پوست و زیبایی, دارو-غذا

روغن هسته انگور چه خواصی برای سلامتی و زیبایی دارد؟

روغن هسته انگور چه خواص

اختصاصی فارمافوری: روغن هسته انگور محصول جانبی شراب سازی است. بعد از اینکه با فشردن انگور شراب درست شد، دانه های انگور باقی می مانند. روغن هسته انگور از این دانه های انگور استخراج می شوند و به عنوان یک محصول مراقبت از پوست و زیبایی استفاده می شود. همچنین به عنوان یک جایگزین سالم برای روغن نباتی به بازار عرضه می شود. اما روغن هسته انگور چه خواص دیگری دارد؟

 

 

حقایقی در مورد روغن هسته انگور

در اینجا چند نکته کلیدی در مورد روغن هسته انگور آورده شده است.

روغن هسته انگور سرشار از اسیدهای چرب امگا ۶ است.

این روغن را می توان در مو و پوست به عنوان بخشی از رژیم زیبایی استفاده کرد.

 

ایمنی

فواید روغن هسته انگور برای سلامتی بحث برانگیز است. بخشی از این مناقشه به دلیل نحوه پردازش روغن است. بخشی از روغن هسته انگور موجود در بازار با استفاده از حلال های شیمیایی مانند هگزان ساخته می شود. هگزان به عنوان یک آلاینده هوا و نوروتوکسین طبقه بندی می شود. بنابراین باید مراقب باشیم تا روغن هسته انگور نباید با این حلال استخراج شده باشد. روغن هسته انگور که به روش فشرده شده با پرس سرد تهیه شده باشد، نوع سالم آن است.

 

روغن هسته انگور چه خواصی برای سلامتی دارد؟

 

امگا ۶

روغن هسته انگور سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (PUFA) است که عمدتاً اسیدهای چرب امگا ۶ هستند. با توجه به داده های انجمن قلب آمریکا اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه اگر به جای چربی های اشباع شده و چربی های ترانس در رژیم غذایی شما استفاده شوند ممکن است برای قلب شما مفید باشند.

تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه ممکن است کلسترول و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. اما یک نکته مهم وجود دارد: سلامتی مطلوب به تعادل مناسب اسیدهای چرب امگا ۶ و اسیدهای چرب امگا ۳ در بدن شما بستگی دارد. اکثر مردم بیش از مقدار کافی اسیدهای چرب امگا ۶ در رژیم غذایی خود دریافت می کنند و تقریباً به اندازه کافی امگا ۳ ندارند.

مطالعات نشان می دهد که مصرف اسید چرب امگا ۶ بدون استفاده از امگا ۳ ممکن است باعث التهاب و منجر به بیماری های مزمن از جمله سرطان شود. اگر در حال حاضر به اندازه کافی امگا ۶ در رژیم غذایی خود دریافت می کنید، مصرف منظم روغن هسته انگور ممکن است میزان دریافتی امگا ۶ را در سطوح ناسالم قرار دهد.

 

ویتامین E

روغن هسته انگور منبع خوبی از ویتامین E است، حتی بیشتر از روغن زیتون. ویتامین E ویتامینی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان محلول در چربی عمل می کند و به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد که با سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن مرتبط است، کمک می کند. ویتامین E همچنین از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است پیشرفت زوال عقل را کند کند.

ویتامین E می تواند گرما را تحمل کند و روغن هسته انگور نقطه ذوب بالایی دارد. اما هر روغن پخت و پز در صورت گرم شدن بیش از حد به سرعت خراب می شود. در صورت امکان، از روغن هسته انگور با فشار سرد یا فشرده برای آشپزی خود استفاده کنید.

 

برای مصرف روغن هسته انگور سالم و خالص، به شکل خوراکی، می توانید از مکمل گریپ سید استفاده کنید. برای مشاهده قیمت و خرید این محصول کافیست روی نام آن کلیک کنید.

 

روغن هسته انگور چه خواصی برای زیبایی دارد؟

شرکت های زیبایی از روغن هسته انگور در محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می کنند. بسیاری از مردم از روغن هسته انگور به عنوان یک درمان طبیعی خود استفاده می کنند.

 

روغن هسته انگور برای پوست سالم

بسیاری از فواید زیبایی روغن هسته انگور ممکن است به دلیل محتوای ویتامین E و اسیدهای چرب امگا ۶ آن باشد. رادیکال‌های آزاد و عوامل محیطی مانند خورشید، باد و آلودگی می‌توانند روی پوست شما تأثیر بگذارند. همچنین ممکن است علائم پیری را افزایش دهند و باعث خشکی و تغییر رنگ پوست شوند.

ویتامین E به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند، بنابراین ممکن است در صورت مصرف در رژیم غذایی به بهبود پوست شما کمک کند. هنگامی که مستقیماً به شکل روغن هسته انگور روی پوست مالیده شود، فواید مشابهی خواهد داشت.

بنابر اطلاعات موسسه Linus Pauling، اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ برای عملکرد و ظاهر پوست بسیار مهم هستند. و اسیدهای چرب امگا ۶ برای عملکرد سد پوست ضروری هستند.  اسید چرب غیراشباع چندگانه اصلی امگا ۶ در روغن هسته انگور اسید لینولنیک است. این اسید چرب ممکن است به کاهش التهاب در لایه‌های میانی و بیرونی پوست کمک کند.

 

دلایل دیگر استفاده از روغن هسته انگور به صورت موضعی عبارتند از:

 

مرطوب کردن پوست
درمان آکنه
روشن کردن پوست
سفت کردن منافذ
کاهش اثر زخم
پاک کردن آرایش

روغن هسته انگور به سرعت به پوست شما نفوذ می کند و احساس چربی به پوست شما نمی دهد. برای استفاده از روغن هسته انگور روی صورت خود، شب ها قبل از رفتن به رختخواب، چند قطره از آن را روی پوست تمیز ماساژ دهید. در صورت تمایل می توانید این کار را در صبح تکرار کنید.

از آنجایی که روغن هسته انگور منافذ را نمی بندد، برای انواع پوست، از جمله پوست های چرب که نیاز به رطوبت دارند، ایده آل است.

 

خواص روغن هسته انگور برای مو

 

ضد شوره

روغن هسته انگور ممکن است وضعیت مو و پوست سر شما را بهبود بخشد. اگر شوره سر دارید که اغلب به دلیل خشکی پوست سر ایجاد می شود، استفاده از روغن نرم کننده هسته انگور به پوست سر می تواند به شل شدن پوست مرده و بازیابی رطوبت کمک کند.

آبرسانی

برخی از روغن های طبیعی از جمله روغن زیتون و روغن نارگیل برای موهای شما مفید هستند، اما موها  احساس چربی و سنگینی می کنند. روغن هسته انگور سبک است و آن اثر را ندارد. وقتی روغن هسته انگور را روی موهایتان بمالید، رطوبت، استحکام و درخشندگی را افزایش می دهد.

سعی کنید قبل از شامپو کردن، چند قاشق غذاخوری روغن هسته انگور (بسته به طول موهایتان، کم و بیش استفاده کنید) روی موها و پوست سر ماساژ دهید.

ضد ریزش و محرک رشد مو

روغن هسته انگور به عنوان یک درمان طبیعی برای طاسی استفاده می شود. تصور می شود که اسید لینولنیک باعث تحریک رشد مو می شود. این روغن حاوی فلاونوئیدهایی به نام الیگومرهای پروسیانیدین است که آنتی اکسیدان های قوی هستند. مطالعات نشان می دهد که الیگومرهای پروسیانیدین ممکن است باعث رشد مو شوند.

 

روغن هسته انگور در رایحه درمانی

استرس مزمن باعث آسیب های درونی و بیرونی بدن شما می شود. از جمله:

 

پیری زودرس
بثورات
پوست خشک
آکنه
ریزش مو

اگرچه که روغن هسته انگور به تنهایی نمی تواند استرس را کاهش دهد اما روغن حامل فوق العاده ای برای رایحه درمانی و ماساژ رایحه درمانی می سازد. رایحه درمانی به کاهش اضطراب و کاهش استرس کمک می کند.

 

نکات دیگر

روغن هسته انگور فشرده شده با پرس سرد می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد، اگر در حد متعادل مصرف شود. طعم خنثی دارد و با بسیاری از دستور العمل ها به خوبی کار می کند. روغن هسته انگور همچنین ممکن است به جوان تر شدن پوست و موهای قوی تر و مجلل تر کمک کند. هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای برای مصرف روغن هسته انگور وجود ندارد، اما افرادی که به انگور حساسیت دارند نباید از آن استفاده کنند.

محصولات طبیعی در صورت استفاده بر روی پوست پتانسیل ایجاد واکنش آلرژیک را دارند. در صورت بروز قرمزی، خارش، بثورات پوستی یا بدتر شدن وضعیت با پزشک خود تماس بگیرید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *