سبک زندگی

عوارض نوشیدنی انرژی زا : شواهد به ما چه می گویند؟

عوارض نوشیدنی انرژی زا

اختصاصی فارمافوری: دنیای نوشیدنی های انرژی زا دنیایی هوس انگیز است. متخصصان، روی بی عارضه بودن آن ها قسم می خورند. گروهی از مخالفان تمام تلاش خود را می کنند تا نسبت به عوارض نوشیدنی انرژی زا به مردم هشدار دهند. یک فرد عادی در خیابان معمولاً از طرفین دعوا چیز زیادی نمی داند.

بیایید نگاهی بیندازیم به شواهد موجود در مورد ایمنی نوشیدنی های انرژی زا و اینکه آیا آنها اثر مخرب خاصی بر روی سلامتی دارند یا خیر.

تاریخچه نوشیدنی های انرژی زا

اگر قهوه را حساب نکنیم (که ممکن است از نظر فنی یکی از اولین نوشیدنی های انرژی زای محبوب باشد. که به صورت انبوه مصرف می شود.) ، کوکاکولا  اولین نوشیدنی انرژی زا مدرن بوده است. انرژی زا بودن آن نه فقط به دلیل کافئی، بلکه به این دلیل بود که کوکائین نیز از جمله مواد تشکیل دهنده آن بود. البته بعدها و در سال ۱۹۰۳ کوکائین از ترکیب کوکاکولا حذف شد.

امروزه نوشیدنی های انرژی زا در همه جا دیده می شوند. فروش آن نیز افزایش یافته است. بازدیدی سریع از یخچال های سوپرمارکتها نشان خواهد داد این نوشیدنی ها چقدر محبوبیت هستند. استفاده از آنها در اکثر گروههای سنی به طرز چشمگیری افزایش یافته است. بدیهی است که سوالاتی در مورد اثرات این نوشیدنی های انرژی زا بر سلامت افراد مطرح می شود.

عوارض نوشیدنی انرژی زا

 

عناصر تشکیل دهنده

برای درک تأثیرات این نوشیدنی ها بر بدن  بهتر است نگاهی اجمالی داشته باشیم به مواد غذایی که اکثر نوشیدنی های انرژی زا حاوی آن ها هستند. در اینجا برخی از مواد رایج داخل نوشیدنی های”انرژی زا” ذکر شده است:

  • کافئین
  • تورین
  • قند
  • گوارانا
  • جینسینگ

کافئین

کافئین شاید از همه شناخته شده تر باشد. یک قوطی ۸.۳ اونسی نوشیدنی انرژی زا ردبول در هر وعده حدود ۸۰ میلی گرم کافئین دارد. یک قوطی ۱۶ اونسی نوشیدنی انرژی زا Rockstar حدود ۱۶۰ میلی گرم کافئین دارد. برای اینکه درک بهتری داشته باشید باید بگوییم  ۱ اونس اسپرسو بین ۴۷ میلی گرم تا ۷۵ میلی گرم کافئین دارد.

با وجود همه سرزنش هایی که به خاطر مصرف مقادیر زیادی نوشیدنی انرژی زا متوجه نوجوانان و جوانان است اما مشخص شده است بزرگسالان به طور میانگین از کافئین بیشتری استفاده می کنند. البته فقط قسمت کمی از این کافئین از نوشیدنی های انرژی زا تأمین می شود.

یک واقعیت جالب توجه این است که در ایالات متحده ، تولید کننده نیازی به ذکر مقدار کافئین در برچسب مواد غذایی ندارد. این امر بیشتر به دلایل فنی مربوط است. در جدول اطلاعات تغذیه ای که روی برچسب های مواد غذایی مشاهده می کنیم فقط لازم است اطلاعات مربوط به مواد مغذی ذکر شود.

تورین

تورین یک اسید آمینه است. به طور طبیعی در منابع پروتئینی از جمله شیر ، گوشت و ماهی یافت می شود. ماده ای رایج در مکمل های ورزشی است. اعتقاد بر این است که توانایی ورزشی را افزایش می دهد.

با این حال ، مقادیر بالای تورین در خون می تواند عواقب مخربی داشته باشد. این امر به ویژه در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) اتفاق می افتد.

با این حال ، اینکه مصرف یک وعده معمولی از اکثر نوشیدنی های انرژی زا حاوی آن حد از تورین نیست که به کلیه افرادی که سالمند آسیب جدی وارد نمی کند.

قند

بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا ، مانند نوشابه های گازدار ، حاوی مقدار زیادی کالری هستند. که ناشی از قند درون آن ها است. همگی ما از آثار منفی مصرف بیش از حد قند آگاه هستیم.

 

تأثیرات بر کلیه ها

علاوه بر اثرات مضر گزارش شده از تجمع تورین در صورت مصرف بیش از حد نوشیدنی انرژی زا ، همچنین داده هایی وجود دارد که از اثرات متفاوت ناشی از مصرف بیش از حد “رِد بول” سخن می گوید. از جمله نارسایی حاد کلیوی، افزایش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک، تپش قلب و حتی کاهش خون رسانی به مغز.

چکیده مقاله ای که سال ۲۰۱۹ در جلسه انجمن قلب آمریکا در کالج قلب و عروق آمریکا ارائه شد  نشان می داد که بزرگسالان سالم و جوان که نوشیدنی انرژی زا مصرف می کنند با افزایش قابل توجه فشار خون در حالت استراحت مواجه شده اند. که می تواند زمینه ساز بیماری های قلبی-عروقی (حمله قلبی ، درد قفسه سینه ، سکته مغزی) شود.

 

نظارت اندک نهادهای ناظر

دانستن این نکته حائز اهمیت است که هیچ یک از نوشیدنی های انرژی زا تحت نظارت سازمان غذا و دارو (FDA) قرار ندارند. بنابراین هیچ قانونی درباره اینکه از چه موادی می توان برای تهیه آن استفاده کرد وجود ندارد. و هیچ تولید کننده ای موظف به توضیح در مورد کارایی محصول نیست.

این در حالی است که بارها گزارش هایی پیرامون مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا منتشر شده است.

FDA یکی از سازمانهای فدرال است که درباره مرگ و میر یا دیگر بیماری های گزارش شده مرتبط با نوشیدنی انرژی زا تحقیق خواهد کرد.

موضع تولید کنندگان نوشیدنی های انرژی زا

در حال حاضر ، اکثر تولیدکنندگان این نوشیدنی ها در گزارش های داوطلبانه و اجباری پیرامون عوارض نوشیدنی انرژی زا با روی باز شرکت می کنند.

به نظر می رسد که موضع رسمی و فعلی تولیدکنندگان این است که اطلاعات کافی در مورد مواد موجود در نوشیدنی های انرژی زا وجود ندارد. بنابراین نمی توان به طور قطعی رابطه علت و معلولی بین نوشیدنی های انرژی زا و مرگ و بیماری را اثبات کرد. حقیقتا هم همینطور است. هنوز عوارض این نوشیدنی ها کاملا به اثبات نرسیده است. اگرچه شواهد اغلب به ضرر آن هاست.

 

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *