سبک زندگی

عجیبترین جراحی های تاریخ : از پیوند رحم تا زایمان مرد هندی

عجیبترین جراحی های تاریخ

اختصاصی فارمافوری: زیر تیغ جراحی رفتن، اضطراب زیادی دارد. گرچه جراحی به آن ترسناکی که در تلویزیون مشاهده می کنید نیست. چرا که شما کل زمان عمل، بیهوش هستید و عملا هیچ چیزی احساس نمی کنید. با این حال، جراحی های عجیب و غریبی در سرتاسر دنیا اتفاق می افتند که بسیاری از آن ها موفقیت آمیز هستند. علم مرزهایش را روز به روز جابه جا می کند و  کشیدن دندان و تعویض مفصل آنقدرها هم دیگر عجیب و سخت نیستند. در اینجا به چندتا از عجیبترین جراحی های تاریخ اشاره می کنیم.

 

عجیبترین جراحی های تاریخ

 

نگه داشتن یک دست با پیوند آن به پا

ممکن است این کار را نشدنی بدانید. اما مردی توانست دست خود را به وسیله این جراحی عجیب و غریب حفظ کند. چند سال قبل در چین در یک کارخانه ی ریسندگی، دست یک مرد با برخورد با تیغه فلزی دچار جراحت شد. بخشی از بازو آسیب بسیار شدیدی دیده بود. اتصال آن به دست غیر ممکن به نظر می رسید. بنابراین پزشکان دست را به ساق پای او پیوند زده تا بازو فرصتی برای احیا داشته باشد. اتصال دست به رگ های خون منجر به زنده ماندن بافت ها شد. در نتیجه بافت دست زنده ماند و بعد از بهبود نسبی دست، توانستند آن را دوباره به جای اصلی اش برگردانند.

 

دریافت قلبی جدید و حفظ قلب سابق

پیوند قلب چیز جدیدی نیست. اما در مورد تایسون اسمیت، وی قلب جدید و سالمی را در کنار قلب سابق خود در بدنش دارد. در زمان جراحی، وضعیت اسمیت آنچنان خراب بود که پیوند طبیعی قلب منجر به نابودی قلب تازه در بدن می شد. بنابراین جراحان تصمیم گرفتند تا قلب جدید را در سمت راست قلب قبلی قرار دهند. اکنون هردو در کنار یکدیگر کار کرده تا اسمیت را زنده نگه دارند.

 

حذف شاخ شیطان

در سال ۲۰۰۶، پسری به اسم جوج آشمن با یک علامت بزرگ در پیشانی متولد شد. چیزی که بسیاری از اطرافیان آن را شاخ شیطان لغب می دادند. بعضی از علامت های حین تولد را می توان حذف کرد. اما علامت پیشانی آشمن شامل رگ های خونی غیر طبیعی بود. برداشتن آن بسیار دشوار به نظر می رسید. بنابراین دکترها طرح دیگری را در پیش گرفتند. آن ها کیسه هایی با قابلیت باد شدن، در دو سمت پیشانی او پیوند زدند. این کیسه ها با مایعات بدن به مرور پر شدند و پوست او را کشیدند. بنابراین در این حالت دکترها می توانستند به راحتی علامت قرمز را برطرف کنند. در واقع آن ها توانستند رگهای قرمز را پشت پوست کشیده شده او پنهان کنند.

 

پیوند رحم

برای زنی که برای بچه دار شدن برنامه ریزی کرده است، تولد بدون رحم مانعی بزرگ به نظر می رسد. اما لیندزی ۲۶ ساله نگذاشت که این حادثه ی ژنتیکی مانع او شود. او اولین شخص در ایالات متحده بود که از یک اهدا کننده فوت شده رحم دریافت کرد. و بعد بچه دار شد.

 

ذخیره ی بخشی از جمجه در شکم

این عمل به شدت عجیب، جمجه ی ملکه ی زیبایی سابق را با ذخیره آن در شکمش حفظ کرد. در یک سفر ماهیگیری، جیمی هیلتون سر خورد و ۳.۵ متر سقوط کرد. او با هواپیما به بیمارستان منتقل شد و در آنجا، دکترها یک چهارم از جمجه ی وی را حذف کرده تا به مغز اجازه ی تورم دهند. ولی برای آنکه بافت جمجمه از بین نرود، آن را در شکمش نگه داشتند. تا بعد از کاهش التهاب و تورم مغز، به سر جایش برگردانند.

 

بازگرداندن بینایی با استفاده از دندان

این یکی از عجیبترین جراحی های تاریخ است. که راه را برای بسیاری از ابتکارات باز کرد. در این عمل، جراحان با استفاده از دندان فردی نابینا، بینایی را به او باز گردانند. درسال ۲۰۰۹، سطح چشمان یک بیمار، به دلیل یک بیماری بسیار نادر زخم شد. که وی را به طور کامل کور کرد. اعصاب بینایی آسیبی ندیده بودند ولی سطح قرنیه آسیب دیده بود. بعد از آن، جرحان دندانی را از او خارج کرده و از بافت های دندانی برای ایجاد قرنیه جدید در چشمش استفاده کردند. همچنین از قسمتی از گونه ی این بیمار برای ایجاد بافت های جدیدی استفاده کردند که مردمک را احاطه می کند. در نتیجه توانستند برای او، از بافت دندانش یک قرنیه سالم بسازند. این عمل، پیشنهاد ساخت یک بافت، از بافتی دیگر را در عمل ممکن ساخت.

 

زایمان یک مرد

این یکی از عجیب ترین و شگفت انگیز ترین موارد پزشکی است که احتمالا دیگر چنین موردی را نشنوید. شکم یک کشاورز هندی همواره در حال بزرگ شدن بود. اما در سال ۱۹۹۹، این توده ی میان بافتی، تنفس وی را دشوار کرده که سبب شد او به سرعت به بیمارستان مراجعه کند. دکترها اقدام به جراحی کردند. چرا که فکر می کردند که او یک تومور در بدن خود دارد. اما زمانی که شکم او را بریدند فهمیدند او یک بچه نیمه تشکیل شده در شکم خود حمل می کرده است. و از این بابت به شدت شگفت زده شدند.

این شخص حامله نبود. بلکه بچه ای که او حمل می کرد، برادر دوقلویش بود. پدیده جنین در جنین، یک اتفاق بسیار نادر است. در واقع هنگام جنینی این مرد هندی، برادر دوقلوی وی درون بدن او ادغام شده بوده. ولی خب، برادر دو قلوی او، به علت رشد ناقص در بدن برادرش، بعد از به دنیا آمدن درگذشت.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *