بیماری ها

علت کدر شدن ادرار چیست؟

علت کدر شدن ادرار چیست؟

علت کدر شدن ادرار چیست؟ ادرار کدر می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص زمانی که فرد علت آن را نمی داند. گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلی در دستگاه ادراری باشد، مانند کم آبی یا عفونت دستگاه ادراری، یا ممکن است به مشکلات کلیوی اشاره کند.

هر علت زمینه ای احتمالی ادرار کدر دارای علائم دیگری است که می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند.

در این مقاله مروری بر علل احتمالی ادرار کدر و نحوه درمان آنها ارائه می شود.

موارد زیر شایع ترین علل ادرار کدر هستند:

عفونت ادراری

عفونت های دستگاه ادراری (UTI) یکی از شایع ترین علل ادرار کدر است که منجر به مراجعه بیش از ۸.۱ میلیون نفر در سال به پزشک می شود. ظاهر کدر ادرار معمولاً از ترشح چرک یا خون به داخل دستگاه ادراری می آید. همچنین می تواند تجمع گلبول های سفید خون باشد که نشان می دهد بدن در تلاش است تا باکتری های مهاجم را از بین ببرد.

با توجه به اطلاعات وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، زنان بیشتر از مردان به عفونت ادراری مبتلا می شوند.

سایر علائم UTI ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تکرر ادرار

درد در هنگام ادرار

ادرار بدبو

ناتوانی در تخلیه کامل مثانه

درد شکم، لگن یا کمر

ادرار خونی یا تیره

عفونت‌های مجاری ادراری می‌توانند منجر به عفونت کلیه شوند، که در صورت عدم درمان، شکل شدیدتری از عفونت ادراری است. عفونت کلیه درمان نشده می تواند منجر به آسیب دائمی کلیه شود.

علائم عفونت کلیه ممکن است شامل علائم عفونت ادراری باشد یا نباشد و همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب

لرز

درد پشت یا پهلو

تهوع و استفراغ

گرفتگی شکم

افراد در صورت مشاهده این علائم برای تشخیص و درمان مناسب باید در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنند. درمان زودهنگام UTI می تواند به تسکین ناراحتی و جلوگیری از عوارض کمک کند.

کم آبی بدن

هنگامی که آب بیشتری از بدن خارج می شود، می تواند منجر به کم آبی بدن شود. این امر می تواند باعث کدر شدن ادرار شود.

کودکان و افراد مسن بیشتر در معرض خطر کم آبی هستند.

کم آبی می تواند توسط موارد زیر ایجاد شود:

مصرف ضعیف مایعات

اسهال

استفراغ

تعریق

تب

دیابت

علائم کم آبی معمولاً خفیف شروع می شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ادرار تیره

خستگی

سرگیجه

دهان خشک

مشکل در تمرکز

افزایش تشنگی

کاهش تولید ادرار

مردم معمولاً می توانند کم آبی زودهنگام را به سادگی با مصرف بیشتر آب اصلاح کنند.

کم آبی شدید می تواند منجر به بیماری های جدی تری مانند بی نظمی، از دست دادن هوشیاری یا مرگ شود.

مردم برای کم آبی شدید باید به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشند.

عفونت مقاربتی (STI)

عفونت مقاربتی یک بیماری است که از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. طبق گزارش وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، سالانه حدود ۲۰ میلیون نفر در ایالات متحده به عفونت مقاربتی مبتلا می شوند.

برخی از بیماری های مقاربتی شایع مانند سوزاک و کلامیدیا ممکن است باعث کدر شدن ادرار شوند.

این بیماری‌ها سیستم ایمنی را وادار می‌کنند تا گلبول‌های سفید خون تولید کند که با مخلوط شدن با ادرار، ظاهری کدر به آن می‌دهد.

علائم احتمالی بیماری های مقاربتی غیر از ادرار کدر عبارتند از:

خارش ناحیه تناسلی

درد تناسلی

احساس درد در هنگام مقاربت جنسی

درد در هنگام انزال

احساس درد در هنگام ادرار

زخم در اندام تناسلی

ترشحات بدبو از اندام تناسلی

بهترین راه برای جلوگیری از گسترش بیماری های مقاربتی استفاده از محافظ در حین فعالیت جنسی است. آزمایش‌های منظم برای بیماری‌های مقاربتی می‌تواند به افراد در تشخیص و درمان زودهنگام کمک کند.

افراد در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی باید با پزشک خود صحبت کنند.

واژینیت

واژینیت التهاب واژن و احتمالاً فرج اطراف آن است. می تواند منجر به کدر شدن ادرار شود. شایع ترین علت واژینیت عفونت باکتریایی است، اما ویروس ها یا قارچ ها نیز می توانند باعث آن شوند.

در برخی موارد، بدن ممکن است به مواد تشکیل دهنده صابون، مواد شوینده، نرم کننده پارچه یا سایر محصولات واکنش نشان دهد. این واکنش ها می توانند بدون عفونت باعث التهاب در واژن و فرج شوند.

دیگر علائم واژینیت عبارتند از:

خارش واژن یا فرج

ترشحات بدبو و بد رنگ واژینال که شبیه پنیر دلمه است

درد در هنگام ادرار

درد در هنگام مقاربت جنسی

افراد در صورت داشتن نگرانی باید به پزشک خود مراجعه کنند. آنها مشخص می کنند که آیا عفونت باکتریایی، قارچی یا ویروسی است و بر این اساس آن را درمان می کنند.

پروستاتیت

پروستاتیت یک پروستات ملتهب است که ممکن است باعث کدر شدن ادرار شود. عفونت یا تورم پروستات می تواند باعث این امر شود.

سایر علائم پروستاتیت عبارتند از:

درد در هنگام انزال

احساس درد در هنگام ادرار

تکرر ادرار

ادرار خونی یا تیره

درد شکم

وجود درد تناسلی

درد لگن

سنگ کلیه

سنگ کلیه نیز می تواند باعث کدر شدن ادرار شود. آنها از تجمع برخی مواد معدنی در بدن ایجاد می شوند.

سنگ های کوچک ممکن است بدون حادثه دفع شوند، اما سنگ های بزرگتر می توانند مجاری ادراری را مسدود کرده و باعث عفونت ادراری شوند. شایع ترین علامت دفع سنگ کلیه، درد شدید زیر دنده ها، به طور کلی در نزدیکی یک طرف یا پایین کمر است. درد ممکن است به پایین شکم یا کشاله ران تابش کند.

علائم دیگر عبارتند از:

درد در هنگام ادرار

تب

لرز

ادرار خونی یا تیره

ادرار بدبو

برخی از سنگ های کلیه نیازی به درمان ندارند و به طور مستقل به دستگاه ادراری منتقل می شوند.

افراد باید برای تشخیص و مدیریت صحیح به پزشک مراجعه کنند.

دیابت یا آسیب کلیه ناشی از دیابت

گاهی اوقات دیابت یا بیماری کلیوی دیابتی علت اصلی کدر شدن ادرار است. بدن ممکن است سعی کند قند اضافی را که قادر به پردازش آن از طریق ادرار نیست، حذف کند.

سایر علائم دیابت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تشنگی بیش از حد

خستگی مفرط

کاهش وزن غیر قابل توضیح

تکرر ادرار

عفونت های مکرر

بهبود ناکافی زخم

اگر دیابت درمان نشود، ممکن است در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود. اگر افراد دیابت دارند یا هر یک از این علائم را تجربه می کنند، باید با پزشک خود صحبت کنند.

رژیم غذایی

در برخی موارد، رژیم غذایی افراد می تواند باعث کدر شدن ادرار او شود.

به عنوان مثال، اگر فردی مقادیر زیادی فسفر مصرف کند. در این صورت، زمانی که کلیه‌های سعی می‌کنند مواد معدنی اضافی را از جریان خون فیلتر کنند، ظاهری کدر ایجاد می‌شود.

غذاهای زیر حاوی فسفر هستند:

لبنیات

گوشت ها

غذای دریایی

آجیل و دانه ها

لوبیا

تشخیص ادرار کدر

اگر افراد دارای ادرار کدر هستند، به خصوص اگر همراه با علائم دیگر باشد، باید با پزشک خود صحبت کنند. علت اصلی می تواند چیزی جدی باشد.

پزشک معمولاً با پرسیدن سؤالاتی در مورد علائم و مدت زمانی که آنها این علائم را داشته است شروع می کند. آنها ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهند. سپس ممکن است آزمایشاتی را سفارش دهند که به آنها در تشخیص وضعیت یک فرد و درمان آن کمک می کند. نوع آزمایش ها به آنچه پزشک به عنوان علت مشکوک است بستگی دارد.

این تست ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

آزمایش ادرار. انواع مختلفی از آزمایش ادرار وجود دارد، اما همه آنها به دنبال نشانگرهای مختلفی در ادرار فرد هستند که ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. این نشانگرها از طریق کلیه ها از خون فرد وارد ادرار می شوند. به عنوان مثال، آزمایش می تواند نشان دهد که آیا باکتری در ادرار وجود دارد یا خیر، که ممکن است نشان دهنده عفونت ادراری باشد. درباره آزمایش ادرار بیشتر بدانید.

آزمایش خون. ممکن است پزشک بخواهد برای یافتن علت اصلی کدر شدن ادرار آزمایش خون انجام دهد. این امر می تواند شامل آزمایش خون برای بررسی عملکرد کلیه ها باشد.

سیستوسکوپی. یک روش جراحی که به پزشک اجازه می دهد تا مثانه و مجرای ادرار را با یک لوله کوچک و نازک معاینه کند.

سونوگرافی یا سی تی اسکن. این آزمایش‌ها به پزشک اجازه می‌دهد تصاویری از مثانه یا کلیه‌ها را برای شناسایی مشکل ببیند

درمان ادرار کدر

بروز این نشانه به علت های مختلفی بستگی دارد. درمان های معمول برای هر مشکل عبارتند از:

کم آبی بدن درمان کم آبی ممکن است به سادگی نوشیدن مایعات بیشتر و خوردن غذاهای غنی از مایعات باشد. کم آبی شدید ممکن است نیاز به مایعات منبع مطمئن IV یا بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

اکثر عفونت های ادراری به آنتی بیوتیک ها پاسخ خوبی می دهند. در موارد شدیدتر، ممکن است فرد نیاز به دریافت این داروها به صورت داخل وریدی داشته باشد.

بیماری های مقاربتی درمان به نوع STI بستگی دارد. عفونت هایی مانند سوزاک و سیفلیس به طور کلی به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند.

سنگ کلیه. بسیاری از سنگ ها به طور طبیعی عبور می کنند. اگر سنگ های عبوری آزاردهنده باشند، پزشک ممکن است داروی مسکن تجویز کند. پزشک ممکن است برای شکستن سنگ های بسیار بزرگ به قطعات قابل عبور داروها یا امواج شوک درمانی تجویز کند. سنگ های بزرگ ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

واژینیت پزشکان ممکن است داروهایی را توصیه کنند که به باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها برای درمان واژینیت و رفع علائم حمله می کنند.

پروستاتیت: پروستاتیت ممکن است بدون درمان بهتر شود. اگر باکتری ها باعث عفونت می شوند، آنتی بیوتیک ها ممکن است به درمان علائم کمک کنند. برای موارد مزمن، پزشکان ممکن است داروهایی را برای مدیریت علائم توصیه کنند.

دیابت. مشکلات کلیوی ناشی از دیابت ممکن است نیاز به آزمایش مکرر ادرار برای بررسی آسیب کلیه داشته باشد. فرد همچنین به درمان دیابت زمینه ای نیاز دارد

سوالات متداول

آیا موارد مختلف باعث کدر شدن ادرار در مردان در مقایسه با زنان می شود؟

زنان بیشتر از مردان به عفونت ادراری مبتلا می شوند. آنها همچنین به احتمال زیاد دارای STI هستند. زنان همچنین ممکن است ادرار کدر از واژینیت داشته باشند، در حالی که مردان در اثر التهاب پروستات ادرار کدر خواهند شد.

آیا ادرار کدر مشکلی جدی است؟

ادرار کدر می تواند چیزی به اندازه کم آبی ساده باشد. همچنین می تواند نشان دهنده اختلالات جدی تری مانند بیماری کلیوی یا دیابت باشد. اگر فردی نگرانی دارد یا علامتی دارد، باید به پزشک خود مراجعه کند.

آیا ممکن است ادرار بدون عفونت کدر شود؟

ادرار ممکن است در اثر شرایطی غیر از عفونت کدر شود. دیابت، رژیم غذایی، سنگ کلیه و کم آبی همگی می توانند باعث کدر شدن ادرار شوند.

خلاصه

ادرار کدر می‌تواند ناشی از بیماری‌های رایج مختلف، مانند عفونت ادراری و کم‌آبی خفیف باشد. تشخیص و درمان به موقع برای جلوگیری از عوارض در مواردی که با علائم دیگر رخ می دهد ضروری است.

فرد باید علائم دیگر را یادداشت کند و آن را با پزشک خود در میان بگذارد. این کار ممکن است به پزشک در تعیین تشخیص و درمان مناسب کمک کند.

با کار با پزشک و پیروی از دستورالعمل های او، بیشتر افراد می توانند علت اصلی کدر شدن ادرار را برطرف کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *