بیماری ها

علائم اولیه اچ آی وی چیست؟

علائم اولیه اچ آی وی چیست

اختصاصی فارمافوری: علائم اولیه اچ آی وی چیست؟ اچ آی وی ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن حمله می‌کند و نوع خاصی از سلول‌ها را که به بدن در مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند، از بین می‌برد. در ایالات متحده، تعداد مردان سیس جندر بیشتر از زنان سیس جندر با این ویروس زندگی می کنند.

سیسجندر به هویت جنسیتی اشاره دارد که به نظر یک فرد یا جامعه با جنسیتی که پزشک در بدو تولد به آنها اختصاص داده است، مطابقت دارد.

افرادی که با جنسیت تعیین شده خود هویت ندارند، ممکن است خود را ترنس معرفی کنند، از جمله هویت های جنسیتی مانند ترنسجندر و غیر دودویی.

تحقیقات محدودی در مورد علائم و نشانه های اولیه اچ آی وی در مردان ترنسجندر و افراد غیر دودویی وجود دارد. این مقاله بر روی علائم و نشانه های اولیه اچ آی وی در مردان سیس جندر در کنار آزمایش، تشخیص و درمان تمرکز دارد.

پانزده علامت و نشانه اولیه اچ آی وی در مردان

علائم اولیه اچ آی وی در مردان سیس جندر اغلب مبهم و نامشخص است.

در مردان سیس جندر، علائم اولیه اچ آی وی معمولاً نامشخص است. علائم اولیه معمولاً قابل تحمل است و اغلب با آنفولانزا یا بیماری خفیف دیگری اشتباه گرفته می شود. مردم ممکن است به راحتی آنها را دست کم بگیرند یا آنها را با بیماری های جزئی اشتباه بگیرند.

 

تحقیقات محدودی در مورد علائم اچ آی وی در مردان ترنسجندر و افراد غیر دودویی در دسترس است. علاوه بر علائم و نشانه‌های اولیه ذکر شده در زیر، مردان تراجنسیتی و افراد غیر دوتایی که در بدو تولد زن تعیین شده‌اند، ممکن است علائم دیگری از عفونت اچ آی وی داشته باشند.

افراد سیسجندر ممکن است چند روز تا چند هفته پس از ابتلا به ویروس علائمی شبیه آنفولانزا را تجربه کنند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب

بثورات پوستی

سردرد

گلو درد

خستگی

علاوه بر علائم شبه آنفولانزا، برخی از افراد ممکن است علائم شدیدتری را در مراحل اولیه تجربه کنند، مانند:

زوال عقل

کاهش وزن

خستگی

علائم اولیه اچ آی وی کمتر رایج عبارتند از:

زخم در دهان

زخم در اندام تناسلی

عرق کردن شبانه

حالت تهوع یا استفراغ

عضلات دردناک

درد در مفاصل

تورم غدد لنفاوی

افراد ممکن است علائم اولیه را کم ارزش بدانند و مشورت با پزشک را تا زمانی که علائم بدتر شود، به تاخیر بیاندازند، تا زمانی که عفونت ممکن است پیشرفت کرده باشد.

این واقعیت که برخی از مردان سیس جندر به دنبال درمان به موقع نیستند، ممکن است دلیلی باشد که ویروس آنها را شدیدتر از زنان سیس جندر تحت تأثیر قرار می دهد.

در حالی که مردان تراجنسیتی و مردان سیسجندر بسیاری از علائم و نشانه های اولیه اچ آی وی را دارند، مردان ترنس ممکن است علائم دیگری مانند عفونت قارچی دستگاه تناسلی و تغییرات در قاعدگی را تجربه کنند.

اچ آی وی چقدر شایع است؟

اگرچه دانشمندان و محققان در دهه‌های گذشته پیشرفت‌های چشمگیری در پیشگیری و درمان اچ آی وی داشته‌اند، اما ابتلا به این ویروس همچنان یک مشکل جدی بهداشتی در اکثر کشورهای جهان است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، در سال ۲۰۱۹، حدود ۳۶۸۰۱ نفر در ایالات متحده مبتلا به اچ آی وی تشخیص داده شدند.

اگرچه تعداد تشخیص‌های جدید بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ ۹ درصد کاهش یافته است، اما هنوز حدود ۱.۲ میلیون نفر در ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ با اچ آی وی زندگی می‌کنند.

مردان سیس جندر بیشتر از زنان سیس جندر مبتلا به اچ آی وی هستند. تا پایان سال ۲۰۱۹، ۷۶٪ از همه افراد مبتلا به ویروس در ایالات متحده مرد بودند. بیشتر تشخیص‌های جدید در آن سال نیز در مردان بود – بیش از ۳۰۰۰۰، که ۸۱ درصد از کل تشخیص‌های جدید را تشکیل می‌دهد.

بر اساس گزارش سی دی سی در سال ۲۰۲۱ ، از هر ۱۰ زن تراجنسیتی مورد بررسی در شهرهای بزرگ ایالات متحده، ۴ نفر مبتلا به اچ آی وی هستند، با بالاترین نرخ انتقال اچ آی وی در زنان ترنس که خود را سیاه‌پوست یا لاتینکس می‌شناسند. مردان تراجنسیتی دارای میزان مثبت اچ آی وی ۳.۲ درصد در مقایسه با کمتر از ۰.۵ درصد از جمعیت عمومی هستند. تحقیقات محدودی در مورد میزان مثبت بودن اچ آی وی برای افراد غیر دودویی در دسترس است.

جدول زمانی اچ آی وی

اچ آی وی طی سه مرحله پیشرفت می کند. هر مرحله دارای ویژگی ها و علائم خاصی است.

مرحله ۱: فاز حاد

این مرحله معمولاً ۲ تا ۴ هفته پس از انتقال رخ می دهد و همه افراد متوجه آن نمی شوند.

علائم معمولی شبیه آنفولانزا است و ممکن است شامل تب، بیماری و لرز باشد. برخی از افراد به دلیل خفیف بودن علائم خود متوجه این ویروس نمی شوند و احساس بیماری نمی کنند.

 

در این مرحله، فرد مقدار قابل توجهی ویروس در جریان خون خود خواهد داشت، به این معنی که انتقال آن آسان است. اگر فردی فکر می کند که ممکن است به این ویروس مبتلا باشد، باید در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

مرحله ۲: تأخیر بالینی

اگر فرد تحت درمان قرار نگیرد، این مرحله می تواند ۱۰ سال یا بیشتر طول بکشد. با فقدان علائم مشخص می شود، به همین دلیل است که متخصصان پزشکی ممکن است این مرحله را فاز بدون علامت نیز بدانند.

در این مرحله، دارویی به نام درمان ضد رتروویروسی (ART) می تواند ویروس را کنترل کند، به این معنی که اچ آی وی پیشرفت نمی کند. همچنین به این معنی است که افراد کمتر احتمال دارد ویروس را به دیگران منتقل کنند.

در حالی که ویروس هنوز در جریان خون در حال تکثیر است، ممکن است این کار را در سطوحی انجام دهد که متخصصان مراقبت های بهداشتی نتوانند آن را تشخیص دهند. اگر فردی حداقل به مدت ۶ ماه سطوح غیرقابل شناسایی ویروس را داشته باشد، نمی تواند ویروس را از طریق رابطه جنسی به دیگران منتقل کند.

در طول این مرحله، اچ آی وی همچنان در داخل بدن تکثیر می‌شود، اما در سطوح پایین‌تری نسبت به فاز حاد.

مرحله ۳: ایدز

این شدیدترین مرحله است که طی آن مقدار ویروس در بدن جمعیت سلول های ایمنی بدن را تخریب کرده است. علائم معمول این مرحله عبارتند از:

تب

عرق کردن

لرز

کاهش وزن

ضعف

تورم غدد لنفاوی

در این مرحله سیستم ایمنی بدن بسیار ضعیف می شود. این امر اجازه می دهد تا عفونت های فرصت طلب به بدن حمله کنند.

در ایالات متحده، اکثر افراد آلوده به اچ آی وی به ایدز پیشرفت نمی کنند. این به این دلیل است که آنها تحت درمان ART هستند.

در موارد نادر ممکن است عفونت اچ آی وی به سرعت به ایدز تبدیل شود.

تشخیص اچ آی وی

پزشکان با آزمایش یک نمونه خون یا بزاق اچ آی وی را تشخیص می دهند، اگرچه می توانند نمونه ادرار را نیز آزمایش کنند. این آزمایش به دنبال آنتی بادی های تولید شده توسط فرد برای مبارزه با ویروس است. این آزمایش معمولاً حدود ۳ تا ۱۲ هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها را شناسایی کند.

آزمایش دیگری به دنبال آنتی ژن های اچ آی وی است که موادی هستند که ویروس بلافاصله پس از انتقال تولید می کند. این آنتی ژن ها باعث فعال شدن سیستم ایمنی می شوند. اچ آی وی آنتی ژن p24 را حتی قبل از ایجاد آنتی بادی در بدن تولید می کند.

معمولاً هم آزمایش آنتی بادی و هم آزمایش آنتی ژن در آزمایشگاه انجام می شود، اما آزمایشات خانگی نیز وجود دارد که افراد می توانند انجام دهند.

آزمایشات خانگی ممکن است نیاز به نمونه کوچک خون یا بزاق داشته باشد و نتایج آنها به سرعت در دسترس است. در صورت مثبت بودن تست، تایید نتایج با پزشک ضروری است. در صورت منفی بودن آزمایش، فرد باید پس از چند ماه آن را تکرار کند تا نتایج تایید شود.

افراد هر چند وقت یک بار باید آزمایش بدهند؟

افرادی که از نظر جنسی فعال هستند باید حداقل یک بار در طول زندگی خود آزمایش اچ آی وی را به عنوان بخشی از مراقبت های بهداشتی معمول خود انجام دهند.

سی دی سی توصیه می کند که همه افراد بین ۱۳ تا ۶۴ سال باید آزمایش اچ آی وی انجام دهند.

سی دی سی  همچنین توصیه می کند که افراد دارای عوامل خطر خاص باید حداقل سالی یک بار آزمایش دهند. این توصیه برای مردان همجنس گرا و دوجنسه فعال جنسی و مصرف کنندگان داروهای تزریقی اعمال می شود.

علاوه بر این توصیه‌های رسمی، همه کسانی که ممکن است در معرض اچ آی وی بوده باشند یا بدون کاندوم رابطه جنسی داشته‌اند نیز باید آزمایش دهند.

چشم انداز

اچ آی وی ویروسی است که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و بدن را مستعد ابتلا به بیماری ها و عفونت های فرصت طلب می کند.

 

اگرچه هیچ درمانی برای اچ آی وی وجود ندارد، اما دارو می تواند آن را کنترل کند. افراد مبتلا به این ویروس می توانند با مراقبت های پزشکی و داروی مناسب زندگی سالمی داشته باشند.

تشخیص زودهنگام و درمان مناسب می تواند به کند کردن پیشرفت ویروس و بهبود قابل توجه کیفیت زندگی کمک کند.

توانایی تشخیص علائم اولیه می تواند به فرد کمک کند تا تشخیص سریع را دریافت کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *