بهترین مکمل ها

روغن کریل چه خواصی دارد؟ ۶ خاصیت روغن کریل

روغن کریل چه خواصی دارد

اختصاصی فارمافوری: روغن کریل مکملی است که به عنوان جایگزینی برای روغن ماهی به سرعت در حال محبوب شدن است. این روغن از کریل، نوعی سخت پوست کوچک که توسط نهنگ ها، پنگوئن ها و دیگر موجودات دریایی مصرف می شود، تهیه می شود. روغن کریل چه خواصی دارد و آیا میتواند جایگزین مناسبی برای روغن ماهی باشد؟

 

روغن کریل چه خواصی دارد؟

مانند روغن ماهی، این روغن نیز منبعی از اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است، چربی‌های امگا ۳ که فقط در منابع دریایی یافت می‌شوند. آنها عملکردهای مهمی در بدن دارند خواص بسیاری دارند.

بنابراین، اگر هشت اونس غذاهای دریایی را در هفته مصرف نمی‌کنید بهتر است که مکمل‌های حاوی EPA و DHA مصرف کنید.

روغن کریل گاهی اوقات به عنوان محصولی برتر از روغن ماهی به بازار عرضه می شود، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد آن مورد نیاز است. صرف نظر از این، این روغن فواید سلامتی مهمی داشته باشد.

در اینجا شش خاصیت روغن کریل برای سلامتی ذکر شده است.

 

۶ خاصیت روغن کریل

 

منبع عالی چربی های سالم

هم روغن کریل و هم روغن ماهی حاوی چربی های امگا ۳ EPA و DHA هستند.

با این حال ، برخی از شواهد نشان می دهد که استفاده از چربی های موجود در روغن کریل برای بدن راحت تر از روغن ماهی است ، زیرا بیشتر چربی های امگا ۳ موجود در روغن ماهی به شکل تری گلیسیرید ذخیره می شوند .

از سوی دیگر ، بخش بزرگی از چربی های امگا ۳ موجود در روغن کریل را می توان در قالب مولکول هایی به نام فسفولیپیدها یافت که جذب آن ها به جریان خون آسان تر است .

چند مطالعه نشان می دهند که روغن کریل در افزایش سطح امگا ۳ موثرتر از روغن ماهی است و این فرضیه را مطرح کردند که دلیل آن ممکن است اشکال مختلف چربی های امگا ۳ باشد .

مطالعه دیگری مقادیر EPA و DHA موجود در روغن کریل و روغن ماهی را با دقت مطابقت داد و دریافت که این روغن ها به همان اندازه در افزایش سطح امگا ۳ در خون موثر هستند .

برای فهمیدن اینکه آیا واقعا روغن کریل نسبت به روغن ماهی منبع موثرتری از چربی های امگا ۳ است یا خیر به تحقیقات بیشتری نیاز است.

خلاصه

روغن کریل منبع عالی چربی های سالم است. چربی های امگا ۳ موجود در روغن کریل نسبت به روغن ماهی راحت تر جذب می شوند ، اما برای اطمینان بیشتر به مطالعات بیشتری نیاز است.

 

می تواند به مبارزه با التهاب کمک کند

اسیدهای چرب امگا ۳ مانند اسیدهای چرب موجود در روغن کریل عملکردهای ضد التهابی مهمی در بدن دارند.

در واقع، روغن کریل ممکن است در مبارزه با التهاب حتی از سایر منابع دریایی امگا ۳ موثرتر باشد. زیرا به نظر می رسد استفاده از آن برای بدن راحت تر باشد.

علاوه بر این، روغن کریل حاوی رنگدانه صورتی-نارنجی به نام آستاگزانتین است. که دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است .

مطالعات کمی برای بررسی اثرات خاص روغن کریل بر التهاب انجام شده است.

نتایج یک مطالعه در لوله آزمایش نشان می دهد وقتی باکتری‌های مضر به سلول‌های روده انسان وارد می‌شوند، تولید مولکول‌های ایجادکننده التهاب را کاهش می‌دهد.

نتایج مطالعه ای روی ۲۵ نفر که سطح چربی خون شان کمی افزایش یافته بود نشان داد که مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم مکمل روغن کریل شاخصه التهاب را حتی به طور مؤثرتری نسبت به مکمل روزانه ۲۰۰۰ میلی گرمی از امگا ۳ خالص ، بهبود می بخشد .

علاوه بر این، مطالعه ای بر روی ۹۰ فرد مبتلا به التهاب مزمن نشان داد که مصرف روزانه ۳۰۰ میلی گرم روغن کریل برای کاهش نشانگر التهاب تا ۳۰ درصد پس از یک ماه کافی است .

اگرچه تنها چند مطالعه وجود دارد که ارتباط روغن کریل و التهاب را بررسی کرده اند اما نتایج بالقوه مفیدی را نشان داده‌اند.

خلاصه

روغن کریل حاوی چربی های امگا ۳ ضد التهاب و آنتی اکسیدانی به نام آستاگزانتین است. تنها چند مطالعه به طور خاص اثرات روغن کریل بر التهاب را بررسی کرده اند، اما همه آنها اثرات مفیدی را یافته اند.

 

احتمالا آرتریت و درد مفاصل را کاهش دهد

از آنجا که ظاهرا روغن کریل به کاهش التهاب کمک می کند ، ممکن است علائم آرتریت و درد مفاصل را هم که اغلب ناشی از التهاب است  بهبود بخشد.

در واقع نتایج همان مطالعه ای که نشان داد روغن کریل به طور قابل توجهی نشانگر التهاب را کاهش می دهد همچنین نشان داد که روغن کریل سفتی، اختلال عملکردی و درد را در بیماران مبتلا به روماتوئید یا استئوآرتریت کاهش می دهد.

نتایج مطالعه دوم بر روی ۵۰ بزرگسال مبتلا به درد خفیف زانو نشان داد که مصرف روغن کریل به مدت ۳۰ روز به طور قابل توجهی درد شرکت کنندگان را در هنگام خواب و ایستادن کاهش می دهد. همچنین دامنه حرکت آنها را افزایش داد.

علاوه بر این ، محققان تأثیر روغن کریل را در موش های مبتلا به آرتریت مطالعه کردند. وقتی موش ها روغن کریل مصرف کردند ، شاخصه آرتریت را بهبود بخشیدند. تورم کمتری داشتند و سلول های التهابی کمتری در مفاصل خود داشتند.

در حالی که برای حمایت از این نتایج به مطالعات بیشتری مورد نیاز است اما به نظر می رسد روغن کریل از پتانسیل خوبی به عنوان یک درمان مکمل برای آرتریت و درد مفاصل برخوردار است.

خلاصه

چندین مطالعه حیوانی و انسانی نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های روغن کریل به بهبود علائم درد مفاصل و آرتریت کمک می‌کند، اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

می تواند چربی خون و سلامت قلب را بهبود بخشد

چربی های امگا ۳ و به طور خاص DHA و EPA برای سلامت قلب مهم هستند.

تحقیقات نشان میدهد که روغن ماهی ممکن است سطح چربی خون را کاهش دهد و روغن کریل نیز دارای همین اثر است. مطالعات نشان میدهند که این روغن به طور خاص در کاهش سطح تری گلیسیریدها و سایر چربی های خون موثر است.

یک مطالعه اثرات روغن کریل و امگا ۳ خالص را بر سطح کلسترول و تری گلیسیرید مقایسه کرد.

صرفا روغن کریل باعث افزایش کلسترول «خوب» با لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) شد. همچنین در کاهش نشانگر التهاب موثرتر بود. حتی با دوز بسیار کمتر! از سوی دیگر، امگا ۳ خالص در کاهش تری گلیسیرید موثرتر از روغن کریل است.

نتایج یک بررسی روی هفت مطالعه به این نتیجه رسید که روغن کریل در کاهش کلسترول LDL و تری گلیسیرید “بد” موثر است و کلسترول HDL “خوب” را نیز افزایش میدهد .

مطالعه دیگری روغن کریل را با روغن زیتون مقایسه کرد و نشان داد که روغن کریل به طور قابل توجهی مقاومت به انسولین و همچنین عملکرد پوشش رگ های خونی را بهبود می بخشد .

برای بررسی چگونگی تأثیر روغن کریل بر خطر بیماری های قلبی ، مطالعات طولانی مدت بیشتری مورد نیاز است. اما بر اساس شواهد فعلی به نظر می رسد در بهبود برخی عوامل خطر برای بیماری های مرتبط با قلبی و عروقی موثر باشد.

خلاصه

مطالعات نشان داده اند که روغن کریل، مانند سایر منابع چربی امگا ۳، ممکن است در بهبود سطح چربی خون و سایر عوامل خطر بیماری قلبی موثر باشد.

 

ممکن است به مدیریت علائم PMS کمک کند

به طور کلی، مصرف چربی های امگا ۳ ممکن است به کاهش درد و التهاب کمک کند .

چندین مطالعه نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های امگا ۳ یا روغن ماهی می‌تواند به کاهش درد پریود و علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند، که در برخی موارد برای کاهش استفاده از داروهای مسکن کافی است .

به نظر می رسد که روغن کریل، که حاوی همان انواع چربی های امگا ۳ است ممکن است به همان اندازه موثر باشد.

یک مطالعه تأثیر روغن کریل و روغن ماهی را در زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی مقایسه کرد.

این مطالعه نشان داد که در حالی که هر دو مکمل منجر به بهبودهای آماری قابل توجهی در علائم می‌شوند، زنانی که روغن کریل مصرف می‌کنند نسبت به زنانی که روغن ماهی مصرف می‌کنند به میزان قابل‌توجهی داروهای ضد درد کمتری مصرف می‌کنند .

این مطالعه نشان می دهد که روغن کریل ممکن است حداقل به اندازه سایر منابع چربی های امگا ۳ در بهبود علائم PMS  موثر باشد.

خلاصه

چندین مطالعه نشان داده اند که چربی های امگا ۳ ممکن است به بهبود درد پریود و PMS کمک کند. تاکنون تنها یک مطالعه اثرات روغن کریل را بر PMS بررسی کرده است، اما نتایج امیدوارکننده بود.

 

مصرف روغن کریل یک راه ساده برای افزایش مصرف EPA و DHA است.

این روغن به طور گسترده در دسترس است و می توان آن را به صورت آنلاین از اکثر داروخانه ها خریداری کرد. کپسول ها معمولاً کوچکتر از مکمل های روغن ماهی هستند و کمتر بوی ماهی میدهند.

روغن کریل نیز پایدارتر و در دسترستر از روغن ماهی است. زیرا کریل بسیار فراوان است و به سرعت تکثیر می شود. برخلاف روغن ماهی ، حاوی آستاگزانتین نیز هست.

سازمان های بهداشتی معمولاً مصرف ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در روز ترکیبی از DHA و EPA را توصیه می کنند.

با این حال برای توصیه به دوز ایده آل روغن کریل به مطالعات بیشتری مورد نیاز است. مطمئن شوید که دستورالعمل های روی بسته را دنبال میکنید یا در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

تجویز بیش از ۵۰۰۰ میلی گرم EPA و DHA در روز ، از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها ، توصیه نمی شود.

 

موارد منع مصرف روغن کریل

برخی از افراد نباید روغن کریل را بدون مشورت با پزشک خود مصرف کنند. این شامل همه کسانی می شود که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند. همچنین افرادی که برای عمل جراحی آماده می شوند یا زنان باردار یا شیرده می شود .

این  احتیاط به این دلیل است که چربی‌های امگا ۳ می‌توانند در دوزهای بالا اثر ضد انعقادی داشته باشند. همچنین مصرف روغن کریل برای ایمنی در دوران بارداری یا شیردهی مورد مطالعه قرار نگرفته است.

همچنین اگر به غذاهای دریایی حساسیت دارید، باید از مصرف روغن کریل خودداری کنید.

خلاصه

کپسول های روغن کریل به طور گسترده ای در دسترس هستند و معمولا کوچکتر از کپسول های روغن ماهی هستند. حتما توصیه های دوز روی لیبل را دنبال کنید.

 

حرف آخر

روغن کریل به عنوان جایگزینی برای روغن ماهی به سرعت در حال محبوبیت است.

ممکن است مزایای منحصر به فردی مانند دوز کمتر، آنتی اکسیدان ها، منبع پایدار و عوارض جانبی کمتری داشته باشند.

این که آیا واقعاً دارای کیفیت برتری نسبت به روغن ماهی است یا خیر را باید صبر کرد و دید و مطالعات بیشتری برای روشن شدن اثرات سلامتی و دوز ایده آل آن مورد نیاز است.

با این حال تا کنون شواهد نشان می دهد که روغن کریل منبع موثری از چربی های امگا ۳ است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *