دارو-غذا

لیکوپن چیست و چرا همه باید آن را به رژیم غذاییمان اضافه کنیم؟

لیکوپن چیست

لیکوپن چیست؟ لیکوپن یک ترکیب طبیعی است که در میوه ها و سبزیجات قرمز ِروشن مانند گوجه فرنگی ، هندوانه و گریپ فروت یافت می شود. لیکوپن یک کاروتنوئید است. این ترکیب حاوی رنگدانه های زرد، نارنجی یا قرمز است. از این رو این رنگ را به گیاهان می بخشد. لیکوپن دارای خواص بسیاری برای سلامتی است.

محصولات دارای گوجه فرنگی دارای بیشترین میزان لیکوپن است. سس گوجه فرنگی، رب، آب گوجه فرنگی و سس پیتزا به عنوان بالاترین منابع لیکوپن در یک رژیم غذایی در نظر گرفته می شود. و حدود ۸۰ درصد لیکوپن دریافتی در بین مردم آمریکا را تشکیل می دهد. البته سس ها و رب هایی که طبیعی باشند. و البته لیکوپن در این مقادیر چندان اثر بخش نیست

بنابراین می توانید مکمل هایی که حاوی لیکوپن طبیعی هستند را از داروخانه ها تهیه و مصرف کنید. (برای مشاهده قیمت و توضیحات محصول بر روی نام آن کلیک کنید.)

با لیکوپن به آب مروارید مبتلا نمی شوید

یکی از بزرگترین مزایای لیکوپن آنتی اکسیدان بودن  اش است. که از بدن در برابر استرس رادیکال های آزاد محافظت می کند. این رادیکال های آزاد می توانند به دی اِن اِی و سایر ساختارهای سلولی آسیب برسانند.

خواص آنتی اکسیدانی به تامینِ تعادلِ فعالیت رادیکال های آزاد در بدن کمک می کند. از این طریق از بدن در برابر برخی بیماری ها محافظت کند. استخوان ها را قدرتمند و سالم نگه دارد و با کمک به جلوگیری از آب مروارید، تخریب ماکولا و سایر اختلالات چشمی مرتبط با سن، به بهبود بینایی کمک می کند. بنابراین می توانیم در پاسخ به سوال لیکوپن چیست؟ بگوییم یک آنتی اکسیدن جهت پیشگیری از آب مروارید!

با لیکوپن از سرطان دور بمانید

مطالعات پیشین از ارتباط میان لیکوپن و پیشگیری از سرطان حکایت دارد. هر چند هنوز  به تحقیقات بیشتری نیاز است. لیکوپن به خاطر مشخصات آنتی اکسیدانی رشد سرطان را متوقف کرده و آنزیم هایی را در بدن ایجاد کند که به تجزیه عوامل ایجاد کننده سرطان کمک می کند. پس همچنین می توانیم در پاسخ به سوال لیکوپن چیست؟ بگوییم یک آنتی اکسیدن جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان!

لیکوپن از قلب شما محافظت می کند

تحقیقات منتشر شده در مجله تغذیه بالینی آمریکا نشان داد که لیکوپن علاوه بر خاصیت آنتی اکسیدانی از قدرتِ کاهش کلسترول LDL (بد) و افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) برخوردار است.

همچنین افرادی که  مقادیر بیشتری لیکوپن در بافتهای خود دارند کمتر در معرض حمله قلبی، انسداد رگها، فشار خون بالا و سایر بیماریهای قلبی عروقی هستند. و همچنین می توانیم در پاسخ به سوال لیکوپن چیست؟ بگوییم یک آنتی اکسیدن که از قلب و عروق به خوبی محافظت می کند!

سایر خواص لیکوپن

هرچند پیشگیری از سرطان و کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی دو خاصیت بزرگ و بالقوه لیکوپن هستند؛ اما  یک رژیم غذایی حاوی  لیکوپن بالا از چند خاصیت دیگر نیز برخوردار است.

نتایج یک مطالعه که در مجله نورولوژی Neurology منتشر شده نشان می دهد لیکوپن ممکن است به جلوگیری از سکته مغزی، به ویژه سکته های ناشی از لخته شدن خون( ترومبوز) کمک کند. محققان تصور می کنند علت این امر مبتنی بر این واقعیت است که لیکوپن علاوه بر کاهش التهاب همچنین باعث بهبود سطح کلسترول می شود. دو عاملی که در ممانعت از بروز سکته مغزی دخیل هستند.

لیکوپن به همراه سایر کاروتنوئیدها همچنین از آسیب های پوستی بر اثر اشعه ماورابنفش که ناشی از نور خورشید است محافظت می کند. به همین خاطر به لیکوپن ضد آفتاب خوراکی نیز می گویند.

عوارض جانبی احتمالی

وقتی لیکوپن با خوردن غذاها جذب می شود برای همه افراد بی خطر است. ولی وقتی به شکل مکمل و در دوزهای زیاد و بالاتر از مقدار توصیه شده مصرف شود، می تواند منجر به بیماری به نام لیکوپنمی شود که با تغییر رنگ پوست به نارنجی یا قرمز همراه است. این شرایط به خودی خود بی ضرر است. با داشتن یک رژیم غذایی که حاوی مقادیر اندکی لیکوپن باشد و قطع مصرف مکمل از بین می رود.

در دوران بارداری مصرف نکنید!

لیکوپن به صورت مکمل در دسترس است. اما افرادی که باردار یا شیرده هستند باید از مصرف آن اجتناب کنند. زیرا برخی تحقیقات نشان داد مصرف روزانه این مکمل خطر زایمان زودرس و وزن کم نوزداد هنگام تولد را افزایش می دهد.

دیگر خطرات!

کسانی که برای فشار خون پایین دارو مصرف می کنند  نباید لیکوپن مصرف کنند ، زیرا می تواند باعث کاهش بیشتر فشار خون شود.

همچنین مصرف همزمان این مکمل با ضدانعقادهای قوی مثل وارفارین و کلوپیدوگرل بدون نسخه پزشک توصیه نمی شود.

دوز و نحوه مصرف

لیکوپن از منابع غذایی تأمین می شود و مقدار مصرفی توصیه شده مشخصی ندارد. به طور متوسط ​​هر فرد روزانه تقریباً ۲ میلی گرم در رژیم خود مصرف می کند. این میزان برای برخورداری از فواید این آنتی اکسیدان کافی نیست. تحقیقات نشان می دهد کسانی که فشار خون بالا دارند و روزانه ۱۲ میلی گرم لیکوپن مصرف می کنند ، سطح فشار خونشان کنترل می شود.

در چه غذاهایی موجود است؟

غذاهایی که بیشترین میزان لیکوپن را می توان در آن ها جستجو کرد عبارتند از: گواوا، گوجه فرنگی، گریپ فروت، پاپایا، فلفل دلمه ای قرمز، خرمالو، مارچوبه (حتی اگر مارک نارنجی یا قرمز نداشته باشد)، کلم قرمز و انبه.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *