بیماری ها

علائم جسمی افسردگی چیست؟ افسردگی چگونه بر جسم ما اثر میگذارد؟

علائم جسمی افسردگی چیست؟

اختصاصی فارمافوری: علائم جسمی افسردگی چیست؟ این علائم ممکن است در نتیجه تغییرات در فعالیت مغز، سطح هورمون ها یا سطوح انتقال دهنده های عصبی رخ دهد. درمان افسردگی می تواند به تسکین علائم جسمی و همچنین علائم روانی کمک کند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم فیزیکی افسردگی، از جمله علل و نحوه کنار آمدن با آنها، ادامه مطلب را بخوانید.

 

علائم جسمی افسردگی چیست؟

افسردگی یک اختلال خلقی است که بر نحوه تفکر، احساس و رفتار فرد تأثیر می گذارد. ممکن است باعث شود آنها برای دوره های طولانی احساس غمگینی، بی ارزشی یا بی حسی کنند. به طور معمول، افراد نسبت به چیزهایی که معمولاً از آن لذت می برند  احساس بی علاقگی می کنند.

 

علائم عاطفی به خوبی شناخته شده است، اما افسردگی با طیف وسیعی از علائم فیزیکی نیز همراه است. شامل:

 

خستگی
خوابیدن بیشتر یا کمتر از حد معمول
افزایش یا کاهش اشتها
گفتار یا حرکات آهسته
درد یا سردرد غیر قابل توضیح
از دست دادن علاقه به رابطه جنسی که به عنوان میل جنسی نازل شناخته می شود
یبوست یا اسهال

 

خستگی یا احساس بی تفاوتی نیز ممکن است بر رفتار فرد تأثیر بگذارد. ممکن است فرد کمتر از حد معمول زمان خود را صرف مراقبت از خود کند که به طور بالقوه منجر به تغییراتی در ظاهر او می شود. به عنوان مثال، ممکن است وزن خود را کاهش دهند یا اضافه کنند یا به همان اندازه که قبلا انجام می دادند دوش نگرفته یا حمام نکنند.

با این حال، همه افراد مبتلا به افسردگی علائم فیزیکی آشکاری از این بیماری را ندارند. برخی از افراد مبتلا به فعالیت های روزانه خود بدون اینکه به نظر ناخوش باشند ادامه می دهند.

 

افسردگی چگونه بر جسم ما اثر میگذارد؟

تحقیقات نشان می دهد که علائم فیزیکی افسردگی احتمالاً ناشی از تغییرات فیزیولوژیکی متعددی است که در بدن اتفاق می افتد.

 

اشتها تغییر می کند

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ در مورد رابطه بین اختلال افسردگی اساسی (MDD) و رفتارهای مربوط به خوردن نشان داد که اختلال در غذا خوردن در بین افراد مبتلا به MDD نسبت به افراد بدون این بیماری شایع‌تر است. ، محققان همچنین در زنان سطوح بالایی از هورمون لپتین را مشاهده کردند که اشتهای فرد را کاهش می دهد.

نویسندگان مقاله حدس می زنند که تغییرات در هورمون های تنظیم کننده اشتها ممکن است توضیح دهد که چرا افسردگی می تواند باعث تغییر در اشتها شود.

 

خواب تغییر می کند

نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که تغییرات در انتقال دهنده های عصبی و عملکرد مغز ممکن است به اختلال در خواب  و حرکت سریع چشم (REM) در افراد مبتلا به افسردگی کمک کند.

به عنوان مثال، مطالعه‌ای بر روی افراد مبتلا به MDD بود نشان داد که در طول خوابسیستم‌های لیمبیک و پارالیمبیک مغز افراد مبتلا به REM  فعالیتی مشابه فعالیت‌های فردی که بیدار است از خود نشان می‌دهند.

این یافته ممکن است توضیح دهد که چرا افراد مبتلا به افسردگی اغلب در طول شب از خواب بیدار می شوند. با این حال، خواب پیچیده است و محققان هنوز در تلاش برای درک راه هایی هستند که خواب و افسردگی احتمالا بر یکدیگر تأثیر می گذارند.

 

خستگی

نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که کمبود انرژی و خستگی ممکن است به برخی از سیستم های انتقال دهنده عصبی مربوط باشد که آنطور که باید عمل نمی کنند. انتقال دهنده های عصبی آسیب دیده ممکن است شامل نوراپی نفرین یا دوپامین باشند، اما تحقیقات بیشتری برای درک مکانیسم های پشت این اختلال ضروری است.

 

آیا توضیحات دیگری وجود دارد؟

برخی از حالات عاطفی و شرایط سلامت جسمانی می توانند باعث ایجاد احساساتی مشابه احساساتی شوند که افراد مبتلا به افسردگی می توانند تجربه کنند. از جمله:

 

غم یا اندوه

تجربه غم و اندوه در پاسخ به موقعیت های دشوار طبیعی است. گاهی اوقات، این حالات عاطفی می توانند علائم فیزیکی مانند احساس خستگی نیز ایجاد کنند.

با این حال، غم و اندوه با افسردگی متفاوت است. به طور معمول، غم و اندوه بر عزت نفس فرد تأثیر نمی گذارد. ممکن است باعث ایجاد احساساتی شود که به صورت موجی می آیند و ترکیبی از احساسات مثبت و منفی را شامل می شوند.

در مقابل، افسردگی اغلب باعث احساس بی اهمیتی یا نفرت از خود می شود. تغییرات عاطفی معمولاً ثابت است و بیشتر اوقات بر فرد تأثیر می گذارد.

 

اختلال عاطفی فصلی (SAD)

SAD یا افسردگی اساسی با الگوی فصلی، وضعیتی است که باعث علائم افسردگی در پاییز و زمستان می شود. افراد مبتلا به SAD اغلب احساس خستگی می کنند، بیشتر می خوابند و تغییرات اشتها را تجربه می کنند. معمولاً فرد مبتلا به این بیماری احساس می کند که می خواهد غذای بیشتری بخورد، به ویژه کربوهیدرات.

کارشناسان معتقدند که سطوح پایین‌تر نور خورشید با ایجاد عدم تعادل شیمیایی در مغز باعث SAD می‌شود.

 

تغییرات هورمونی

برخی از شرایطی که بر هورمون های زنانه تأثیر می گذارد، می تواند باعث ایجاد خلق و خوی ضعیف شود. در برخی موارد، تغییرات خلقی می تواند شدید باشد.

به عنوان مثال، افراد مبتلا به اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) می توانند افسردگی، تحریک پذیری و علائم فیزیکی را برای ۷ تا ۱۰ روز قبل از پریود تجربه کنند. علائم معمولاً مدت کوتاهی پس از شروع پریود بهبود می یابند.

سندرم پیش از قاعدگی و یائسگی نیز می تواند با تغییرات عاطفی و فیزیکی همراه باشد که ممکن است شبیه افسردگی باشد.

 

سایر بیماری ها یا داروها

چندین بیماری و داروی دیگر می توانند باعث خلق و خوی ضعیف شوند، همراه با علائم فیزیکی که می توانند شبیه علائم افسردگی به نظر برسند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

کمبود ویتامین یا مواد معدنی خاص، مانند کمبود ویتامین B12

برخی داروها، از جمله کنترل بارداری هورمونی، بتا بلوکرها و کورتیکواستروئیدها

برخی از بیماری های عصبی، مانند بیماری پارکینسون

 

درمان

درمان افسردگی معمولاً شامل ترکیبی از روان درمانی و داروها است. داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی می توانند علائم افسردگی را کاهش دهند. روان درمانی با هدف رسیدگی به علل زمینه‌ای و کمک به فرد در مدیریت افکار و احساسات خود است.

سبک های درمانی زیادی وجود دارد. مردم احتمالاً متوجه می شوند که از برخی سبک ها بیشتر از سبک های دیگر سود می برند. یکی از بهترین گزینه ها، درمان شناختی رفتاری (CBT) است که هدف آن کمک به افراد برای درک روابط بین افکار، احساسات و رفتارهای خود است.

برای انواع افسردگی که علت فیزیولوژیکی خاصی دارند، مانند تغییرات فصلی یا هورمونی، درمان ممکن است شامل مراحل دیگری باشد. به عنوان مثال، فرد مبتلا به SAD ممکن است از نور درمانی و قرار گرفتن ایمن در معرض نور خورشید بهره مند شود.

 

 

مقابله با علائم فیزیکی و جسمی افسردگی

علائم فیزیکی افسردگی می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است باعث شوند که شخصی در انجام وظایف روزمره غرق شود، به خصوص اگر در حال تجربه خستگی، از دست دادن انگیزه یا درد باشد. راهبردهایی که ممکن است به فرد در مقابله کمک کند عبارتند از:

 

تعیین اولویت ها:

وقتی فردی انرژی محدودی دارد، می تواند به تمرکز فقط روی کارهای ضروری کمک کند. این موارد ممکن است شامل اقدامات بهداشت شخصی، تهیه غذا و مراقبت از حیوان خانگی باشد. ممکن است برای فردی مفید باشد که مهم‌ترین وظایف را برای هر روز بنویسد و فهرست را به عنوان یادآوری در تابلوی اعلانات یا یخچال قرار دهد.

 

تقسیم وظایف:

افراد می توانند با تقسیم کردن آنها به مراحل کوچکتر و تمرکز بر انجام یک مرحله در یک زمان، احساس مدیریت پذیری بیشتری در مشاغل بزرگ ایجاد کنند. به عنوان مثال، به جای اینکه سعی کنند خانه خود را یکباره تمیز کنند، می توانند روی تمیز کردن یک منطقه کوچک تمرکز کنند.

تنظیم یک تایمر:

اگر تکمیل یک کار چالش برانگیز است، فرد می‌تواند یک تایمر تنظیم کند و روی آن کار برای مدت زمان مشخصی تمرکز کند، حتی اگر فقط چند دقیقه باشد.

پخت و پز:

آماده‌سازی چند وعده غذا به افراد این امکان را می‌دهد که بخش‌های بیشتری را خنک یا منجمد کنند. این امر می تواند زمانی که فرد انرژی یا انگیزه زیادی برای آشپزی ندارد کمک کننده باشد. غذاهای ساده مفید هستند، زیرا تلاش کمتری لازم دارند و ظروف کمتری برای تمیز کردن نیاز دارند.

نظافت:

چند تغییر ساده، مانند قرار دادن فرش در جلوی در یا درآوردن کفش ها قبل از راه رفتن در داخل خانه، می تواند میزان تمیز کردن ضروری را کاهش دهد.

درخواست کمک:

حمایت اجتماعی بخش مهمی از بهبودی از افسردگی است، هم از نظر عاطفی و هم از نظر جسمی. یک فرد ممکن است بتواند برای کمک بیشتر با دوستان، خانواده یا همسایگان آشنا شود.

 

چه زمانی باید به دنبال کمک بود

افسردگی می تواند باعث ناامیدی از همه چیز شود، اما کمک در دسترس است. توصیه می شود در صورتی که علائمی باعث نگرانی یا مشکل در انجام کارهای روزمره می شود، با یک پزشک یا متخصص بهداشت روان صحبت کنید. این متخصصان می‌توانند تشخیص دهند و از طریق گزینه‌های درمانی با کسی صحبت کنند.

نیازی به صبر کردن تا شدید شدن علائم قبل از کمک گرفتن نیست. با این حال، هر کسی که در مورد خودکشی فکر می کند باید در اسرع وقت به دنبال کمک باشد.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *