بیماری ها, تقویت سیستم ایمنی, خانواده سالم

سرطان کولون | سرطان پیشرفته روده

سرطان کولون | سرطان پیشرفته روده

سرطان کولون | سرطان پیشرفته روده. مرحله ۴ سرطان روده بزرگ زمانی رخ می دهد که سرطان در روده بزرگ گسترش می یابد یا متاستاز به سایر بافت ها و اندام ها می دهد. سرطان روده بزرگ اغلب به کبد گسترش می یابد، اما ممکن است به ریه ها، غدد لنفاوی یا پوشش حفره شکمی نیز برسد.

سرطان کولون | سرطان پیشرفته روده

فرد مبتلا به سرطان کولون در مرحله ۴ چقدر عمر می کند؟

مرحله ۴ سرطان روده بزرگ زمانی رخ می دهد که سرطان در روده بزرگ گسترش می یابد یا متاستاز به سایر بافت ها و اندام ها می دهد. سرطان روده بزرگ اغلب به کبد گسترش می یابد، اما ممکن است به ریه ها، غدد لنفاوی یا پوشش حفره شکمی نیز برسد.

انجمن سرطان آمریکا (ACS) اشاره می کند که نرخ بقای نسبی ۵ ساله برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله ۴ که گسترش یافته است ۱۴٪ است.

با این حال، همه افراد متفاوت هستند و عوامل دیگری در میزان بقای افراد نقش دارند.

تشخیص سرطان کولون

پزشک ممکن است آزمایش های متعددی را برای تشخیص دقیق سرطان روده بزرگ توصیه کند.

تشخیص صحیح سرطان روده بزرگ ممکن است به صبر نیاز داشته باشد، زیرا پزشکان از آزمایش های زیادی برای تشخیص و تعیین محل سرطان استفاده می کنند.

اگر سرطان را شناسایی کنند، از آزمایش‌های بیشتری نیز برای مشاهده گسترش آن استفاده خواهند کرد.

آزمایش‌ها و فرآیندهایی که می‌توانند به تشخیص سرطان کولون کمک کنند عبارتند از:

یک معاینه فیزیکی

آزمایش خون

کولونوسکوپی برای مشاهده داخل راست روده

بیوپسی، که در آن پزشک نمونه ای از بافت را می گیرد و آن را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می فرستد.

آزمایش مولکولی برای کمک به شناسایی ویژگی های خاص تومور که ممکن است برای درمان مهم باشد.

تست های تصویربرداری مانند سی تی، پت، سونوگرافی یا اسکن ام آر آی، برای مشاهده اینکه آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر.

رادیوگرافی قفسه سینه برای بررسی اینکه آیا سرطان به ریه ها سرایت کرده است یا خیر.

پس از انجام تمام آزمایشات لازم، پزشک در مورد تشخیص با فرد صحبت می کند.

تصمیمات

هر فردی که مرحله ۴ تشخیص سرطان روده بزرگ را دریافت می کند، باید در مورد آینده، به ویژه در مورد گزینه های درمانی، تصمیماتی بگیرد.

مهم است که در مورد همه گزینه ها با پزشک صحبت کنید و هدف هر درمان را درک کنید.

گزینه های درمان سرطان پیشرفته روده

گزینه های درمانی موجود برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله ۴ محدودتر از گزینه های مناسب برای مراحل اولیه این سرطان است. با این حال، هنوز برخی از گزینه های درمانی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، و همچنین عوامل دیگری که باید در نظر داشته باشید.

عمل جراحی

هنگامی که سلول های سرطانی به اندام ها و بافت های دور گسترش یافته اند، جراحی برای درمان سرطان بعید است. با این حال، مواردی وجود دارد که در آنها جراحی همچنان ممکن است گزینه خوبی باشد.

اگر اسکن نشان دهد که سرطان تنها به چند ناحیه کوچک گسترش یافته است، ممکن است جراحی همچنان امکان پذیر باشد. پزشکان امیدوارند با برداشتن سلول‌های سرطانی از طریق جراحی به فرد کمک کنند تا عمر طولانی‌تری داشته باشد.

این جراحی ها شامل برداشتن بخشی از کولون و همچنین غدد لنفاوی مجاور خواهد بود. جراحی اضافی ممکن است نواحی از بافتی را که سرطان در آن گسترش یافته است حذف کند. پزشکان معمولاً شیمی درمانی را قبل یا بعد از جراحی توصیه می کنند.

اگر سلول‌های تومور برای برداشتن بیش از حد بزرگ باشند یا تعداد آنها بسیار زیاد باشد، پزشکان شیمی درمانی را قبل از انجام هر گونه عمل جراحی به فرد توصیه می‌کنند. اگر این کار باعث کوچک شدن تومورها شود، ممکن است از جراح بخواهند که جراحی را ادامه دهد.

توضیحات تکمیلی در خصوص عمل جراحی

در صورتی که رشد سرطانی احتمالاً روده بزرگ را مسدود کند یا قبلاً آن را مسدود کرده است، ممکن است پزشکان نیاز به انجام اقدامات جراحی اضافی نیز داشته باشند. در برخی موارد، جراحی کم تهاجمی، مانند استفاده از استنت، ممکن است امکان پذیر باشد. جراحان می توانند استنت را که یک لوله توخالی است که معمولاً از فلز مشبک یا پلاستیک تشکیل شده است، در طول کولونوسکوپی در روده بزرگ قرار دهند. در صورت موفقیت آمیز بودن، استنت ممکن است به باز نگه داشتن کولون کمک کند و جراحی تهاجمی تر را غیر ضروری کند.

پزشکان همچنین ممکن است کولوستومی انحرافی را توصیه کنند که اساساً روده بزرگ بالای بافت سرطانی را بریده و مواد زائد بدن را از طریق یک سوراخ کوچک در پوست به خارج منحرف می کند.

شیمی درمانی

اگر سرطان روده بزرگ بیش از حد پیشرفته باشد که جراحی موثر نباشد، شیمی درمانی گزینه درمانی اولیه است.

اکثر افراد مبتلا به مرحله ۴ سرطان روده بزرگ شیمی درمانی یا درمان های هدفمند خاص را برای کمک به کنترل پیشرفت یا علائم سرطان دریافت می کنند.

پزشکان ممکن است برخی از رژیم‌های درمانی را توصیه کنند که شامل داروی هدف‌گیری می‌شود، که مسیر فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) یا مسیر گیرنده فاکتور رشد اپیتلیال (EGFR) را هدف قرار می‌دهد.

انتخاب بین رژیم ها در هر موقعیتی متفاوت خواهد بود. مناسب ترین گزینه به انواع درمانی که فرد قبلا داشته است، سلامت کلی و پاسخگویی او به درمان بستگی دارد.

غیر معمول نیست که پزشکان چندین روش درمانی را امتحان کنند. اگر سرطان به اولین درمان پاسخ ندهد، ممکن است آن درمان را متوقف کرده و به جای آن درمان دیگری را شروع کنند.

پرتو درمانی

پزشکان همچنین ممکن است برای کمک به کاهش علائمی مانند درد و ناراحتی، پرتودرمانی را در سرطان کولون در مراحل آخر توصیه کنند. این درمان حتی ممکن است تومور را برای مدتی کوچک کند، اما معمولاً سرطان را درمان نمی کند.

انفوزیون شریان کبدی
  • ممکن است یک گزینه درمانی برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ باشد که به کبد رسیده است.
  • نوعی شیمی درمانی منطقه ای است که شامل تحویل داروی شیمی درمانی به طور مستقیم به شریان کبدی در کبد است.
  • این درمان ممکن است به تخریب سلول های سرطانی بدون آسیب به سلول های سالم کبد در این فرآیند کمک کند.
آمبولیزاسیون یا فرسایش
  • ممکن است برای افرادی که سرطان متاستاتیک یا عود مجدد کولورکتال دارند که باعث ایجاد چند تومور در ریه یا کبد با قطر کمتر از ۴ سانتی متر می شود، مناسب باشد.
  • از فرکانس‌های رادیویی، مایکروویو یا الکل – که مردم آن را تزریق اتانول از راه پوست (PEI) نیز می‌نامند – برای نابودی سلول‌های سرطانی در حالی که بافت‌های اطراف نسبتاً سالم باقی می‌مانند، استفاده می‌کند.
  • در طول آمبولیزاسیون، پزشک موادی را به رگ‌های خونی تزریق می‌کند تا جریان خون را به سلول‌های سرطانی در کبد مسدود یا کاهش دهد.
مراقبت تسکینی

اگر سرطان به بسیاری از اندام ها و بافت های دور پیشرفت کند، جراحی ممکن است به افزایش طول عمر فرد کمک نکند. سایر گزینه های درمانی می توانند باعث ناراحتی شوند و ممکن است علائم دیگری ایجاد کنند که کیفیت زندگی فرد را بدتر می کند.

در این موارد، افراد ممکن است در مقابل درمان پزشکی که به دنبال درمان سرطان است تصمیم بگیرند و به جای آن، مراقبت های تسکینی را انتخاب کنند تا زندگی را راحت تر کنند.

مراقبت تسکینی معمولاً شامل پیدایش راه‌هایی برای مدیریت درد و کاهش علائم فرد می‌شود تا بتوانند تا زمانی که ممکن است راحت زندگی کنند.

جمع بندی سرطان کولون | سرطان پیشرفته روده

پاسخگویی فرد به درمان به عوامل متعددی مانند سن و سلامت عمومی بستگی دارد.

سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در مردان و زنان در ایالات متحده است. از هر ۲۲ مرد یک نفر و از هر ۲۴ زن یک نفر در طول زندگی خود سرطان روده بزرگ را تشخیص می دهند.

سرطان کولون مرحله ۴ سرطانی است که در مرحله آخر آن بیماری به سایر بافت ها یا اندام های بدن پیشرفته است و بنابراین درمان آن دشوارتر است. درمان ممکن است تا حدی موفقیت آمیز باشد و احتمال بازگشت سرطان پس از درمان بیشتر باشد.

توجه داشته باشد که نرخ بقای نسبی ۵ ساله برای مرحله ۴ سرطان روده بزرگ ۱۴٪ است. با این حال، عوامل دیگری را که ممکن است بر میزان بقای افراد تأثیر بگذارد، در نظر نمی گیرد.

برای مثال، موفقیت روش‌های درمانی خاص ممکن است در بین افراد متفاوت باشد، با درمان‌هایی که برای برخی افراد بسیار خوب عمل می‌کنند، تأثیر کمی در دیگران دارند.

توضیحات تکمیلی در جمع بندی سرطان کولون | سرطان پیشرفته روده

علاوه بر این، کارشناسان این آمار را بر اساس موارد گذشته قرار می دهند. از آنجایی که درمان ها در طول زمان بهتر می شوند، نرخ بقا نیز ممکن است با دسترسی به درمان های موثرتر بهبود یابد.

عوامل فردی نیز می تواند نقش مهمی در نتیجه یک فرد ایفا کند. به عنوان مثال، سن و سلامت کلی یک فرد ممکن است بر پاسخگویی آنها به درمان تأثیر بگذارد.

سرعت پیشرفت سرطان ممکن است دیدگاه را نیز تغییر دهد. اگر سرطان عوارضی مانند انسداد روده بزرگ یا سوراخ در دیواره روده ایجاد کند، احتمالاً دیدگاه فرد تغییر خواهد کرد.

میزان بقا برای افرادی که سرطان در آنها پیش رفته است یا پس از درمان عود کرده است، متفاوت خواهد بود.

کپسول ردکیوتن آنتی ایجینگ تحت لیسانس آمریکا بوده و مصرف آن موجب بهبود عملکرد قلب، پیشگیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی می شود.در فارما فوری بررسی کنید
خلاصه

مرحله ۴ سرطان روده بزرگ، سرطان مرحله آخر است. امید به زندگی کمتر از مراحل اولیه سرطان است. نرخ بقای نسبی ۵ ساله برای مرحله ۴ سرطان روده بزرگ که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است حدود ۱۴ درصد است. با این حال، عوامل دیگری مانند روش های درمانی انتخاب شده و سلامت کلی فرد، به امید به زندگی کمک می کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *