خانواده سالم, خواص مواد غذایی

فواید ماهی چرب برای سلامتی

فواید ماهی چرب برای سلامتی

فواید ماهی چرب برای سلامتی. ماهی روغنی با فواید بسیاری برای سلامتی از جمله کاهش خطر بیماری قلبی، بهبود توانایی ذهنی و محافظت در برابر سرطان، زوال عقل مرتبط با الکل و آرتریت روماتوئید مرتبط است.

روغن ماهی حاوی دو اسید چرب، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) است. اعتقاد بر این است که اینها برای سیستم قلبی عروقی مفید هستند.

انجمن قلب آمریکا (AHA) مصرف حداقل دو وعده ماهی و به خصوص ماهی های روغنی را در هفته پیشنهاد می کند. یک وعده ۳.۵ اونس ماهی پخته یا تقریباً سه چهارم فنجان ماهی پرک است.

حقایق سریع در مورد ماهی های چرب:

ماهی روغنی با فواید بسیاری برای سلامتی مرتبط است و می توان از آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل لذت برد.

از نظر تغذیه ای، ماهی چرب منبع خوبی از پروتئین و امگا ۳ است.

ماهی های بزرگ را نباید زیاد مصرف کرد، زیرا عناصر کمیاب جیوه در ماهی می تواند به مرور زمان باعث بیماری شود.

مزایایی از جمله کاهش خطر زوال عقل و سرطان مطرح شده است.

انواع ماهی های چرب

ماهی های روغنی مانند سالمون می توانند طیف وسیعی از فواید سلامتی را داشته باشند که بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد.

ماهی های روغنی حاوی مقادیر قابل توجهی روغن در سراسر بافت های بدن و در حفره شکم خود هستند. نمونه هایی از ماهی های روغنی عبارتند از:

ماهی قزل آلا

ماهی سالمون

ساردین

کیپرها

مارماهی ها

طعمه سفید

ماهی خال مخالی

شاه ماهی

ماهی تن

همه این ماهی ها غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند، چه کنسرو شده، چه تازه و چه منجمد.

فواید ماهی چرب برای سلامتی

ماهی روغنی سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳ است که نشان داده است التهاب را کاهش می دهد و به طور بالقوه خطر بیماری قلبی، سرطان و آرتریت را کاهش می دهد. هر دو ماهی سفید و روغنی منابع خوبی از پروتئین بدون چربی هستند. ماهی سفید حاوی اسیدهای چرب است، اما فقط در کبد و در مقادیر کمتر.

بیماری قلب و عروقی

مصرف ماهی های چرب می تواند به محافظت در برابر بیماری های قلبی عروقی کمک کند. مطالعه‌ای که توسط انجمن فیزیولوژیک آمریکا منتشر شده است نشان می‌دهد که روغن ماهی‌های چرب می‌توانند از قلب در زمان استرس‌های روانی نیز محافظت کنند.

روماتیسم مفصلی

مطالعه ای که در مجله Annals of the Rheumatic Diseases منتشر شد، مصرف متوسط ​​روزانه حداقل ۰.۲۱ گرم (یا ۲۱۰ میلی گرم) در روز امگا ۳ را با ۵۲ درصد کمتر خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (RA) مرتبط دانست. تحقیقات دیگر نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است در برابر پیشرفت آتی آرتریت روماتوئید محافظت کنند.

زوال عقل

در میان افرادی که از الکل سوء استفاده می کنند، روغن ماهی ممکن است از زوال عقل محافظت کند. سلول‌های مغزی که در معرض ترکیبی از روغن ماهی و الکل قرار گرفتند، در مقایسه با سلول‌های مغزی که فقط در معرض الکل بودند، ۹۵ درصد کمتر دچار التهاب عصبی و مرگ نورون‌ها شدند.

سرطان های دهان و پوست

مصرف ماهی روغنی ممکن است در برابر سرطان های دهان و پوست در مراحل اولیه و اواخر سرطان محافظت کند. مشخص شده است که اسید چرب امگا ۳ در دوزهایی که سلول های طبیعی را تحت تأثیر قرار نمی دهد، رشد سلول های بدخیم و پیش بدخیم را هدف قرار داده و به طور انتخابی مهار می کند.

رشد حسی، شناختی و حرکتی

تحقیقات نشان می دهد که مصرف ماهی های روغنی در ماه های آخر بارداری می تواند اثرات مثبتی بر رشد حسی، شناختی و حرکتی کودک داشته باشد. همان مطالعه نشان نداد که تغذیه با شیر مادر فواید یکسانی دارد.

آسم

احتمال بروز علائم آسم در فرزندان زنانی که در دوران بارداری به طور منظم ماهی قزل آلا مصرف می کردند در سن ۲.۵ سالگی کمتر است.

محافظت از بینایی و حافظه

می تواند از کاهش بینایی محافظت کند. دانشمندان ارتباطی بین مصرف ماهی های چرب و کاهش خطر کاهش بینایی در افراد مسن را شناسایی کرده اند. یک مطالعه منبع معتبر منتشر شده در PLOS One نشان می دهد که خوردن ماهی روغنی ممکن است حافظه کاری را بهبود بخشد.

سرطان سینه و پروستات

یک متاآنالیز تقریباً ۹۰۰۰۰۰ زن، مصرف بیشتر ماهی های چرب را با خطر کمتر سرطان سینه مرتبط دانسته است. با این حال، تیم دیگری دریافت که مردانی که مقادیر زیادی روغن امگا ۳ در خونشان دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

چقدر ماهی روغنی برای سلامتی مفید است؟

اگرچه خوردن ماهی روغنی جنبه های زیادی از سلامتی را افزایش می دهد، اما مصرف بیش از حد آن ممکن است مفید نباشد. نتایج یک مطالعه خطر مرگ زودرس را در افرادی که هم سطح کلسترول HDL بالا و هم پایین دارند نشان می‌دهد که این سوال را مطرح می‌کند که آیا HDL بیشتر همیشه بهتر است یا خیر.

همچنین، سطوح بالای HDL می تواند برای افرادی که تحت دیالیز هستند مضر باشد، زیرا می تواند سطح التهاب را افزایش دهد.

آلاینده های ماهی های روغنی

ماهی های بزرگ مانند اره ماهی، باید در حد اعتدال مصرف شوند زیرا حاوی سطوح بالاتری از آلاینده ها هستند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) خاطرنشان می کند که تقریباً همه ماهی ها و صدف ها حاوی ردپایی از جیوه هستند. ماهی های روغنی همچنین حاوی آلاینده هایی به نام پلی کلر بی فنیل (PCB) و دیوکسین هستند.

این آلاینده ها تاثیر فوری بر سلامتی ندارند، اما در طولانی مدت می تواند مضر باشد. ماهی‌های بزرگ‌تر حاوی آلاینده‌ها و فلزات سنگین بیشتری هستند، بنابراین، برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض و خطرات، باید به ندرت مصرف شوند.

این ماهی ها عبارتند از:

کوسه

کاشی ماهی

اره ماهی

مارلین

شاه ماهی خال مخالی

دیوکسین ها ترکیبات بسیار سمی هستند. انسان از طریق محصولات حیوانی از جمله ماهی در معرض آنها قرار می گیرد. قرار گرفتن در معرض زیاد می تواند باعث ضایعات پوستی و اختلال در سیستم ایمنی و تولید مثل شود.

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف تهیه شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *