بیماری ها

عوارض شیمی درمانی چیست؟ / شیمی درمانی چه تاثیری بر بدن دارد؟

عوارض شیمی درمانی چیست

اختصاصی فارمافوری: عوارض شیمی درمانی چیست؟ شیمی درمانی می تواند به از بین بردن سرطان کمک و عمر فرد را طولانی کند . عوارض جانبی آن به نوع داروی شیمی درمانی بستگی دارد، اما عفونت، کبودی یا خونریزی و ریزش مو برخی از شایع‌ترین موارد هستند.

سایر عوارض جانبی رایج شیمی درمانی عبارتند از:

تهوع و استفراغ

خستگی

نوروپاتی یا درد ناشی از آسیب عصبی

یبوست

اسهال

شیمی درمانی سلول های منظم و همچنین سلول های سرطانی را از بین می برد و به همین دلیل است که عوارض جانبی رخ می دهد. بسیاری از افراد این اثرات نامطلوب را تجربه می کنند، اما برخی از افراد فقط اندکی یا هیچ کدام از این عوارض را ندارند.

در زیر، ۱۰ مورد از عوارض جانبی رایج شیمی درمانی را بررسی می کنیم.

عفونت و ضعف سیستم ایمنی

سرطان و درمان آن می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

از آنجایی که شیمی درمانی سلول های ایمنی سالم را از بین می برد، می تواند فرد را در برابر عفونت آسیب پذیرتر کند. و از آنجایی که سیستم ایمنی ضعیف شده است، هر گونه عفونت ممکن است بیشتر از حد معمول طول بکشد.

خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه، شستن مکرر دست ها، دوری از افراد مبتلا به یک بیماری عفونی، و جستجوی مراقبت های پزشکی فوری برای علائم عفونت می تواند خطر ابتلا به یک بیماری جدی را کاهش دهد.

کبودی و خونریزی راحت تر

شیمی درمانی می تواند باعث کبودی یا خونریزی راحت تر در فرد شود. بسیاری از افرادی که دارای شیمی درمانی هستند، این عارضه جانبی را تجربه می کنند.

خونریزی شدیدتر از حد معمول می تواند خطرناک باشد. ایده خوبی است که هنگام باغبانی یا بریدن غذاها اقدامات احتیاطی مانند پوشیدن دستکش انجام دهید. همچنین اقدامات بیشتری را برای جلوگیری از صدمات مانند زمین خوردن انجام دهید.

در مورد هر گونه زخم جدی یا هر گونه جراحت یا کبودی که به نظر می رسد به کندی بهبود می یابد، با پزشک تماس بگیرید. انجمن سرطان آمریکا (ACS) توصیه می‌کند در مورد هرگونه خونریزی یا کبودی غیرقابل توضیح در طول درمان سرطان یا وجود خون در مدفوع یا ادرار، فوراً با تیم سرطان تماس بگیرید.

ریزش مو

شیمی درمانی می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و باعث ضعیف شدن مو، شکننده شدن و ریزش مو شود. هر مویی که دوباره رشد می کند ممکن است بافت یا رنگ متفاوتی داشته باشد. این امر معمولاً تا پایان درمان ادامه می یابد و پس از آن تقریباً همیشه موها دوباره رشد می کنند.

نویسندگان یک مطالعه تخمین می زنند که ۶۵ درصد از افراد تحت شیمی درمانی، ریزش مو را تجربه می کنند. هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از آن وجود ندارد، اما مراقبت خوب از مو ممکن است ریزش را کند کرده و باعث رشد مجدد آن شود.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ می تواند به طور ناگهانی شروع شود. این مشکلات ممکن است درست بعد از هر جلسه شیمی درمانی یا چند روز بعد رخ دهد.

تغییرات رژیم غذایی، مانند خوردن وعده های غذایی کوچکتر یا اجتناب از برخی غذاها، می تواند کمک کننده باشد. داروهای ضد تهوع نیز می توانند کمک کنند، به خصوص اگر فرد عوارض جانبی را در فواصل قابل پیش بینی، مانند بلافاصله پس از شیمی درمانی، تجربه کند.

نوروپاتی

نوروپاتی درد عصبی ناشی از اعصاب آسیب دیده است. اغلب دست ها و پاها را درگیر می کند و باعث گزگز، بی حسی و سوزش غیر معمول می شود. برخی افراد نیز ضعف و درد را تجربه می کنند.

بر اساس نتایج یک منبع تحقیقاتی در سال ۲۰۱۴، نوروپاتی اغلب در افرادی که از داروهای شیمی درمانی خاصی استفاده می کنند بدتر است.

لوسیون های حاوی لیدوکائین یا کپسایسین ممکن است کمک کننده باشذ، اما به تحقیقات بیشتری لازم است.

یبوست و اسهال

شیمی درمانی ممکن است باعث ایجاد مشکلات هضم شود زیرا می تواند به سلول هایی که به هضم کمک می کنند آسیب برساند.

سایر عوارض شیمی درمانی، مانند حالت تهوع، می تواند افراد را مجبور به تغییر رژیم غذایی خود کند، اما این تغییرات همچنین ممکن است باعث یبوست یا اسهال در صورت ناگهانی یا بدتر شدن آنها شود.

اجتناب از مصرف غذاهایی که معده را تحریک می کند نیز شاید کمک کند. و داروهای بدون نسخه برای یبوست، مانند نرم کننده مدفوع یا مکمل فیبر، می تواند حرکات روده را کمتر دردناک کند.

علاوه بر این، هیدراته بودن می تواند شدت یبوست را کاهش دهد و همچنین از کم آبی ناشی از اسهال جلوگیری کند.

راش پوستی

شیمی درمانی می تواند سیستم ایمنی بدن را به گونه ای تغییر دهد که باعث ایجاد بثورات و سایر تغییرات پوستی شود. این داروها همچنین می توانند مستقیماً باعث ایجاد تغییرات پوستی شوند.

بثورات شدید می تواند باعث خارش دردناک و شدید شود. اگر فردی اینقدر خارش دهد و پوستش خونریزی کند، خطر عفونت وجود دارد. لوسیون های مرطوب کننده و کرم های ضد خارش بدون نسخه ممکن است کمک کنند.

 

زخم های دهان برخی از افراد ۱ تا ۲ هفته پس از انجام برخی از انواع شیمی درمانی دچار زخم های دردناک دهان می شوند. شدت درد می تواند متفاوت باشد و زخم ها ممکن است خونریزی کنند یا عفونی شوند.

فرد می تواند از خمیر دندان غیر ساینده یا ژل بی حس کننده استفاده کند. برخی از افراد نیز با شستشوی دهان خود با آب نمک گرم تسکین می یابند. اگر زخم بسیار دردناک یا در حال خونریزی بود برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات تنفسی

گاهی اوقات، شیمی درمانی می تواند به ریه ها آسیب برساند و دریافت اکسیژن کافی را دشوارتر کند. مشکلات تنفسی نیز می تواند ناشی از برخی انواع سرطان باشد.

آرام ماندن، نشستن و نگه داشتن قسمت بالایی بدن با بالش، و تمرین نفس کشیدن با لب های فشرده ممکن است کمک کننده باشد. در صورت ادامه مشکلات تنفسی، پزشک ممکن است دارو تجویز کند.

در موارد زیر با خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید:

مشکلات تنفسی که به طور ناگهانی شروع می شوند و بهبود نمی یابند

رنگ مایل به آبی در دهان، بستر ناخن یا پوست آنها

درد قفسه سینه

ضعف یا سرگیجه

مشکل در صحبت کردن

دردبرخی از عوارض شیمی درمانی می تواند باعث درد شود. به عنوان مثال:

درد در دهان و گلو، احتمالاً به دلیل زخم های دهان

درد عصب

درد در محل تزریق

سردرد

در صورت تجربه سردرد یا درد در محل تزریق یا کاتتر، با تیم مراقبت از سرطان خود تماس بگیرید.

 

در صورت بروز درد، قبل از مشورت با پزشک، درمان را متوقف نکنید

عوارض جانبی نادر

برخی افراد عوارض جانبی نادر شیمی درمانی را تجربه می کنند. برخی از مثال‌هایی که ممکن است نشان دهنده یک وضعیت اضطراری باشند عبارتند از :

حساسیت بیش از حد: واکنش سیستم ایمنی به داروی شیمی درمانی می شود.

تیفلیت نوتروپنیک: التهاب روده است که می تواند بر افرادی با سیستم ایمنی ضعیف تأثیر بگذارد.

پانکراتیت: التهاب پانکراس است.

همولیز حاد: شامل تخریب گلبول های قرمز خون است.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر پس از شیمی درمانی، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

تب بالا، معمولاً بیش از ۱۰۱ درجه فارنهایت

لرز شدید

خونریزی یا کبودی غیر معمول

یک واکنش آلرژیک، که ممکن است باعث تورم، بثورات پوستی یا خارش شدید شود

درد در محل تزریق یا کاتتر

سردردهای شدید یا سایر دردهای غیرعادی

اسهال مداوم، استفراغ، یا هر دو

وجود خون در مدفوع یا ادرار

نتیجه گیری

شیمی درمانی می تواند یک درمان موثر برای سرطان باشد، اما می تواند اثرات نامطلوبی نیز داشته باشد.

قبل از شروع درمان، با پزشک صحبت کنید که کدام یک از عوارض جانبی محتمل است، چه مدت ممکن است طول بکشد و چقدر ممکن است شدید باشد.

اگر عوارض جانبی رخ دهد، تیم مراقبت از سرطان ممکن است بتواند به مدیریت آنها کمک کند. درمان ها و تکنیک های مقابله ای می توانند بسیاری از عوارض جانبی شیمی درمانی را کاهش داده و تسکین دهند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *