بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم

سرطان معده علائم و درمان آن

علائم سرطان معده

سرطان معده علائم و درمان آن. سرطان معده تجمع سلول‌های غیرطبیعی است که توده‌ای را در بخشی از معده تشکیل می‌دهند. می تواند در هر قسمت از معده ایجاد شود.

آنچه در مورد سرطان معده باید بدانید

سرطان معده تجمع سلول‌های غیرطبیعی است که توده‌ای را در بخشی از معده تشکیل می‌دهند. می تواند در هر قسمت از معده ایجاد شود.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سرطان معده یا سرطان معده باعث مرگ ۷۶۹۰۰۰ نفر در سراسر جهان در سال ۲۰۲۰ شده است. این سرطان ششمین سرطان شایع در سراسر جهان و سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان است.

در ایالات متحده، تعداد تشخیص های جدید سرطان معده در دهه گذشته سالانه حدود ۱.۵٪ کاهش یافته است.

حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد همه سرطان‌های معده، کارسینوم معده یا آدنوکارسینوم است. در این نوع، سرطان از سلول های تشکیل شده در مخاط ایجاد می شود. معده مخاط را تولید می کند.

این مقاله نحوه تشخیص، تشخیص و درمان سرطان معده و همچنین عوامل خطر ابتلا به سرطان معده را مورد بحث قرار می دهد.

سرطان معده علائم و درمان آن

علائم سرطان معده

علائم سرطان معده می تواند متفاوت باشد. در عین حال، این علائم ممکن است برای سال‌ها ظاهر نشوند زیرا سرطان معده می‌تواند بسیار کند رشد کند.

به همین دلیل، بسیاری از افراد مبتلا به سرطان معده تا زمانی که این بیماری پیشرفت نکرده باشد، تشخیص داده نمی شود.

اولین علائم سرطان معده چیست؟

علائم سرطان معده در مراحل اولیه ممکن است شبیه بیماری های دیگر مانند زخم معده باشد و عبارتند از:

احساس سیری بسیار در طول وعده های غذایی

مشکلات بلع

احساس نفخ بعد از غذا

آروغ زدن مکرر

سوزش سردل

سوء هاضمه که برطرف نمی شود

معده درد

درد در استخوان سینه

استفراغ، که ممکن است حاوی خون باشد

بسیاری از این علائم بسیار شبیه علائم سایر بیماری‌های کمتر جدی هستند. با این حال، هر کسی که در معرض خطر ابتلا به سرطان معده است و مشکلات بلع را تجربه می کند، باید به دنبال درمان فوری پزشکی باشد.

علائم پیشرفته سرطان معده چیست؟

با پیشرفت بیشتر سرطان معده، افراد ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

کم خونی

تجمع مایع در معده

مدفوع سیاه رنگ حاوی خون

خستگی

از دست دادن اشتها

کاهش وزن

علل و عوامل خطر سرطان معده

در حالی که همیشه مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد سرطان معده می شود، عوامل خاصی ممکن است خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهند. شامل عارضه های پزشکی مانند:

عفونت هلیکوباکتر پیلوری در معده

متاپلازی روده، که در آن سلول هایی که معمولاً روده را می پوشانند، پوشش معده را می پوشانند

زخم معده

گاستریت آتروفیک مزمن یا التهاب طولانی مدت معده که باعث نازک شدن پوشش معده می شود

کم خونی خطرناک، که می تواند به دلیل کمبود ویتامین B12 ایجاد شود

پولیپ معده

برخی از بیماری های ژنتیکی نیز به خطر سرطان معده اضافه می کنند، از جمله:

سندرم Li-Fraumeni

پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP)

سندرم لینچ

گروه خونی A

کدام عوامل خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد؟
عوامل دیگری که می توانند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند عبارتند از:

سیگار کشیدن: سیگاری های طولانی مدت در مقایسه با افراد غیرسیگاری بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان معده هستند..

سابقه خانوادگی: داشتن یکی از اقوام نزدیک که سرطان معده داشته باشد می تواند این خطر را افزایش دهد.

رژیم غذایی: افرادی که به طور منظم غذاهای شور، ترشی یا دودی می خورند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان معده هستند. مصرف زیاد گوشت قرمز و غلات تصفیه شده نیز ممکن است این خطر را افزایش دهد. غذاهایی که حاوی مواد مرتبط با سرطان هستند نیز می توانند فرد را در معرض خطر قرار دهند. به عنوان مثال، برخی از مطالعات آفلاتوکسین را با سرطان در برخی از حیوانات مرتبط دانسته اند. آفلاتوکسین ممکن است گاهی در انواع غذاها وجود داشته باشد.

سن: خطر ابتلا به سرطان معده بعد از ۵۰ سالگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. بر اساس گزارش انجمن سرطان آمریکا، ۶۰٪ افرادی که تشخیص سرطان معده دریافت می کنند، حداقل ۶۵ سال سن دارند.

جنسیت: مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سرطان معده هستند.

جراحی ها: جراحی معده یا بخشی از بدن که معده را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند درمان زخم، می تواند خطر ابتلا به سرطان معده را سال ها بعد افزایش دهد.

افرادی که علائم را تجربه می کنند و یک یا چند مورد از این عوامل خطر را دارند باید برای مشاوره به پزشک مراجعه کنند.

علاج سرطان معده

فرایند درمان به عوامل مختلفی از جمله شدت سرطان فرد و سلامت کلی و ترجیحات فرد بستگی دارد.

شیوه های درمانی عبارتند از:

جراحی: پزشکان ممکن است نیاز به برداشتن سرطان معده و همچنین حاشیه‌ای از بافت سالم داشته باشند. انواع احتمالی جراحی شامل برداشتن مخاط آندوسکوپی ، گاسترکتومی ساب توتال و گاسترکتومی کامل است.

پرتودرمانی: یک متخصص از پرتوهای رادیواکتیو برای هدف قرار دادن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. این نوع درمان در درمان سرطان معده رایج نیست. با این حال، ممکن است در صورتی که سرطان پیشرفته باشد یا علائم شدید ایجاد کند یا به عنوان راهی برای کوچک کردن تومور معده قبل از جراحی ضروری باشد.

شیمی درمانی: یک درمان تخصصی است که از داروهای معروف به داروهای سیتوتوکسیک برای جلوگیری از تقسیم و تکثیر سلول های سرطانی در حال رشد سریع استفاده می کند. شیمی درمانی یک درمان اولیه برای سرطان معده است که به نقاط دوردست بدن گسترش یافته است. تیم مراقبت از سرطان همچنین ممکن است شیمی درمانی را برای کوچک کردن تومور قبل از جراحی یا کشتن سلول های سرطانی باقی مانده پس از جراحی انجام دهد.

داروهای هدفمند: این درمان ها پروتئین های خاصی را که سلول های سرطانی تولید می کنند، شناسایی کرده و به آنها حمله می کنند. تیم های مراقبت از سرطان دو داروی هدفمند را برای افراد مبتلا به سرطان معده از طریق انفوزیون داخل وریدی (IV) تجویز می کنند. آنها Trastuzumab (Herceptin) و Ramucirumab (Cyramza)  هستند.

ایمونوتراپی: این روش درمانی است که از داروها برای تشویق سلول های ایمنی بدن برای حمله به سلول های سرطانی استفاده می کند. افراد مبتلا به سرطان معده پیشرفته که دو یا چند درمان دیگر دریافت کرده اند، کاندیدای ایمونوتراپی هستند.

تشخیص

افرادی که علائم مداوم سرطان معده دارند باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنند.

پزشک در مورد علائم، سابقه خانوادگی، و سابقه پزشکی و همچنین انتخاب شیوه زندگی، مانند آنچه که می‌خورند و می‌نوشند و اینکه آیا سیگار می‌کشند، سؤال می‌کند. همچنین یک معاینه فیزیکی برای بررسی حساسیت یا توده معده انجام می دهند.

همچنین ممکن است آزمایش‌های خونی را برای تشخیص وجود مواد خاصی که نشان‌دهنده سرطان هستند، انجام دهند، از جمله شمارش کامل خون (CBC) برای اندازه‌گیری تعداد گلبول‌های قرمز و سفید خون، همچنین پلاکت‌ها و هموگلوبین.

اگر پزشک مشکوک به سرطان معده باشد، فرد را برای آزمایش به متخصص بیماری های معده ارجاع می دهد. این متخصص به عنوان متخصص گوارش شناخته می شود.

اقدامات تشخیصی شامل موارد زیر است:

آندوسکوپی فوقانی

سی تی اسکن

پرستو باریم

جلوگیری

هیچ راهی برای پیشگیری کامل از سرطان معده وجود ندارد.

چگوته خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهیم ؟
با این حال، فرد می تواند اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری انجام دهد. این موارد شامل موارد زیر است:
رژیم غذایی

چندین اقدام غذایی می تواند به کاهش خطر سرطان معده کمک کند.

انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می کند که خوردن حداقل دو و نیم فنجان میوه و سبزیجات در روز می تواند به کاهش خطر کمک کند.

همچنین توصیه می کند که مقدار ترشی، شور و دودی را در رژیم غذایی کاهش دهید. جایگزینی غلات تصفیه شده برای غلات کامل، نان و ماکارونی و جایگزینی گوشت قرمز یا فرآوری شده با لوبیا، ماهی و مرغ نیز می تواند احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلا به سرطان را در قسمتی از معده نزدیک به مری افزایش دهد.

کسانی که سیگار می کشند باید در مورد ترک آن مشاوره بگیرند. افرادی که قبلاً سیگار نمی کشیدند باید از قرار گرفتن در معرض دود تنباکو اجتناب کنند.

مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ها مانند آسپرین، ناپروکسن یا ایبوپروفن ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد. با این حال، آنها خطرات دیگری مانند خونریزی داخلی را به همراه دارند.

فقط برای درمان سایر بیماری ها مانند آرتریت از آنها استفاده کنید. این داروها را صرفاً برای کاهش خطر سرطان معده مصرف نکنید.

آزمایش برای سایر بیماری ها و سرطان ها

در افرادی که دارای سندرم سرطان معده منتشر ارثی و سندرم لینچ هستند، خطر ابتلا به سرطان معده به شدت افزایش می یابد. شناخت این موارد و انجام اقدامات احتیاطی پس از دریافت توصیه های پزشک می تواند خطر را کاهش دهد.

افراد دارای اعضای نزدیک خانواده که سرطان معده داشته اند و کسانی که قبل از سن ۵۰ سالگی سرطان تهاجمی لوبولار سینه داشته اند، ممکن است از آزمایش ژنتیک بهره مند شوند.

اگر آزمایش تغییراتی را در ژن CDH1 نشان دهد، پزشک ممکن است قبل از ایجاد سرطان، برداشتن معده را توصیه کند.

مطالعات اولیه نشان می دهد که درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها می تواند خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد، اگرچه تحقیقات بیشتر ضروری است.

سوالات متداول

در زیر به چند سوال رایج در مورد سرطان معده پاسخ می دهیم.

میزان بقای سرطان معده چقدر است؟

سرطان معده نرخ بقای نسبی ۵ ساله ۷۰ درصدی دارد. این بدان معناست که احتمال زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان معده به طور متوسط ​​۷۰ درصد به مدت ۵ سال پس از تشخیص است.

سرطان معده با چه سرعتی گسترش می یابد؟

سرطان معده به طور کلی به کندی رشد می کند. توسعه آن ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد. تحقیقات نشان می‌دهد که تشخیص سرطان به سایر قسمت‌های بدن می‌تواند بیش از یک سال طول بکشد، اگرچه این احتمال از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تفاوت بین سرطان معده در زنان و مردان چیست؟

جنسیت فرد بر علائم سرطان معده تأثیری نخواهد داشت. با این حال، مردان بیشتر از زنان به آن مبتلا می شوند.

چشم انداز

چشم انداز پس از تشخیص سرطان معده به طور کلی ضعیف است. نرخ بقای نسبی ۵ ساله کاهش می یابد زیرا سرطان تهاجمی تر می شود و فراتر از تومور اصلی معده گسترش می یابد.

اگر سرطان به بافت‌های عمیق‌تر معده متاستاز کند، این میزان به ۳۲% کاهش می‌یابد. هنگامی که سرطان معده به اندام‌های دوردست می‌رسد، میزان بقا به ۶ درصد کاهش می‌یابد. به همین دلیل، تشخیص زودهنگام برای بهبود چشم انداز افراد مبتلا به سرطان معده کلیدی است.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *