دارو-غذا

علائم عجیب و ناشناخته استرس و داروهای گیاهی برای درمان آن

علائم عجیب و ناشناخته استرس

همه با برخی علامت های رایج استرس همچون ضربان قلب بالا یا سرگیجه آَشنا هستیم. اما برخی از علائم عجیب و ناشناخته استرس را نمی شناسیم. ممکن است حتی به برخی شان مبتلا باشیم اما ندانیم ریشه اش چیست. در اینجا برخی از آن ها را معرفی می کنیم. در پایان شش داروی گیاهی که تحقیقات پزشکی برای درمان استرس توصیه کرده اند را معرفی می کنیم.

علائم عجیب و ناشناخته استرس

 

نمی توانید چشمان خود را باز نگه دارید

همه ی ما برای غلبه بر استرس و یافتن روش های کنترل آن از کمک های دیگران چشم پوشی نمی کنیم. اکنون زمان آن است تا در مورد علائم کمتر شناخته شده ی استرس صحبت کنیم.

آیا تابحال آنقدر خواب به شما فشار آورده است که مجبور شوید حتما چرت بزنید؟ شاید فقط خسته بوده باشید. اما همچنین ممکن است یک خستگی ناشی از استرس را تجربه کرده باشید. بدن فرد، انسان را ملزم می دارد تا از طریق استراحت کردن استرس خود را تخلیه کند. بر طبق نظر اتحادیه ی روانشناسان آمریکا، ۵۰ درصد افردی که استرس را تجربه می کنند، به عنوان یکی از علائم آن را خستگی دانسته اند. تعداد وقوع این علامت از سایر علائم نظیر اشتها، خستگی عضلانی و سردرد بیشتر بوده است. پس اگر بیشتر از بقیه افراد می خوابید و البته آزمایش هایتان نرمال است(مثل کم خونی یا کم کاری تیروئید) احتمالا علت آن استرس باشد.

 

غلیان احساسات عاطفی

زمانی که شما در آن واحد عواطف زیادی، از قبیل خشم، خستگی، تنهایی، و ترس، را تجربه می کنید، ممکن است حس کنید که به سیستم بدن شما حمله شده است. شاید شما حس کنید که قفسه سینه تان سنگین شده، افکارتان متلاطم شده و نمی توانید در آن لحظه تمرکز کنید. ممکن است در مورد آینده نگرانی زیادی داشته باشید. یا اینکه دردی را از گذشته با خود حمل کنید. به این حالت طغیان عواطف گفته می شود. زندگی روزمره پر از تجارب عاطفی است. اما عواطفی که مدیریت آنها غیر ممکنند، در دسته ی طغیان عواطف قرار می گیرند.

 

در جا خشک شدن

در بعضی از حالات استرس زا، ترس می تواند حرکت بدن را متوقف کند. و منجر به واکنش در جا خشک شدن شود. این پدیده به شکل انقباض عضلات، تنگی نفس و احساس خشک شدن و عدم توانایی حرکت دادن بعضی از بخش های بدن، خود را نشان می دهد. در مورد تهدیدات جدی نظیر حمله ی فیزیکی یا در حین بلایای طبیعی، بدن ما ممکن است به حالت جدا شدن احساس رفته و تلاش کند تا از واقعیت خطرات تهدید آمیز موجود در زندگی اجتناب کند.

واکنش در جا خشک شدن تنها در شرایط حاد رخ نمی دهد، بلکه در مواردی رخ می دهد که ما به خاطر سن (مثلا کودکی که در جال یادگیری چگونه دست و پنجه نرم کردن با دنیای بیرون است) و یا وضعیت ذهنی (شاید مثلا زمانی که فردی در حال بیرون آمدن از ضربه روحی است، یا کسی که توانایی عاطفی بالغی ندارد) حس درماندگی داشته باشیم.

 

همرنگ جماعت بودن

بر اساس نظر کرتیس ریزینگر، دکترای روانشناسی بالینی در بیمارستان زاکر هیلساید، یکی دیگر از نشانه های استرس، تملق، تمایل به همکاری و یا تسلیم شدن در برابر تهدید دیگران است. این نوع از دلجویی ریشه در واکنشی تکاملی دارد. در مورد دزدی فکر کنید. ممکن است درخواست افرادی را که می توانند به ما صدمه بزنند را اجابت کنیم. بنابراین تسلیم شدن در برابر خواسته های نامعقول دیگران یک روش واکنشی دربرابر استرس هاست. و این یکی از علائم عجیب و ناشناخته استرس است که کمتر کسی متوجه آن می شود.

 

احساس ضعف و غش

اگر در صورت وقوع استرس، احساس سرگیجه، تاری دید و یا حالت تهوع پیدا کردید، به احتمال زیاد واکنش ضعف را تجربه می کنید. دکتر شوارتز می گوید که در موارد اختلال استرس پیچیده شدید پس از حادثه روانی که نتیجه ی حضور مداوم محرک های تنش هستند، بسیاری از مراجعین نشانه های شبه ضعف را تجربه کرده که برای برطرف کردن آن احتیاج به آرامش مطلق دارند.

 

درد

آیا بعد از بیدار شدن از خواب احساس درد در عضلات می کنید؟ انگار که در دو ماراتون شرکت کرده اید؟ ولی می دانید که هیچ کار سنگینی انجام نداده اید؟ مطمئنا در بسیاری از موارد احساس نیاز به راه رفتن پس از نشستن طولانی و یا نیاز به کشش بدن به دلیل کوفتگی عضلانی امری طبیعی است. اما درد نشانه ی فیزیکی استرس است. دیوید کلرک رئیس انجمن اختلالات روانپزشکی، می گوید “سر درد، درد در ناحیه پشت، درد عضلات و علائم معدی روده ای رایج ترین علائم استرس هستند.”

 

به هم فشار دادن دندان ها

در شو تلویزیونی تونایت شو، دمی مور رو به جیمی فالون کرد و گفت که استرس دلیل افتادن دو دندان جلوی او بوده است. گفته ی او اغراق نیست. بر طبق تحقیقات موسسه ی ملی سلامت، فشار دادن دندان ها نشان ناپایداری عاطفی است. به هم ساییدن دندان ها می تواند منجر به سردرد، درد در ناحیه فک، درد در ناحیه صورت و حساسیت کلی دندان ها شود. سایش بلند مدت دندان ها که به خاطر استرس بوجود می آید، می تواند منجر به تکه شدن، مسطح شدن و یا لق شدن دندان ها شود. کیفیت دندان ها را پایین بیاورد و آن ها را در برابر خرابی آسیب پذیر کند. همچنین، فشار دادن دندان ها در خواب، باعث می شود یک سر درد همیشگی با شما همراه باشد.

 

خوردن احساسات

شاید اصطلاح از روی استرس غذا خوردن را شنیده باشید. اما زمانی که بعد از دعوا کردن با همسر یا نامزدتان به سراغ خوردن چیپس یا بستنی می روید، سخت است تصمیم بگیریم غذا خوردن به خاطر دلایل فیزیکی است یا دلایل عاطفی ما را محبور به خوردن کرده است. احساسات تلخ با خود میل به خوردن به همراه دارد. چرا که در خوردن، نوعی لذت، آرامش، و ارتباط با دیگران را تجربه می کنیم. فکرش را هم می کردید که پرخوری یکی از علائم عجیب و ناشناخته استرس باشد؟

 

داروهای گیاهی برای درمان استرس و اضطراب

چندین داروی گیاهی به عنوان درمانی برای اضطراب مورد مطالعه قرار گرفته است. در اینجا برخی از آن ها را برای کنترل استرس معرفی می کنیم.

 • کاوا

به نظر می رسد کاوا درمانی امیدوارکننده برای اضطراب است.

 • گل ساعتی

چند آزمایش بالینی کوچک نشان می دهد که گل ساعتی می تواند به اضطراب کمک کند. در بسیاری از محصولات تجاری، گل ساعتی با گیاهان دیگر ترکیب می شود. و تشخیص خصوصیات منحصر به فرد هر گیاه را دشوار می کند. گل ساعتی معمولاً وقتی طبق دستور مصرف شود بی خطر تلقی می شود. مصرف کنندگان نیز اغلب از اثرات آن راضی اند.

 • سنبل الطیب

در برخی مطالعات و آزمایش ها مشخص شد افرادی که از سنبل الطیب استفاده می کردند، اضطراب و استرس کمتری را تجربه کردند. سنبل الطیب به طور کلی در دوزهای توصیه شده ایمن در نظر گرفته می شود.

 • بابونه

داده ها نشان می دهد استفاده کوتاه مدت از بابونه به طور کلی ایمن تلقی می شود. و می تواند در کاهش علائم اضطراب موثر باشد. اما بابونه در صورت استفاده با داروهای رقیق کننده خون می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد. بنابراین اگر وارفارین، کلوپیدگرل یا هر آسپرین مصرف می کنید، حتما با پزشک متخصص قلب قبل از مصرف آن مشورت کنید.

 • اسطوخودوس

برخی شواهد نشان می دهد که اسطوخودوس می تواند اضطراب را کاهش دهد. اسطوخودوس به صورت لوسیون موضعی برای کاهش درد استفاده می شود. اسطوخودوس خوراکی اثر آرام بخشی سایر داروها و مکمل ها را افزایش می دهد. بنابراین اگر داروهایی برای اضطراب مصرف می کنید، اسطوخودوس می تواند اثر آن ها را بهتر و بیشتر کند.

 • بادرنجبویه

تحقیقات اولیه نشان می دهد که بادرنجبویه می تواند برخی از علائم اضطراب مانند عصبی بودن و تحریک پذیری را کاهش دهد. برای استفاده کوتاه مدت یا در دوزهای توصیه شده بی خطر است.

 

تمامی ترکیبات گیاهی فوق، به شکل دارویی در داروخانه ها موجودند و قابل تهیه هستند. استفاده از شکل دارویی این ترکیبات، به نسبت دمنوش ها، بسیار موثرتر خواهد بود.

 

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

مطالب مرتبط

2 نظر برای “علائم عجیب و ناشناخته استرس و داروهای گیاهی برای درمان آن

 1. مژگان بلوچی گفت:

  سلام وقت تون بخیر ،ببخشید من از ساییتون خرید کردم اما هیچ شماره پیگیری نیومده ،الان من بستم و چجوری باید پیگیری کنم؟؟؟

  1. فارمافوری گفت:

   سلام. ممنون از خرید شما. شماره سفارش برای شما پیامک شده. بالافاصله بعد از ارسال، کد مرسوله پستی براتون پیامک خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *