بیماری ها, دارو-غذا

زردچوبه برای معده چه خواصی دارد؟

آیا زردچوبه می تواند به رفلاکس اسید کمک کند؟

اختصاصی فارمافوری: ترکیب زیست فعال موجود در زردچوبه به نام کورکومین ممکن است بر سیستم گوارشی تأثیر بگذارد. حالا سوال این است که زردچونه برای معده دقیقا چه خواصی دارد؟

رفلاکس اسید زمانی اتفاق می افتد که محتویات معده فرد به سمت مری یا لوله غذا برگردد. اگر رفلاکس اسید مزمن شود، پزشکان از این بیماری به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) یاد می کنند.

در این مقاله به خواص زردچوبه می پردازیم و اینکه آیا این ادویه ممکن است علائم رفلاکس اسید را کاهش دهد یا خیر. ما همچنین به برخی از گزینه های درمانی دیگر نگاه می کنیم.

 

آیا زردچوبه می تواند به رفلاکس اسید کمک کند؟

زردچوبه می تواند به محافظت از سلول های مخاطی مری در برابر آسیب اسید معده کمک کند.

نویسندگان یک مقاله در سال ۲۰۱۹ نشان می دهند که این اثر محافظتی به دلیل خواص ضد التهابی ترکیب کورکومین موجود در زردچوبه است. با این حال، محققان نیاز به انجام مطالعات بیشتری برای مقایسه اثربخشی کورکومین با درمان‌های بالینی دارند.

هنگامی که فردی رفلاکس اسید معده دارد، محتویات معده او که شامل مایع گوارشی است، به مری برمی گردد. این مایع حاوی اسید هیدروکلریک است که پوشش مری را تحریک و ملتهب می کند. در درازمدت، رفلاکس اسید می‌تواند منجر به عوارضی مانند مری بارت و سرطان مری شود.

 

نحوه استفاده از زردچوبه برای رفلاکس اسید

قبل از استفاده از زردچوبه به عنوان درمانی برای رفلاکس اسید، فرد باید علائم خود را با پزشک در میان بگذارد. همچنین افراد باید مراقب باشند که در دوران بارداری یا شیردهی یا شیردهی بیش از حد زردچوبه مصرف نکنند.

فرد می تواند زردچوبه را به روش های مختلفی مصرف کند. بسیاری از خواربارفروشی ها آن را به صورت پودر می فروشند که مردم می توانند آن را به وعده های غذایی اضافه کنند یا با آب جوشیده ترکیب کنند تا چای زردچوبه درست کنند. از طرف دیگر، مردم می توانند پودر را با آسیاب کردن ساقه ها یا ریزوم های زردچوبه خشک به دست آورند.

افرادی که طعم پودر زردچوبه را دوست ندارند یا نمی توانند آن را در فروشگاه پیدا کنند، می توانند به جای آن از مکمل های گیاهی زردچوبه استفاده کنند.

ترکیب زردچوبه با فلفل سیاه ممکن است کمک کند بدن کورکومین بیشتری جذب کند، که به نوبه خود می تواند مزایای سلامتی آن را تقویت کند. فلفل سیاه حاوی پیپرین است، ترکیبی که به تثبیت کورکومین کمک می کند تا بدن بتواند آن را قبل از تجزیه شدن جذب کند.

 

خطرات استفاده از زردچوبه برای سلامتی چیست؟

قبل از مصرف زردچوبه برای رفلاکس اسید، فرد باید با پزشک خود در مورد خطرات بالقوه سلامتی صحبت کند که عبارتند از:

مصرف بیش از زردچوبه می تواند منجر به عوارض جانبی مانند سردرد و اسهال شود.

افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند باید از مصرف بیش از حد زردچوبه اطمینان حاصل کنند. هنگامی که زردچوبه در بدن تجزیه می شود، اگزالات آزاد می کند و سطوح بالای اگزالات ممکن است منجر به تشکیل سنگ کلیه شود.

اگر فردی مبتلا به بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن است، باید هنگام خرید پودر زردچوبه مراقب باشد. برخی از تولیدکنندگان نامعتبر ممکن است پودر را با پرکننده‌های مبتنی بر گلوتن پخش کنند، اما این موضوع را در برچسب مواد تشکیل دهنده فاش نکنند.

بر اساس یک یافته های یک منبع معتبر در سال ۲۰۱۸، زردچوبه یک ضد انعقاد است. به همین دلیل، می تواند با داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارند، مانند آسپرین و وارفارین تداخل داشته باشد. افرادی که در حین مصرف این داروها زردچوبه مصرف می‌کنند، ممکن است متوجه کبودی و خونریزی راحت‌تر شوند. اگر فردی داروی ضد انعقادی مصرف می کند باید قبل از افزایش مصرف زردچوبه با پزشک خود صحبت کند.

 

راه های غیر دارویی برای کاهش رفلاکس اسید

افرادی که به طور مکرر رفلاکس اسید معده یا GERD را تجربه می‌کنند، می‌توانند سبک زندگی را برای کاهش علائم تغییر دهند. از جمله ترک سیگار ، تغییر رژیم غذایی و مدیریت وزن بدن با افزایش سطح فعالیت بدنی نیز می تواند کمک کننده باشد.

 

رژیم غذایی

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است علائم رفلاکس اسید را کاهش دهد. ممکن است برای یک فرد محدود کردن یا حذف برخی غذاها و نوشیدنی ها مفید باشد.

غذاهای اسیدی

شکلات

غذاهای پرچرب

نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای

نعناع

غذاهای ادویه دار

مشروبات الکلی

اگر افراد حداقل ۴ ساعت قبل از خواب وعده های غذایی کوچک بخورند، ممکن است متوجه کاهش علائم رفلاکس اسید شوند.

 

تمرین فیزیکی

پزشک ممکن است توصیه کند که فردی که اضافه وزن دارد، سطح فعالیت خود را برای کاهش علائم رفلاکس اسید افزایش دهد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که بزرگسالان حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​در هفته را هدف قرار دهند. یک فرد می تواند این زمان را در ۵ روز پخش کند و ۳۰ دقیقه از هر روز را به فعال ماندن اختصاص دهد.

نمونه هایی از تمرینات هوازی شامل شنا و دویدن است. تمرینات تقویت عضلانی، مانند تمرین مقاومتی و پیاده روی در تپه، گزینه مناسب دیگری هستند. افرادی که به تازگی ورزش می کنند باید مدت و شدت تمرینات خود را به تدریج افزایش دهند تا سطح تناسب اندام خود را افزایش دهند.

 

درمان های استاندارد برای کاهش رفلاکس اسید

زردچوبه ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به رفلاکس اسید نامناسب باشد. این افراد می توانند با پزشک در مورد آزمایش درمان های زیر صحبت کنند:

آنتی اسیدها

فرد می تواند برای تسکین سوزش سر دل از آنتی اسیدها استفاده کند. آنتی اسیدها برای علائم خفیف مناسب هستند و فرد نباید آنها را هر روز مصرف کند. عوارض جانبی ممکن است شامل اسهال یا یبوست باشد.

مهارکننده های پمپ پروتون (PPI)

پزشک ممکن است PPI را برای رفلاکس اسید مزمن یا GERD تجویز کند. مهارکننده های پمپ پروتون (PPI) میزان اسید معده را کاهش می دهند و می توانند پوشش مری را درمان کنند. این مهارکننده ها بدون نسخه (OTC) یا با نسخه در دسترس هستند.

مسدود کننده های H2

وقتی فردی از مسدودکننده های H2 استفاده می کند، ممکن است معده او به اندازه کافی اسید تولید نکند. این داروها همچنین ممکن است به بهبود مری کمک کنند، اما PPI ها موثرتر هستند.

مشاوره پزشکی

اگر فردی پس از کاهش مصرف غذاهای اسیدی، مکرر رفلاکس اسید معده را تجربه می کند، باید با پزشک مشورت کند.

فرد می تواند از زردچوبه برای کاهش علائم خود استفاده کند. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که تحقیقات بیشتری برای تعیین اثربخشی زردچوبه در تسکین علائم رفلاکس اسید ضروری است.

به همین دلیل، ممکن است فردی بخواهد ابتدا داروهای بدون نسخه را امتحان کند.

خلاصه

زردچوبه ادویه ای است که حاوی کورکومین است. این ترکیب ممکن است چندین فایده برای سلامتی داشته باشد، از جمله کاهش علائم رفلاکس اسید.

با این حال، مطالعات کافی برای تایید اثربخشی زردچوبه به عنوان یک درمان رفلاکس اسید وجود ندارد. در نتیجه، افرادی که رفلاکس اسید معده دارند باید علائم و گزینه های درمانی خود را با پزشک در میان بگذارند.

گزینه های درمانی استاندارد برای رفلاکس اسید و GERD شامل آنتی اسیدها، PPI ها و مسدود کننده های H2 است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *