بیماری ها

علت ورم پلک چیست؟

علت ورم پلک چیست؟

اختصاصی فارمافوری: پلک متورم نقشی بیش از اختلال در زیبایی ایفا می کند. می تواند وحشتناک باشد، به خصوص اگر تورم آنقدر شدید باشد که توانایی دید فرد را مختل کند. اما علت ورم پلک چیست؟؟

بیشتر علل تورم پلک ها بی ضرر هستند، اما مشکلات به ظاهر جزئی می توانند کاملا جدی باشند. بنابراین، اگر فردی پلک‌های متورم دارد، بهتر است از یک اپتومتریست یا چشم‌پزشک کمک بخواهد.

اگر فردی قبلاً تورم پلک ها را تجربه کرده باشد، احتمالاً درمان این عارضه در خانه برای چند روز برای او بی خطر است.

گل مژه

گل مژه (هوردئولوم) عفونت غده ای در پلک است. رایج ترین نوع آن، غدد اشکی را که در پایه مژه قرار دارند، آلوده می کند. همچنین گاهی اوقات به دلیل عفونی شدن غدد چربی در داخل پلک نیز ایجاد می شود. معمولاً به صورت توده های قرمز، خارش دار، دردناک و متورم شروع می شود. در طی چند ساعت یا چند روز، شبیه به یک جوش می شوند. برخی سرسفید است.

در بیشتر موارد، عفونت تنها یک غده اشکی یا چربی را تحت تاثیر قرار می دهد و نیازی به درمان ندارد. کمپرس گرم می تواند به کاهش درد کمک کند.

افراد باید از محصولات چشمی، از جمله آرایش و کرم های دور چشم، تا زمانی که گل مژه ناپدید شوند، اجتناب کنند. همچنین هرگز نباید سعی کنند گل مژه را از بین ببرند زیرا این کار می تواند عفونت را گسترش دهد و به چشم آسیب برساند.

آنتی بیوتیک ها ممکن است در شرایط زیر کمک کنند:

چندین گل مژه در یک زمان ظاهر می شود

گل مژه بسیار دردناک است

علائم بدتر می شود

تب رخ دهد

بینایی مختل شود

اگر فردی هر یک از این علائم را با گل مژه تجربه کرد، باید با چشم پزشک تماس بگیرد.

شالازیون

شالازیون شبیه گل مژه است، اما عفونت نیست. زمانی رخ می دهد که غده چربی در پلک مسدود شود.

افرادی که یک بار شالازیون داشته اند، بیشتر دچار آن می شوند و برجستگی ها می توانند بسیار بزرگ شوند. با این حال، این مشکل به ندرت صدمه می زند. معمولاً پس از چند روز خود به خود برطرف می شوند، دقیقاً مانند یک جوش.

کمپرس گرم می تواند به پاک شدن سریع آن کمک کند.

هنگامی که شالازیون بسیار بزرگ می شود، می تواند بینایی را مختل کند و ممکن است دردناک شود. همچنین تشخیص تفاوت بین شالازیون، گل مژه یا عفونت چشم ممکن است دشوار باشد.

اگر برآمدگی بعد از چند روز از بین نرفت یا علائم دیگری از عفونت مانند تب وجود داشت، فرد باید با چشم پزشک تماس بگیرد.

آلرژی

اگر چشم های قرمز، در حال خارش و آبریزش همراه با تورم پلک باشد، علت آن می تواند آلرژی چشمی باشد. گرد و غبار، گرده و سایر آلرژن های رایج می توانند چشم را تحریک کرده و باعث واکنش آلرژیک شوند.

آلرژی های چشمی به ندرت خطرناک هستند، اما می توانند آزاردهنده باشند.

اجتناب از آلرژن های شناخته شده بهترین شکل درمان است، اما برخی افراد با مصرف آنتی هیستامین ها مانند بنادریل تسکین می یابند. قطره‌های چشمی بدون نسخه که برای خرید آنلاین در دسترس هستند نیز می‌توانند به رفع خارش و خشکی کمک کنند، اما در صورت تداوم علائم، افراد باید با چشم پزشک تماس بگیرند. پزشک ممکن است آزمایش آلرژی یا درمان های تجویزی را توصیه کند.

فرسودگی

خستگی می تواند پلک ها را پف کرده و متورم نشان دهد. احتباس آب در طول شب نیز می تواند بر پلک ها تأثیر بگذارد. این وضعیت می تواند باعث شود که پلک ها صبح ها متورم و پف کرده به نظر برسند، به خصوص اگر فرد خوب نخوابیده باشد.

استفاده از کمپرس سرد کمک کننده است. نوشیدن یک لیوان آب نیز ممکن است به کاهش احتباس مایعات و تورم کمک کند.

گریه کردن

گریه می تواند رگ های خونی ریز چشم و پلک ها را پاره کند، به خصوص اگر گریه شدید یا طولانی مدت باشد.

تورم پلک ها که بعد از گریه فرد ایجاد می شود می تواند در نتیجه احتباس مایعات باشد که ناشی از افزایش جریان خون در ناحیه اطراف چشم است.

استراحت، کمپرس خنک، بالا بردن سر و نوشیدن آب ممکن است کمک کننده باشد.

لوازم آرایشی و بهداشتی

گریه شدید ممکن است باعث احتباس مایع در پلک شود و باعث شود که پلک متورم به نظر برسد.

هنگامی که محصولات آرایش و مراقبت از پوست وارد چشم می شوند، می توانند چشم ها و بافت های اطراف آن را تحریک کنند و یک آشفتگی متورم، قرمز و دردناک ایجاد کنند.

واکنش های آلرژیک به این محصولات نیز می تواند باعث تورم پلک ها شود.

اگر افراد دچار سوزش و تورم چشم‌ها می‌شوند، باید از اشک مصنوعی (قطره‌های چشمی) که به صورت آنلاین و در داروخانه موجود است استفاده کنند تا به تسکین این ناراحتی کمک کنند.

اگر سوزش ادامه یابد یا بدتر شود، فرد باید به چشم پزشک مراجعه کند.

از استفاده از قطره های سفید کننده چشم یا هر محصول دیگری برای تسکین درد خودداری کنید. این محصولات می توانند واکنش های شیمیایی غیرمنتظره ای با محصولات آرایشی و مراقبت از پوست داشته باشند.

سلولیت اربیتال

سلولیت اربیتال یک عفونت عمیق در بافت پلک است. می تواند به سرعت گسترش یابد و اغلب بسیار دردناک است. حتی یک برش کوچک می تواند باکتری های کافی را برای تحریک سلولیت مداری وارد کند.

اگر پلک بسیار دردناک، قرمز، رگه‌دار یا متورم باشد، فرد باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی باشد.

سلولیت یک عفونت جدی است که نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد. بسته به شدت عفونت، ممکن است نیاز به دریافت آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) باشد.

بیماری گریوز

بیماری گریوز یک اختلال غدد درون ریز است که باعث پرکاری تیروئید می شود. این وضعیت می تواند باعث شود که تیروئید به اشتباه سلول ها را برای مبارزه با عفونت موجود در چشم آزاد کند. آنتی بادی هایی که آزاد می کند می تواند باعث تورم و التهاب در چشم شود.

طیف وسیعی از درمان ها برای بیماری گریوز در دسترس است، از جمله جراحی تیروئید و داروهای مختلف.

تبخال چشمی

تبخال چشمی یک عفونت تبخال در داخل و اطراف چشم است. اگرچه هر کسی ممکن است به تبخال چشمی مبتلا شود، اما در کودکان شایع‌تر است. تبخال چشمی می تواند بسیار شبیه چشم صورتی باشد اما همیشه ضایعات مشخصی ایجاد نمی کند.

برای تشخیص تبخال، پزشک باید کشت چشم را انجام دهد تا وجود ویروس را بررسی کند. اگرچه ویروس در بدن باقی می ماند و هیچ درمانی وجود ندارد، داروهای ضد ویروسی می توانند علائم را مدیریت کنند.

بلفاریت

پاک کردن درست آرایش چشم می تواند به جلوگیری از بلفاریت و سایر بیماری هایی که ممکن است باعث تورم پلک ها شوند کمک کند.

برخی از افراد نسبت به دیگران دارای باکتری بیشتری در داخل و اطراف پلک خود هستند. این باکتری ها می توانند شرایطی به نام بلفاریت ایجاد کنند.

افراد مبتلا به بلفاریت ممکن است دارای پلک های چرب و پوسته های شوره مانند در اطراف مژه های خود باشند. برخی از افراد مبتلا به بلفاریت دچار پلک های دردناک و ملتهب می شوند.

بلفاریت یک بیماری مزمن است که هیچ درمانی ندارد. در عوض، به شیوع علائمی گرایش دارد که بهتر و سپس بدتر می شوند. کمپرس گرم، پاک کردن دقیق هر گونه آرایش چشم و اسکراب پلک می توانند کمک کننده باشد. چشم پزشک یا اپتومتریست ممکن است پماد آنتی بیوتیک تجویز کند.

گاهی اوقات، بلفاریت منجر به عفونت شدیدتر می شود. اگر شیوع بلفاریت بدتر از موارد قبلی است، یا اگر درد شدید است، با چشم پزشک تماس بگیرید.

مجرای اشک مسدود شده است

هنگامی که مجرای اشک مسدود می شود، چشم نمی تواند اشک را به طور کامل تخلیه کند، که منجر به درد و قرمزی روی پلک می شود.

نوزادان به ویژه در برابر انسداد مجاری اشکی آسیب پذیر هستند. علائم اغلب تا یک سالگی بهبود می یابند.

در بیشتر موارد مسدود شدن مجرای اشک آزاردهنده است اما مضر نیست. کمپرس گرم می تواند تورم را کاهش داده و به تخلیه مجرای اشک کمک کند. سعی کنید به آرامی ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید تا فشار کاهش یابد و مجرا تخلیه شود.

یک مجرای اشک مسدود شده گاهی اوقات می تواند عفونی شود. اگر پلک بسیار دردناک است، یا اگر فردی تب داشته باشد، باید به سرعت تحت مراقبت قرار گیرد. عفونت ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد.

اگر مجاری اشک مسدود شده برطرف نشد، ممکن است پزشک نیاز به انجام یک روش پزشکی برای باز کردن آن داشته باشد.

چشم صورتی

ورم ملتحمه، همچنین به عنوان چشم صورتی شناخته می شود، التهاب ملتحمه چشم است، که بافت شفاف و نازکی است که پلک و کره چشم را می پوشاند. افرادی که چشم صورتی دارند معمولاً کره چشم صورتی یا قرمز دارند و ممکن است درد، خارش و تورم پلک ها را تجربه کنند.

شایع ترین شکل ملتحمه یک عفونت ویروسی است که پس از ۷-۱۰ روز خود به خود از بین می رود. با این حال، عفونت باکتریایی نیز می تواند باعث ورم ملتحمه شود. گاهی اوقات، آلرژی ها یا محرک هایی مانند عطر، چشم را تحریک می کند و باعث التهاب ملتحمه می شود.

کمپرس گرم می تواند به کاهش درد کمک کند. بهتر است باید این موارد را رعایت کنید:

چشم را تمیز و بدون آرایش نگه دارید

از مالش یا لمس چشم خودداری کنید

شستن مکرر دست ها برای جلوگیری از گسترش عفونت

اگر علائم بدتر شود، درد شدید شود یا چشم صورتی طی چند روز از بین نرود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *