش LDL یا کلسترول “بد” کمک می کند. در نتیجه تشکیل لخته هایی که منجر به حمله قلبی می شود دشوارتر می شود. همچنین خواص آنتی اکسیدانی آن به گونه ای ست که مانع از سکته های قلبی و آسیب به بافت قلب می شود. به همین خاطر، تحقیقی در فرانسه انجام شد که نشان می داد، که مصرف این ماده باعث می شود حتی مردمی که اضافه وزن دارند یا چربی زیاد مصرف می کنند، کمتر از باقی مردم سکته کنند. و عمری طولانی تر داشته باشند.

سرطان: می تواند گسترش سلولهای سرطانی را محدود کرده و شروع به از بین بردن آنها کند.

آلزایمر: از سلولهای عصبی در برابر آسیب محافظت کرده و با تجمع پلاک هایی که منجر به بیماری می شود مبارزه می کند. در نتیجه از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند.

دیابت: به جلوگیری از مقاومت به انسولین کمک می کند. شرایطی که بدن نسبت به هورمون کاهنده قند خون حساسیتش را از دست میدهد. این شرایط می تواند منجر به دیابت شود.

محققان معتقدند که رزوراترول ژن SIRT1 را فعال می کند. پزشکان اعتقاد دارتد این ژن بدن را در برابر اثرات چاقی و بیماری های مربوط به سالخوردگی محافظت میکند.

اثرات جانبی

مطالعات پزشکی هنوز اثرات جانبی جدی ناشی از مصرف این مکمل ، حتی زمانی که رزوراترول در دوزهای بالا مصرف می شود، مشاهده نکرده اند.

با این حال ، این مکمل ها ممکن است با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) تداخل داشته باشند. این امر شاید احتمال خونریزی شما را افزایش دهد.

مقدار مصرف در اکثر مکمل های رزوراترول معمولاً بسیار کمتر از مقادیری است که تحقیقات علمی توصیه می کنند. بیشتر مکمل ها حاوی ۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم از این ترکیب هستند. در برخی از مطالعات علمی پیشنهاد شده افراد روزانه ۲ گرم رسوراترول (۲۰۰۰ میلی گرم) -یابیشتر- مصرف کنند.

حرف آخر : رزوراترول چیست و چرا باید آن را به رژیم غذاییمان اضافه کنیم؟

تا زمانی که تحقیقات بیشتر و با کیفیت بالاتری انجام نشود ، متخصصان مکمل های رزوراترول را برای مبارزه با پیری یا پیشگیری از آلزایمر نمی توانند با اطمینان توصیه کنند. با این حال، مصرف آن ها عوارض جانبی ندارد و با توجه به اثرات مفید آن ها که در بسیاری از تحقیقات ثابت شده، مصرف آن به ویژه در کسانی که مستعد بیماری های قلبی هستند یا زمینه ابتلا به آلزایمر و سرطان را دارند مفید خواهد بود.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

یک نظر برای “رزوراترول چیست و چرا باید آن را به رژیم غذاییمان اضافه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *