بیماری ها, سبک زندگی

علائم پنهان افسردگی : علائمی به ظاهر نامرتبط!

علائم پنهان افسردگی

اختصاصی فارمافوری: برخی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است سعی کنند علائم را از دیگران پنهان کنند، یا حتی ممکن است متوجه نباشند که افسردگی دارند. اگرچه علائم معمول افسردگی، مانند غمگینی یا ناامیدی، به راحتی قابل تشخیص هستند، علائمی وجود دارند که ممکن است کمتر آشکار باشند. در این مقاله به برخی از علائم پنهان افسردگی می پردازیم. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از این علائم می‌تواند نشان دهنده سایر مسائل پزشکی نیز باشد.

ما همچنین مواردی را که متخصصان پزشکی معتقدند علل شایع افسردگی هستند و برخی منابع کمکی برای افراد مبتلا به افسردگی را ذکر می کنیم.

 

اشتها و وزن تغییر می کند

علائم پنهان افسردگی می تواند شامل تغییرات اشتها و وزن باشد.

خوردن زیاد یا کم می تواند نشان دهنده وجود افسردگی باشد. برخی از افراد برای آسودگی به غذا روی می آورند، در حالی که برخی دیگر به دلیل خلق و خوی ضعیف اشتهای خود را از دست می دهند یا کمتر غذا می خورند.

این تغییرات در مصرف غذا می تواند باعث شود که فرد شروع به افزایش یا کاهش وزن کند.

تغییرات چشمگیر وزن همچنین می تواند افسردگی را تشدید کند، زیرا می تواند بر عزت نفس فرد تأثیر بگذارد.

همچنین ممکن است عوامل فیزیولوژیکی در کار باشد. به عنوان مثال، بین حمل چربی اضافی و افزایش التهاب در بدن  ارتباط وجود دارد. این، به نوبه خود، ممکن است در ایجاد یا افزایش شدت علائم افسردگی نقش داشته باشد.

 

تغییر در عادات خواب

ارتباط قوی بین خلق و خو و خواب وجود دارد. کمبود خواب می تواند به افسردگی کمک کند و افسردگی می تواند خواب را دشوارتر کند.

تحقیقات نشان می دهد کمبود خواب مزمن می تواند منجر به افسردگی شود. این اختلال می تواند به دلیل تغییرات عصبی شیمیایی در مغز باشد.

خواب زیاد نیز می تواند نشانه ای از افسردگی باشد.

 

مصرف الکل یا مواد مخدر

برخی از افراد مبتلا به اختلالات خلقی ممکن است از الکل یا مواد مخدر برای مقابله با احساسات غمگینی، تنهایی یا ناامیدی خود استفاده کنند.

انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (ADAA) گزارش می دهد که در ایالات متحده، از هر ۵ نفر مبتلا به اضطراب یا اختلال خلقی مانند افسردگی، ۱ نفر به اختلال مصرف الکل یا مواد نیز مبتلا هستند.

برعکس، همین تعداد از افراد مبتلا به اختلال مصرف الکل یا مواد، اختلال خلقی نیز دارند.

 

خستگی

احساس خستگی بیش از حد یکی از علائم بسیار رایج افسردگی است. برخی تحقیقات نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی دچار خستگی می شوند.

اگرچه همه گاهی اوقات احساس خستگی می کنند، افرادی که خستگی شدید یا مداوم دارند – به خصوص اگر با علائم دیگر همراه باشد – ممکن است افسردگی پنهان داشته باشند.

 

شادی اجباری

گاهی اوقات، مردم از افسردگی پنهان به عنوان “افسردگی خندان” یاد می کنند. این به این دلیل است که افرادی که علائم خود را پنهان می کنند ممکن است هنگام حضور در جمع دیگران چهره ای شاد داشته باشند.

با این حال، حفظ این شادی اجباری می تواند دشوار باشد. بنابراین ممکن است نقاب از بین برود و فرد ممکن است نشانه هایی از غم، ناامیدی یا تنهایی را نشان دهد.

 

فرد افسرده کمتر از دیگران خوشبین است

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تمایلات بدبینانه تری داشته باشند.

نظریه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد افراد مبتلا به افسردگی ممکن است خصیصه‌ای به نام «واقع‌گرایی افسردگی» را نشان دهند، به این معنی که ممکن است در دیدگاه خود نسبت به رویدادها و کنترلی که بر آن رویدادها دارند، نسبت به افراد بدون افسردگی «دقیق‌تر» باشند.

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است بدبین تر هم  باشند. مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی اغلب دیدگاه منفی تری نسبت به آینده دارند.

 

واقع گراتر  یا بدبین‌تر بودن نسبت به دیگران ممکن است یکی از نشانه‌های افسردگی باشد، به‌ویژه اگر فرد علائم احتمالی دیگری از افسردگی را داشته باشد.

 

از دست دادن تمرکز

وقتی فردی در حین مکالمه متوقف می شود یا رشته افکار خود را از دست می دهد، می تواند نشان دهنده مشکلات حافظه و تمرکز باشد که یکی از علائم رایج افسردگی است.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که این مشکلات در تمرکز می تواند تأثیر اجتماعی افسردگی را با چالش برانگیزتر کردن زندگی کاری و روابط شخصی بدتر کند.

 

بی علاقگی به سرگرمی ها

مؤسسه ملی سلامت روان «از دست دادن علاقه یا لذت به سرگرمی ها و فعالیت ها» را به عنوان یکی از علائم آشکار افسردگی فهرست می کند.

بی‌علاقگی به فعالیت‌هایی که یک فرد قبلاً از آنها لذت می‌برد می‌تواند یکی از اولین نشانه‌هایی باشد که دیگران در هنگام ابتلای عزیزشان به افسردگی متوجه می‌شوند.

 

دردهای جسمی و اختلالات سلامتی

افسردگی یک وضعیت سلامت روان است، اما می تواند عواقب جسمانی نیز داشته باشد. علاوه بر تغییرات وزن و خستگی، سایر علائم فیزیکی افسردگی پنهان که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

کمر درد

شرایط درد مزمن

مشکلات گوارشی

سردرد

برخی تحقیقاتی همچنین نشان می‌دهد که افراد مبتلا به افسردگی شدید بیشتر از کسانی که این بیماری را ندارند عارضه های زیر را تجربه می‌کنند:

آرتروز

شرایط خود ایمنی

سرطان

بیماری قلبی

دیابت نوع ۲

عصبانی یا تحریک پذیری

بسیاری از مردم خشم و تحریک پذیری را با افسردگی مرتبط نمی دانند، اما این تغییرات خلقی در بین مبتلایان به این بیماری غیرعادی نیست.

برخی از افراد مبتلا به افسردگی پنهان به جای اینکه غمگین به نظر برسند، ممکن است تحریک پذیری و خشم آشکار یا سرکوب شده را نشان دهند.

 

میل جنسی کم

به گفته دکتر جنیفر پین، مدیر مرکز اختلالات خلقی زنان در پزشکی جان هاپکینز در بالتیمور، برخی از متخصصان تغییرات در میل جنسی را یک شاخص کلیدی برای تشخیص دوره های افسردگی اساسی می دانند.

 

دلایل مختلفی وجود دارد که میل جنسی افراد ممکن است در هنگام افسردگی کاهش یابد، از جمله:

از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش مانند رابطه جنسی

خستگی و سطح انرژی پایین

عزت نفس پایین

 

علل شایع افسردگی

دانشمندان هنوز علت دقیق افسردگی را نمی دانند. با این حال، بسیاری از کارشناسان فکر می کنند که عوامل متعددی در شروع آن نقش دارند، از جمله:

ژنتیک: افسردگی می تواند در خانواده ها ایجاد شود. داشتن یک خویشاوند نزدیک مبتلا به این بیماری می تواند خطر ابتلای خود به آن را افزایش دهد.

تفاوت های بیولوژیکی و شیمیایی: تغییرات فیزیکی یا عدم تعادل شیمیایی در مغز ممکن است در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد.

هورمون‌ها: تغییرات یا عدم تعادل هورمونی در بدن ممکن است باعث افسردگی یا تحریک شود. به عنوان مثال، بسیاری از زنان پس از زایمان دچار افسردگی پس از زایمان می شوند.

تروما یا استرس: دوره‌های استرس طولانی، رویدادهای آسیب‌زا یا تغییرات عمده زندگی می‌تواند باعث یک دوره افسردگی در برخی افراد شود.

ویژگی های شخصیتی: برای مثال داشتن عزت نفس پایین یا بدبینی ممکن است خطر افسردگی را افزایش دهد.

سایر بیماری ها: داشتن یک بیماری روانی یا جسمی دیگر یا مصرف برخی داروها می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد.

 

برای افسردگی پنهان چه کاری باید انجام داد؟

گذراندن وقت با دیگران می تواند به درمان افسردگی کمک کند.

افرادی که بر این باورند که ممکن است افسردگی پنهان داشته باشند، باید با پزشک یا متخصص سلامت روان صحبت کنند. این متخصصان می توانند به تشخیص کمک کنند و یک دوره درمانی را توصیه کنند.

سایر اقدامات برای درمان افسردگی شامل موارد زیر باشد:

کاهش استرس، از جمله از طریق مدیتیشن، تمرینات تنفس عمیق، یا یوگا

بهبود عزت نفس

معاشرت با دیگران (اگرچه این می تواند چالش برانگیز باشد)

درگیر شدن در فعالیت هایی که فرد قبلاً از آنها لذت می برد یا تلاش برای شناسایی فعالیت های جدیدی که ممکن است به آنها علاقه مند باشد

ورزش منظم

خوردن یک رژیم غذایی متعادل

درخواست حمایت از خانواده یا دوستان

پیوستن به یک گروه پشتیبانی

 

اگر یکی از عزیزان افسردگی پنهان داشته باشد چه باید کرد؟

اگر دیدید یکی از عزیزان نشانه هایی از افسردگی پنهان دارد، سعی کنید با او در مورد علائم آن صحبت کنید و حمایت و مشاوره بدون قضاوت ارائه دهید.

این حمایت می تواند شامل موارد زیر باشد:

تشویق آنها به پیگیری درمان

پیشنهاد همراهی آنها در قرار ملاقات ها با پزشک

برنامه ریزی فعالیت های لذت بخش با هم

با هم ورزش کردن

تشویق آنها به معاشرت با دیگران

افرادی که از افراد مبتلا به افسردگی مراقبت می کنند نیز باید برای حفظ سلامت روانی خود مراقبت از خود را انجام دهند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *