سبک زندگی

مراقبت تسکینی برای سرطان ریه : کاهش دردها و عوارض سرطان

مراقبت تسکینی برای سرطان ریه

اختصاصی فارمافوری: وقتی بیماری با سرطان ریه زندگی می کند ، هم بیماری و هم درمان آن می تواند بر کیفیت زندگی اش تأثیر بگذارد. ممکن است برای کنترل درد شدید، حالت تهوع، خستگی، افسردگی یا سایر علائم به کمک بیشتری نیاز داشته باشد. اینجاست که مراقبت تسکینی برای سرطان ریه بسیار کمک کننده می تواند باشد.

این مراقبت می تواند به کاهش این علائم و بهبود زندگی روزمره بیمار کمک کند. این یادداشت مجموعه ای از درمان ها است که به بیمار کمک می کند احساس بهتری داشته باشید. به بیمار در مدیریت سرطان و درمان ها کمک می کند.

 

مراقبت تسکینی در چه مواردی میتواند کمک کند؟

این نوع خاص از درمان پزشکی می تواند به بیمار در رسیدگی به مسائل مربوط به سرطان ریه کمک کند. مراقبت تسکینی می تواند در موارد زیر کاربرد داشته باشد:

درد ناشی از تومور یا جراحی سرطان
استرس ، افسردگی ، احساس گناه یا اضطراب
شیمی درمانی ، پرتو درمانی یا سایر عوارض جانبی درمان
تنگی نفس
عدم دریافت اکسیژن کافی
حالت تهوع
از دست دادن اشتها
یبوست
خستگی
گیجی
کاهش وزن

اگر سرطان قابل درمان نیست ، می توان برای تسکین درد و راحتی بیشتر از مراقبت های تسکینی استفاده کرد. اما این نوع درمان چیزی نیست که فقط در روزهای پایانی زندگی دریافت شود.

 

مراقبت تسکینی به درد چه بیمارانی میخورد؟

هر کسی که مبتلا به سرطان ریه است می تواند برای تسکین درد ، تنفس ضعیف ، خستگی یا اضطراب از مراقبت تسکینی استفاده کند.

اعضای خانواده و عزیزان بیمار نیز می توانند مراقبت تسکینی دریافت کنند. مشاوره می تواند به آنها در مدیریت استرس یا ترس کمک کند. آنها همچنین می توانند در مورد نحوه برخورد با تصمیماتی که باید در مورد درمان سرطان یا مراقبت های آخر عمر خود بگیرند ، مشاوره بگیرند.

 

مراقبت تسکینی برای سرطان ریه شامل چه مواردی می شود؟

سرطان ریه اغلب تنفس را برای بیمار سخت می کند. ممکن است در ریه ها تجمع مایع ایجاد شود. بیمار اگر نتوان اکسیژن کافی دریافت کرد ، ممکن است بسیار ضعیف و خسته شود

درمان های تسکینی مانند جراحی می تواند به تنفس بهتر کمک کند. پزشک می تواند مقداری از مایع موجود در ریه ها (که به آن ضربه پلور یا توراسنتز گفته می شود) را بیرون بکشد. یا استنت هایی که مجاری تنفسی را باز نگه می دارد قرار دهد. این می تواند به بیمار در دریافت اکسیژن کافی هنگام تنفس کمک کند.

برخی از داروها می توانند به باز شدن مجاری هوایی کمک کرده یا تورم را آرام کنند. دیگر داروها لخته های خونی را که می توانند راه های هوایی را مسدود کنند ، کنترل می کنند. همچنین ممکن است به داروهایی برای کاهش اضطراب یا افسردگی نیاز باشد.

مراقبت های تسکینی ممکن است شامل پرتودرمانی یا شیمی درمانی نیز باشد. براکی تراپی یا دانه های پرتودهی که در داخل ریه کاشته می شود ، می تواند مجاری هوایی باریک را باز کرده و به تنفس کمک کند. شیمی درمانی تسکینی می تواند به تسکین درد یا سرفه کمک کند.

بیمار می تواند اکسیژن اضافی را از طریق لوله های کوچکی که وارد بینی می شوند ، دریافت کند. این کار را می توان در خانه انجام داد. این امر می تواند به تجمع مایع کمک کند تا بتوان نفس کشید.

 

مراقبت تسکینی برای سرطان ریه شامل موارد زیر است:

 

داروهای ضد تهوع
مشاوره برای مقابله با احساسات یا ترس های خود
داروهایی برای درمان سرفه های خونی
اکسیژن درمانی یا یک مخزن اکسیژن قابل حمل
داروهای ضد درد مانند مورفین
استروئیدها یا داروهای دیگر برای تسکین تورم در ریه ها
درمان هایی برای تسکین سرفه
درمان هایی برای افزایش اشتها یا افزایش وزن
درمان هایی برای کاهش درد یا ناراحتی ناشی از جراحی سرطان

 

چه کسی مراقبت تسکینی را ارائه می دهد؟

پزشکانی که به طور خاص در زمینه مراقبت تسکینی آموزش دیده اند ، درمان را مدیریت خواهند کرد. آنها انکولوژیست (پزشک سرطان) یا پزشک مراقبت های اولیه را در جریان پیشرفت قرار خواهند داد.

ممکن است از بسیاری از متخصصان دیگر نیز بشود مراقبت های تسکینی دریافت کرد. آنها به صورت تیمی کار خواهند کرد و عبارتند از:

پرستاران یا پزشکان پرستار
دستیاران بهداشت خانه
مددکاران اجتماعی
روانشناسان
درمانگران تنفسی
داروسازان
متخصصان تغذیه
روحانیت
داوطلبان

 

تفاوت آن با آسایشگاه چیست؟

آسایشگاه مراقبت هایی است که در پایان زندگی انجام می شود. طراحی شده است تا بیمار را راحت کند. درد را درمان کند یا یک محیط آرام ایجاد کند.

 

مراقبت تسکینی در چه مکان هایی قابل ارائه است؟

گزینه های زیادی وجود دارد. بیمار می تواند برخی از درمان ها را در خانه بگیرد. دست اندرکاران خانه های بهداشت می توانند در کارهای خانه یا مراقبت های شخصی نیز کمک کنند. این امر می تواند فشار بر اعضای خانواده را کاهش دهد. یا احساس راحتی بیشتری در بیمار ایجاد کند.

همچنین می توان در حالی که بیمار در بیمارستان هست ، در کلینیک سرپایی یا مطب پزشک ، در خانه سالمندان یا مرکز پرستاری ماهر یا در یک آسایشگاه ، مراقبت تسکینی دریافت کند.

 

این متن توسط تحریریه فارمافوری با استفاده از منابع متعدد تهیه و تالیف شده است. بازنشر آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *