دارو-غذا

عصاره هسته انگور چه خواص و فوایدی برای سلامتی دارد؟

عصاره هسته انگور چه خواصی دارد؟

اختصاصی فارمافوری: عصاره هسته انگور (Vitis vinifera) ماده ای طبیعی است که به صورت کپسول و قرص در دسترس است. (برای مشاهده قیمت و توضیحات مربوط به این محصول می توانید بر روی کپسول ویتا گریپ کلیک کنید. ) این مکمل معمولاً از هسته ای که توسط تولیدکنندگان آب انگور و سرکه جدا سازی می شود به دست می آید. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که عصاره هسته انگور چه خواص و فوایدی دارد؟

تمام فواید عصاره هسته انگور برای سلامتی

از زمان یونان باستان ، بخش های مختلف انگور برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار گرفته است. شواهدی در دسترس است که نشان می دهد مصریان باستان و  اروپایی ها نیز از انگور و دانه انگور استفاده می کردند.

امروزه می دانیم که عصاره هسته انگور حاوی پروانتوسیانیدین اولیگومریک (OPC) است. عمده مصرف آن در طب جایگزین برای بهبود جریان خون پا و واریس عروقی و آسیب های عروق چشمی ست. همچنین در درمان این بیماری ها استفاده می شود:

کلسترول بالا

تصلب شرایین

بیماری قلبی

گردش خون ضعیف

علائم یائسگی

عوارض ناشی از دیابت

یبوست

اختلالات دستگاه گوارش

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن

تحقیقات فراوان دیگری نیز خواص این عصاره را در بیماری های زیر مورد بررسی قرار داده است:

سرطان

برخی پژوهشگران ادعا می کنند عصاره هسته انگور می تواند به محافظت در برابر سرطان کمک کند. در مطالعات آزمایشگاهی ، دانشمندان نشان داده اند که هسته انگور می تواند به مبارزه با رادیکال های آزاد (محصولات جانبی شیمیایی معروف در ایجاد آسیب DNA مرتبط با سرطان) کمک کند.

عوارض مرتبط با دیابت

در مطالعه ای که سال ۲۰۰۹ روی ۳۲ بیمار دیابتی نوع ۲ و در معرض خطر بالای قلب و عروق انجام شد ، شرکت کنندگان به مدت چهار هفته روزانه ۶۰۰ میلی گرم عصاره هسته انگور و همچنین دارونما مصرف کردند. نتایج مطالعه نشان داد که عصاره هسته انگور به طور قابل توجهی مارکرهای التهاب و گلیسمی را بهبود می بخشد. نویسندگان این تحقیق نشان دادند که عصاره هسته انگور ممکن است نقشی درمانی در کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی که به دنبال دیابت ایجاد می شوند داشته باشد.

فشار خون بالا

همچنین در مطالعه ای که سال ۲۰۰۹ روی افراد مبتلا به سندرم متابولیک انجام شد ، محققان دریافتند که چهار هفته درمان با عصاره هسته انگور فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش می دهد.

سندرم متابولیک با مجموعه ای از مشکلات سلامتی (از جمله چربی بیش از حد شکم ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا ، مقاومت به انسولین و التهاب) تشخیص داده می شود. و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

بیماری آلزایمر

بر اساس یک مطالعه روی حیوانات که نتایج آن در سال ۲۰۰۹ منتشر شد ، عصاره هسته انگور به تأخیر در پیشروی بیماری آلزایمر کمک میکند. دانشمندان با آزمایش روی موش ها کشف کردند که عصاره هسته انگور باعث کاهش التهاب شده و از تجمع موادی که به عنوان پلاک های مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر تشکیل می شوند جلوگیری می کند.

عوارض جانبی احتمالی

به طور کلی این عصاره با منشا طبیعی عارضه خطرناکی ندارد. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است عوارض جانبی مانند سردرد ، خشکی یا خارش پوست سر ، سرگیجه یا حالت تهوع ایجاد کند.

 

دوز و نحوه مصرف

به دلیل فقدان تحقیقات کافی زود است که دوز خاصی را برای مصرف این عصاره توصیه کنیم. در جریان تحقیقات نیز از دوزهای مختلفی استفاده شده است.

به عنوان مثال ، در مطالعاتی که دانشمندان در مورد استرس چشمی و جریان خون ضعیف  انجام دادند از دوزهای مختلف از ۱۵۰ میلی گرم تا ۷۵۰ میلی گرم در روز به مدت شش تا ۱۲ هفته استفاده شده است. با این حال ، دوز پیشنهادی برای شما ممکن است حسب جنسیت ، سن ، وزن و سابقه پزشکی متفاوت باشد.

 

سوالات رایج

آیا خوردن انگور همان مزایای عصاره هسته انگور را به من خواهد داد؟

انگور می تواند یک میان وعده بسیار سالم باشد. اما غلظت آنتی اکسیدان OPC در عصاره بسیار بیشتر از میزان مصرف یک وعده انگور خواهد بود.

چه نوع انگوری برای سلامتی من بهتر است؟

هر نوع انگور – درست مثل هر میوه کامل دیگری – خواص غذایی خاصی را به همراه دارد. بیشترین خواص در انگور قرمز و سیاه موجود است. این انگورها گاهی اوقات ، اما نه همیشه ، در فروشگاه های مواد غذایی موجود است.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *