تقویت سیستم ایمنی, خواص مواد غذایی, دارو-غذا

سطح امگا ۳ در خون ممکن است طول عمر را افزایش دهد

سطح امگا 3 در خون ممکن است طول عمر را افزایش دهد

سطح امگا ۳ در خون ممکن است طول عمر را افزایش دهد. اسیدهای چرب امگا ۳ اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه ای هستند که به طور گسترده در طبیعت یافت می شوند و در برخی غذاها ظاهر می شوند.

یک مطالعه جدید بررسی کرده است که آیا ارتباطی بین امگا ۳ و امید به زندگی انسان وجود دارد یا خیر.

محققان دریافتند که داشتن سطوح بالاتر امگا ۳ در خون می تواند میزان مرگ و میر کمتری را در افراد بالای ۶۵ سال پیش بینی کند.

رفتن به داروخانه یا فروشگاه مواد غذایی و پیدا کردن ردیف هایی از مکمل های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ غیرعادی نیست. بر کسی پنهان نیست که این اسید چرب خاص دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی است.

مطالعه جدیدی که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی مورد اعتماد منتشر شده است، نشان می دهد که ممکن است سال ها به زندگی فرد اضافه کند.

اسیدهای چرب امگا ۳

مطابق داده های نهاد ملی بهداشت (NIH)، امگا ۳ یکی از دو نوع اصلی اسیدهای چرب غیراشباع متنوع است. این اسیدها که به تشکیل غشای سلولی کمک می کنند، “ضروری” به حساب می آیند زیرا بدن نمی تواند آنها را به تنهایی بسازد.

امگا ۳ «انرژی بدن را فراهم می کند و برای تشکیل ایکوزانوئیدها استفاده می شود» که بر سیستم های قلبی عروقی، ریوی، ایمنی و غدد درون ریز بدن تأثیر می گذارد.

سه نوع اصلی اسیدهای چرب امگا ۳ وجود دارد: آلفا لینولنیک اسید، ایکوزاپنتانوئیک اسید و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA). مردم معمولاً در دوران بارداری از مکمل های DHA استفاده می کنند، زیرا می توانند به رشد جنین کمک کنند.

به غیر از مکمل ها، برخی از منابع امگا ۳ عبارتند از:

روغن بذر کتان

سویا

روغن کانولا

ماهی های خاصی از جمله سالمون، تن و ساردین

دانه های چیا

منابع علمی همچنین اشاره می‌کند که برخی مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی سرشار از امگا ۳ با کاهش نرخ سرطان، کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و کاهش علائم آرتریت روماتوئید مرتبط است.

مطالعه جدید امگا ۳

هدف محققان این بود که بفهمند امگا ۳ چه نقشی در امید به زندگی دارد. آنها ۲۲۴۰ شرکت کننده را طی ۱۱ سال ردیابی کردند و سطح امگا ۳ در خون شرکت کنندگان را آنالیز کردند.

آنها شرکت کنندگان در مطالعه را به چهار گروه تقسیم کردند:

افرادی با سطح اُمگا ۳ بالا که سیگار می کشیدند، و آنهایی که نمی کشیدند

اشخاصی که میزان امگا ۳ پایینی داشتند و سیگار می کشیدند، و آنهایی که نمی کشیدند

طبق نظر نویسندگان مطالعه، “منحنی های بقای Kaplan-Meier برای تخمین نسبت بقا بر اساس سن با توجه به پروفایل های خطر مختلف استفاده شد.”

بر اساس تجزیه و تحلیل آنها، افرادی که دارای سطوح بالای امگا ۳ در خون خود بودند و سیگار نمی کشیدند بالاترین تخمین زنده ماندن را داشتند. افراد با سطوح بالای امگا ۳ که سیگار می کشیدند و افرادی با سطوح پایین امگا ۳ که سیگار نمی کشیدند از نظر تخمین بقا تقریباً یکسان بودند.

در نهایت، افرادی که دارای سطوح پایین امگا ۳ در خون خود بودند و سیگار می کشیدند، کمترین میزان بقا را داشتند.

دکتر آلیکس سالا ویلا، نویسنده این مطالعه، محقق فوق دکتری در گروه تحقیقاتی خطر قلبی و عروقی و تغذیه IMIM، می گوید: «این موضوع چیزی است که اخیراً شاهد آن بوده ایم، دوباره تأیید می کند.”

وجود سطوح بالاتر این اسیدها در خون، در نتیجه گنجاندن منظم ماهی های روغنی در رژیم غذایی، امید به زندگی را تقریباً ۵ سال افزایش می دهد.

سیگاری بودن ۴.۷ سال از امید به زندگی شما کم می کند، همان اندازه ای که در صورت داشتن سطوح بالای اسیدهای امگا ۳ در خون افزایش می یابد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *