سبک زندگی

روش های تقویت حافظه و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر

روش های تقویت حافظه

اختصاصی فارمافوری: آنچه برای بدن خوب است، برای مغز هم خوب است. این امر به معنای داشتن رژیم متعادل سرشار از میوه ها و سبزیجات و مصرف کم شکر، چربی های اشباع و الکل است. همچنین باید به اندازه کافی ورزش کنید و حدود هشت ساعت خواب شبانه داشته باشید. اما شواهد نشان می دهد که مجموعه ای از فعالیت های دیگر نیز می تواند حتی با ورود انسان ها به دوره میان سالی و پیری، مانع از پیر شدن مغز شود. لازم نیست کار خیلی فوق العاده ای انجام دهید. فقط کافی است روش های تقویت حافظه را بدانید:

روش های تقویت حافظه

 

  • زبان خارجی یاد بگیرید

دو زبانه بودن می تواند باعث به تعویق افتادن شروع زوال مغز یا همان آلزایمر شود. در یک پژوهش در سال ۲۰۱۳ مشخص شد که افراد دو زبانه به طور متوسط چهار سال و نیم نسبت به افراد یک زبانه، دیرتر دچار زوال مغزی می شوند. یک پژوهش دیگر نشان می دهد که مردمی که به بیش از یک زبان سخن می گویند، در چند وظیفه بودن و توجه، توانایی بالاتری از خود نشان می دهند.

 

  • کتاب بخوانید

به طور کلی کتاب خواندن برای مغز خیلی خوب است. اما خواندن کتاب ها و مقاله های فراوان و متنوع ولی وقت گذاشتن و تمرکز کردن کم بر هر کدام از آنها، کمکی به ذهنتان نمی کند. محققان می گویند: “برای مغز مشکل است بتواند اطلاعات زیادی را در آن واحد پردازش کند. هرچه بیشتر اطلاعات به آن بدهید، بیشتر قفل می شود. بهتر است به جای خواندن ۲۰ کتاب، یک یا دو کتاب بخوانید. ولی درباره آن خوب و عمیق تمرکز کنید.

 

  • فونت کامپیوتر خود را عوض کنید

اگر فونت نوشتاری خود را به فونت های ناخواناتری تغییر دهید، فهم شما از مطلب نیز بیشتر شده و مطالب را بهتر به خاطر خواهید آورد. این مطلب مانند همان ضرب المثل قدیمی و معروف است که می گوید بدون رنج، گنج میسر نمی شود. یعنی هرچه تلاش بیشتری انجام دهید، مغز شما قوی تر می شود. اما به خاطر داشته باشید که هرچند وقت یک بار فونت خود را تغییر دهید. تا خواندن آن برای مغزتان تکراری و آسان نشود.

 

  • تک وظیفگی

اگر فکر می کنید چند وظیفگی، مغز را قوی تر می کند، اشتباه می کنید. چرا که اینکار لوب پیشانی مغز شما را به شدت درگیر می کند و توانایی تصمیم گیری، حل مسئله، و دیگر جنبه های یادگیری را در شما مختل می کند. پس به جای انجام چند کار، یک مسئولیت را بر عهده بگیرید و سعی کنید آن را دقیق و درست انجام دهید.

 

  • نوشتن درباره مسائل استرس زا

به گفته پژوهشگران ۲۰ دقیقه در روز، نوشتن درباره تجربیات استرس زا، حافظه فعال را بهبود می بخشد. در تحقیق مشخص شد دانش آموزانی که دستکم سه روز در هفته راجع به استرس هایشان می نوشتند، میانگین نمرات کسب شده در امتحانشان بالاتر بود.

 

  • جینکو بیلوبا بخورید

برخی ترکیبات گیاهی، با محافظت از سلول های مغزی، می توانند حافظه را تقویت کنند. جینکوبیلوبا، کندر، جینسینگ و … در طب سنتی به عنوان تقویت کننده های حافظه شناخته می شوند. برای مشاهده قیمت و توضیحات مربوط به جینکوبیلوبا بر روی نام آن می توانید کلیک کنید.

 

  • اجتماعی باشید

اختصاص دادن زمان زیاد به بودن در کنار دوستان و خانواده، می تواند یکی از بهترین راه ها برای جوان نگه داشتن مغز باشد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *