بیماری ها

فشار خون دیاستولیک پایین: علل، درمان و موارد دیگر

فشار خون دیاستولیک پایین: علل، درمان و موارد دیگر

فشار خون دیاستولیک پایین: علل، درمان و موارد دیگر. این نوع بیماری مربوط به زمانی است که فشار خون بین ضربان قلب کمتر از آنچه باید باشد. فشار خون نیرویی است که خون به شریان ها وارد می کند، زیرا قلب آن را به اطراف بدن پمپاژ می کند.

این مقاله نگاهی دقیق‌تر به فشار خون پایین دیاستولیک، از جمله علل، علائم و درمان‌های آن دارد.

فشار خون دیاستولیک پایین چیست؟

فردی که فشار خون دیاستولیک پایین دارد ممکن است دچار سبکی سر و گیجی شود.

در اندازه گیری فشار خون از دو عدد استفاده می شود که بر حسب میلی متر جیوه ثبت می شود. پزشکان دو عدد اندازه گیری می کنند:

فشار خون سیستولیک: این عدد بالاترین است. و اندازه گیری می کند که خون در هنگام ضربان قلب چه مقدار فشار به دیواره شریان وارد می کند.

فشار خون دیاستولیک: این عدد پایین‌تر است که فشاری را که خون به دیواره‌های شریان وارد می‌کند، هنگام استراحت قلب در بین ضربان‌ها نشان می‌دهد.

اندازه گیری فشار خون ابتدا عدد فشار خون سیستولیک و در مرحله دوم فشار خون دیاستولیک را نشان می دهد. پزشک فشار خون فرد را با در نظر گرفتن هر دو عدد ارزیابی می کند. در اکثر بزرگسالان، فشار خون سالم معمولاً کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه است. فشار خون پایین یا افت فشار خون، فشار خونی است که زیر ۹۰/۶۰ میلی متر جیوه است.

فشار خون دیاستولیک پایین، یا فشار خون دیاستولیک ایزوله، زمانی است که فشار خون دیاستولیک به زیر ۶۰ میلی متر جیوه می رسد، در حالی که فشار خون سیستولیک در سطح نرمال باقی می ماند.

هنگامی که قلب در بین ضربان ها استراحت می کند، عروق کرونر خون غنی از اکسیژن را دریافت کرده و قلب را تامین می کنند. اگر فشار دیاستولیک خیلی پایین باشد، قلب خون و اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. این ممکن است به مرور زمان باعث ضعیف شدن قلب شود.

علل

افزایش سن می تواند خطر فشار خون پایین دیاستولیک را افزایش دهد. سایر عوامل خطر شامل مصرف داروهای ، مانند داروهای ضد افسردگی، دیورتیک ها یا داروهایی برای درمان اختلال نعوظ است.

افراد مسن‌تری که داروهای فشار خون بالا مصرف می‌کنند بیشتر در معرض خطر کاهش فشار خون دیاستولیک هستند.

برخی از افراد به طور طبیعی فشار خون پایین تری دارند که هیچ مشکلی برای سلامتی آنها ایجاد نمی کند. سایر افراد ممکن است به دلیل مشکلی در سلامتی خود دچار افت فشار خون شوند. این مسائل می تواند شامل موارد زیر باشد:

دیابت

مشکلات قلبی

بیماری پارکینسون

عفونت شدید

کم خونی

واکنش آلرژیک

برخی از افراد ممکن است افت فشار خون با واسطه عصبی را نیز تجربه کنند، که در آن فشار خون پس از ایستادن طولانی مدت کاهش می یابد

فشار خون پایین نیز می تواند به دلایل زیر باشد:

بارداری

استراحت طولانی مدت در رختخواب

خون ریزی

کم آبی بدن

مصرف نمک زیاد

الکل

حرکت از حالت دراز کشیدن به حالت ایستاده می تواند منجر به کاهش فشار خون شود. این امر معمولاً ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد.

کاهش فشار خون نیز ممکن است برای برخی افراد بعد از صرف غذا اتفاق بیفتد. بیشتر در افراد مسن، افراد مبتلا به فشار خون بالا یا افراد مبتلا به بیماری پارکینسون رخ می دهد.

علائم

فردی که فشار خون دیاستولیک پایینی دارد ممکن است احساس سرگیجه و خستگی کند. همچنین ممکن است بیشتر سقوط کنند. این امر می تواند به ویژه در افراد مسن خطرناک باشد.

معمولا فشار خون پایین هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. در محدوده خاصی، فشار خون پایین می تواند سالم باشد. فشار خون پایین زمانی که علائم دیگری وجود داشته باشد مشکل ساز می شود، مانند:

احساس سبکی سر

غش کردن

حالت تهوع

تشنگی یا کم آبی غیر معمول

گیجی

احساس ضعف

تاری دید

پوست سرد، لطیف، رنگ پریده

تنفس سریع و کم عمق

افسردگی

تپش قلب

سردرد

علائم ممکن است هنگام نشستن یا استراحت کاهش یابد. اگر فشار خون خیلی پایین بیاید، اندام های حیاتی بدن مواد مغذی و اکسیژن کافی برای عملکرد صحیح دریافت نمی کنند. این می تواند منجر به شوک بدن شود. اگر این اتفاق بیفتد، فرد باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

تشخیص

برای تعیین اینکه آیا یک فرد فشار خون دیاستولیک پایینی دارد یا خیر، پزشک از یک فشارسنج، دستگاهی که دور بازوی فرد بسته می‌شود، برای اندازه‌گیری فشار خون استفاده می‌کند. پزشک میزان دیاستولیک زیر ۶۰ میلی‌متر جیوه را بسیار پایین در نظر می‌گیرد.

پزشک می‌تواند آزمایش‌های بیشتری را برای شناسایی علت فشار خون پایین فرد انجام دهد، از جمله:

آزمایش خون یا ادرار

نوار قلب برای خواندن سیگنال های الکتریکی قلب برای تشخیص ریتم و هر گونه ناهنجاری

اکوکاردیوگرام برای نشان دادن تصاویر دقیق از قلب

یک تست استرس، که در آن فرد هنگام ورزش تحت نظارت قلب قرار می گیرد

اگر فرد مورد آزمایش متوجه شود که اغلب غش می‌کند، پزشک ممکن است از تست میز شیب استفاده کند. آن‌ها از تسمه‌هایی برای محکم کردن فرد روی میز استفاده می‌کنند، زیرا میز در زوایای مختلف کج می‌شود تا ببیند بدن چگونه واکنش نشان می‌دهد.

درمان

گزینه های درمانی متعددی وجود دارد که می تواند به بهبود دیاستولیک پایین خون کمک کند، مانند:

صحبت با پزشک در مورد تغییر برخی داروها

پوشیدن جوراب های فشرده، که گردش خون را بهبود می بخشد

خوردن غذاهای شور بیشتر یا نوشیدن کافئین بیشتر برای افزایش موقت فشار خون به طور موقت

پزشکان ممکن است داروهایی مانند فلودروکورتیزون و میدودرین را برای درمان انواع خاصی از فشار خون پایین تجویز کنند. با این حال، در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان فشار خون پایین دیاستولیک موجود نیست.

جلوگیری

با توجه به اینکه سن می تواند عامل مهمی برای کاهش فشار خون دیاستولیک باشد، همیشه نمی توان از آن پیشگیری کرد.

با این حال، حفظ وزن سالم، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می تواند به ثابت نگه داشتن سطح فشار خون و همچنین به حفظ سلامت قلب کمک کند.

مدیریت

چندین تغییر در سبک زندگی وجود دارد که فردی با فشار خون دیاستولیک پایین می تواند برای مدیریت شرایط خود ایجاد کند:

ترک سیگار

کاهش مصرف الکل

خوردن وعده های غذایی کوچکتر

نوشیدن آب بیشتر

ورزش کردن

عدم نشستن یا ایستادن طولانی مدت

هنگام نشستن یا دراز کشیدن به آرامی بلند شوید

چشم انداز

به طور کلی، فشار خون پایین باعث مشکلات سلامتی اضافی نمی شود. با این حال، می تواند خطر سقوط را افزایش دهد، که به ویژه برای افراد مسن خطرناک است.

افراد مبتلا به فشار خون دیاستولیک پایین نیز ممکن است خطر نارسایی قلبی را افزایش دهند، بنابراین افراد باید آن را تا حد امکان مدیریت کنند.

علائم نارسایی قلبی عبارتند از:

تنگی نفس

سرفه های مداوم

تورم در قسمت پایین بدن

خستگی

حالت تهوع

گیجی

لمس

هر فردی که بیش از یکی از این علائم را تجربه می کند باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

تغییرات در رژیم غذایی، ورزش و سبک زندگی همگی می توانند به افزایش فشار خون دیاستولیک پایین کمک کنند. افراد مبتلا به فشار خون دیاستولیک پایین باید به طور منظم به پزشک مراجعه کنند. این تضمین می‌کند که پزشک هر مشکل جدیدی ناشی از فشار خون پایین را به سرعت پیدا کند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *