خواص مواد غذایی, دارو-غذا

روغن ماهی در مقابل استاتین ها برای کلسترول: چگونه آنها را با هم مقایسه می کنند؟

روغن ماهی در مقابل استاتین ها برای کلسترول: چگونه آنها را با هم مقایسه می کنند؟

روغن ماهی در مقابل استاتین ها برای کلسترول: چگونه آنها را با هم مقایسه می کنند؟ استاتین ها داروهای تجویزی هستند که می توانند سطح کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش دهند. در حالی که روغن ماهی بدون نسخه (بدون نسخه) ممکن است فوایدی برای سلامت کلی قلب داشته باشد، درمان توصیه شده برای کلسترول نیست.

روغن ماهی حاوی امگا ۳ است، نوعی اسید چرب ضروری که ممکن است فواید زیادی داشته باشد. با این حال، از آنجایی که روغن ماهی بدون نسخه می تواند از منابع مختلفی تهیه شود، میزان امگا ۳ موجود در این مکمل ها می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد.در این مقاله به تفاوت استاتین ها و مکمل های روغن ماهی می پردازیم. همچنین به فواید و عوارض جانبی هر کدام خواهیم پرداخت.

استاتین ها چیست؟

استاتین ها داروهایی هستند که پزشکان برای کمک به افراد تجویز می کنند:

کاهش کلسترول تام خون

تری گلیسیرید پایین تر

کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول “بد”.

افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب”.

پزشکان داروهای استاتینی را مهارکننده‌های هیدروکسی متیل گلوتاریل کوآ (HMG-CoA) ردوکتاز نیز می‌نامند.

استاتین ها به HMG-CoA ردوکتاز متصل می شوند که پروتئینی است که در تولید کلسترول در کبد نقش دارد. با کاهش تولید کلسترول در کبد، بدن گیرنده های LDL بیشتری تولید می کند.

این بدان معناست که کبد می تواند LDL بیشتری ذخیره کند و آن را از جریان خون خارج کند.

روغن ماهی چیست؟

روغن ماهی یک مکمل غذایی است که شرکت ها می توانند از طیف وسیعی از ماهی های روغنی مختلف مانند شاه ماهی، ماهی خال مخالی یا آنچوی تهیه کنند. حاوی دو اسید چرب مهم امگا ۳ است: ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) .

برخی از مطالعات نشان می دهد که EPA و DHA ممکن است تأثیر مفیدی بر سلامت عمومی داشته باشند. با این حال، مکمل های روغن ماهی بدون نسخه از نظر کیفیت، خلوص و ترکیب شیمیایی بسیار متفاوت هستند. آنها می توانند سطوح بسیار متفاوتی از EPA و DHA را بسته به نوع و برند ارائه دهند.

در نتیجه، آنها درمان قابل اعتمادی برای هیچ بیماری پزشکی از جمله کلسترول بالا نیستند.

سازمان غذا و دارو (FDA) محصولات خاص امگا ۳ را برای کاهش تری گلیسیرید تایید کرده است. این روغن‌ها با روغن ماهی بدون نسخه متفاوت هستند، زیرا باید دستورالعمل‌های دقیقی را رعایت کنند تا از سازگاری ترکیب شیمیایی آن‌ها اطمینان حاصل شود. آنها فقط از طریق نسخه در دسترس هستند.

آیا روغن ماهی بدون نسخه برای کلسترول بهتر است؟

مکمل های روغن ماهی بدون نسخه برای درمان کلسترول بالا بهتر از استاتین ها نیستند.

افراد می توانند از مکمل های روغن ماهی بدون نسخه برای حمایت از سلامت عمومی خود استفاده کنند. با این حال، سازمان غذا و دارو آمریکا مکمل های غذایی روغن ماهی را برای درمان هر بیماری خاص تایید نکرده است.

یک بررسی علمی در سال ۲۰۲۰ که روغن ماهی رژیمی را با امگا ۳ تجویزی مقایسه کرد، نشان داد که شواهد کمی مبنی بر حمایت از استفاده از روغن ماهی بدون نسخه برای شرایط پزشکی وجود دارد.

در مقابل، استاتین ها منبع معتبری در بهبود سطح کلسترول هستند. داروهای مختلف در خانواده داروهای استاتین در درمان تصلب شرایین و پیشگیری از حملات قلبی و سکته موثر هستند.

آیا عوارض جانبی دارد؟

هم استاتین ها و هم مکمل های روغن ماهی می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال، بدن افرادد معمولا هر دو را به خوبی تحمل می کنند.

عوارض جانبی روغن ماهی معمولاً خفیف است. عبارتند از:

آروغ زدن

سوء هاضمه یا سوزش سر دل

حالت تهوع

اسهال

بوی بد دهان یا عرق با بوی نامطبوع

عوارض جانبی استاتین ها می تواند جدی تر باشد. برخی از رایج‌ترین واکنش‌های جانبی عبارتند از:

بیماری عضلانی

سمیت کبدی

دیابت نوع ۲

رابدومیولیز، آسیب شدید عضلانی

با آن که اینها برخی از واکنش های رایج تر به استاتین ها هستند، به ندرت رخ می دهند. افرادی که درد، حساسیت یا ضعف عضلانی را تجربه می کنند، پس از قطع مصرف دارو، این عوارض جانبی از بین می روند.

اگر افراد هنگام مصرف استاتین ها عوارض جانبی داشتند، باید با پزشک تماس بگیرند.

جایگزین های استاتین ها

برخی از افراد نمی توانند استاتین ها را تحمل کنند و ممکن است به یک جایگزین نیاز داشته باشند. پزشکان ممکن است ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی و یک یا چند داروی کاهنده چربی را پیشنهاد دهند، مانند:

فیبرات ها

اسید نیکوتینیک

تسکین دهنده های اسید صفراوی

مهارکننده های پروپروتئین کانورتاز سوبتیلیسین/ککسین نوع ۹

هر یک از این داروها اثرات متفاوتی دارند و همه آنها جایگزین مستقیم استاتین ها نیستند. برخی از افراد ممکن است برای کنترل کلسترول خود نیاز به مصرف بیش از یک داروی نسخه ای کاهش دهنده چربی داشته باشند.

رژیم غذایی همچنین می تواند در درمان کسانی که به استاتین ها عدم تحمل دارند، نقش داشته باشد. پزشکان ممکن است یک رژیم غذایی را توصیه کنند که:

چربی اشباع کمی دارد

سرشار از فیبر است

حاوی استرول های گیاهی است که افراد می توانند آن را از میوه ها، سبزیجات، دانه ها و آجیل دریافت کنند

برنج مخمر قرمز چینی نیز ممکن است یک گزینه اضافی برای برخی افراد باشد. این مکمل غذایی موادی تولید می‌کند که آنزیم HMG-CoA ردوکتاز، هدف داروهای استاتین را نیز مهار می‌کند.

با این حال، استاتین ها پتانسیل کاهش کلسترول بیشتری دارند و به عنوان یک مکمل بدون نسخه، برنج مخمر قرمز چینی می تواند از نظر قدرت و کیفیت متفاوت باشد، درست مانند مکمل های روغن ماهی بدون نسخه. همچنین، برخی از محصولات ممکن است حاوی آلاینده های مضر باشند.

به همین دلیل، مهم است که قبل از استفاده از برنج مخمر قرمز چینی برای هر بیماری با یک پزشک صحبت کنید.

خلاصه

در حالی که روغن ماهی بدون نسخه به دلیل کمک به سلامت قلب شهرت دارد، اما برای شرایطی که استاتین ها می توانند آن را درمان کنند، یک درمان پزشکی نیست. بیشتر روغن های ماهی مکمل های غذایی هستند که می توانند از نظر قدرت متفاوت باشند.

داروهای تجویزی امگا ۳ وجود دارند که می توانند به درمان سطوح بالای تری گلیسیرید کمک کنند، همانطور که استاتین ها می توانند. با این حال، بسته به محصول، آنها می توانند به روش های مختلف کار کنند.

افرادی که دارای تری گلیسیرید بالا یا سطح کلسترول بالا هستند، قبل از استفاده از مکمل های اضافی یا اگر می خواهند امگا ۳ تجویزی را امتحان کنند، باید با پزشک مشورت کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *