پوست و زیبایی

شامپو بدون سولفات برای چه موهایی مناسب است؟

شامپوهای بدون سولفات برای چه موهایی مناسب است؟

شامپو بدون سولفات برای چه موهایی مناسب و برای چه موهایی نامناسب است؟ طی چند سال گذشته، در صنعت سلامت مو جنگی علیه سولفاتها و کف های آن به راه افتاده است. از هر راهروی هر فروشگاه محصولات زیبایی عبور کنید برچسب هایی می بینید که محصولات “بدون سولفات”  را تبلیغ می کنند. و هربار که به آرایشگاه می روید، آرایشگرتان به شما می گوید، شامپویی فاقد سولفات استفاده کنید.

چه زمانی نیاز به استفاده از شامپوی بدون سولفات داریدو چه زمانی نه؟

مشاورین پوست و مو در داروخانه ها به شما می گویند شامپو بدون سولفات گزینه بهتر و مناسب تری برای موی شما است. زیرا لطافت بیشتری می بخشد. حتی اگر به جنبش بدون سولفات نپیوسته باشید باز هم روش خریدتان بر اساس این جنبش است. زیرا تصورتان این است که بدون سولفات بودن یک شامپو، یک مزیت و امتیاز است. اما آیا همه این ها یک حیله بازاریابی نیست؟ یا اینکه شامپو بدون سولفات واقعاً فوق العاده است؟

سولفات چیست؟ چرا می گویند باید از آن اجتناب کرد؟

به زبان ساده سولفات همان چیزی هستند که باعث کف کردن شامپو می شود. به زبان فنی، آنها نوعی سورفاکتانت هستند. (اصطلاحی برای انواع شوینده ها ، امولسیون کننده ها و مواد کف کننده) که روغن و آب را به خود جذب می کند. اریک شوایگر ، پزشک و بنیانگذار گروه پوست شوایگر  می گوید سولفات ها اجازه می دهند سلول های شکننده و مرده از روی پوست سر شما پاک و با آب شسته شود.

نکته منفی این است که سولفات ها همچنین می توانند روغن های طبیعی پوست سر و موها را از بین ببرند. که می تواند باعث خشکی و شکنندگی مو شود. اگر پوست سر شما حساس است، سولفات ها می توانند باعث قرمزی، خشکی و خارش شوند. سو شهرت سولفات ها به همین دلیل است. جینجر کینگیک شیمی دان در صنعت لوازم آرایشی در نیوجرسی می گوید: شایعات ترسناک مبنی بر اینکه سولفاتها ، به ویژه سدیم لوریل سولفات ، می تواند باعث سرطان شود ، نادرست است. هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

انواع سولفات های مورد استفاده در شوینده :

سه ترکیب سولفات که عموما  در صنعت زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از: سولفات سدیم لوریت ، سدیم لوریل سولفات و سولفات لوریت آمونیوم. (این موارد تقریباً در هر ماده آرایشی که کف می کند ، از پاک کننده صورت گرفته تا خمیر دندان وجود دارد.) قدرت هر نوع سولفات متفاوت است. اما همه آنها می توانند پوست یا مو شما را تحریک کنند. کینگ می گوید نوع “-eth” (سولفات لوریت) نسبت به نوع “-yl” روی پوست و موهای شما ملایم تر است. و نسخه آمونیوم نسبت به سدیم ملایم تر است.

ممکن است برای برخی از افراد شامپوی بدون سولفات واقعا مزیتی داشته باشد. برای کسانی که پوست خشک یا حساسی دارند. اما برای بیشتر افراد، فاقد سولفات ها توفیر چندانی ندارد.

شامپوهای بدون سولفات برای موهای رنگ شده، دکلره، کراتینه

افرادی که موهای رنگ شده و فرفری و یا کراتینه دارند باید حتما در استفاده از سولفاتها تجدید نظر کنند. زیرا پاک کننده هایی بسیار قوی هستند. کینگ می گوید: “استفاده از سولفاتها برای موهای رنگ شده بسیار قوی است. و به احتمال زیاد رنگ را از بین می برد. من سالها پیش سولفاتها را ترک کردم. و رنگم خیلی بیشتر دوام می آورد.”

بنابراین کسانی که موهای کراتینه یا رنگ شده دارند، می توانند از شامپوهای بایوریچ فاقد سولفات استفاده کنند ( برای مشاهده قیمت و توضیحات محصول بر روی نام آن کلیک کنید.)

شامپوهای بدون سولفات برای موهای خشک و وز:

افرادی که موهای خشک یا وز دارند نیز باید شامپوی بدون سولفات را در نظر بگیرند. پاک کننده های فاقد سولفات، روغن های طبیعی پوست سر و مو را حفظ می کنند. در نتیجه موهای شما رطوبت بیشتری دارند. اگر پوست حساس یا اگزما دارید، کنار گذاشتن سولفات احتمالا تحریک پوست سر را کاهش دهد. کینگ هشدار می دهد (تاثیر مخرب) سولفاتها برای موهای ظریف و ظریف می توانند “خیلی قوی” باشند.

شوایگر می گوید: “تمیز کردن مو بدون سولفات ممکن است.  اما سولفات ها با حداقل تلاش به خوبی کار تمیز کردن مو و پوست سر را انجام می دهند. با استفاده از کف ناشی از سولفات دیگر لازم نیست برای پاک سازی پوست سر خود تقلای زیادی بکنید. اما با محصولی که حاوی سولفات نیست برای تمیز کردن پوست باید ماساژ دقیق تری روی پوست سر انجام دهید. و مدت زمان بیشتری کف را بر روی سرتان نگه دارید. ”

استفاده از محصولات حاوی کوکا میدو پروپیل بتائین(سورفکتانت حاصل از روغن نارگیل) یک گزینه بدون سولفات است. و کمی ملایم تر از سولفات ها است. به آن اندازه کف نمی کند. و برای موهای خشک و موج دار عالی است.

شامپوهای حاوی سولفات برای موهای …

شوایگر می گوید بیشتر مردم مشکلی با شامپوی سولفاته ندارند. و برای برخی از آنها موثرترین روش برای تمیز کردن مو و پوست سر است. به عنوان مثال ، اگر موهای شما روغنی و چرب است یا شوره دارید، یک شامپوی حاوی سولفات به جذب و از بین بردن روغن های موجود در پوست سر کمک می کند. چربی پوست سر می تواند شوره سر را بدتر کند و برعکس.

شامپو بدون سولفات برای چه موهایی مناسب نیست؟

از کف ها لذت ببرید

یک نکته بسیار مهم این است که استفاده از یک شامپوی پر کف حس خوبی در شخص ایجاد می کند. ( طرفداران کف شامپوهای کلیر را تجربه کنند. برای مشاهده روی عنوان آن کلیک کنید.) اگر دوست دارید موهای تان غرق در کف شامپو شود ممکن است از تجربه دوش بدون سولفات لذت نبرید. و فکر کنید موهایتان به خوبی تمیز نشده است. کف کمتر و مالش بیشتر. پس اگر از شامپوهای حاوی سولفات راضی هستید، موهای رنگ شده و کراتینه ندارید و متوجه خشکی یا تحریک پوست سر نمی شوید، همین را ادامه دهید. از کف ها لذت ببرید.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *