بیماری ها

رژیم غذایی مناسب تخمدان پلی کیستیک

رژیم غذایی مناسب تخمدان پلی کیستیک

رژیم غذایی مناسب تخمدان پلی کیستیک. برخی از تحقیقات نشان داده اند که رژیم غذایی می تواند به کاهش تأثیر سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک کند. در این مقاله درباره رژیم سندرم تخمدان پلی کیستیک  بیشتر می خوانید.

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک  دارید چه بخورید

سندرم تخمدان پلی کیستیک(PCOS) بیماری است که باعث عدم تعادل هورمونی و مشکلات متابولیسم می شود.

این سندرم یک بیماری شایع است که از هر ۱۰ زن یک نفر در سنین باروری تجربه می کند. سندرم تخمدان پلی کیستیک  همچنین می‌تواند منجر به سایر چالش‌های سلامتی جدی مانند دیابت، مشکلات قلبی عروقی، افسردگی و افزایش خطر سرطان آندومتر شود.

رژیم غذایی چگونه بر سندرم تخمدان پلی کیستیک تاثیر می گذارد؟

رژیم غذایی حاوی غذاهای پر فیبر ممکن است برای افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک  مفید باشد.

دو روش اصلی که رژیم غذایی بر سندرم تخمدان پلی کیستیک  تأثیر می گذارد، مدیریت وزن و تولید و مقاومت انسولین است.

با این حال، انسولین نقش مهمی در سندرم تخمدان پلی کیستیک  ایفا می کند، بنابراین مدیریت سطح انسولین با رژیم غذایی سندرم تخمدان پلی کیستیک  یکی از بهترین اقداماتی است که افراد می توانند برای مدیریت این بیماری بردارند.

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک  مقاومت به انسولین دارند. در واقع، بیش از ۵۰ درصد از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، قبل از ۴۰ سالگی به دیابت یا پیش دیابت مبتلا می شوند. دیابت ارتباط مستقیمی با نحوه پردازش انسولین در بدن دارد.

پیروی از رژیم غذایی که نیازهای تغذیه ای فرد را برآورده می کند، وزن سالمی را حفظ می کند و سطح انسولین خوب را افزایش می دهد، می تواند به افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند.

کپسول اوابوست مخصوص بانوان یک مکمل جهت درمان مشکلات مربوط به ناباروری,فرموله شده جهت بهبود کیفیت تخمک و عملکرد مناسب تخمدان و مناسب برای زنان دچار POC و کیست های تخمدانی,در فارمافوری بررسی کنید
مواد غذایی برای خوردن

تحقیقات نشان داده است که آنچه مردم می خورند تأثیر قابل توجهی بر سندرم تخمدان پلی کیستیک  دارد. گفته می شود، در حال حاضر هیچ رژیم غذایی استانداردی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک  وجود ندارد.

با این حال، توافق گسترده ای در مورد اینکه کدام غذاها مفید هستند و به نظر می رسد به افراد کمک می کند تا وضعیت خود را مدیریت کنند و از کدام غذاها اجتناب کنند، وجود دارد.

سه رژیم غذایی که ممکن است به افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک کند علائم خود را مدیریت کنند عبارتند از:

رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین (GI) : بدن غذاهای با GI پایین را آهسته تر هضم می کند، به این معنی که باعث نمی شوند سطح انسولین به اندازه سایر غذاها مانند برخی از کربوهیدرات ها افزایش یابد. غذاهایی که در یک رژیم غذایی با GI پایین قرار دارند شامل غلات کامل، حبوبات، آجیل، دانه‌ها، میوه‌ها، سبزیجات نشاسته‌ای و سایر غذاهای فرآوری نشده و کم کربوهیدرات هستند.

رژیم غذایی ضد التهابی: غذاهای ضد التهابی مانند انواع توت ها، ماهی های چرب، سبزیجات برگ دار و روغن زیتون فرابکر ممکن است علائم مرتبط با التهاب مانند خستگی را کاهش دهند.

رژیم غذایی DASH : پزشکان اغلب رژیم غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH) را برای کاهش خطر یا تأثیر بیماری قلبی توصیه می کنند. همچنین ممکن است به مدیریت علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک کند. رژیم غذایی DASH سرشار از ماهی، مرغ، میوه ها، سبزیجات غلات کامل و محصولات لبنی کم چرب است. رژیم غذایی از غذاهایی که دارای چربی اشباع شده و قند بالایی هستند جلوگیری می کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که زنان چاق که یک رژیم غذایی ویژه طراحی شده DASH را به مدت ۸ هفته دنبال کردند، در مقایسه با آنهایی که رژیم غذایی مشابهی را دنبال نمی کردند، کاهش مقاومت به انسولین و چربی شکم را مشاهده کردند.

یک رژیم غذایی سالم سندرم تخمدان پلی کیستیک  می تواند شامل غذاهای زیر باشد:

غذاهای طبیعی و فرآوری نشدهتخمدن

غذاهای پر فیبر

ماهی های چرب از جمله سالمون، تن، ساردین و ماهی خال مخالی

کلم پیچ، اسفناج و سایر سبزیجات تیره و برگدار

میوه های قرمز تیره مانند انگور قرمز، زغال اخته، شاه توت و گیلاس

کلم بروکلی و گل کلم

لوبیا خشک، عدس و سایر حبوبات

چربی های مفید مانند روغن زیتون و همچنین آووکادو و نارگیل

آجیل، از جمله آجیل کاج، گردو، بادام و پسته

شکلات تلخ در حد اعتدال

ادویه جات مانند زردچوبه و دارچین

محققان که به طیف وسیعی از برنامه های غذایی سالم نگاه می کنند، تفاوت های جزئی زیر را دریافتند. مثلا:

افراد با رژیم غذایی با تاکید بر چربی های تک غیراشباع به جای چربی های اشباع، وزن بیشتری از دست دادند. نمونه ای از این نوع رژیم غذایی رژیم ضد التهابی است که افراد را به خوردن چربی های گیاهی مانند زیتون و سایر روغن های گیاهی تشویق می کند.

افرادی که از رژیم کم کربوهیدرات یا رژیم غذایی با GI پایین پیروی می کردند، متابولیسم انسولین بهبود یافته و سطح کلسترول کاهش یافت. افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که از رژیم غذایی با GI پایین پیروی می کردند نیز کیفیت زندگی بهتر و دوره های منظم تری را گزارش کردند.

به طور کلی، مطالعات نشان می دهد که کاهش وزن به زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک می کند، صرف نظر از اینکه از کدام نوع رژیم غذایی خاصی پیروی می کنند.

غذاهایی که باید اجتناب کرد

به طور کلی، افرادی که رژیم سندرم تخمدان پلی کیستیک  دارند باید از غذاهایی که قبلاً به طور گسترده به عنوان ناسالم شناخته می شوند، اجتناب کنند. این شامل:

کربوهیدرات های تصفیه شده، مانند شیرینی های تولید انبوه و نان سفید.

غذاهای سرخ شده مانند فست فود.

نوشیدنی های قندی، مانند نوشابه های گازدار و نوشابه های انرژی زا.

گوشت های فرآوری شده، مانند هات داگ، سوسیس، و گوشت ناهار.

چربی های جامد، از جمله مارگارین، شورتنینگ و گوشت خوک.

گوشت قرمز اضافی، مانند استیک، همبرگر و گوشت خوک.

سایر تغییرات سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی همچنین می تواند به افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک کند تا این وضعیت را مدیریت کنند. تحقیقات نشان داده است که ترکیب رژیم سندرم تخمدان پلی کیستیک  با فعالیت بدنی می تواند به مزایای زیر منجر شود:

کاهش وزن

بهبود متابولیسم انسولین

دوره های منظم تر

کاهش سطح هورمون های مردانه و رشد مو با الگوی مردانه

کاهش سطح کلسترول

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که استراتژی‌های رفتاری می‌تواند به زنان کمک کند تا به اهداف مدیریت وزن دست یابند که به نوبه خود به مدیریت علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک می‌کند. این شیوه ها عبارتند از:

تعیین هدف

شبکه های پشتیبانی اجتماعی

تکنیک های خود نظارتی

مراقبت از سلامت روانی

کاهش استرس از طریق شیوه‌های مراقبت از خود، مانند خواب کافی، اجتناب از تعهد بیش از حد، و وقت گذاشتن برای استراحت نیز می‌تواند به فرد در مدیریت سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
علائم رایج سندرم تخمدان پلی کیستیک  عبارتند از:

آکنه

رشد موهای اضافی

افزایش وزن، به خصوص در اطراف شکم

پوست چرب

دوره های نامنظم

ناراحتی در ناحیه لگن

مشکل باردار شدن

بسیاری از افرادی که این علائم را تجربه می کنند ممکن است آنها را به اندازه کافی جدی نبینند که با پزشک مشورت کنند. بسیاری از افراد تا زمانی که برای باردار شدن مشکلی نداشته باشند به دنبال کمک پزشکی نمی روند.

هرکسی که این علائم را تجربه می کند باید نگرانی های خود را با پزشک در میان بگذارد: هر چه زودتر برنامه درمانی را شروع کنند، زودتر احساس بهتری خواهند داشت.

چشم انداز

اگرچه در حال حاضر هیچ درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، اما ممکن است فرد با اتخاذ یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی بیشتر، علائم خود را کاهش دهد و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد.

دستیابی و حفظ وزن سالم و خوردن چربی های سالم، پروتئین های بدون چربی و مقادیر متوسط ​​کربوهیدرات های با GI پایین می تواند به فرد در مدیریت سندرم تخمدان پلی کیستیک  کمک کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *