بیماری ها

علل جوش زدن روی آلت تناسلی / آیا زود از بین می روند؟

علل جوش زدن روی آلت تناسلی

اختصاصی فارمافوری: علل جوش زدن روی آلت تناسلی چیست ؟ ممکن است بر روی بازوها یا پاها یا حتی صورت خود بثورات داشته باشید. اما روی آلت تناسلی هم؟ ممکن است اتفاق بیفتد و خیلی چیزها می توانند باعث آن شوند.

 

بثورات ممکن است به صورت لکه های قرمز و خارش دار در نوک آلت تناسلی یا روی ساق پا ظاهر شوند. ممکن است به صورت لکه های صاف ، صورتی ، برجستگی های کوچک یا جوش های پف دار ظاهر شود. بثورات ممکن است بی ضرر یا جدی باشند. می توانند به سرعت بیایند و بروند یا ممکن است خیلی زود هم نروند.

بالانیت

بالانیت التهاب سر آلت تناسلی است که می تواند پوست ختنه گاه را نیز درگیر کند. این التهاب بیشتر در مردان ختنه نشده شایع است ، به این معنی که پوست ختنه گاه شما هنوز سالم است. اگر ختنه نشده اید ، تمیز نگه داشتن پوست در زیر آن کار دشواری است. باکتری ها ، عرق و سلول های مرده پوست می توانند تجمع کرده و پوست سر آلت تناسلی را متورم کنند. این امر می تواند منجر به خارش ، بثورات ، قرمزی و ترشحات زیر پوست ختنه گاه شود.

پزشکان این عارضه را بالانیت می نامند. در صورت ابتلا به دیابت شانس بیشتری برای ابتلا به آن دارید. به این دلیل است که قند درون ادرار شما در زیر پوست ختنه گاه شما جمع می شود ، جایی که باکتری ها شروع به تکثیر می کنند.

درماتیت تماسی

این بثورات قرمز و خارش دار هنگامی رخ می دهد که یک ماده خارجی باعث تحریک پوست شما می شود. مواد شیمیایی موجود در صابون ، ادکلن ، مواد شوینده یا حتی اسپرم کش ها از جمله این مواد تحریک کننده هستند.

 

شیوع بیماری معمولاً در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از تماس ایجاد می شود. این بیماری مسری نیست ، اما می تواند تا یک ماه طول بکشد. در صورت بروز جوش ، به محصولات جدیدی که ممکن است اخیراً استفاده کرده باشید فکر کنید. استفاده از آنها را متوقف کنید تا ببینید علائم شما بهبود می یابد یا خیر.

 

 

جوش های ناشی از دارو

برخی از داروها می توانند باعث بثورات پوستی شوند. ممکن است حساسیت داشته باشید ، یا ممکن است عارضه جانبی دارو باشد. داروهای ضد التهابی ، آنتی بیوتیک ها و مسکن هایی مانند تیلنول می توانند باعث چنین عارضه هایی شوند. این داروها بر دستگاه تناسلی تأثیر می گذارد و می توانند باعث ایجاد پلاک های قرمز متورم با مرکز خاکستری شود. همچنین می توانند باعث ایجاد تاول و نواحی تیره شوند که با از بین رفتن التهاب ظاهر می شوند.

 

نوع واکنش بدن شما ، اینکه چقدر زود ظاهر می شود و چقدر شدید است به نوع آن دارو بستگی دارد.

پسوریازیس تناسلی

این بثورات شبیه لکه های قرمز عمیق و براق در نوک آلت تناسلی است.. این پوسته مانند ضایعات پسوریازیس در سایر قسمت های بدن ایجاد نمی شود.

بیماریهای مقاربتی (STDs)

اگر با فردی که دارای عفونت یا بیماری در ناحیه تناسلی خود است رابطه جنسی برقرار کنید ، شما نیز می توانید به آن مبتلا شوید. بیماریهای مقاربتی رایج که ممکن است باعث ایجاد جوش در آلت تناسلی شما شوند عبارتند از:

 

گال:

این کنه های ریز در زیر پوست شما فرو رفته و تخم می گذارند و باعث بثورات شبیه آکنه و خارش شدید می شوند. در صورت تماس طولانی مدت با پوست با فردی که به آن مبتلا است ، دچار گال می شوید. به همین دلیل یک راه متداول برای پرهیز از رابطه جنسی بدون کاندوم است.

خارش می تواند در شب بدتر شود. خاراندن ناحیه می تواند منجر به زخم شود که می تواند عفونی شود.

 

سیفلیس :

بثورات کندیلوما لاتا به مرحله ثانویه این بیماری مقاربتی مرتبط است. باعث ایجاد ضایعات بزرگ و برجسته خاکستری یا سفید در ناحیه تناسلی می شود. اگر آلت تناسلی شما در طول رابطه جنسی به طور مستقیم با زخم سفلیس (که به آن شانکر می گویند) تماس داشته باشد ، می ممکن است به آن مبتلا شوید. شانکرها نشانه سفلیس اولیه هستند و عموماً خارش یا درد ایجاد نمی کنند ، بنابراین ممکن است ندانید که به آن مبتلا هستید. با این حال ، سفلیس می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

 

تبخال تناسلی:

ممکن است باعث خارش ، درد و زخم در ناحیه تناسلی شما شود. اگر به این بیماری مبتلا هستید ، ممکن است علائم واضحی نداشته باشید. حتی اگر زخم قابل مشاهده ای نداشته باشید باز هم می تواند مسری باشد. هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. اما داروها می توانند به کاهش علائم و خطر انتقال عفونت به دیگران کمک کنند.

عفونت مخمر

بثورات دردناک و قرمز در زیر آلت تناسلی یا سر آلت تناسلی شما می تواند نشانه عفونت قارچی باشد. مخمر یک قارچ شایع است ، اما وقتی بیش از حد رشد کند ، می تواند مشکلاتی ایجاد کند. تعدادی از عوامل می توانند باعث تکثیر آن شوند ، مانند شرایط مرطوب یا سیستم ایمنی ضعیف. برخی آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری هایی را که به طور معمول رشد مخمر را تحت کنترل دارند ، از بین ببرند و منجر به عفونت قارچی شوند.

چه موقع با پزشک خود تماس بگیرید؟

اگر فکر نمی کنید چیز جدی باشد بهتر است بدانید بثورات آلت تناسلی می تواند به طرق مختلف بر سلامت شما تأثیر بگذارد. در صورت بروز علائم زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

بثورات دردناک هستند.

بثورات شبیه تاول هستند یا به زخم تبدیل می شوند.

آلت تناسلی شما گرم یا متورم می شود ، یا بثورات پوسته پوسته می شوند.

بثورات مایع سبز یا زرد رنگ بیرون می دهند.

یک خط قرمز روی آلت تناسلی شما ظاهر می شود.

در صورت وجود جوش روی آلت تناسلی و تب به اورژانس بروید. این امر می تواند نشان دهنده واکنش آلرژیک یا عفونت شدید باشد.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *