دارو-غذا

ماکا چیست و چه خواصی برای ما دارد؟

ماکا چیست

اختصاصی فارمافوری: خیلی از ما حتی نام “ماکا” را هم نشنیده ایم. در پاسخ به این سوال که ماکا چیست باید بگوییم: “ماکا گیاهی در کشور پرو است که در کوههای آند رشد می کند. ماکا از جمله سبزیجات چلیپایی است. به این معنی که از خانواده کلم بروکلی ، کلم و کلم پیچ است.”

ماکا از مواد رایج در پخت و پز در  پرو است و به غذاها طعم خاصی می بخشد. گیاه ریشۀ ماکا را می توان به صورت پودر درآورده و به وعده های غذایی یا اسموتی ها اضافه کرد.

گذشته از کاربردهای آشپزی ، ماکا همچنین می تواند فواید متعددی برای سلامتی داشته باشد. در این مقاله ۱۰ مورد از خواص ریشه ماکا برای سلامتی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

 

ماکا چیست و چه خواصی برای ما دارد؟

 

ده خاصیت اصلی ریشه ماکا

مجموعه ای از خواص بالقوه ریشه ماکا وجود دارد. از جمله:

افزایش میل جنسی

مشهورترین مزیت ریشه ماکا ، توانایی آن در افزایش میل جنسی است. به گونه ای که اولین پاسخ به پرسش “ماکا چیست” میتواند افزاینده قدرت جنسی باشد. شواهد علمی متعددی برای تأیید این ادعا وجود دارد.

به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال ۲۰۰۲ نشان داد مردانی که روزانه ۵/۱ یا ۳ گرم ماکا مصرف کردند از میل جنسی بیشتری در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کردند برخوردار هستند.

یک پژوهش معتبر در مورد ماکا و عملکرد جنسی نشان می دهد که ماکا می تواند میل جنسی را بهبود بخشد. اما نویسندگان آن هشدار دادند که تحقیقات بیشتری لازم است.

یک مطالعه با منابع معتبر در سال ۲۰۱۵ نیز نشان داد که ریشه ماکا می تواند در کاهش اختلال عملکرد جنسی در زنان یائسه که داروی ضد افسردگی مصرف می کنند ، کمک کند.

بر اساس همین مطالعات مکمل هایی برای افزایش میل جنسی زنان و مردان با نام های ماکاویت اف و ماکاویت ام تهیه شده اند. (برای مشاهده این محصولات می توانید بر روی نام این محصولات کلیک کنید.)

 

کاهش اختلال نعوظ

ریشه ماکا همچنین می تواند برای افرادی که دچار اختلال نعوظ (ED)  هستند فوایدی داشته باشد. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۹ به بررسی تأثیر مصرف ۲.۴ گرم ریشه ماکا در روز به مدت ۱۲ هفته بر احساس شرکت کنندگان نسبت به سلامت عمومی و جنسی آنها پرداخت.

شرکت کنندگان در این مطالعه مردان با اختلال نعوظ خفیف بودند. کسانی که از ریشه ماکا استفاده کرده بودند افزایش قابل توجهی در بهزیستی جنسی نسبت به افرادی که دارونما مصرف کرده بودند تجربه کردند. به همین خاطر مکمل تستوکال از عصاره ریشه ماکا کمک گرفته است. (برای مشاهده این محصول می توانید بر روی نام این محصولات کلیک کنید.)

 

تقویت انرژی و استقامت

برخی از ورزشکاران و بدنسازان از ریشه ماکا به عنوان مکمل برای افزایش انرژی و قوای ورزشی استفاده می کنند. شواهدی چند برای تأیید این موضوع وجود دارد.

یک مطالعه آزمایشی در سال ۲۰۰۹ نشان داد که مصرف عصاره ماکا به مدت ۱۴ روز باعث بهبود عملکرد دوچرخه سواران مرد در یک مسیر ۴۰ کیلومتری می شود.

همان مطالعه نشان داد که عصاره ماکا میل جنسی را در شرکت کنندگانی که از آن استفاده کرده اند بهبود می بخشد.

افزایش باروری

یکی دیگر از کاربردهای گسترده ریشه ماکا ، افزایش قدرت باروری ، به ویژه در مردان است.

نتایج مطالعاتی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که ریشه ماکا  کیفیت اسپرم را در مردان بارور و نابارور افزایش می دهد.

 

بهبود روحیه

ماکا حاوی فلاونوئیدها است. که تصور می شود باعث بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب می شود. یک مطالعه در ۱۴ زن یائسه نشان داد که ماکا احساس اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد.

همچنین ، یک مطالعه  معتبر در سال ۲۰۱۵ نشان داد ماکا می تواند علائم افسردگی را در زنان یائسه کاهش دهد. محصول ماکاویت اف نیز، برای این منظور کاربرد دارد. (برای مشاهده این محصول می توانید بر روی نام این محصولات کلیک کنید.)

 

کاهش فشار خون

این احتمال وجود دارد که ریشه ماکا همچنین بتواند به بهبود فشار خون کمک کند. همان مطالعه ای در سال  ۲۰۱۵ نشان می داد که مصرف ۳.۳ گرم ماکا در روز به مدت ۱۲ هفته فشار خون را در زنان یائسه چینی کاهش می دهد.

 

کاهش آسیب خورشید

یک مطالعه حیوانی نشان می دهد ماکا می تواند به محافظت از پوست در برابر اشعه UV کمک کند. یک مطالعه حیوانی دیگر در سال ۲۰۱۱ نشان داد که عصاره برگهای ماکا از تشکیل سلولهای آفتاب سوختگی جلوگیری میکند.

 

مبارزه با رادیکال های آزاد

ریشه ماکا همچنین باعث افزایش آنتی اکسیدان های طبیعی در بدن مانند گلوتاتیون و سوپراکسید دیسموتاز می شود.

آنتی اکسیدان ها به مبارزه با رادیکال های آزاد ، که می توانند به سلول های بدن آسیب برسانند، کمک می کنند. برخی از افراد معتقدند که آنتی اکسیدان ها می توانند به جلوگیری از برخی بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و سرطان کمک کنند.

 

کاهش علائم یائسگی

برخی از طرفداران ریشه ماکا معتقدند این ماده گیاهی ممکن است به تعادل سطح هورمون استروژن کمک کند. در مرحله قبل از رسیدن یائسگی سطح استروژن نوسان می کند و علائم مختلفی ایجاد می کند.

نتایج یک پژوهش  نشان می دهد علائمی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه  در زنان یائسه ای که روزانه دو قرص حاوی ماکا مصرف می کنند کاهش می یابد.

 

بهبود یادگیری و حافظه

برخی شواهد نشان می دهد که ماکا می تواند یادگیری و حافظه را بهبود بخشد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد ماکا می تواند حافظه را در موش ها بهبود بخشد.

نتایج یک بررسی در سال ۲۰۱۴ می گوید که ریشه ماکا خواصی برای بهبود یادگیری و عملکرد حافظه دارد. محققان اظهار داشتند که ریشه ماکا می تواند در پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر مفید باشد.

 

حرف پایانی

بنابراین، در پاسخ به پرسش “ماکا چیست؟” بتوان گفت که گیاهیست که “احساس زندگی و هر آنچه که مرتبط با آن است” را در ما زیاد میکند!

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *