خواص مواد غذایی

فواید سلامتی بادام

فواید سلامتی بادام

فواید سلامتی بادام. بادام حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و فیبر است و بنابراین ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد. فقط یک مشت بادام – تقریباً ۱ اونس – حاوی یک هشتم پروتئین مورد نیاز روزانه یک فرد است.

مردم می توانند بادام را به صورت خام یا برشته به عنوان میان وعده میل کنند یا به غذاهای شیرین یا خوش طعم اضافه کنند. همچنین به صورت برش، پوسته، برش خورده، به صورت آرد، روغن، کره یا شیر بادام در دسترس هستند.

مردم بادام را یک آجیل می نامند، اما آنها به جای یک مغز واقعی، دانه هستند.

درخت بادام ممکن است یکی از اولین درختانی بوده باشد که مردم کشت می کردند. در اردن، باستان شناسان شواهدی از درختان بادام اهلی شده یافتند که قدمت آنها به ۵۰۰۰ سال قبل می رسد.

در این مقاله، برخی از دلایل سالم بودن بادام را بخوانید.

فواید بادام

چندین فایده بالقوه برای سلامتی وجود دارد که دانشمندان با بادام مرتبط کرده اند.

بادام و کلسترول

خوردن بادام ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد.

بادام سرشار از چربی است، اما چربی اشباع نشده است. این نوع چربی خطر لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول «بد» را افزایش نمی دهد.

انجمن قلب آمریکا (AHA) اشاره می کند که چربی های غیراشباع ممکن است وضعیت کلسترول خون فرد را بهبود بخشد.

علاوه بر این، بادام فاقد کلسترول است.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ نشان می دهد که مصرف بادام ممکن است به این موارد منجر شود:

افزایش سطح ویتامین E در پلاسما و گلبول های قرمز

کاهش سطح کلسترول کلی

به گفته این محققان، ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که می تواند به توقف فرآیند اکسیداسیون که باعث انسداد عروق کلسترول می شود، کمک کند.

مطالعات بیشتر نتایج مشابهی پیدا کرده است.

نویسندگان یک بررسی معتبر در سال ۲۰۱۸ خاطرنشان می کنند که مواد مغذی موجود در بادام ممکن است به افزایش یا حفظ سطوح لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول «خوب» کمک کند. آنها به مردم توصیه کردند برای محافظت از سلامت قلب روزانه حدود ۴۵ گرم بادام مصرف کنند.

بادام و خطر سرطان

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ به بررسی مصرف آجیل و خطر ابتلا به سرطان پرداخت.

نویسندگان خطر ابتلا به سرطان سینه را در میان افرادی که مقادیر بیشتری بادام زمینی، گردو و بادام مصرف می کردند، در مقایسه با افرادی که مصرف نمی کردند، دو تا سه برابر کمتر شناسایی کردند.

آنها به این نتیجه رسیدند که “بادام زمینی، گردو و بادام به نظر می رسد یک عامل محافظتی برای ایجاد سرطان سینه هستند.”

بادام و بیماری های قلبی

بادام همراه با سایر آجیل ها و دانه ها ممکن است به بهبود سطح لیپید یا چربی در خون کمک کند. این امر می تواند برای سلامت قلب مفید باشد.

در مطالعه ای در سال ۲۰۱۴، دانشمندان دریافتند که بادام به میزان قابل توجهی سطح آنتی اکسیدان ها را در جریان خون افزایش می دهد، فشار خون را کاهش می دهد و جریان خون را بهبود می بخشد. شرکت کنندگان همگی مردان سالم بین ۲۰ تا ۷۰ ساله بودند که به مدت ۴ هفته روزانه ۵۰ گرم بادام مصرف می کردند.

محققان معتقدند که این امر ممکن است به دلایل زیر باشد:

ویتامین E، چربی های سالم و فیبر که به فرد کمک می کند احساس سیری کند

تاثیر آنتی اکسیدانی فلاونوئیدها

محققان خوردن یک مشت بادام در روز را برای به دست آوردن این فواید توصیه می کنند.

بادام و ویتامین E

بادام حاوی مقادیر نسبتاً بالایی ویتامین E است. ویتامین E حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند توکوفرول است. یک اونس (۲۸.۴ گرم) بادام ساده ۷.۲۷ میلی گرم  ویتامین E را تامین می کند که تقریباً نصف نیاز روزانه یک فرد است.

ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو در بدن کمک می کنند. این آسیب زمانی رخ می دهد که رادیکال های آزاد بیش از حد انباشته شوند.

رادیکال های آزاد ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن و استرس های محیطی هستند. بدن می تواند بسیاری از آنها را از بین ببرد، اما آنتی اکسیدان های رژیمی نیز به حذف آنها کمک می کنند. سطوح بالای رادیکال های آزاد می تواند باعث استرس اکسیداتیو و در نتیجه آسیب به سلول ها شود. این امر می تواند منجر به بیماری های مختلف و مشکلات سلامتی شود.

دانشمندان همچنین به طور آزمایشی مصرف بیشتر ویتامین E را با خطر کمتر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط کرده اند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۶ اشاره می کند که یک آنتی اکسیدان موجود در ویتامین E، آلفا توکوفرول، ممکن است در کاهش خطر ابتلا به سرطان نقش داشته باشد. با این حال، مطالعات بیشتری برای تأیید این موضوع مورد نیاز است زیرا یافته‌ها در کل متناقض بوده‌اند.

بادام و قند خون

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بادام ممکن است به مدیریت سطح قند خون کمک کند.

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ سطح منیزیم پایینی دارند. کمبود در میان کسانی که در مدیریت سطح قند خون خود مشکل دارند شایع است. دانشمندان نشان داده اند که ممکن است ارتباطی بین کمبود منیزیم و مقاومت به انسولین وجود داشته باشد.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱، ۲۰ افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ به مدت ۱۲ هفته روزانه ۶۰ گرم بادام مصرف کردند. به طور کلی، آنها شاهد پیشرفت هایی در موارد زیر بودند:

سطح قند خون

سطح چربی یا چربی خون

یک اونس بادام ۷۶.۵ میلی گرم منیزیم یا بین ۱۸ تا ۲۴ درصد از نیاز روزانه یک بزرگسال را تامین می کند.

برخی از کارشناسان استفاده از مکمل‌های منیزیم را برای بهبود پروفایل قند خون پیشنهاد می‌کنند، اما بادام ممکن است به جای آن منبع غذایی مناسبی باشد.

بادام به مدیریت وزن کمک می کند

بادام کربوهیدرات کمی دارد اما پروتئین، چربی های سالم و فیبر بالایی دارد.

بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، خوردن بادام به عنوان یک میان وعده در اواسط صبح باعث می شود فرد برای مدتی احساس سیری کند. افراد ۲۸ گرم (۱۷۳ کالری) یا ۴۲ گرم (۲۵۹ کالری) مصرف کردند. میزان کم اشتهای شرکت کنندگان به مقدار بادام مصرفی آنها بستگی داشت.

احساس سیری می تواند به کاهش وزن افراد کمک کند، زیرا آنها کمتر وسوسه می شوند که به دنبال میان وعده های بیشتری باشند.

آجیل اغلب در غلات صبحانه وجود دارد. چه غذاهای صبحانه دیگری می تواند به فرد کمک کند احساس سیری کند؟

بادام سلامت استخوان ها را تقویت می کند

بادام حاوی کلسیم، منیزیم، منگنز، مس، ویتامین K، پروتئین و روی است که همگی به سلامت استخوان کمک می کنند.

کارشناسان بادام را به عنوان راهی برای به دست آوردن برخی از این مواد مغذی توصیه می کنند.

تغذیه

جدول زیر میزان هر ماده مغذی را در یک اونس (۲۸.۴ گرم) بادام نشان می دهد. این تقریباً معادل یک مشت بادام یا حدود ۲۳ مغز بادام است.

ویتامین های B، کولین و پروتئین ممکن است در رژیم غذایی گیاهی کمبود داشته باشند. افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند می توانند نیازهای خود را با خوردن بادام تکمیل کنند.

خطرات

خطرات بالقوه ای وجود دارد که کارشناسان بهداشتی آن را با مصرف بادام مرتبط می دانند.

آلرژی

افرادی که به آجیل حساسیت دارند باید از بادام اجتناب کنند. اگر فردی بعد از خوردن بادام دچار کهیر، تورم و مشکل در تنفس شد، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشد. وضعیتی به نام آنافیلاکسی می تواند به سرعت ایجاد شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

کسانی که آلرژی شناخته شده دارند باید بسته بندی غذاهای آماده را بررسی کنند و مطمئن شوند که غذاهای رستوران ها حاوی آجیل نیستند. این خطر وجود دارد که کیک ها، آب نبات ها، برنج مرزه و بسیاری از غذاها و غذاهای دیگر حاوی آجیل باشند.

خفگی و آسپیراسیون

کودکان خردسال، برخی افراد مسن و هرکسی که در بلعیدن مشکل دارد، به دلیل خطر خفگی، باید از آجیل کامل اجتناب کنند.

افراد مبتلا به زوال عقل، بیماری پارکینسون و کاهش تحرک ممکن است در معرض خطر بیشتری برای آسپیراسیون باشند که می تواند باعث ورود غذا به ریه ها شود. آسپیراسیون غذا می تواند منجر به عوارضی مانند ذات الریه شود.

نتیجه

بادام یک غذای سالم است. طیف وسیعی از مواد مغذی ضروری را فراهم می کنند و می توانند منبع خوبی از پروتئین برای افرادی باشند که از رژیم غذایی گیاهی پیروی می کنند.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *