سبک زندگی

علت سرطان مولتیپل میلوما چیست؟

علت سرطان مولتیپل میلوما

اختصاصی فارمافوری: علت سرطان مولتیپل میلوما چیست؟ هیچ کس دقیق نمی داند. اما موارد خاصی می توانند شانس ابتلا به این سرطان خون را افزایش دهند.

علت سرطان مولتیپل میلوما : بررسی چند احتمال

DNA  به سلول های ما می گوید که چه کار کنند. محققان معتقدند تغییرات در DNA (پزشکان آنها را جهش می نامند) باعث می شود سلول های پلاسما سرطانی شوند. جهش می تواند:

Oncogenes ژن هایی که باعث رشد سلول می شوند را ّبیدار کند

ژن های سرکوب کننده تومور را خاموش کند.  ژن هایی که باعث کند شدن رشد سلولی و اطمینان از مرگ سلول ها در زمان مناسب می شود. دانشمندان همچنین تغییرات دیگری در سلول های برخی از افراد مبتلا به میلوما یافته اند:

  • بخش هایی از کروموزوم ۱۷ مفقود شده است. به نظر می رسد که این میلوما تهاجمی تر شده و درمان آن سخت تر است.
  • بخشی از یک کروموزوم با قسمتی از دیگری تغییر کرده است. پزشکان به این امر” انتقال” می گویند. وقتی در کنار آنکوژن اتفاق می افتد ، می تواند انکوژن را بیدار کند.
  • سلولهای مغز استخوان غیر طبیعی هستند ، که ممکن است باعث رشد اضافی سلولهای پلاسما (تومورها) شوند.
عوامل خطر

سن ، نژاد و اینکه آیا اعضای خانواده شما مبتلا به این بیماری هستند، همه در این امر نقش دارند. اما اینکه شما یکی از این عوامل خطرزا را دارید ، به این معنی نیست که بیمار خواهید شد. و اینکه حتی بدون آنها می توانید مبتلا به مولتیپل میلوما شوید.

سن

اگر بالای ۴۵ سال دارید ، بیشتر در معرض ابتلا به مولتیپل میلوما هستید. اکثر افرادی که به این سرطان مبتلا می شوند ، بالای ۶۵ سال سن دارند.

دلیل آن روشن نیست ، اما احتمال ابتلا به بیشتر انواع سرطان با افزایش سن بیشتر می شود. ممکن است به دلیل تغییراتی در ژن های شما در طول زندگی باشد.

نژاد

اگر شما یک فرد آفریقایی-آمریکایی هستید ، دو برابر بیشتر از یک سفید پوست در معرض ابتلا به مولتیپل میلوما هستید. محققان نمی دانند چرا.

یکی از دلایل احتمالی این است که افراد آفریقایی-آمریکایی شانس بیشتری برای ابتلا به اختلال خونی به نام MGUS (گاموپاتی مونوکلونال با اهمیت نامشخص) دارند. این بیماری شانس ابتلا به مولتیپل میلوما را افزایش می دهد. افراد آفریقایی-آمریکایی نیز در صورت داشتن MGUS ممکن است بیش از سفیدپوستان به مولتیپل میلوما مبتلا شوند.

اگر شما یک فرد آفریقایی-آمریکایی هستید ، احتمال داشتن پروتئینی در بدن به نام pP-7 بیشتر است ، که با خطر ابتلا به میلوم متعدد نیز مرتبط است.

مردان بیشتر از زنان به مولتیپل میلوما مبتلا می شوند ، اما نه چندان زیاد. هیچ کس نمی داند چرا.

بیماری های خونی

اگر قبلاً برخی اختلالات خونی دیگر دارید ، در معرض خطر بیشتری برای مولتیپل میلوما قرار دارید. MGUS یک اختلال مهم است.

همه کسانی که MGUS دارند ، مبتلا به میلوم متعدد نمی شوند. اما همه افراد مبتلا به مولتیپل میلوما قبل از ابتلا به سرطان، MGUS دارند.

ژن ها

برخی تغییرات ژنتیکی با میلوما مرتبط است. ژن ها رشته های کوچکی در بدن شما هستند که از DNA تشکیل شده اند. آنها تعیین می کنند که کدام ویژگی ها مانند رنگ چشم شما از والدین شما منتقل می شوند. آنها در ساختارهایی به نام کروموزوم یافت می شوند.

برخی تغییرات در ژنها و کروموزومها با میلوما متعدد مرتبط است. از جمله تعداد کروموزومهای شما. حدود نیمی از افراد مبتلا به این بیماری ، کروموزوم ۱۳ را از دست داده اند.

همچنین ، در برخی از افراد مبتلا به این عارضه ممکن است قسمت هایی از کروموزوم در مکان اشتباه قرار گرفته باشند.

سابقه خانوادگی

اگر والدین ، ​​برادر یا خواهری دارید که مبتلا به مولتیپل میلوما هستند ، احتمال ابتلای شما به این بیماری بیشتر است. این به احتمال زیاد به دلیل ژن موروثی است.

 

چاقی

به تازگی ، دانشمندان شواهدی پیدا کرده اند که داشتن چاقی در کودکی و بزرگسالی میتواند علت سرطان مولتیپل میلوما باشد.

هیچ کس نمی داند چرا. ممکن است به چگونگی تأثیر چاقی بر رفتار هورمون های خاص و همچنین مقاومت به انسولین مربوط باشد. یعنی زمانی که بدن شما نمی تواند قند را به درستی پردازش کند.

محققان گمان می کنند دیابت نوع ۲ ، که ارتباط تنگاتنگی با چاقی دارد ، نیز می تواند نقش داشته باشد.

تماس با مواد شیمیایی

اگر در صنایع خاصی مانند نفت و کشاورزی کار می کنید ، بیشتر در معرض ابتلا به مولتیپل میلوما هستید. این امر ممکن است به این دلیل باشد که احتمال تماس شما با برخی از مواد شیمیایی خطرناک بیشتر است.

برخی از مطالعات نشان می دهد که بنزن ، که در بنزین وجود دارد ، ممکن است یکی از این مواد شیمیایی خطرناک باشد. اما یک مطالعه نشان داد با اینکه که اگزوز موتور با ابتلا میلوما ارتباط دارد اما احتمالاً یک ماده شیمیایی غیر از بنزن عامل اصلی بوده است.

تماس با سموم دفع آفات و کودها نیز ممکن است خطر ابتلای شما را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که جانبازان جنگ ویتنام که در معرض عامل نارنجی ، علف کش مورد استفاده برای نابودی گیاهان در جنگل ها قرار گرفته بودند ، شانس بیشتری برای ابتلا به MGUS داشتند. عامل نارنجی حاوی یک ماده شیمیایی به نام TCDD است که با سرطان های مختلف ارتباط دارد.

قرار گرفتن در معرض تابش

برخی از مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض انواع خاصی از اشعه می تواند خطر ابتلا به مولتیپل میلوما را افزایش دهد. اگر در تاسیساتی کار می کنید که با مواد رادیواکتیو برای تولید انرژی یا سلاح کار می کند ، در معرض خطر بیشتری قرار دارید. در مطالعه ای که بر روی کارگران تأسیسات غنی سازی اورانیوم K-25 (بخشی از پروژه منهتن) انجام شد ، افرادی که ذرات رادیواکتیو را بلعیده یا تنفس کرده بودند ۴ درصد بیشتر در معرض مرگ ناشی از مولتیپل میلوما بودند.

بیماریهای سلولهای پلاسما

اگر یکی از این دو بیماری را دارید که بر سلول های پلاسمایی شما تأثیر می گذارد ، در معرض خطر ابتلا به مولتیپل میلوما هستید:

  • گاموپاتی مونوکلونال با اهمیت نامشخص (MGUS). این بدان معناست که شما پروتئین های غیر طبیعی به نام پروتئین M در خون خود دارید. معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند ، اما گاهی اوقات می تواند منجر به سرطان شود.
  • پلاسماسیتوما منفرد. این تومورها می توانند در استخوان های شما یا در بافت نرم مجاور ایجاد شوند. کسانی که در استخوان های شما هستند به احتمال زیاد منجر به مولتیپل میلوما می شوند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *